Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Άρα τι κάνεις? Ψηφίζεις κάτι που δεν μπαίνει, κοιμάσαι ήσυχος ότι έκανες το καθήκον σου, και "βρίζεις" και τους 300 για ότι και να συμβαίνει στην χώρα, ξεχνώντας όμως, ότι έχεις μερίδιο ευθύνης.

Και γιατί έχω ευθύνη?? Μήπως γιατι δεν ψήφισα κάποιον απο τους τριακόσιους(αφού δεν συμφωνώ μαζί τους) ή γιατι δεν ψήφισα το α ή β κόμμα ωστε να του δώσω περισσότερη κοινοβουλευτική δύναμη?(εκτός και εαν πιστεύεις οτι δεν πρέπει να κρίνω τους "300" επειδή δεν αντιπροσωπεύομαι κοινοβουλευτικά)

Η λογική ψηφίστε κάποιο κόμμα γιατί οι εκλογές ειναι κρίσιμες ή γιατί θα αλλάξει τα πάντα ειναι καθαρά πολωτική(έτσι εξ΄άλλου λειτουργούν και οι μηχανισμοί συσπείρωσης των κομμάτων)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply
Μετά το αναγκαίο reboot η λογική του δικομματισμού συνεχίζετε.

Ξεκίνημα με το μπάχαλο της 6ης Μαΐου όπου όλοι είναι κάτω από το 20%.

Το επόμενο βήμα είναι η διαμόρφωση δυναμικής για δύο αντίθετα κόμματα.

Προφανώς δημιουργείται πόλωση. Οπότε εμφανίζεται το γνωστό ερώτημα. Γιατί ψηφίζετε κόμματα που δεν θα μπουν στην βουλή;

Μετά από 2-3 εκλογικές αναμετρήσεις θα αρχίσει να αλλάζει το ερώτημα σε "Γιατί ψηφίζεται κόμματα που έτσι και αλλιώς παίρνουν κάτω από το 10%";

Μετά από άλλα 20 χρόνια και αφού ο κόσμος θα έχει σιχαθεί τα δύο αυτά κόμματα θα αρχίσουμε πάλι να βρίζουμε την λογική του δικομματισμού.

Νέο reboot και ξανά από την αρχή.:giveup:

Όμως

Ξερεις πολυ καλά...

- οτι η ΝΔ εχει βαση πελατών

- οτι οι η τρομοκρατία που ασκειται απο τους σαπιους δημοσιογραφους - πολιτικών

υπαλλήλων των ιδιοκτήτων των ΜΜΕ θα συσπειρώσει κι αλλο τη ΝΔ

- οτι η ΝΔ έχει συμμετοχή, εχει ήδη δοκιμαστεί, και ηταν ήδη το ενα μερος του χρονιου παλιου δικομματισμού, που μας πουλησε.

- οτι το μεγαλυτερο ποσοστό των κολημμενων ή πελατών ή τρομοκρατημένων ή αυτών που οντως πιστευει οτι ειναι η λιγοτερο κακή λυση θα το δωσει στη ΝΔ και δεν θα ταλαντευτει μεταξυ αλλων κομματων, και δεν εννοω μονο του Ζυριζα, ουτε θα σκεφτεί να ψηφισει μη δικομματικά.

- οτι στις 17 Ιουνιου δεν θα ξυπνησουν οι Ελληνες ενα πρωινο και θα ισομοιρασουν τις ψηφους σε 3-4-5, βαλε οτι θελεις, κομματα.

Πολωση, διπολο, ειναι φαινομενα που υπαρχουν πριν τον ανθρωπο.

Στην πολιτική συμφωνώ μαζι σου με ενοχλούν και εμενα, αλλα είναι φαινόμενα που δυσκολα σπανε.

Θα χαιρόμουν πολυ οπως και εσυ να υπήρχε πολυφωνια σε μια ουτοπική πολιτική σκηνή που κανενας δεν θα

ειχε εξασφαλισμενη εδρα και τα κομματα (οχι μονο 2) στην κεφαλή θα εναλλασοταν εφοσον ετσι επρεπε προς οφελος της κοινωνιας, αλλα αυτα δεν γινονται πουθενα, αλλα ας ελπισουμε μια μερα θα γινουν, γιατι ο ανθρωπος πρεπει να ειναι αισιοδοξος κτλ κτλ για να παει μπροστα κτλ κτλ. ε πιστευεις δεδομενων των συνθηκών οτι αυτη η μερα ηρθε και ειναι η 17 Ιουνιου?

Επειδή τα ξερεις ολα τα παραπανω, αν ηξερα οτι θελεις να βγει πρωτη η ΝΔ με αυτοδυναμία δεν θα μου εκαναν εντυπωση τα σχολια σου περι δικομματισμου αυτη την χρονικη στιγμή. Αλλα εφοσον εισαι της λογικης της πολυφωνίας και κατα του δικομματισμου που συμμετειχε ενεργα η ΝΔ πως περιμενεις να αντιδρασει αυτός που επισης ξερει ολα τα παραπανω και δεν θελει να δωσει αυτοδυναμια στην ΝΔ? Θα μου πεις υγης σκεπτομενος να ψηφισει με βαση τα πιστευω του και μονο και ετσι πρεπει. Μα αν το κανει θα δωσει αυτοδυναμια στην ΝΔ που εκτος απο αυτους που την πιστευουν εχει και πελατες. Εδω δεν το εκανε σε ηρεμες μερες, δεν δοκιμαζε κατι αλλο σε μερες που απλα του μυριζε κατι καμμενο, τωρα θα το κανει που καιγεται? Εκτος αν αναφερεσαι στους πελατες της ΝΔ.

Ειμαι συμφωνος μαζι σου περι πολυφωνιας για αυτο τα λεω.

Link to comment
Share on other sites

1ον) Για να μην μπει στην βουλή κάποιος ο οποίος θα φωνάξει "Είμαι Τούρκος. Ελευθερία στην σκλαβωμένη Θράκη".

βέβαια, με κασιδιάρηδες και λοιπούς εγέρθητους, αν του βαστάει του τούρκου ας πάει να το πει αυτό το πράγμα. Στο «είμαι τούρκος» θα τον έχουν κόψει (κυριολεκτικά) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όμως

Ξερεις πολυ καλά...

Με συγχωρείς για το σχόλιο αλλά μου θύμισες τον tristeno στο pctechnology. Έκανε ένα thread αποκλειστικά για να περάσει μια δική του άποψη, όλοι διαφωνούσαμε το thread κλείδωνε και λίγο αργότερα άνοιγε νέο "Thread Part 2" με πρώτη φράση "Στο thread που κλειδώθηκε συμφωνήσαμε ότι" και ουσιαστικά έγραφε τις απόψεις του. (edit: απλά μου ήρθε φλασιά τώρα μην το πάρεις προσωπικά το σχόλιο)

Οπότε όχι δεν ξέρω αυτά που γράφεις παρακάτω.

- οτι η ΝΔ εχει βαση πελατών

- οτι οι η τρομοκρατία που ασκειται απο τους σαπιους δημοσιογραφους - πολιτικών

υπαλλήλων των ιδιοκτήτων των ΜΜΕ θα συσπειρώσει κι αλλο τη ΝΔ

- οτι η ΝΔ έχει συμμετοχή, εχει ήδη δοκιμαστεί, και ηταν ήδη το ενα μερος του χρονιου παλιου δικομματισμού, που μας πουλησε.

- οτι το μεγαλυτερο ποσοστό των κολημμενων ή πελατών ή τρομοκρατημένων ή αυτών που οντως πιστευει οτι ειναι η λιγοτερο κακή λυση θα το δωσει στη ΝΔ και δεν θα ταλαντευτει μεταξυ αλλων κομματων, και δεν εννοω μονο του Ζυριζα, ουτε θα σκεφτεί να ψηφισει μη δικομματικά.

- οτι στις 17 Ιουνιου δεν θα ξυπνησουν οι Ελληνες ενα πρωινο και θα ισομοιρασουν τις ψηφους σε 3-4-5, βαλε οτι θελεις, κομματα.

Δεν διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με τα παραπάνω, σε ένα βαθμό έτσι έχουν τα πράγματα. Αλλά δεν τα προσυπογράφω διότι η παραπάνω ανάλυση είναι ιδιαίτερα μονόπλευρη. Για παράδειγμα μου αρέσει η τσουβαλοποίηση των ψηφοφόρων της ΝΔ. "κολημμενων ή πελατών ή τρομοκρατημένων ή αυτών που οντως πιστευει οτι ειναι η λιγοτερο κακή λυση"!

Δεν μπορεί σε μια Ελλάδα που 30 χρόνια λέμε ότι κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ και οι συνδικαλιστές του (άντε και το Μητσοτακέικο)- ακόμα και από την θέση της αντιπολίτευσης, τώρα να βλέπουμε μόνο έναν κακό δράκο. Έχει δύο δράκους. Την ΝΔ και το νέο ΠΑΣΟΚ. Αν δεν βλέπετε εσείς νέο ΠΑΣΟΚ αλλά κάτι άλλο, δεν πειράζει, θα το δείτε αργότερα.

Πολωση, διπολο, ειναι φαινομενα που υπαρχουν πριν τον ανθρωπο.

Στην πολιτική συμφωνώ μαζι σου με ενοχλούν και εμενα, αλλα είναι φαινόμενα που δυσκολα σπανε.

Θα χαιρόμουν πολυ οπως και εσυ να υπήρχε πολυφωνια σε μια ουτοπική πολιτική σκηνή που κανενας δεν θα

ειχε εξασφαλισμενη εδρα και τα κομματα (οχι μονο 2) στην κεφαλή θα εναλλασοταν εφοσον ετσι επρεπε προς οφελος της κοινωνιας, αλλα αυτα δεν γινονται πουθενα, αλλα ας ελπισουμε μια μερα θα γινουν, γιατι ο ανθρωπος πρεπει να ειναι αισιοδοξος κτλ κτλ για να παει μπροστα κτλ κτλ. ε πιστευεις δεδομενων των συνθηκών οτι αυτη η μερα ηρθε και ειναι η 17 Ιουνιου?

Όταν ψάχνεις να βρεις μια δικαιολογία να συντηρείς ένα λάθος σύστημα οποιαδήποτε καλύτερη λύση θα μοιάζει ουτοπική και άπιαστο όνειρο. Και αν αποφασίζεις κάθε 17η Ιουνίου ότι δεν θα είναι αυτή η μέρα για να αλλάξει αυτό το σύστημα, θα παραμένεις πάντα παγιδευμένος σε αυτό το σύστημα και το μόνο που θα σου μένει θα είναι να το καταγγέλεις συντηρώντας το.

Επειδή τα ξερεις ολα τα παραπανω, αν ηξερα οτι θελεις να βγει πρωτη η ΝΔ με αυτοδυναμία δεν θα μου εκαναν εντυπωση τα σχολια σου περι δικομματισμου αυτη την χρονικη στιγμή.

Τα ξέρω αλλιώς και όχι δεν μαντεύεις σωστά το τι ψηφίζω.

Αλλα εφοσον εισαι της λογικης της πολυφωνίας και κατα του δικομματισμου που συμμετειχε ενεργα η ΝΔ πως περιμενεις να αντιδρασει αυτός που επισης ξερει ολα τα παραπανω και δεν θελει να δωσει αυτοδυναμια στην ΝΔ? Θα μου πεις υγης σκεπτομενος να ψηφισει με βαση τα πιστευω του και μονο και ετσι πρεπει. Μα αν το κανει θα δωσει αυτοδυναμια στην ΝΔ που εκτος απο αυτους που την πιστευουν εχει και πελατες. Εδω δεν το εκανε σε ηρεμες μερες, δεν δοκιμαζε κατι αλλο σε μερες που απλα του μυριζε κατι καμμενο, τωρα θα το κανει που καιγεται? Εκτος αν αναφερεσαι στους πελατες της ΝΔ.

Ειμαι συμφωνος μαζι σου περι πολυφωνιας για αυτο τα λεω.

Ξανά λέω ότι αυτά είναι η δική σου λογική. Δεν είναι η λογική όλων. Πολλοί συμφωνούν μαζί σου - και εγώ σε πολλά - αλλά όχι απόλυτα. Σε κάποια έχουν/εχω διαφορετική προσέγγιση/οπτική/άποψη/γνώμη. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να μείνουν όλοι κάτω από το 20% η χώρα να ταλαιπωρηθεί μέχρι το σημείο που να κατανοήσουν ότι θα πρέπει να συνεργαστούν και να πάψουν να κοιτούν το +50. Και να συνεργαστούν ρε γ@μώτο. Να το δοκιμάσουν και ας αποτύχει. Αλλά να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό. Και όχι δεν θεωρώ διαφορετικό το να διαλέξουμε διαφορετικά 30 χρόνων έδρανα της βουλής να μας κυβερνήσουν. Ίδιοι είναι. Αν δεν ήταν ο Τσίπρας εκεί, θα καταγγέλανε συνυπογράφοντας και καλύπτοντας. Αν παραδέχομαι κάτι σε αυτό το παιδί, αν παραδέχομαι κάτι στον Τσίπρα, είναι ότι τα @@ του ζυγίζουν όσο όλων των άλλων επαγγελματιών εδρανογαντζωμένων αριστερών μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε για το συγκεκριμένο.. Την παρασκευή νομίζω ο ΣΥΡΙΖΑ ανακοινώνει το πρόγραμμά του επισήμως...

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς για το σχόλιο αλλά μου θύμισες τον tristeno στο pctechnology. Έκανε ένα thread αποκλειστικά για να περάσει μια δική του άποψη, όλοι διαφωνούσαμε το thread κλείδωνε και λίγο αργότερα άνοιγε νέο "Thread Part 2" με πρώτη φράση "Στο thread που κλειδώθηκε συμφωνήσαμε ότι" και ουσιαστικά έγραφε τις απόψεις του. (edit: απλά μου ήρθε φλασιά τώρα μην το πάρεις προσωπικά το σχόλιο)

:hehe:

ε καλά τωρα δεν περιμένεις να παω να γραφτω στο pctechnology να παω να βρω τον tristeno και τι ελεγε ή να παω να βρω το thread τελοσπαντων και να το παρω προσωπικα

Οπότε όχι δεν ξέρω αυτά που γράφεις παρακάτω.

Δεν διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με τα παραπάνω, σε ένα βαθμό έτσι έχουν τα πράγματα.

Ωραια αρα τα γνωριζεις,συμφωνεις ως ενα βαθμο οτι καπως ετσι τα παργαμτα,δεν ειναι φυσικα μονο ετσι τα πραγματα ειναι κι αλλιως κτλ ok...

Αλλά δεν τα προσυπογράφω διότι η παραπάνω ανάλυση είναι ιδιαίτερα μονόπλευρη. Για παράδειγμα μου αρέσει η τσουβαλοποίηση των ψηφοφόρων της ΝΔ. "κολημμενων ή πελατών ή τρομοκρατημένων ή αυτών που οντως πιστευει οτι ειναι η λιγοτερο κακή λυση"!

ωραια, συπληρωνω, και τους ψηφοφόρους της NΔ που πιστευουν οτι ειναι μετρια καλη ή καλυτερη λυση οπως και αυτους που θα την ψηφισουν στρατηγικά για να μη βγει πρωτο το Συριζα ή οποιους θελεις αλλους.

Δεν αλλαζει κατι αυτο.

Δεν μπορεί σε μια Ελλάδα που 30 χρόνια λέμε ότι κυβερνάει το ΠΑΣΟΚ και οι συνδικαλιστές του (άντε και το Μητσοτακέικο)-ακόμα και από την θέση της αντιπολίτευσης, τώρα να βλέπουμε μόνο έναν κακό δράκο.

η οικογενεια Καραμνλή που πηγε?

Έχει δύο δράκους. Την ΝΔ και το νέο ΠΑΣΟΚ. Αν δεν βλέπετε εσείς νέο ΠΑΣΟΚ αλλά κάτι άλλο, δεν πειράζει, θα το δείτε αργότερα.

Το νεο ΠΑΣΟΚ, εννοεις το Συριζα ειναι εν δυναμη δρακος ή μπορει και να μην ειναι, μπορει κανεις ανετα παντως, να μην του καταλογησει το ιδιο βαρος ευθυνης με την ιδια ΝΔ.

Όσο για ο αλλο το ΠΑΣΟΚ δεν το βαζω μεσα στην κουβεντα γιατι δεν ειναι μεσα στο νεο δικομματισμο, οχι κανενα αλλο λογο.

και δυστυχως φοβαμαι οτι πηρε μικρο ποσοστο (θα επρεπε και μικροτερο) οχι γιατι διαφωνησαν μονο με το τροπο και την αντιληψη διακυβερνησης και γενικοτερης σαπιλας που ειχε και εχει, αλλα γιατι βρεθηκε το 09 στην κυβερνηση, δηλαδή αν δεν την ειχε κανει με ελαφρα ο Καραμανλής και εσκαγε η πατατα στην ΝΔ τα ποσοστα ΝΔ - ΠΑΣΟΚ θα ηταν αντιστροφα τωρα.

Όταν ψάχνεις να βρεις μια δικαιολογία να συντηρείς ένα λάθος σύστημα οποιαδήποτε καλύτερη λύση θα μοιάζει ουτοπική και άπιαστο όνειρο. Και αν αποφασίζεις κάθε 17η Ιουνίου ότι δεν θα είναι αυτή η μέρα για να αλλάξει αυτό το σύστημα, θα παραμένεις πάντα παγιδευμένος σε αυτό το σύστημα και το μόνο που θα σου μένει θα είναι να το καταγγέλεις συντηρώντας το.

Ξανά λέω ότι αυτά είναι η δική σου λογική. Δεν είναι η λογική όλων. Πολλοί συμφωνούν μαζί σου - και εγώ σε πολλά - αλλά όχι απόλυτα. Σε κάποια έχουν/εχω διαφορετική προσέγγιση/οπτική/άποψη/γνώμη. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να μείνουν όλοι κάτω από το 20% η χώρα να ταλαιπωρηθεί μέχρι το σημείο που να κατανοήσουν ότι θα πρέπει να συνεργαστούν και να πάψουν να κοιτούν το +50.

ε δεν μπορουμε να περιμενουμε απο τον ψηφοφορο του Συριζα και μαλιστα τον νεο ψηφοφορο, αυτον που ψηφιζε χρονια τωρα ΠΑΣΟΚ ΝΔ ή δεν πηγαινε καθολου να σπασει τον δικομματισμο που συμμετειχε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ με την δικαιολογία οτι το Συριζα θα γινει νεο ΠΑΣΟΚ για να παρουν ολοι κατω απο 20%

Με αυτην την λογική θα κατηγορουμε συνεχως το κομμα που μπαινει σφηνα στα 2 πρωτα ως το νεο 1ο ή 2ο

ας γινει πρωτα μια αλλαγη...εστω μια, γιατι μεχρι τωρα δεν ειχαμε καμια και μετα βλεπουμε για παραπανω πολυφωνια και συνεργασια ήταν τοσο σιγουροι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ οτι θα βγαινουν πρωτοι που ειχαν βαλει εγγυησεις για δανεια κρατικων επιχορηγησεων μεχρι το 2500.

για να παρουν ολοι κατω απο 20% και καποια 3-4 σχεδον ισοποσα που δεν γιινεται απο την μια μερα στην αλλη

κατα αρχην πρεπει να αρχισει να διαλυεται πρωτα η πελατεια της ΝΔ μεχρι να εξαφανιστει οσο δεν παει και να ψηφισουν αλλιως,

δεν το βλεπω... (και να εξαφανιστει πληρως και αυτη του ΠΑΣΟΚ)

εννοω τους πελατακους οχι αυτους που ειναι ιδεολογικα ταυτισμενοι με την ΝΔ,

γιατι μπορει να ερθει ο αλλος πχ και να μου πει εγω γουσταρω κωλοτουμπες Μπακογιαννη Αδωνη Σαμαρα γιατι ειμαι φαν του Κωσταλα ε εκει δεν μπορεις να πεις τπτ.

Και να συνεργαστούν ρε γ@μώτο.

Να το δοκιμάσουν και ας αποτύχει. Αλλά να δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό. Και όχι δεν θεωρώ διαφορετικό το να διαλέξουμε διαφορετικά 30 χρόνων έδρανα της βουλής να μας κυβερνήσουν. Ίδιοι είναι. Αν δεν ήταν ο Τσίπρας εκεί, θα καταγγέλανε συνυπογράφοντας και καλύπτοντας. Αν παραδέχομαι κάτι σε αυτό το παιδί, αν παραδέχομαι κάτι στον Τσίπρα, είναι ότι τα @@ του ζυγίζουν όσο όλων των άλλων επαγγελματιών εδρανογαντζωμένων αριστερών μαζί.

καταλαβαινω με ποια εννοια το λες, αλλα εγω θελω και να σαπισουν στην φυλακη αυτοι που πρεπει και παρουν ποδι οι ανικανοι, οχι να συνεργαστουν μεταξυ τους.

Τα ξέρω αλλιώς και όχι δεν μαντεύεις σωστά το τι ψηφίζω.

μα ουτε καν προσπαθησα να μαντέψω, δικο σου θεμα.

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

ε καλά τωρα δεν περιμένεις να παω να γραφτω στο pctechnology να παω να βρω τον tristeno και τι ελεγε ή να παω να βρω το thread τελοσπαντων και να το παρω προσωπικα

χεχε... εντάξει η περιγραφή αρκεί :p

Ωραια αρα τα γνωριζεις,συμφωνεις ως ενα βαθμο οτι καπως ετσι τα παργαμτα,δεν ειναι φυσικα μονο ετσι τα πραγματα ειναι κι αλλιως κτλ ok...

κ.τ.λ....

ωραια, συπληρωνω, και τους ψηφοφόρους της NΔ που πιστευουν οτι ειναι μετρια καλη ή καλυτερη λυση οπως και αυτους που θα την ψηφισουν στρατηγικά για να μη βγει πρωτο το Συριζα ή οποιους θελεις αλλους.

Δεν αλλαζει κατι αυτο.

Τα ίδια μπορεί να πει κάποιος για τους ψηφοφόρους οποιουδήποτε κόμματος.

η οικογενεια Καραμνλή που πηγε?

Ή για μπουγάτσα ή για παϊδάκια. Θα σε γελάσω. Ο μπουλούκος δεν κυβέρναγε, τουλάχιστον στο εσωτερικό. Ίσως να είχε την ψευδαίσθηση. Αυτό βέβαια ήταν δικό του λάθος.

Το νεο ΠΑΣΟΚ, εννοεις το Συριζα ειναι εν δυναμη δρακος ή μπορει και να μην ειναι, μπορει κανεις ανετα παντως, να μην του καταλογησει το ιδιο βαρος ευθυνης με την ιδια ΝΔ.

Δεν του καταλογίζεις το ίδιο βάρος ευθύνης προφανώς. Αλλά όπως σου είπα καταγγέλανε και ταυτόχρονα υπογράφανε και συγκαλύπτανε. Τώρα αν το αλλάξει αυτό ο Τσίπρας λες να στεναχωρηθώ;

Όσο για ο αλλο το ΠΑΣΟΚ δεν το βαζω μεσα στην κουβεντα γιατι δεν ειναι μεσα στο νεο δικομματισμο, οχι κανενα αλλο λογο.

Προφανώς αλλά αν ο ΣΥΡΙΖΑ απογοητεύσει τον κόσμο μάντεψε που θα πάνε οι ψήφοι αυτών που θα φύγουν από τον ΣΥΡΙΖΑ. ΔΗΜΑΡ? Nope. Guess again.

και δυστυχως φοβαμαι οτι πηρε μικρο ποσοστο (θα επρεπε και μικροτερο) οχι γιατι διαφωνησαν μονο με το τροπο και την αντιληψη διακυβερνησης και γενικοτερης σαπιλας που ειχε και εχει, αλλα γιατι βρεθηκε το 09 στην κυβερνηση, δηλαδή αν δεν την ειχε κανει με ελαφρα ο Καραμανλής και εσκαγε η πατατα στην ΝΔ τα ποσοστα ΝΔ - ΠΑΣΟΚ θα ηταν αντιστροφα τωρα.

Δεν θα έσκαγε στην ΝΔ. Θα τα μαγειρεύανε, θα τα κρύβανε, γενικά για 1-2 χρόνια ακόμα, μ΄χρι να έρθει ο Γιώργης στην εξουσία, δεν θα είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα. Το ΠΑΣΟΚ με το που ήρθε είχε στόχο να διαλύσει την όποια αξιοπιστία του Ελληνικού κράτους στις διεθνείς αγορές σε όσο ποιο μικρό χρόνο γινόταν. Οι άνθρωποι φωνάζανε "φωτιά φωτιά" για να σπείρουν τον πανικό, πριν ακόμα την βάλουν!

ε δεν μπορουμε να περιμενουμε απο τον ψηφοφορο του Συριζα και μαλιστα τον νεο ψηφοφορο, αυτον που ψηφιζε χρονια τωρα ΠΑΣΟΚ ΝΔ ή δεν πηγαινε καθολου να σπασει τον δικομματισμο που συμμετειχε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ με την δικαιολογία οτι το Συριζα θα γινει νεο ΠΑΣΟΚ για να παρουν ολοι κατω απο 20%

Με αυτην την λογική θα κατηγορουμε συνεχως το κομμα που μπαινει σφηνα στα 2 πρωτα ως το νεο 1ο ή 2ο

ας γινει πρωτα μια αλλαγη...εστω μια, γιατι μεχρι τωρα δεν ειχαμε καμια και μετα βλεπουμε για παραπανω πολυφωνια και συνεργασια ήταν τοσο σιγουροι ΠΑΣΟΚ - ΝΔ οτι θα βγαινουν πρωτοι που ειχαν βαλει εγγυησεις για δανεια κρατικων επιχορηγησεων μεχρι το 2500.

για να παρουν ολοι κατω απο 20% και καποια 3-4 σχεδον ισοποσα που δεν γιινεται απο την μια μερα στην αλλη

κατα αρχην πρεπει να αρχισει να διαλυεται πρωτα η πελατεια της ΝΔ μεχρι να εξαφανιστει οσο δεν παει και να ψηφισουν αλλιως,

δεν το βλεπω... (και να εξαφανιστει πληρως και αυτη του ΠΑΣΟΚ)

εννοω τους πελατακους οχι αυτους που ειναι ιδεολογικα ταυτισμενοι με την ΝΔ,

γιατι μπορει να ερθει ο αλλος πχ και να μου πει εγω γουσταρω κωλοτουμπες Μπακογιαννη Αδωνη Σαμαρα γιατι ειμαι φαν του Κωσταλα ε εκει δεν μπορεις να πεις τπτ.

καταλαβαινω με ποια εννοια το λες, αλλα εγω θελω και να σαπισουν στην φυλακη αυτοι που πρεπει και παρουν ποδι οι ανικανοι, οχι να συνεργαστουν μεταξυ τους.

Για να μην σε ζαλίζω πλήρως σχολιάζοντας την κάθε φράση (βλέπω ότι παρατραβάει το πράγμα - sorry) απλά ένα σχόλιο. Η πελατεία, η πελατεία τύπου καρχαρίες όχι τύπου μαρίδα, απλά θ αλλάξει στρατόπεδο. Θα δεις τον Φωτόπουλο με σημαία ΣΥΡΙΖΑ να λέει ότι πάντα ήταν κρυφοσυριζαίος αλλά δεν το έλεγε για να μην το χρησιμοποιήσουν οι κακοί άνθρωποι ως όπλο κατά του συριζα! Μετά η μαρίδα θα ακολουθήσει τους καρχαρίες. Αυτό βέβαια αν ο Τσίπρας δεν πάρει κεφάλια κι αν δεν αλλάξει τα πάντα.

μα ουτε καν προσπαθησα να μαντέψω, δικο σου θεμα.

Υ.Γ. Άστα αυτά :p

Link to comment
Share on other sites

Όποιος κερδίσει τις τελευταίες δημοσκοπήσεις (μέχρι την Παρασκευή είναι) κερδίζει και τις εκλογές.

- | Online | epikaira.gr

Όπως και την προηγούμενη φορά? Ή όπως την όλες τις άλλες φορές που έπεφταν μέσα?

(Ποτέ δεν έχουν πέσει μέσα :laughing:)

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπος εμπιστοσυνης, δεν το συζητάμε...

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Τζήμερος: Όντως, δεν έχω πτυχίο - Εκλογές 2012

:rofl:

Ενω ο ''διορισμενος'' νομαρχης της Θεσσαλονικης εχει μεταδιδακτορικα που θα ζηλευε κ ο Νανοπουλος...

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωπος εμπιστοσυνης, δεν το συζητάμε...

Πρώτο ΘΕΜΑ online : Τζήμερος: Όντως, δεν έχω πτυχίο - Εκλογές 2012

:rofl:

Βέβαια έχει πει πολλές φορές ότι όταν μπήκε στη σχολή έπαθε πολιτισμικό σοκ από την κομματική δραστηριότητα και τελικά έφυγε. Αλλά δεν πειράζει. Σε δουλειά να βρισκόμαστε. Εδώ έλεγαν ότι είναι μάρτυρας του Ιεχωβά, επειδή υποστηρίζει διαχωρισμό κράτους εκκλησιών.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατακρινω..αφοριζω!καταγγελω!απεχθανομαι!το φασισμο και το νεοναζισμο.απο την αλλη κατακρινω ολους τους δηθεν εθνικοφρονες και αυτοπροσδιοριστους ελληνες-καθαροαιμους..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.