Jump to content



ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΗΝ 6970 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ GTX 580?


giogio

Recommended Posts

Eχω στην κατοχη μου μια 6970 αγορασμενη απο πλαισιο 16/3/2012 σκεφτομαι να μεταβω στο αλλο στρατοπεδο ετσι για αλλαγη αξιζει να την δωσω και να παρω μια gtx 580?

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες σκεψου και το ενδεχομενο της 7950...
Απο οτι διαβαζω δεν εχει και τρομερες διαφορες απο την 6970 περα απο την πιο χαμηλη καταναλωση αν κανω λαθος διορθωσε με.
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβαζω δεν εχει και τρομερες διαφορες απο την 6970 περα απο την πιο χαμηλη καταναλωση αν κανω λαθος διορθωσε με.

Αμα θες κοιτα εδω για 6970vs7950 και 580vs7950. Πιστευω θα σε βοηθησει να βγαλεις συμπερασμα για την 7950 σε σχεση με την 6970 σου και την 580 που σκεφτεσαι να αγορασεις. Επισης δες και στο αντιστοιχο thread στο thelab για τις επιδοσεις της 7950.

Παντως αν πας για 7950 σκεψου και την gigabyte 7950 windforce 3x.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εδωσα την 6970 και αποφασισα να παρω 7950 περιμενω να μου την στειλουν, μεχρι εκει με επαιρνε η τσεπη μου πιστευω πως εκανα σωστη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα σε απογοητεύσει η 7950... αν και εγώ έκανα άλμα από 6870 και όντως είδα διαφορά αρκετή...παντώς η καρτούλα είναι power..με γεια!

ποιο μοντέλο τσίμπησες αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Sapphire 7950 (PCI Express , 3 GB , GDDR5) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

αν πήρες αυτό εδώ πήραμε την ίδια...πολύ καλή...αθόρυβη...και την έχω πουσάρει με το overdrive μέχρι και τα ~960Mhz... το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζεται από το msi afterburner για να πειράξεις και τον πυρήνα και να την πουσάρεις παραπάνω...φαντάζομαι ότι θα υποστηριχτεί

Link to comment
Share on other sites

Sapphire 7950 (PCI Express , 3 GB , GDDR5) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

αν πήρες αυτό εδώ πήραμε την ίδια...πολύ καλή...αθόρυβη...και την έχω πουσάρει με το overdrive μέχρι και τα ~960Mhz... το πρόβλημα είναι ότι δεν υποστηρίζεται από το msi afterburner για να πειράξεις και τον πυρήνα και να την πουσάρεις παραπάνω...φαντάζομαι ότι θα υποστηριχτεί

Ναι αυτην πηρα νομιζω οτι αν τροποποιησεις το msi.config μεσα στον φακελο του msi πρεπει να δουλευει με sapphire trixx δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το confgi στο msi afterburner δεν το ξέρω...αν έχεις παραπάνω πληροφορία θα ενδιαφερόμουνα να μου την στείλεις...

όσο για το trixx δεν μπορείς να αυξήσιες τα volt στην gpu (εκτός και εάν δεν ξέρω εγώ πως)...οπότε ότι κάνεις στο overdrive κάνεις και στο trixx.

edit:

δες και αυτό εδώ... ουσιαστικά το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να ανεβάασω τα volt στην gpu...κατά τα άλλα μια χαρά...

http://guru3d.com/article/radeon-hd-7950-overclock-guide/

Link to comment
Share on other sites

αν πας στον φακελο που ειναι installed το AB θα δεις ενα config αρχειο (δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα του) το ανοιγεις με notepad και αλλαζεις το

UnofficialOverclockingMode = 0

σε

UnofficialOverclockingMode = 1

νομιζω κατι τετοιο γραφει αλλα και να μην το γραφει ετσι θα το καταλαβεις, κατω κατω ειναι στο .cfg

Link to comment
Share on other sites

αν πας στον φακελο που ειναι installed το AB θα δεις ενα config αρχειο (δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα του) το ανοιγεις με notepad και αλλαζεις το

σε

νομιζω κατι τετοιο γραφει αλλα και να μην το γραφει ετσι θα το καταλαβεις, κατω κατω ειναι στο .cfg

Ακριβως ετσι γινεται οπως το περιγραφει ο AMDnord

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το confgi στο msi afterburner δεν το ξέρω...αν έχεις παραπάνω πληροφορία θα ενδιαφερόμουνα να μου την στείλεις...

όσο για το trixx δεν μπορείς να αυξήσιες τα volt στην gpu (εκτός και εάν δεν ξέρω εγώ πως)...οπότε ότι κάνεις στο overdrive κάνεις και στο trixx.

edit:

δες και αυτό εδώ... ουσιαστικά το μόνο που δεν κατάφερα ήταν να ανεβάασω τα volt στην gpu...κατά τα άλλα μια χαρά...

Radeon HD 7950 Overclock Guide

Οντως εκανα πολυ καλη επιλογη με αυτα που βλεπω:T:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εδωσα την 6970 και αποφασισα να παρω 7950 περιμενω να μου την στειλουν, μεχρι εκει με επαιρνε η τσεπη μου πιστευω πως εκανα σωστη επιλογη.

Για μένα το να δώσει κάποιος περίπου 60% πάνω σε λ7 για μια διαφορά της τάξης περίπου του 30% max είναι λάθος και no go!

Όπως και να'χει...καλοδούλευτη να'ναι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.