Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=9603]firekiller[/MENTION] πως θα καταλάβω το δικο μου το κομμάτι αν ειναι απο την (καλη) φουρνια?

malay batch L21 λεει και κατι αλλα :)

Ενα πρωτο δειγμα ειναι το vcore που θελει το cpu σου για να κανει boot στα windows στα 5ghz.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με 1.3 για τα 5ghz με 16gb ram 1600mhz stock ουτε λόγος.. βγάζει το logo των win 8 και μετα σβήνει η οθόνη.

Αλλα το μονο που πείραξα ήταν το ρεύμα τίποτα άλλο!

τώρα στα 4.5ghz με 1.2V εβγαλε super pi που είπε πιο πάνώ ο [MENTION=9603]firekiller[/MENTION]

Να ξεχάσω τα 5?

post-9203-1416077433,9044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου.....

Μέχρι τώρα έτρεχα τον 3570κ με 1.11ν στα 4.2G, είχα πειράξει μόνο τον πολαπλασιαστη

και την τάση, δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε θερμοκρασίες ούτε και απο σταθερότητα.

Σήμερα είπα να τον ανεβάσω λίγο ακόμα όπως και έκανα, τον πήγα στα 4.5 με 1.18ν.

Μέτα είπα να γυρίσω στην παλιά συχνότητα με λιγότερη τάση και φυσικά λιγότερη θερμοκρασία, όλα καλά μέχρι εδώ έλα μου όμως που τώρα στο AIDA64 CPUID βλέπω τον πολλαπλασιαστη κολλημένο στο 42χ όπως και την συχνότητα στο 4.2 κολλημένα.

Πριν αυτό δεν συνέβαινε δλδ ανάλογα το φόρτο ο πολλαπλασιαστης και η συχνότητα έπαιζαν ανάλογα...

Τι έγινε τώρα?????????:neo:

edit

Balanced - maximum performance στο power plan των windows και λυθηκε το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με 1.3 για τα 5ghz με 16gb ram 1600mhz stock ουτε λόγος.. βγάζει το logo των win 8 και μετα σβήνει η οθόνη.

Αλλα το μονο που πείραξα ήταν το ρεύμα τίποτα άλλο!

τώρα στα 4.5ghz με 1.2V εβγαλε super pi που είπε πιο πάνώ ο @firekiller

Να ξεχάσω τα 5?

[ATTACH]56715[/ATTACH]

Στα 4.2 τι ρεύμα δίνεις και τι θερμοκρασίες έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κάτι που έχω διαπιστώσει με το LLC γενικά να μου πείτε τη γνώμη σας.

Δε νομίζω σε καμία περίπτωσή ότι πρέπει να είναι disabled,η πολύ χαμηλα για τον εξής λόγο:

Όταν δοκιμάζουμε υπό φορτίο τις τάσεις ,με prime πχ.

Χωρίς llc βλέπουμε την ανώτατη τάση,"πεσμένη" ομως λόγω φορτίου ,ας πούμε ότι είναι 1.20v, και σε idle είναι ξέρω γω 0.90v (τυχαίες τιμές) Αν δούμε όμως με λιγότερο φορτίο τις τάσεις ,και οχι στην τσίτα του κάθε prime,θα δούμε ότι η τάση μπορεί να φτάσει τα 1.30ν! (Ανάλογα με την ποιότητα της mobo,πιο "φτηνή" πιο μεγάλη πτώση υπό φορτίο,πιο μεγάλη τάση άνευ φόρτου),ειδικά σε εφαρμογές που απασχολούν μόνο ένα πυρήνα,εκεί η τάση χτυπάει ταβάνια.

Αν έχουμε όμως το llc σε σημείο που δεν ανεβάζει την τάση από μονο του (υπερβολικά υψηλή ρυθμιση) ,αλλά την κρατάει σταθερή (με αποκλιση εκατοστων του βολτ)είτε με μικρο φορτίο είτε με φουλ,τότε βλέπουμε ρεαλιστικά τι τάση δίνουμε.

Έχω κάψει sandybridge,από τις εξυπνάδες στα tutorial.(εννοείται σε συνδιασμο με τη δική μου ασχετοσύνη)

Τσεκαριζα τις τασεις σε full φορτίο και idle,και ήμουνα γαμώ (κλειστό llc) ,σερφαρισμα...γαμώ...

Βάζω να παίξω smite,που χρησιμοποιεί ένα πυρήνα κυρίως τσιτωμενο διαρκώς,και τσουφ! Παπαλα η CPU...

Δεν το έχω δει ποτέ γραμμένο κάπου όμως,απεναντίας οποία λένε ξεκίνα με llc off...

Κάνω τόσο λάθος ρε παιδιά;

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κάτι που έχω διαπιστώσει με το LLC γενικά να μου πείτε τη γνώμη σας.

Δε νομίζω σε καμία περίπτωσή ότι πρέπει να είναι disabled,η πολύ χαμηλα για τον εξής λόγο:

Όταν δοκιμάζουμε υπό φορτίο τις τάσεις ,με prime πχ.

Χωρίς llc βλέπουμε την ανώτατη τάση,"πεσμένη" ομως λόγω φορτίου ,ας πούμε ότι είναι 1.20v, και σε idle είναι ξέρω γω 0.90v (τυχαίες τιμές) Αν δούμε όμως με λιγότερο φορτίο τις τάσεις ,και οχι στην τσίτα του κάθε prime,θα δούμε ότι η τάση μπορεί να φτάσει τα 1.30ν! (Ανάλογα με την ποιότητα της mobo,πιο "φτηνή" πιο μεγάλη πτώση υπό φορτίο,πιο μεγάλη τάση άνευ φόρτου),ειδικά σε εφαρμογές που απασχολούν μόνο ένα πυρήνα,εκεί η τάση χτυπάει ταβάνια.

Αν έχουμε όμως το llc σε σημείο που δεν ανεβάζει την τάση από μονο του (υπερβολικά υψηλή ρυθμιση) ,αλλά την κρατάει σταθερή (με αποκλιση εκατοστων του βολτ)είτε με μικρο φορτίο είτε με φουλ,τότε βλέπουμε ρεαλιστικά τι τάση δίνουμε.

Έχω κάψει sandybridge,από τις εξυπνάδες στα tutorial.(εννοείται σε συνδιασμο με τη δική μου ασχετοσύνη)

Τσεκαριζα τις τασεις σε full φορτίο και idle,και ήμουνα γαμώ (κλειστό llc) ,σερφαρισμα...γαμώ...

Βάζω να παίξω smite,που χρησιμοποιεί ένα πυρήνα κυρίως τσιτωμενο διαρκώς,και τσουφ! Παπαλα η CPU...

Δεν το έχω δει ποτέ γραμμένο κάπου όμως,απεναντίας οποία λένε ξεκίνα με llc off...

Κάνω τόσο λάθος ρε παιδιά;

Sent from my GT-N7100

[MENTION=29002]koronakis[/MENTION]

Παίζεις με "Fixed Vcore" ή με "Offset" ? Ανάλογα την απάντηση σου, θα βρείς και την απάντηση παρακάτω.

(τουλάχιστον τι χρησιμοποιώ εγώ και με ΠΟΙΟ σκεπτικό..)

Ξεκινάω με το γεγονός ότι η αστάθεια που προκαλείται από τον επεξεργαστή και μόνο, είναι επειδή η τάση του στιγμιαία σε

κάποιο είδος φορτίου, έπεσε πιο κάτω από αυτή που, δεδομένου του "θορύβου" στα 0/1, μπορεί να αποδώσει σε λογικό "1" (Η

Θερμοκρασία αυξάνει αυτό τον "θόρυβο").

FIXED

Όταν χρησιμοποιείς fixed vcore, το μόνο που χρειάζεται είναι να βρείς ποια είναι η ΕΛΑΧΙΣΤΗ τάση που χρειάζεται ο επεξεργαστής

σου για να δουλέψει σταθερά για μια δεδομένη συχνότητα μιας και ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ θα κρίνει την σταθερότητα ή όχι. Είτε 1,

2, 3, 4cores χρησιμοποιείς κάποια στιγμή, την ίδια τάση τροφοδοτείς αφού παρακάμπτεις ουσιαστικά το VID table του. Οπότε -

θεωρητικά- έχει νόημα να επιλέξεις σχετικά σφιχτό LLC lvl για να μην επιβαρύνεις πολύ τον cpu σε idle. Πρακτικά όμως,

Τέρμα σφιχτό είναι trouble seeker... ανάλογα και με τη μητρική, μιας και αφενός ο pwm controller τρώει τρελό stress για να σου

σερβίρει πάντα την ίδια τάση, είτε έχεις 7watt load, είτε 130watt,,,, και αφετέρου.. εκεί που πάς για "καλό" να μην φάει μεγάλη τάση o cpu,

καταλήγεις με το ακριβώς αντίθετο(και με πιο μεγάλα spikes, από την ελαφρά ανεβασμένη Idle τάση που έχεις με LLC off/loose). Προσωπικά

στην δική μου (Asrock P67 Pro Fatal1ty), παρόλο που έχει "16φασικό" πιο σφιχτό από LLC3 (LLC 1 σφιχτό, LLC5 χαλαρό), δεν θυμάμαι να έχω δώσει ποτέ.

OFFSET VCORE & ADDITIONAL TURBO VOLTAGE

OFFSET (+/-) εφαρμόζεται "οριζόντια" σε όλα τα VID (idle/load), ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ threads/temps/etc

ADDITIONAL TURBO VOLTAGE (+) εφαρμόζεται "οριζόντια" αλλά ΜΟΝΟ στο turbo/load VID

Εξ ορισμού, σε περιπτώσεις downvolting, το ADT(εν συντομία) είναι άχρηστο, γιατί πολύ απλά εκεί που πιθανόν να αντιμετωπίσεις

πρόβλημα, σε "xtreme downvolting", όπου μαζί με τα turbo VID, θα σου ρίξει και το idle VID, αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα..

Σε περιπτώσεις αρκετού overvolting όμως, είναι η καλύτερη λύση για να μην τρώει τσάμπα ρεύμα και σε idle ;), αρκεί να δουλεύει

σωστά.. (στην asrock με το L321A π.χ., δυστυχώς δεν δουλεύει καθόλου)

Aν ψάχνεις να ρυθμίσεις τον επεξεργαστή με OFFSET στο όριο, ώστε να έχει την ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ τάση που έχεις βρει π.χ. με

FIXED, αλλά με τα ωφέλη του offset, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ κατά τη γνώμη μου, να έχεις το LLC σε χαλαρή/στην πιο χαλαρή ρύθμιση..(π.χ. LLC 5 στις Asrock) [MENTION=58]Freedom[/MENTION]

To VID που έχει αποθηκευμένο το CPU, για δεδομένη συχνότητα, έχει αποκλίσεις ανάλογα με το πόσα threads χρησιμοποιεί η cpu

(π.χ. 2500Κ@4500 Linx, VID 1c -> 1.355, VID 4c-> 1.375)

Έστω λοιπόν ότι έχεις μια cpu που δουλεύει σταθερά π.χ. σε Χ συχνότητα με 1.3 τάση και έχει 1.38 VID/all threads. Με χαλαρό

LLC5 π.χ. ας πούμε ότι χρειάζεται +0,03 offset. Έτσι σε πλήρες φορτίο ξεκινάει από 1.41 VID και καταλήγει λόγω του vdrop στο 1.3,

σε 1 thread όμως, ξεκινάει π.χ. από 1.39VID(ή και παρακάτω..), αλλά έχοντας λιγότερο vdrop λόγω προφανώς λιγότερου φορτίου,

καταλήγει πάλι σε 1.3.

Ο ίδιος επεξεργαστής με τέρμα σφιχτό LLC1 έστω ότι χρειάζεται -0.08 offset, οπότε σε πλήρες φορτίο ξεκινάει με 1.3 VID, και μένει

εκεί, σε 1 thread όμως, ξεκινάει από 1.28VID(ή και παρακάτω..) και μένει εκεί... με αποτέλεσμα.. "ΖΟΝΚ", πάρα πολλές από τις

περιπτώσεις, με offset και aggressive/tight LLC setting, που διαμαρτύρονταν ότι "μα εμένα μου βγάζει prime/linx/whateva, αλλά

σκάει όταν δουλεύω στο word." είναι για αυτό το λόγο.

Προφανές "countermeasure" είναι να ανεβάσεις λίγο ακόμη το offset, αλλα τελικά αναιρείς εν μέρη το λόγο που έβαλες σφιχτό LLC (να μην

τρώει μεγάλη τάση η cpu /+τα ακόμη μεγαλύτερα spikes-βλέπε anandtech link πιο πάνω.).

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω,με όφσετ,δε μου αρέσει να βλέπω τα ρολόγια κολλημένα ψηλά...

Έχω μπερδευτεί λίγο με τα γραφόμενα σου...σφιχτο llc εννοείς να δίνει μπόλικη τάση ,η ελάχιστη;

Ακόμα επεξεργάζομαι τα όσα γράφεις και δεν μπηκα στο νόημα

Edit...

Βασικά το ίδιο λέμε αν κατάλαβα καλά...

Ότι το llc πρέπει να είναι ενεργοποιημένο για να συπμηρωνει ότι χάνουμε από το vdroop,και το όφσετ αν κατάλαβα καλά τι λες,μη δίνει υπερβολικά χαμηλές τασεις σε idle ,εννοείται ,τα έχω καταλάβει αυτά.

Αναρωτιέμαι όμως γιατί όλοι σχεδόν οι οδηγοί λένε να ξεκινάς με llc off...

Εκτός αν το αντιλαμβάνομαι ανάποδα τι πάει να πει χαμηλό η off το llc...

Edit 2

Σορυ για το πολύ οφτοπικ,το vid μέχρι τώρα δεν ήξερα τι ρόλο βαράει,προσπαθώ να καταλάβω από τα γραφόμενά ςου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.