Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

Πολυ πατατες αυτοι οι IVY ρε παιδακι μου :TD:, SANDY και παλι SANDY...:upside:,

για να δουμε και τους HASWEL :confused:

Μην μου λέτε τέτοια και έβαλα αγγελία τον 2600Κ ώστε να αλλάξω από εβδομάδα σε 3770Κ :nuke:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply
Μην μου λέτε τέτοια και έβαλα αγγελία τον 2600Κ ώστε να αλλάξω από εβδομάδα σε 3770Κ :nuke:

Kρατα τον 2600κ ανθρωπε μου, μια χαρα εσαι και αραξε να δεις τους haswell μπας και....Αν και προσωπικα κραταω μικρο καλαθι και για αυτους....

Η ο 2600κ ηταν chip του μελλοντος, η το τμημα σχεδιασης της Intel τα τελευταια 2+ χρονια ειναι διακοπες:hehe:

Αμα παρεις τον 3770κ ετοιμασε και custom water cooling για να δουλεψει (καν αν) στα ρολογια του sandy σου, μπας και καταφερεις να παρεις ενα τραβηγμενο απο τα μαλλια +10% σε επιδοσεις...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές.

Όπως υπερβολές είναι και τα 5GHz 24/7 sandy με 1.45V+ που συναντάει κανείς, κλπ όταν μιλάμε για gamers.

Μια χαρά είναι και οι Ivy.

Απλά ζείς με τις υψηλότερες θερμοκρασίες.

Από την στιγμή που δεν παθαίνει κάτι η CPU και στους 90C να την τρέχεις ολημερίς στις π*υτσότριχες σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές.

Όπως υπερβολές είναι και τα 5GHz 24/7 sandy με 1.45V+ που συναντάει κανείς, κλπ όταν μιλάμε για gamers.

Μια χαρά είναι και οι Ivy.

Απλά ζείς με τις υψηλότερες θερμοκρασίες.

Από την στιγμή που δεν παθαίνει κάτι η CPU και στους 90C να την τρέχεις ολημερίς στις π*υτσότριχες σου.

Καθολου υπερβολες.

Δεν ειμαι κανενας xtreme overclocker να περνανε τα chip-ακια με το κιλο απο τα χερια μου αλλα μαζι με τους cpu του [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] ουσιαστικα εχω δει/δουλεψει 4 τσιπακα sandy, οι 2 ηταν 2500κ και οι αλλοι 2 ηταν 2600Κ.

Και οι 2 2500κ επαιζαν ΣΤΑΘΕΡΑ καθε μερα στα 5ghz, μαλιστα ο δευτερος 2500κ του [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] ηταν τρομερο κομματι, τον σταθεροποιησαμε στα 5,2ghz με κατω απο 1,45volt και με αριστες θερμοκρασιες, μπορει να εχει κρατησει και screensoot απο αυτο το cpu που λεω, αν το εχει ας το ποσταρει.

Οι αλλοι 2 2600Κ δε, παιζανε ανετα στα 4,8Ghz ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ καθε μερα, με λογικη ταση (οριακα κατω απο 1,4volt) και λογικοτατες θερμοκρασιες.

Τα average κομματια sandy κλοκαρουν καλυτερα απο τα average κομματια ivy, αυτο ειναι γεγονος κατα γενικη ομολογια ολων στο νετ.

Για να παρεις το "Plus" των επιδοσεων(+10%) που προσφερει ενας Ivy θα πρπει να καταφερει να δουλεψει πρωτα στα ρολογια του sandy, και αν το καταφερει σιγουρα θα ειναι ζεστος...πολυ ζεστος...

Οντως μια χαρα τσιπακια ειναι και οι ivy για καποιον που θα παει σημερα να παρει νεο συστημα, δεν ειπε κανεις οτι ειναι για πεταμα.

Παραπανω ομως μιλησαμε για αναβαθμιση απο sandy και γω αυτο το πραγμα αναβαθμιση δεν το θεωρω..

Στην καλυτερη των περιπτωσεων να παρεις ενα +10% σε επιδοσεις και Bonus μια σομπα για τον χειμωνα.:hehe:

Αν καποιος αυτο το θεωρει αναβαθμιση, ας "σπευσει" να πληρωσει!

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λέτε τέτοια και έβαλα αγγελία τον 2600Κ ώστε να αλλάξω από εβδομάδα σε 3770Κ :nuke:

απο τον 2600Κ που εχεις, που θελει 1.4v για τα 4.6ghz, o 3770k θα γ@μει,

αλλα για τον [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] που δουλευει στα 4.8ghz@1.376v ειναι το ιδιο, μονο pci e 3 κερδιζει,

απο επεξεργαστικη ισχυ ειναι το ιδιο με ivy sta 4.5-4.6 περιπου..:p

Link to comment
Share on other sites

απο τον 2600Κ που εχεις, που θελει 1.4v για τα 4.6ghz, o 3770k θα γ@μει,

αλλα για τον [MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION] που δουλευει στα 4.8ghz@1.376v ειναι το ιδιο, μονο pci e 3 κερδιζει,

απο επεξεργαστικη ισχυ ειναι το ιδιο με ivy sta 4.5-4.6 περιπου..:p

Στα 1.4 τον βάζει η μητρική,με το αυτόματο oc, δεν έχω δοκιμάσει με χειροποίητες ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Καθολου υπερβολες.

Δεν ειμαι κανενας xtreme overclocker να περνανε τα chip-ακια με το κιλο απο τα χερια μου αλλα μαζι με τους cpu του [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] ουσιαστικα εχω δει/δουλεψει 4 τσιπακα sandy, οι 2 ηταν 2500κ και οι αλλοι 2 ηταν 2600Κ.

Και οι 2 2500κ επαιζαν ΣΤΑΘΕΡΑ καθε μερα στα 5ghz, μαλιστα ο δευτερος 2500κ του [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] ηταν τρομερο κομματι, τον σταθεροποιησαμε στα 5,2ghz με κατω απο 1,45volt και με αριστες θερμοκρασιες, μπορει να εχει κρατησει και screensoot απο αυτο το cpu που λεω, αν το εχει ας το ποσταρει.

Οι αλλοι 2 2600Κ δε, παιζανε ανετα στα 4,8Ghz ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ καθε μερα, με λογικη ταση (οριακα κατω απο 1,4volt) και λογικοτατες θερμοκρασιες.

Τα average κομματια sandy κλοκαρουν καλυτερα απο τα average κομματια ivy, αυτο ειναι γεγονος κατα γενικη ομολογια ολων στο νετ.

Για να παρεις το "Plus" των επιδοσεων(+10%) που προσφερει ενας Ivy θα πρπει να καταφερει να δουλεψει πρωτα στα ρολογια του sandy, και αν το καταφερει σιγουρα θα ειναι ζεστος...πολυ ζεστος...

Οντως μια χαρα τσιπακια ειναι και οι ivy για καποιον που θα παει σημερα να παρει νεο συστημα, δεν ειπε κανεις οτι ειναι για πεταμα.

Παραπανω ομως μιλησαμε για αναβαθμιση απο sandy και γω αυτο το πραγμα αναβαθμιση δεν το θεωρω..

Στην καλυτερη των περιπτωσεων να παρεις ενα +10% σε επιδοσεις και Bonus μια σομπα για τον χειμωνα.:hehe:

Αν καποιος αυτο το θεωρει αναβαθμιση, ας "σπευσει" να πληρωσει!

και τι ακριβώς κερδίζεις που τρέχεις στα 5GHz τον Sandy κάθε μέρα ?

Link to comment
Share on other sites

Στα 1.4 τον βάζει η μητρική,με το αυτόματο oc, δεν έχω δοκιμάσει με χειροποίητες ρυθμίσεις

find it alone...:whistle2:

μπορει να παιζει και πιο κατω ή και το αντιθετο.

φθανει ομως για τους Sandy διοτι το thread ειναι για Ιvy...:hang2:

Link to comment
Share on other sites

και τι ακριβώς κερδίζεις που τρέχεις στα 5GHz τον Sandy κάθε μέρα ?

Ωραια τοτε, ας αντιστρεψουμε την ερωτηση μιας και η κουβεντα ξεκινησε απο "αναβαθμιση" sandy->ivy..

Αυτος που θα κανει "αναβαθμιση" απο sandy σε ivy και θα καταφερει με το καλο (αν καταφερει) να παρει ενα +10% σε επιδοσεις τι ακριβως κερδιζει? (εκτος απο τα χρηματα που θα χασει :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Καθολου υπερβολες.

Δεν ειμαι κανενας xtreme overclocker να περνανε τα chip-ακια με το κιλο απο τα χερια μου αλλα μαζι με τους cpu του [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] ουσιαστικα εχω δει/δουλεψει 4 τσιπακα sandy, οι 2 ηταν 2500κ και οι αλλοι 2 ηταν 2600Κ.

Και οι 2 2500κ επαιζαν ΣΤΑΘΕΡΑ καθε μερα στα 5ghz, μαλιστα ο δευτερος 2500κ του [MENTION=22471]Da_KiLLA[/MENTION] ηταν τρομερο κομματι, τον σταθεροποιησαμε στα 5,2ghz με κατω απο 1,45volt και με αριστες θερμοκρασιες, μπορει να εχει κρατησει και screensoot απο αυτο το cpu που λεω, αν το εχει ας το ποσταρει.

Οι αλλοι 2 2600Κ δε, παιζανε ανετα στα 4,8Ghz ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ καθε μερα, με λογικη ταση (οριακα κατω απο 1,4volt) και λογικοτατες θερμοκρασιες.

Τα average κομματια sandy κλοκαρουν καλυτερα απο τα average κομματια ivy, αυτο ειναι γεγονος κατα γενικη ομολογια ολων στο νετ.

Για να παρεις το "Plus" των επιδοσεων(+10%) που προσφερει ενας Ivy θα πρπει να καταφερει να δουλεψει πρωτα στα ρολογια του sandy, και αν το καταφερει σιγουρα θα ειναι ζεστος...πολυ ζεστος...

Οντως μια χαρα τσιπακια ειναι και οι ivy για καποιον που θα παει σημερα να παρει νεο συστημα, δεν ειπε κανεις οτι ειναι για πεταμα.

Παραπανω ομως μιλησαμε για αναβαθμιση απο sandy και γω αυτο το πραγμα αναβαθμιση δεν το θεωρω..

Στην καλυτερη των περιπτωσεων να παρεις ενα +10% σε επιδοσεις και Bonus μια σομπα για τον χειμωνα.:hehe:

Αν καποιος αυτο το θεωρει αναβαθμιση, ας "σπευσει" να πληρωσει!

δεν εχω ρε screenshot, τα καθαρισα ολα τοτε που μου εκανε μ@λακιες ο σκληρος..:OT:

και τι ακριβώς κερδίζεις που τρέχεις στα 5GHz τον Sandy κάθε μέρα ?

μετα τα 4.8ghz τπτ σχεδον, αλλα για benches που θες και το τελευταιο fps, καλο ειναι..:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε, ας αντιστρεψουμε την ερωτηση μιας και η κουβεντα ξεκινησε απο "αναβαθμιση" sandy->ivy..

Αυτος που θα κανει "αναβαθμιση" απο sandy σε ivy και θα καταφερει με το καλο (αν καταφερει) να παρει ενα +10% σε επιδοσεις τι ακριβως κερδιζει? (εκτος απο τα χρηματα που θα χασει :hehe:)

κερδιζει μια αδεια τσεπη...:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε, ας αντιστρεψουμε την ερωτηση μιας και η κουβεντα ξεκινησε απο "αναβαθμιση" sandy->ivy..

Αυτος που θα κανει "αναβαθμιση" απο sandy σε ivy και θα καταφερει με το καλο (αν καταφερει) να παρει ενα +10% σε επιδοσεις τι ακριβως κερδιζει? (εκτος απο τα χρηματα που θα χασει :hehe:)

Δεν δικαιολόγησα κάπου όμως εγω την αναβάθμιση από Sandy σε Ivy.

Αλλά είναι παράλογο όταν από RMA Sandy ο άλλος παίρνει Ivy και κλαίγεται.

Εκεί αναφερόμουνα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολόγησα κάπου όμως εγω την αναβάθμιση από Sandy σε Ivy.

Αλλά είναι παράλογο όταν από RMA Sandy ο άλλος παίρνει Ivy και κλαίγεται.

Εκεί αναφερόμουνα εγω.

Συμφωνουμε τοτε!

^^εγώ θα χαιρόμουν πάντως...

Και μενα ασχημα δεν θα μου επεφτε σε τετοια περιπτωση:D

Link to comment
Share on other sites

Μην μου λέτε τέτοια και έβαλα αγγελία τον 2600Κ ώστε να αλλάξω από εβδομάδα σε 3770Κ :nuke:

Απόσυρε την αγγελία, δεν έχει νόημα αυτό που πας να κάνεις. Όπως δεν έχει νόημα και το

"αυτόματο" o/c της μητρικής. Καντο σωστά αν είναι αλλά και πάλι μην περιμένεις διαφορές σε σχέση με στοκ

ειδικά στα παιχνίδια. Άντε σε κανα bench.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές.

Όπως υπερβολές είναι και τα 5GHz 24/7 sandy με 1.45V+ που συναντάει κανείς, κλπ όταν μιλάμε για gamers.

Γιατί είναι υπερβολές???

Γιατί άμα μπορεί κάποιος να μην το έχει 5ghz?Γιατί δλδ στα 4.5 είναι οκ αλλά στα 5 όχι για 24\7 άμα ή τάση είναι αποδεκτή και οι θερμοκρασίες?

Δλδ στα 4.5 έχεις κέρδος αλλά στα 5 όχι?

Διαφωνώ.

Από την στιγμή που δεν παθαίνει κάτι η CPU και στους 90C να την τρέχεις ολημερίς στις π*υτσότριχες σου.

Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω!

Οπότε άμα είσαι έτσι στα 5 γιατί όχι?!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι υπερβολές???

Γιατί άμα μπορεί κάποιος να μην το έχει 5ghz?Γιατί δλδ στα 4.5 είναι οκ αλλά στα 5 όχι για 24\7 άμα ή τάση είναι αποδεκτή και οι θερμοκρασίες?

Δλδ στα 4.5 έχεις κέρδος αλλά στα 5 όχι?

Διαφωνώ.

Με βάση ότι οι περισσότεροι το κάνουνε για τα games, στα 4.5GHz έχεις τερματίσει ακόμα και 2 Titan, οπότε ναι, τα 5GHz είναι απλά παραπάνω ρεύμα στην CPU και μερικά ρέστα ακόμα στην ΔΕΗ.

Σε CPU dependent applications ( π.χ. video encoding, photoshop, AutoCAD, SolidWorks, κλπ ) παίρνεις και άλλο κέρδος, δεν σταματάει πουθενά, όσο ανεβαίνεις ανεβαίνουν και οι επιδόσεις, αλλά και πάλι από ένα σημείο κι έπειτα οι διαφορές είναι αντιστρόφως ανάλογες των "θυσίων" σου ( επιβάρυνση του life expectancy του CPU αν πούμε ότι είσαι τυπάς που αναβαθμίζει κάθε 10 χρόνια :p ή μεγαλύτερο ρίσκο για instability ή και λόγω degrade και πιθανή απώλεια ή επανεκκίνηση διαδικάσίας ( project ) ).

Τι να κάνεις 2ω30λ20δ ένα video composition στο AfterEffects τι να κάνεις 2ω05λ30δ ( μιλάω για stock vs αρκετό OC και σε μεγάλο project size )

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη συμφωνώ και εν μέρη διαφωνώ αλλά οκ,διαφωνούμε σε λεπτομέρειες.

Δλδ στο ότι στα 4.5GHz έχεις τερματίσει ακόμα και 2 Titan, διαφωνώ.Αλλά στο ότι από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει ιδιαίτερα gain ναι, συμφωνώ.Αλλά τα 5 που λες για μένα είναι μέσα στο μεγάλο gain και ξαναλέω, για μένα.Από την εμπειρία μου και από τα όσα έχω δει και ψάξει.

Αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη συμφωνώ και εν μέρη διαφωνώ αλλά οκ,διαφωνούμε σε λεπτομέρειες.

Δλδ στο ότι στα 4.5GHz έχεις τερματίσει ακόμα και 2 Titan, διαφωνώ.Αλλά στο ότι από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει ιδιαίτερα gain ναι, συμφωνώ.Αλλά τα 5 που λες για μένα είναι μέσα στο μεγάλο gain και ξαναλέω, για μένα.Από την εμπειρία μου και από τα όσα έχω δει και ψάξει.

Αυτό.

Όταν ανέβεις Σαλόνικα, φέρε τις δύο 7870 μαζί. Αν δεν τερματίσουν με i5 2500 στοκ, το hx 1050 δώρο.

Τζάμπα καίει η λάμπα στα κλόκια σου...

Κι εγώ θα το κάνω, δεν λέω, αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι το κάνω μόνο για να χαίρομαι. Στο κάτω κάτω δεν δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν.

Άλλο αυτό όμως και άλλο να βάζουμε τον ευατό μας σε κατάσταση αυθυποβολής με το ζόρι.

Α, και βγάλε απ την υπογραφή αυτό το "max o/c" Δεν υπάρχει max o/c. Μόνο 24/7 full stable.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.