Jump to content



Σοβαρό πρόβλημα αστάθειας


Cuore Sportivo

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum!

Πριν περίπου μισό χρόνο έφυγα από το s775 και αναβαθμίστηκα στο s1155. Από τότε μέχρι σήμερα, τα πάντα δούλευαν απροβλημάτιστα, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Να αναφέρω αρχίκα, ότι το σύστημα αποτελείται από

Intel Core i5 2500k (4,5GHz)

Gigabyte Z68 UD7 (F10)

16GB Corsair Vengeance 1600C9

Radeon 5970

Intel X-25M Postville 80GB

4xWD 500GB RE3 σε RAID0

Auzen X-Fi Prelude

Enermax 625W

Windows 7 64bit Pro SP1 (πλήρως ενημερωμένα)

Τα προβλήματα άρχισαν πριν λίγες μέρες, όταν παρατήρησα πως κάποιες φορές, το σύστημα δεν μπορούσε να boot-άρει στα Windows, γιατί ο SSD δεν αναγνωριζόταν κατά την εκκίνηση.

Ωστόσο αν έκανες κανα δυο hard resets, η μητρική θα έβλεπε κανονικά το δίσκο, όποτε έμπαινε επιτυχώς στα Windows.

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν καθαρά πρόβλημα του δίσκου.

Άλλαξα καλώδιο SATA, άλλαξα καλώδιο τροφοδοσίας, αλλά το πρόβλημα συνέχιζε να εμφανίζεται που και που.

Τσέκαρα το δίσκο με το SSDLife, to CrystalDiskInfo, αλλά και τα δύο τον εμφάνιζαν με Health 100%. Ακόμα και τα tests που έτρεξα από το SSD Toolbox της Intel, τα πέρασε επιτυχώς.

Κάπου εκεί άρχισα να σκέφτομαι πως το πρόβλημα ίσως να μην είναι του δίσκου.

Οπότε και αποφάσισα να τρέξω για αρχή ένα memtest... Το test των Windows το πέρασε επιτυχώς, όπως επιτυχώς πέρασε και το memtest86 v4.20 (το άφησα για περίπου 2 ώρες).

Αφού απέκλεισα και τις μνήμες, σκέφτηκα μήπως υπήρχε πρόβλημα με το overclock.

Με το που πήγα να τρέξω το IntelBurnTest (v2.53) στο Maximum, αμέσως μου έβγαζε error. Ακόμα και το Prime95, μετά από λίγη ώρα κόλλαγε.

Για αρχή, σκέφτηκα να γυρίσω στα defaults, κάτι που έκανα...

Αφού μπήκα κανονικά στα Windows, πήγα να ξανατρέξω IntelBurnTest και προς έκπληξή μου, αμέσως μου πέταξε σφάλμα (0.22sec μετά την εκκίνηση). Ότι δηλαδή γινόταν και με υπερχρονισμένο σύστημα.

Μετά από κανα-δυο προσπάθειες (και αφού είχα δεσμέυσει κανά δυο GB από τη RAM), κατάφερα να τρέξω το IntelBurnTest, αλλά δυστυχώς στο 2ο turn μου έβγαλε error.

Να σημειώσω πως σε παιχνίδια (Counter Strike Source, Left4Dead2, Battlefield 2/3) δεν έχω παρατηρήσει κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε καν κόλλημα.

Τι μπορεί να προκαλεί την όλη αστάθεια του συστήματος;

Μου φαίνεται εντελώς παράλογο ακόμα σύστημα με default ρολόγια, να μην μπορεί να περάσει Prime και IntelBurnTest...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ανάμεσα σε PSU και μητρική ήμουν...

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όταν ζορίζεται μόνο ο CPU να έχει πρόβλημα, κι όταν ζορίζονται και CPU και GPU (σε παιχνίδια) να τα τροφοδοτεί επαρκώς.

Thanks πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω μερικές φορές προβλήματα κατα την εκκίνηση, δεν boot-αρει τα Windows και στέκεται με τον κέρσορα να αναβοσβήνει αιωνίος, με ένα reset φωρτώνουν κανονικά. Μέσα στα windows δεν έχω κάποιο θέμα πάντως. Asus p8z68v-pro έχω, bios update τελευταίο περασμένο, απο ότι είδα ψάχνοντας πολοί αναφέρουν πως είναι θέμα του XMP profile των μνημών.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ άλλαξες/εγκατέστησες/software/hardware/bios settings-oc τις προηγούμενες ημέρες που το πρωτοπαρατήρησες?

θα μπορούσε να είναι και τροφοδοτικό, αλλά δοκίμασε με ΟΛΑ default.. ακόμη και τις μνήμες στα 1333/auto timings/subtimings

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] Φαντάζομαι με το IntelBurnTest ή κάποιο άλλο stress test δεν έχεις κάποιο θέμα έτσι;

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION] Έγινε ένα format πριν περίπου ένα μήνα, αμέσως μετά το οποίο εγκατέστησα και όλα τα απαραίτητα για μένα προγράμματα. Από τότε δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα καινούργιο από software.

Από hardware μία από τα ίδια... Δεν έχω αλλάξει/προσθέσει τίποτα εδώ και κάτι μήνες.

Οι δοκιμές (memtests) έγιναν όπως αναφέρεις. Με τις μνήμες default.

Για την ακρίβεια, στο BIOS επέλεξα "Load Optimized Defaults", και στη συνέχεια το μόνο που άλλαξα ήταν το Boot Priority και το SATA Mode (από IDE σε RAID).

Link to comment
Share on other sites

όχι.

i7-2600K έχω εγώ, χωρίς O/C

Με το prime δεν βγάζει errors, και οι μνήμες μου και αυτές κομπλέ είναι με memtest 16 ώρες δεν βγάλανε ούτε ένα error. Το είχα ψάξει και εγώ το θέμα αλλα δεν μπρούσα να βγάλω άκρη για τα cold boots.;)

post-3765-1416076285,3103_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως τροφοδοτικό αλλάχθηκε, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Οπότε το όλο θέμα δεν αφορούσε ελλειμματική τροφοδοσία του συστήματος.

Μπορεί κάποιος να μου πει τί τάσεις να δώσω στα παρακάτω;

QPI/Vtt Voltage

System Agent Voltage

PCH Core

CPU PLL

Κάτι μου λέει ότι πρέπει να αυξήσω το ρεύμα του Chipset, γιατί ίσως να ζορίζεται λόγω των πολλών drives που είναι πάνω του αλλά και λόγω του συνδυασμού RAID.

Btw, το μήνυμα του IBT που παρέθεσα και ο HellhammeR, επιλύθηκε με ενεργοποίηση του Pagefile.

Link to comment
Share on other sites

Thanks HellhammeR!

Επιτέλους κατάφερε να περάσει επιτυχώς 5 turns στο maximum (με υπερχρονισμένο σύστημα) χωρίς να πετάξει κάποιο σφάλμα.

Ωστόσο για να μην έχω το πρόβλημα με την αποτυχία αναγνώρισης του SSD, αναγκάστηκα να δώσω 1.3V στο PCH Core (όλα τα υπόλοιπα Auto).

Μήπως είναι πολύ για καθημερινή χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.