Jump to content



nVIDIA GeForce GTX 670 Preview, Launch Very Soon


billpeppas

Recommended Posts

  • Replies 204
  • Created
  • Last Reply
christara οχι να σε απογοητευσω αλλα αν διαβασεις καλα τα λινκς που παραθετω πιο πανω, υπαρχουν και κατοχοι της απλης με αντιστοιχα προβληματα. :hm:

Δεν αντεξα χωρις καρτα και σε καλη τιμη,πηρα την απλη χωρις κανενα προβλημα για την ωρα μην τη ματιασω.πραγματικα αθορυβη και στο 100% το fan ισα που την ακουω.Πες μου αν μπορεις με τι ρολογια παιζεις με την top να δω διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεξα χωρις καρτα και σε καλη τιμη,πηρα την απλη χωρις κανενα προβλημα για την ωρα μην τη ματιασω.πραγματικα αθορυβη και στο 100% το fan ισα που την ακουω.Πες μου αν μπορεις με τι ρολογια παιζεις με την top να δω διαφορες

Εμενα ασε με, ειπαμε πονεμενος ...

Λογικα απο 1150 εως 1250 καπου εκει αναμεσα θα πηγαινεις ανετα.

Απεφυγε το asus tweak και χρησιμοποιησε το precisionX ή το msi afterburner.

Καλοριζικη :T:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ασε με, ειπαμε πονεμενος ...

Λογικα απο 1150 εως 1250 καπου εκει αναμεσα θα πηγαινεις ανετα.

Απεφυγε το asus tweak και χρησιμοποιησε το precisionX ή το msi afterburner.

Καλοριζικη :T:

thanks με precision την εχω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι :(

Για το asus tweak εχω διαβασει σε παμπολα φορουμς για διαφορα προβληματακια

Κυριως σε πολλους το RSOD (red screen of death).

Δεν ειναι απαγορευτικο, απλα καλυτερα τα αλλα δυο που ειναι πιο δοκιμασμενα.

Aν εσενα σου δουλευει χωρις προβληματα, κρατα το :T:

Καλοριζικη και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι :(

Για το asus tweak εχω διαβασει σε παμπολα φορουμς για διαφορα προβληματακια

Κυριως σε πολλους το RSOD (red screen of death).

Επιβεβαιώνω και γω για τα RSOD με ASUS gtx670 DCUII Top μου έχει τύχει 2 φορές σε 2 βδομάδες που την έχω.:angry:

Επίσης τρώω ctd (σταματάει ο driver :nada:) μετά από 1-1.30 ώρα BF3. Αυτό συμβαίνει μόνο με το BF3 και ασχέτως αν τρέχει το ASUS Tweak από πίσω.:fist: Φαίνεται να είναι κάποιο θέμα του BF3 με την κάρτα/οδηγούς (?). Βέβαια δεν έχω παίξει καθόλου post-patch να δω αν έχει διορθωθεί.

Κατά τα άλλα η καρτούλα φυσάει, σε BF3 έχω σίγουρα παραπάνω από τα διπλά FPS σε σχέση με την HD5870 που είχα πριν. Ακόμα και στο L4D2 που με την 5870 έβγαζα ένα σκασμό fps και πάλι έχει διαφορετική/καλύτερη/πιο smooth αίσθηση. Μέγιστη θερμοκρασία που έχω δει είναι 72C και συνήθως idlaρει κάτω από τους 28C.:worship:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] ειπε οτι καποιες top καρτες εφυγαν αδοκιμαστες απο την ASUS.

Οποτε κατεβαστε 20/30mhz κατω και θα ειστε κομπλε!

Η eVGA έκανε παρόμοια πατατιά με τις 680 SC ( αυτές δεν είναι σίγουρο ότι θα crashάρουν στα defaults τους, αλλά το λάθος είναι ότι έφυγαν κάποιες παρτίδες ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΕΣ ) και αμέσως πήρε την ευθύνη, δωρεάν "RMA" με courier από τον πελάτη, και τους στέλνουνε άμεσα FTW ( πιο καλό και πιο ακριβό μοντέλο ) για τον κόπο τους.

Η Asus βλέπω να κάνει την πάπια... η διαφορά του "ψώνιου" με την "τίμια" εταιρία...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι :(

Δεν πειράζει φίλε. RMA it και σίγουρα θα πέσεις σε καλύτερο κομμάτι.

Ειδικά τώρα με το euro που ξεκινάει από Παρασκευή ευκαιρία είναι για λίγο αποτοξίνωση.

Ο Max θα είναι πάντα εκεί και θα σε περιμένει.

Και μπαλίτσα να μη βλέπεις είναι ευκαιρία να βγεις για κάνα καμάκι τώρα που τα γύναια θα είναι έξω μόνα τους, ειδικά τις μέρες με τα πιο εμπορικά ματς ;)

@Tsoureki: Ποιούς drivers έχεις? Εγώ με 301.42 δεν έχω κρασάρει πουθενά εως τώρα (6-7 ωρίτσες Bf3, και λιώσιμο σε Alan Wake και Metro 2033).

Heaven βγάζεις κομπλέ?

Όσο για Rsod είχα 1-2 και γι'αυτό αναγκάστηκα να απαλλαχθώ από το πολυαγαπημένο gpuz w/asus skin :weep:

Από τότε όλα καλά.

Εντωμεταξύ βλεπω πλυθαίνουν οι κάτοχοι asus στο Λάμπη.

Με γειες σε όλους σας.

Όταν ψηθείτε να δώσετε κανένα bench κάντε το εδώ που έδωσα τα δικά μου να δούμε τι παίζει μ'αυτή την κάρτα τελωσπάντων.

Gtx 670 επιδόσεις/εντυπώσεις

Και φυσικά κάνω έκκληση σε όλους, όχι μόνο τους κατόχους της μαυροκόκκινης :yes4:

Link to comment
Share on other sites

@Tsoureki: Ποιούς drivers έχεις? Εγώ με 301.42 δεν έχω κρασάρει πουθενά εως τώρα (6-7 ωρίτσες Bf3, και λιώσιμο σε Alan Wake και Metro 2033).

Heaven βγάζεις κομπλέ?

Όσο για Rsod είχα 1-2 και γι'αυτό αναγκάστηκα να απαλλαχθώ από το πολυαγαπημένο gpuz w/asus skin :weep:

Από τότε όλα καλά.

Εντωμεταξύ βλεπω πλυθαίνουν οι κάτοχοι asus στο Λάμπη.

Με γειες σε όλους σας.

Όταν ψηθείτε να δώσετε κανένα bench κάντε το εδώ που έδωσα τα δικά μου να δούμε τι παίζει μ'αυτή την κάρτα τελωσπάντων.

Gtx 670 επιδόσεις/εντυπώσεις

Και φυσικά κάνω έκκληση σε όλους, όχι μόνο τους κατόχους της μαυροκόκκινης :yes4:

Tα RSOD (αυτά τα 2 που είχα έστω) όντως εμφανίστηκαν όποτε έτρεχε το ASUS Tweak από πίσω. Όταν το είχα κλειστό δεν είδα πρόβλημα.

Τα ctd** στο BF3 τα είχα τόσο με τους 301.42 όσο και με downgrade σε 301.25 και 301.33 (αν θυμάμαι καλά). Για να σας προλάβω σε όλες τις περιπτώσεις χρησιμοποιήθηκε Driver Sweeper από safe mode και εγκατάσταση μόνο του οδηγού + PhysΧ . Το περίεργο είναι ότι το παθαίνω μόνο στο BF3. Για το λόγο αυτό πιστεύω/ελπίζω ότι δεν θα είναι κανά hardware bug και χρειαστώ κανά RMA γιατί :suicide2:

Heaven που το έτρεξα μερικές φορές μου το έβγαλε απροβλημάτιστα με παραπλήσια score με αυτά που έχουν ποσταριστεί εδώ μέσα. Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και τα δικά μου γιατί (κακώς) δεν τα κράτησα.

**Συγκεκριμένα το ctd έρχεται μετά από μία-μιάμιση ώρα παιχνιδιού. Αν ξαναμπώ μετά το πρώτο crash θα ξανακρασάρει στο 5λεπτο και στην ουσία θέλω restart. Σε όλες τις περιπτώσεις:

-η μέγιστη θερμοκρασία μένει κάτω από 70C

-τα windows πετάνε το κλασικό μήνυμα "ο οδηγός τάδε σταμάτησε να λειτουργεί και ανακτήθηκε με επιτυχία κτλ"

-στο monitor του tweak (όποτε το είχα ανοικτό) το GPU Usage πέφτει στο 0% μετά το ctd (λογικόν)

-το BF3 φαίνεται να συνεχίζει να τρέχει αλλά δεν μπορείς να το ανακτήσεις πατώντας στο παράθυρο, χαμπαριάζει μόνο με End Process.

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω δοκιμάσει μετά το προχθεσινό patch (καμιά φορά τα προβλήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας :p).

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα παρελαβα την gigabyte μου.Ψιλοτουμπανο φαινεται.Οχι σαν την reference με μικρο pcb και με 3 ανεμηστηρακια...Θα δοκιμασω καποια στιγμη κανενα max payne 3 να δω...

Link to comment
Share on other sites

-τα windows πετάνε το κλασικό μήνυμα "ο οδηγός τάδε σταμάτησε να λειτουργεί και ανακτήθηκε με επιτυχία κτλ"

Φιλε οχι να σε στεναχωρησω αλλα αυτο το θεμα εχω κι εγω.

Στα ποσα MHz boostαρει η καρτα;

Εχεις τρεξει τιποτα αλλο βαρυ σαν το BF3 να δεις αν κρασαρει;

Εγκατεστησε το unigine heaven, τρεξτο μια στο benchmark και αν σου κρασαρει και κει ειναι το γνωστο πλεον προβλημα. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οχι να σε στεναχωρησω αλλα αυτο το θεμα εχω κι εγω.

Στα ποσα MHz boostαρει η καρτα;

Εχεις τρεξει τιποτα αλλο βαρυ σαν το BF3 να δεις αν κρασαρει;

Εγκατεστησε το unigine heaven, τρεξτο μια στο benchmark και αν σου κρασαρει και κει ειναι το γνωστο πλεον προβλημα. :hm:

Η κάρτα boostάρει στα 1137Mhz όσα δλδ ακριβώς λένε τα specs.

Άλλο βαρύ εκτός BF3 μόνο το uniengine heaven. Το έτρεξα καμιά 5άρα runs χωρίς πρόβλημα. Πιθανώς αν το συνέχιζα καμιά ώρα ακόμα να κράσαρε και κει. Diablo και L4D2 δεν έχουν πρόβλημα αλλά δεν θεωρούνται βαριά. Θα δοκιμάσω και άλλα games και θα σας πω.

Εσύ την έστειλες για RMA; Έχω διαβάσει για κάποια RMAs, στα οποία οι κάρτες αντικατάστασης εμφάνιζαν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Για αυτό και περιμένω μήπως είναι κάποια "παιδική" ασθένεια που χτυπάει αναλόγως του rig (μερική ασυμβατότητα με M/B? CPU? who knows). Μήπως δηλαδή διορθώσουν αυτά τα issues σε κανένα επόμενο update.

EDIT: Downclock δεν έχω δοκιμάσει, δεν πρόλαβα κιόλας αυτές τις μέρες. Ακούγεται promising αλλά μλκια από την άλλη να κάνεις downclock σε factory oc'd κάρτα :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

H asus επιτελους κυκλοφορησε νεο bios για τις ΤΟP και επιτελους γλυτωνουμε τα driver crashes.

Για οποιον κατοχο TOP ενδιαφερεται, το βρισκει εδω.

Οσοι εχετε 670 TOP διχως προβληματα outofthebox θα προτεινα να μην το βαλετε γιατι θα σας χαμηλωσει το boost και μετα θα χρειαζεστε οverclock για να πιασετε τα νουμερα που πιανει απο μονη της τωρα.

Το περασα, και πλεον η καρτα boostαρει στα 1188.5 απο τα 1228.5 που επιανε πριν και πλεον ειναι σταθερη (τουλαχιστον στο heaven, περισσοτερες δοκιμες στις επομενες ημερες)

Heaven run

heaven-7454.gif

Και μια φωτο εγκατεστημενη

670dc2t-7453.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.