Jump to content



Intel i7 3770K Εντυπώσεις/Μετρήσεις


LazyGreek

Recommended Posts

  • Replies 842
  • Created
  • Last Reply

Οσο αντεξουν φιλος αναλωσιμα ειναι ολα, εμεις να ειμαστε καλα ! ! !

Λοιπον... με ενα προχειρο και βιαστηκο τεστακι μεχρι στιγμης ειμαι σταθερος με 1.112Volt στα 4600MHz.

Πεσαμε μαλλον σε αριστο κομματι για μεχρι 4600MHz, μετα μουλαρωνει και θελει ρευμα.

Οι θερμοκρασιες σε idle ειναι 28 βαθμοι σε idle και 53 Full Load.

98dmza.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα ψυξης αποτελειται απο....

1) W/B XSPC Raystorm το απλο

2) XSPC X2O 750 Dual Bayres/Pump V4

3) Watercool HTSF2 4x120 LTX

4) 3/8 σωληνες.

5) 4 fun's 120mm 2100 RPM

Μεσα στο κυκλωμα εχω βαλει σε αναλογια 50/50 παραφλου (απο το μηχανακι) Valvoline Extreme AF και Waterful Injection.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το συστημα ψυξης αποτελειται απο....

1) W/B XSPC Raystorm το απλο

2) XSPC X2O 750 Dual Bayres/Pump V4

3) Watercool HTSF2 4x120 LTX

4) 3/8 σωληνες.

5) 4 fun's 120mm 2100 RPM

Μεσα στο κυκλωμα εχω βαλει σε αναλογια 50/50 παραφλου (απο το μηχανακι) Valvoline Extreme AF και Waterful Injection.

Οχι ρε φιλε παραφλου στο συστημα. Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα ψυξης αποτελειται απο....

1) W/B XSPC Raystorm το απλο

2) XSPC X2O 750 Dual Bayres/Pump V4

3) Watercool HTSF2 4x120 LTX

4) 3/8 σωληνες.

5) 4 fun's 120mm 2100 RPM

Μεσα στο κυκλωμα εχω βαλει σε αναλογια 50/50 παραφλου (απο το μηχανακι) Valvoline Extreme AF και Waterful Injection.

Johnx εχεις ξεκαπακωσει?

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια δεν τον εχω ξεκαπακωσει..... απλα μου ετυχε πολυ καλο κομματι 3770Κ, και στα 4600MHz θελει παρα πολυ λιγο ρευμα (γιαυτο εχω και τοσο χαμηλες θερμοκρασιες).

Με το παραφλου μια χαρα δουλευει παιδια..... τα ετοιμα υγρα υδροψυκης τζαμπα λεφτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια δεν τον εχω ξεκαπακωσει..... απλα μου ετυχε πολυ καλο κομματι 3770Κ, και στα 4600MHz θελει παρα πολυ λιγο ρευμα (γιαυτο εχω και τοσο χαμηλες θερμοκρασιες).

Με το παραφλου μια χαρα δουλευει παιδια..... τα ετοιμα υγρα υδροψυκης τζαμπα λεφτα ειναι.

WFI και κατι σε anti-algea δεν θελει τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι;

To παραφλου μπαινει σε ψυγεια αυτοκινητων που ειναι αλουμινιο και κυκλοφορει με αλλα μεταλα για να μειωσει τηςν διαβρωση του ψυγειου αλλα και να αποτρέψει το παγωμα σε χαμηλες θερμοκρασίες. Σε ενα συγχρονο loop δεν εχουμε ουτε αλουμινιο ουτε υπερχαμηλες θερμοκρασισες. Το παραφλου εχει μικροτερη θερμοχωρητικοτητα (ελαφρως) σε σχεση με το νερο.

Αρα ειναι ακριβο και μη αναγκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι θερμοκρασιες μου ειναι πατωμα....

Και σκετο WFI να εριχνα μεσα παλι θα λειτουργουσε αριστα το κυκλωμα.

Οσο για το παραφλου, προσωπικα το θεωρω αριστη επιλογη, δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα ετοιμα υγρα υδροψυξης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η πρώτη προσπάθεια δεν μου έκανε τη χάρη.. (παρά τις μετρήσεις με το παχύμετρο όλο το απόγευμα "τρομάρα μου"),ο επεξεργαστής, δεχόταν παραδόξως λιγότερη πίεση στο socket, με αποτέλεσμα να ανοίγει και να κλείνει. Εν αναμονή των Liquid Pro/Ultra, ξανατοποθετήθηκε το καπάκι, oι πρώτες μετρήσεις με την "ταπεινή" AS5 μεταξύ IHS & DIE έδειξαν ~ -12/13 βαθμούς στα 4600 με 1.24.

6rAXg2F.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Ουφ.."

Η 2η προσπάθεια ήταν αρκετά πιο επιτυχημένη.. (αν και...)

Ξαναμετρήθηκε το ύψος του die από το pcb (0,54mm)

z13yDjUl.jpg

U5c5f3dl.jpg

φτιάχτηκε καινούργιο "shim" ώστε να είναι ακριβώς το πιο πάνω ύψος (πιθανόν παρά την "πλαστικοποίηση" του με κυανοακρυλική κόλλα, να είναι ελάχιστα συμπιέσιμο), για να μην πληρώσει το die την κουλαμάρα μου να σφίξω σωστά το μπλοκ της Η100.. (έγινε δοκιμή φυσικά ότι το DIE όντως πατάει.. σωστά με το shim τοποθετημένο :p)

pJczqrul.jpg

h5223u0l.jpg

και ξεκίνησε το δύσκολο κομμάτι. Πώς θα έχει την απαραίτητη πίεση για να μην μου κάνει τα κουλά στην εκκίνηση του υπολογιστή. Βρήκα με λίγο googlin ότι η "πίεση" είναι 40-70lbs,(178-311N), αγοράστηκε/μετρήθηκε/κόπηκε(a long story short..) ελατήριο ώστε να παίρνω περίπου 55lbs σε 6mm συμπίεση (11μιση στροφές για τις βίδες μου), τοποθετήθηκαν και αποστάτες για "STOP" ~1mm κάτω από τα "αυτιά" της Η100 και έγινε η δοκιμή.. ποστ (ομολογώ με εξέπληξε... :p περίμενα να με ταλαιπωρήσει στην αρχή τουλάχιστον όπως εχθές). 2η προσπάθεια επίσης επιτυχημένη.. Ξεβίδωμα της Η100, να δώ το ίχνος που είχε αφήσει η πάστα(OK), και εκ νέου τοποθέτηση για το "τελικό" βίδωμα (μέχρι να έρθουν οι collaboratory). Εκκίνηση windows στην ίδια συχνότητα που θυμόμουν 80 peak (4600-1,24) και με αρκετές δοκιμές "fine tuning - βιδωνε μισή στροφή, ξεβίδωνε μισή στροφή" , ενώ έτρεχε prime avx small fft (κάτι που ακυρώνει εν μέρει όλη την φασαρία να κοπούν τα ελατήρια στο ίδιο ακριβώς μήκος..:() βρέθηκε μια "καλή" ρύθμιση (δεν έχω ιδέα ειλικρινά αν είναι το ιδανικό όντως βίδωμα... τα ελατήρια είναι "by the Μάτι" φυσιολογικά/ισόποσα φορτισμένα) όπου έδωσε 2-3 βαθμούς κάτω στο ίδιο test. Ελαφρά απογοήτευση *(αν και...), γιατί περίμενα κάτιτις μεγαλύτερη μείωση.. (στο anandtech, στα 4,7 kαι με μεγαλύτερη τάση βέβαια, είδε κέρδος 4,2 βαθμών), η οποία "αντισταθμίστηκε" από τα +100mhz (4700-1,265) με επιβάρυνση 3 βαθμών από τα 4600 "με καπάκι" (δεν είχα δοκιμάσει καπακωμένο στα 4700 πριν, για προφανείς θερμοκρασιακούς λόγους...)

Τοποθετημένη

4e5qN9Yl.jpg

ΆΞΙΖΕ ή όλη ταλαιπωρία και το άγχος.. "ζεί-δεν-ζει το die"? Με καθαρά ΛΟΓΙΚΑ κριτήρια.. ΟΧΙ... αν θες όμως το απόλυτο χαμηλότερο που μπορείς να πετύχεις με μια δεδομένη ψύξη, ...welcome to the Club :)

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα των 3C σε ξεκαπακωτο cpu φανταζομαι θα την εβλεπες σε οποιαδηποτε πλατφορμα, ετσι;

Αρα, το συμπερασμα που βγαινει δηλαδη απο τα τεστς σου, ειναι οτι οντως ειναι πιο ζεστα τα ivy απο τα sandy & οχι οτι εφταιγε κατι σε bad tim που ειχε γινει γαργαρα στην αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα των 3C σε ξεκαπακωτο cpu φανταζομαι θα την εβλεπες σε οποιαδηποτε πλατφορμα, ετσι;

Αρα, το συμπερασμα που βγαινει δηλαδη απο τα τεστς σου, ειναι οτι οντως ειναι πιο ζεστα τα ivy απο τα sandy & οχι οτι εφταιγε κατι σε bad tim που ειχε γινει γαργαρα στην αρχη;

Συ είπας.

Τείνω να συμφωνήσω με τον IDC, ότι τελικά το πρόβλημα δεν ήταν τόσο η θερμοαγώγιμη της Intel, όσο το κενό που αφαιρείς με του ξουράφιασμα.. ;)

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION] μιλαμε για 3 βαθμους κατω σε σχεση με stock καπακωμένο ή σουγιδιασμενο με αλλο TIM αναμεσα;

3* Βαθμοί σε σχέση με τον cpu σουγιαδιασμένο και AS5 από κάτω. Σε σχέση με stock καπακωμένο ήδη ->

..Εν αναμονή των Liquid Pro/Ultra, ξανατοποθετήθηκε το καπάκι, oι πρώτες μετρήσεις με την "ταπεινή" AS5 μεταξύ IHS & DIE έδειξαν ~ -12/13 βαθμούς στα 4600 με 1.24.

υ.γ.>* update: χρησιμοποιώντας και εγώ με τη σειρά μου ένα "δείκτη" όπως εδώ, είδα ότι 2 βίδες ήταν "αλλού για αλλού" σφιγμένες, οπότε σφίγγοντας καλύτερα, το 2-3 έγινε πιο κοντά σε 3-4 και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι έριξα και ελάχιστα την τάση (από 1,24 -> 1,224 πολυμετρημένο) 75 βαθμοί peak, here i come :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυς κοπος για τις π@π@ριες της intel βασικα να βγαλει θερμικα "ελεϊνο" cpu...Γενικα αυτα τα extra watt leaking σε overclock σε σχεση με sandybridge που οφειλονται καταλαβε - συμπερανε κανενας?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.