Jump to content



Αξίζουν τα φτηνά �no name� UPS?


jpan

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jpan [Σήμερα, στις 19:38]

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Τα MGE τις σειράς ellipse παίρνουν μπαταρίες 12V/5Ah. Στο εμπόριο βρήκα 12V/7Ah που είναι σχεδόν μισή φορά πιο παχιά από την 12V/5Ah και 6V/5Ah που έχει τις ίδιες ακριβώς διαστάσεις με την 12V/5Ah του MGE.

Όταν καταφέρνει να χωρέσει 6 στοιχεία (12v) των 5ah εκεί που ο άλλος χωράει τρία (6V), κάποια απατεωνιά παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι τα UPS δεν εχουν διαφορα και ουσιαστικα πληρωνεις το ονομα και τιποτα αλλο.Ειδικα στην κατηγορια τιμης που παιζουμε ,Κρινοντας απο τις επιστροφες απο αυτα που πουλαμε ολα ιδια μου φανηκαν.Μας εχουν γυρισει τοσο MGE οσο και Daker που κυριολεκτικα δινουμε με το κιλο.Τα χαρακτηριστικα τους λιγο πολυ ειναι ιδια τωρα τι 4 λεπτα τι 5 ....ενα shutdown νορμαλ θελεις να κανεις οταν ερθει η δυσκολη στιγμη.Μαλιστα και μερικα που ανοιξα να δω τι παιζετε ολα ειχαν noname στοιχεια μπαταριας και μια μικρη πλακετιτσα με την χωρητικοτητα των πυκωτων να μην παιζει και παρα πολυ απο μαρκα σε μαρκα ( 1000mf) μιλωντας παντα στις ιδιες κατηγοριες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με ένα φτηνό UPS Inform Guard 1200VA Line Interactive made in Turkey. Το πήρα σήμερα το πρωί στις 9:30 και το συνέδεσα στο ρεύμα χωρίς κανένα φορτίο πάνω του, για να φορτίσουν σωστά οι μπαταρίες. Μετά από τρεις περίπου ώρες το UPS λαμπάδιασε στην κυριολεξία. Πυκνός καπνός άρχισε να βγαίνει από τις γρίλιες του σασί του και το σπίτι βρωμοκόπησε από μια δύσοσμη μυρωδιά. Ευτυχώς που ήμουν στο σπίτι και δεν πήραμε καμιά φωτιά. Τώρα το σούταρα πίσω στο κατάστημα τους έριξα και μερικά μπινελίκια και πάω μάλλον για APC 1500VA ή MGE 1200VA.

Κάθε παρατήρηση δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το 1500VA είναι υπερβολή. Στο 1000άρι μου έχω συνδεδεμένο το μηχάνημα της υπογραφής μου και επιπλέον οθόνη 17", εκτυπωτή, αντλία eheim 1250 και 2 12άρηδες ανεμιστήρες, ασύρματο τηλέφωνο, cisco ATA182 voip, dlink 5-port switch και φορητό σκληρό. Δεν έχω πιάσει όυτε το μισό της ισχύος που σηκώνει. Το καλό όμως που έχει είναι ότι μπορεί να πάρει έξτρα μπαταρίες για μεγαλύτερη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής στην Τουρκία είναι άγνωστη λέξη.

Σε έλεγχο τούρκικου σκάφους 20 μέτρων:

Η εγκατάσταση ήταν ένα φίδι από καλώδια οικοδομής 12v, 24V, και 220v ανακατεμένα, στον ίδιο πίνακα, και μετά τα 5 μέτρα χτισμένα με πλαστικό στον μπουλμέ.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει ένα UPS άνω των 1000VA για να σηκώνει το παρακάτω σύστημα:

Abit NF7-S 2.0

Athlon XP 3000+ @ (11x211.6) 2327MHz

2x512MB RAM Kingston KVR400X64C25 DDR400 @ DC 423MHz (Mosel Vitelic chips V58C2256804SAT5B)

HD1 SATA WDC Raptor 36.7GB 8MB buffer

HD2 PATA Seagate ST3120026A 120GB 8MB buffer

VGA GeForce FX 5600 256MB RAM

CDRW Plextor PX-W5224A

DVDRW Teac W58G @ Liteon 811s

PSU Enermax EG465AX 460 Watt for system

PSU Noname 300 Watt for 4x80mm Tt + 2x92mm Tt case fans + 1x80mm Vantec Tornado CPU fan + 1xThermaltake active memory cooling kit +1xblue cold cathode

Monitor Philips 202P40 22

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρέπει και τα δυο PSU να τροφοδοτούνται από το UPS γιατί σε διακοπή ρεύματος, που δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο για τη Μυτιλήνη, θα σταματήσει ο Vantec Tornado και o Athlon θα ψηθεί σαν σουβλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται οι πυκνωτές που είχε το Inform Guard που πήρες ήταν άριστης :hehe: ποιότητας!!

Αρχική απάντηση από jpan

όμως μετά από 3 περίπου χρόνια λειτουργίας το MGE άρχισε να δυσλειτουργεί. Πιο συγκεκριμένα το τελευταίο δίμηνο 1-2 φορές την εβδομάδα μου έκανε restart το PC. Επί δυο μήνες έψαχνα να βρω τι φταίει. Είχα δοκιμάσει τα πάντα. Τελικά πριν από 15 μέρες αποφάσισα να αποσυνδέσω το PC από το UPS και μέχρι σήμερα restart δεν έχω ξαναδεί. Την παρασκευή άνοιξα και το UPS δω τι γίνεται με τις μπαταρίες και διαπίστωσα ότι η μία εκ των δύο είχε άλατα στην επάνω πλευρά της.

Αυτό μου ακούγεται πολύ περίεργο γιατί το MGE ellipse 800 VA standby UPS χρησιμοποιεί τις μπαταρίες μόνο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Πως γίνεται να έφταιγε το UPS για τις επανεκινήσεις, αν δεν κοβόταν το ρεύμα; Ίσως να γινόταν μια στιγμιαία πτώση τάσης και η μετάβαση στις μπαταρίες να μην ήταν ικανοποιητική. Σε μια τέτοια περίπτωση όμως, το PC θα έκανε επενεκίνηση και χωρίς το UPS. Ή αλιώς το UPS μπορεί να έχει άλλο πρόβλημα, εκτός από χαλασμένη μπαταρία.
Αρχική απάντηση από jpan

Με ενδιαφέρει ένα UPS άνω των 1000VA για να σηκώνει το παρακάτω σύστημα:

Καλύτερα να προτιμήσεις ένα καλό UPS που να συνδέεται με το PC και να συνοδεύεται από αξιόλογο software. Έτσι και το PC θα κλείνει μόνο του πριν τελιώσει η μπαταρία στο UPS και θα έχεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες, όπως π.χ. πότε οι μπαταρίες αρχίζουν να τα φτύνουν.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.