Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

ΠΑΣΟΚ για 4 λόγους

1ον Δεν έχει πάρει ψήφο

2ον Τα παιδιά θα μείνουν άστεγα. Δεν έχουν να πληρώσουν τις σάουνες στην Ιπποκράτους

3ον Μόνο εδώ θα ψήφιζα ΠΑΣΟΚ

:tomato: να σχολιάσει στο στυλ "Μα ποιος ψήφισε ΠΑΣΟΚ; και μπλα μπλα μπλα" :giveup:

4ον Έχω περιέργεια να δω αν θα πεταχτεί κανένας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply

Η τρομοκρατια περι δραχμης, εξοδου απτην ΕΕ κλπ βλεπω επιασε τοπο, ας ειναι καλα ο Καρα-μουζος και τα υπολοιπα λαμογια-καναλαρχες

Δημοσκόπηση GPO: Πρώτο κόμμα η ΝΔ με 23,4%, 2ος ο ΣΥΡΙΖΑ με 22,1% - NEWS247

Ερώτηση:

Τσίπρας: Τέλος στους φαντάρους αγγαριοφόρους και σκοποφύλακες - NEWS247

To site γράφει μπούρδες(aka διαβάστε αναλυτικά το πρόγραμμα για θέματα εθνικής άμυνας) ή αυτές οι 5 γραμμές είναι όλο κι όλο;

Μιλανε ολοι για Στρατο Ξηρας μιλαει και αυτος που υπηρετησε στο Ναυτικο με βυσμα απτο ΠΑΣΟΚ :hehe: :hehe:

ΙΣΗΓΟΡΙΑ: ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΠΑΜΠΑ; (Η "ΣΚΛΗΡΗ" ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ ΤΩΝ ΗΓΕΤΩΝ ΤΗΣ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ)

Link to comment
Share on other sites

Ποιες δημοσκοπησεις να'ουμ, εδω βγηκανε αποσπασματα απο το ημερολογιο του Α.Τ. οτι δημοσιογραφοι ζητουσαν $$$ για στημενες δημοσκοπησεις και δημοσιευματα..trust noone

Link to comment
Share on other sites

Ποιες δημοσκοπησεις να'ουμ, εδω βγηκανε αποσπασματα απο το ημερολογιο του Α.Τ. οτι δημοσιογραφοι ζητουσαν $$$ για στημενες δημοσκοπησεις και δημοσιευματα..trust noone

Τον Α.Τ. περίμενες να το μάθεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θετικό ή αρνητικό που ακόμα και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που ψηφίζουν κόμματα τα οποία ασχολούντε με 1-2 πράγματα μόνο, μένοντας πιστοί στις απόψεις τους μεν, αλλά που αποκλείεται να μπουν στην Βουλή και να παίξουν έναν πιο ενεργό ρόλο.

Όσο θετικό, θεμιτό και σωστό είναι κάποιος να στηρίζει μία άποψη και να λέει "Δεν με εκφράζει κάτι άλλο", άλλο τόσο θεωρώ ότι είναι στρουθοκαμηλισμός να ρίχνεις μετά το φταίξιμο στους κακούς πολιτικούς για ότι τραβάει αυτή η χώρα.

Anyway.

Μήπως μπορείς να το αναλύσεις λίγο πιο πολύ γιατι δεν σε κατάλαβα?(δώσε και κανένα παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Ο υποφαινόμενος. Θα έβαζα κάτι αντίστοιχο με παμε γερά με με με για τους Τσυριζαίους αλλά με έχετε μπερδέψει εσείς και οι συνιστώσες υποτίνουσες και μεσοκάθετες.

ετσι, ενω στη δεξια γινεται της εκδιδομενης κυριας το σιδηρουν κιγκλιδωμα, χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα. Ελα εσυ φυγε εσυ, μπουμπουκος , ντορα ορκισμενη εχθρος, ψωμιαδης καταδικασμενος δις , πλευρης γιος ΝΔ πλευρης μπαμπας ΛΑΟC, συστημα μπουλουκι (ολοι πανω ολοι κατω και πολλα γκολ) η ΝΔ ΨΗΦΙΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΜΕΝΑ ΜΠΑΡΜΠΑ :giveup:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=b1PuVrSCa94&feature=related]ΑΔΩΝΙΣ ΓΙΑ ΣΑΜΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να το αναλύσεις λίγο πιο πολύ γιατι δεν σε κατάλαβα?(δώσε και κανένα παράδειγμα)

Τόσο εδώ, όσο και στις κανονικές εκλογές, πολύς κόσμος ψηφίζει κόμματα όπως τους Πειρατές, Κυνηγούς (όχι σε αυτές τις εκλογές), Δεν Πληρώνω, ή κάτι άκυρα τύπου "παναθηναϊκό κίνημα" και "Τυρανομμάχοι".

Υποθέτω, ότι δεν έχουν πολιτικό λόγο, πέρα από 2-3 ζητήματα (Ελευθερία στο διαδίκτυο για τους Πειρατές, το.. καλο του Παναθηναικου για το παναθηναϊκό κίνημα κτλ. Γιατί τους ψηφίζουν σε εκλογές τόσο σημαντικές όσο αυτές?

Ναι θεμιτό ειναι να ψηφίζει ο καθένας ότι θέλει, καλό είναι να μένει στις απόψεις του, καταλαβαίνω τι λέει όταν λέει ότι "Δεν με εκφράζει κανένα άλλο κόμμα" (άσχετα αν δεν συμφωνώ), αλλά παρόλαυτά, είναι από τις πιο σημαντικές εκλογές μετά την Χούντα και πάει και το ρίχνει σε κόμμα του 0.5% ?

Όσο καλό πολιτικό λόγο και να έχει, τι να το κάνεις αν είναι σε 2-3 ζητήματα και δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στην Βουλή?

Link to comment
Share on other sites

^^

κατ αρχήν υπάρχει κάτι που λέγεται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...συνεπώς εγώ και εσύ μπορούμε να ψηφίσουμε ότι γουστάρουμε.

Γιατί δηλαδή πρέπει να ψηφίσει ΑΚΥΡΟ/ΛΕΥΚΟ/ΑΠΟΧΗ και να επωφεληθεί το 1ο κόμμα; (στην περίπτωση που δεν τον εκφράζει κανένας)...

Εμένα πλέον με όλες αυτές τις κωλοτούμπες και τις συνεργασίες κλπ, δεν με εκφράζει κανείς και τους θεωρώ όλους ζώα όρθια. Γιατί λοιπόν να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ ή ότι σκ@τά (που παίζει να μπει βουλή); Επειδή είναι ύψιστης σημασίας εκλογές; Αν είναι έτσι να ψηφίσω ΝΔ για να μην βγει ο ΣΥΡΙΖΑ που λέει ο λόγος...Δηλαδή τον λίγο λιγότερο επικίνδυνο...δεν είναι λογική όμως αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, δείτε τί έχει να γίνει άμα έβγαινε το Παναθηναϊκό Κίνημα, ας πούμε!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=L_BJtkHublk]OΛΑ 12 - Βουλευτής Ανατολάκης - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Μετά το αναγκαίο reboot η λογική του δικομματισμού συνεχίζετε.

Ξεκίνημα με το μπάχαλο της 6ης Μαΐου όπου όλοι είναι κάτω από το 20%.

Το επόμενο βήμα είναι η διαμόρφωση δυναμικής για δύο αντίθετα κόμματα.

Προφανώς δημιουργείται πόλωση. Οπότε εμφανίζεται το γνωστό ερώτημα. Γιατί ψηφίζετε κόμματα που δεν θα μπουν στην βουλή;

Μετά από 2-3 εκλογικές αναμετρήσεις θα αρχίσει να αλλάζει το ερώτημα σε "Γιατί ψηφίζεται κόμματα που έτσι και αλλιώς παίρνουν κάτω από το 10%";

Μετά από άλλα 20 χρόνια και αφού ο κόσμος θα έχει σιχαθεί τα δύο αυτά κόμματα θα αρχίσουμε πάλι να βρίζουμε την λογική του δικομματισμού.

Νέο reboot και ξανά από την αρχή.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν υπάρχει κάτι που λέγεται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ...συνεπώς εγώ και εσύ μπορούμε να ψηφίσουμε ότι γουστάρουμε.

Το πιάνεις λάθος, Δημοκρατία σου λένε ότι έχουμε.

50 έδρες μπόνους στο πρώτο κόμμα (και 3% πλαφόν) για εμένα μόνο δημοκρατία δεν είναι.

(Χωρίς το πλαφόν και το μπόνους, θα είχαν μπει 13 κόμματα παραπάνω, συμπεριλαμβανομένου του κόμματος των πειρατών και τους "Συνεχιστές του Καποδίστρια"! και μάλλον δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα)

Γιατί δηλαδή πρέπει να ψηφίσει ΑΚΥΡΟ/ΛΕΥΚΟ/ΑΠΟΧΗ και να επωφεληθεί το 1ο κόμμα; (στην περίπτωση που δεν τον εκφράζει κανένας)...

Τόσοι έξυπνοι άνθρωποι εδώ, και ακόμα δεν έχουμε διαπιστώσει αν και τα κόμματα που δεν μπαίνουν ευνοούν τον πρώτο ή όχι. Μπορώ κάλλιστα να στηρίξω ότι ψήφος σε εξωκοινοβουλευτικό κόμμα είναι πεταμένη ψήφος, υπέρ ΝΔ ή ότι άλλο θέλω να πω. Δεν το λέω όμως, γιατί δεν γνωρίζω.

Εμένα πλέον με όλες αυτές τις κωλοτούμπες και τις συνεργασίες κλπ, δεν με εκφράζει κανείς και τους θεωρώ όλους ζώα όρθια. Γιατί λοιπόν να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ ή ΝΔ ή ότι σκ@τά (που παίζει να μπει βουλή); Επειδή είναι ύψιστης σημασίας εκλογές; Αν είναι έτσι να ψηφίσω ΝΔ για να μην βγει ο ΣΥΡΙΖΑ που λέει ο λόγος...Δηλαδή τον λίγο λιγότερο επικίνδυνο...δεν είναι λογική όμως αυτή...

Άρα τι κάνεις? Ψηφίζεις κάτι που δεν μπαίνει, κοιμάσαι ήσυχος ότι έκανες το καθήκον σου, και "βρίζεις" και τους 300 για ότι και να συμβαίνει στην χώρα, ξεχνώντας όμως, ότι έχεις μερίδιο ευθύνης.

Άσε το ότι είμαι ΣΥΡΙΖΑιος, ψήφισε κάτι που θα ακουστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μετά το αναγκαίο reboot η λογική του δικομματισμού συνεχίζετε.

Ξεκίνημα με το μπάχαλο της 6ης Μαΐου όπου όλοι είναι κάτω από το 20%.

Το επόμενο βήμα είναι η διαμόρφωση δυναμικής για δύο αντίθετα κόμματα.

Προφανώς δημιουργείται πόλωση. Οπότε εμφανίζεται το γνωστό ερώτημα. Γιατί ψηφίζετε κόμματα που δεν θα μπουν στην βουλή;

Το θέμα είναι, ποιος δημιουργεί την πόλωση. Έτσι απαντάς και στο ποιος θέλει δικομματισμό και ποιος δεν θέλει ποτέ αλλαγή σε αυτόν τον τόπο.

Δεν θα δώσω την απάντηση, όλοι μπορείτε να το δείτε πιστευω.

Αλλά θα πεταχτώ σαν την πορδή αν κάποιος απαντήσει με κοτσάνα σε αυτό..

Μακάρι να μπορούσαν να μπουν και άλλα κόμματα στον χωρό, (ή να επικρατούσε με μεγάλη διαφορά ένα κόμμα μόνο (αν ένα κόμμα πάρει 60% και τα άλλα ξεκινούν από το 10%, τότε μάλλον έχει κάνει κάτι πολύ καλά)), αλλά με ευχολόγια δεν κάνουμε τίποτα, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το πιάνεις λάθος, Δημοκρατία σου λένε ότι έχουμε.

50 έδρες μπόνους στο πρώτο κόμμα (και 3% πλαφόν) για εμένα μόνο δημοκρατία δεν είναι.

(Χωρίς το πλαφόν και το μπόνους, θα είχαν μπει 13 κόμματα παραπάνω, συμπεριλαμβανομένου του κόμματος των πειρατών και τους "Συνεχιστές του Καποδίστρια"! και μάλλον δεν θα κάναμε αυτή την κουβέντα)

έτσι είναι ο νόμος αυτή τη στιγμή και με τον ίδιο νόμο ο ΣΥΡΙΖΑ θα παρει 50 έδρες αν της πάρει (και μας έχει δείξει ο Α.Τ. ότι για τον λόγο αυτό γουστάρει εκλογές). Όσο για το αν είναι σωστός ή όχι συμφωνώ εν μέρη ότι είναι λάθος, αλλά θα συμφωνήσω με την λογική ότι αν ένα κόμμα έχει 35% (και το δεύτερο 15%) δεν θα έχει 151 ψήφους (αν ισχύει η απλή αναλογική) οπότε με το +50 κάνει κυβέρνηση, αλλιώς δεν θα έκανε και θα έπρεπε να συνεργαστεί με ένα άλλο. Συνεπώς θα υπήρχε κίνδυνος συνεχόμενων εκλογών. Σίγουρα θέλει revision. Ας πει κάποιος τι ισχύει στην Γαλλία, Γερμανία ή αλλού και να το αντιγράψουμε.

Το πλαφόν μια χαρά ρόλο έχει...τι δηλαδή να μπούν οι ΤΥΡΡΑΝΟΜΑΧΟΙ ή η ΤΖΟΥΛΙΑ γιατί τσίμπησαν 0.5%??? LOL, trolol και LMAO.

Τόσοι έξυπνοι άνθρωποι εδώ, και ακόμα δεν έχουμε διαπιστώσει αν και τα κόμματα που δεν μπαίνουν ευνοούν τον πρώτο ή όχι. Μπορώ κάλλιστα να στηρίξω ότι ψήφος σε εξωκοινοβουλευτικό κόμμα είναι πεταμένη ψήφος, υπέρ ΝΔ ή ότι άλλο θέλω να πω. Δεν το λέω όμως, γιατί δεν γνωρίζω.
το έχει αναφέρει ο wizard σε παλαιότερο ποστ. Πες ότι δεν θες να ψηφίσεις κανέναν από τα 7 κόμματα. και το πρώτο κόμμα παίρνει 25% από 4.000.000 ψηφοφόρους. Δηλαδή 1.000.000. Αν λοιπόν από τα 4.000.000 ψηφίσουν ΑΚΥΡΟ/ΛΕΥΚΟ/ΑΠΟΧΗ το 1.000.000, τότε αμέσως αμέσως το 10 κόμμα από 25% παίρνει 33%. Συνεπώς καλύτερα να ψηφίσεις μια μαλακι@ να πάρουν και λιγότερα λεφτά από τις επιχορηγήσεις...τιμωρία δηλαδή...
Άρα τι κάνεις? Ψηφίζεις κάτι που δεν μπαίνει, κοιμάσαι ήσυχος ότι έκανες το καθήκον σου, και "βρίζεις" και τους 300 για ότι και να συμβαίνει στην χώρα, ξεχνώντας όμως, ότι έχεις μερίδιο ευθύνης.

Άσε το ότι είμαι ΣΥΡΙΖΑιος, ψήφισε κάτι που θα ακουστεί.

δεν με ενδιαφέρει ότι είσαι ΣΥΡΙΖΑ.- Αν με ενδιέφερε θα μιλούσαμε αλλιώς.

Δεν ψηφίζω κάτι που δεν με εκφράζει μόνο και μόνο για να μπει βουλή. Κατάντια είναι καθώς θα νιώθω ότι δίνω ευκαιρία σε ζώα να κυβερνήσουν. Θα τους τιμωρήσω με τον τρόπο που αναφέρω παραπάνω, ΝΔ/ΠΑΣΟΚ και λοιπούς. Ήδη τους βρίζω (όχι επειδή το κόμμα που ψήφισα δεν μπήκε) αλλά γιατί όλοι τους είναι ΑΝΙΚΑΝΟΙ, ΚΛΕΦΤΕΣ, ΨΕΥΤΕΣ, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ και πάνω από όλα τόσο μα τόσο ΗΛΙΘΙΟΙ που δεν μπορούν να δουν τι πρέπει να κάνουν για την χώρα. Μόνο η καρεκλίτσα και πως θα βολέψουμε τους φίλους μας κοιτάνε. ΌΛΟΙ και όταν εννοούμε όλοι το εννοούμε. Αυτό αποδείχτηκε περίτρανα κατά την διάρκεια των διερευνητικών, αλλά και όλα αυτά τα 12 χρόνια που ψηφίζω.

εκτός εάν αλλάξω γνώμη...είδωμεν...προς το παρών το σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Το πλαφόν μια χαρά ρόλο έχει...τι δηλαδή να μπούν οι ΤΥΡΡΑΝΟΜΑΧΟΙ ή η ΤΖΟΥΛΙΑ γιατί τσίμπησαν 0.5%??? LOL, trolol και LMAO.

Οι οικολόγοι πήραν 185.366 ψήφους (2,93%). Σου φαίνονται λίγοι 185 χιλιάδες ψήφοι; Είναι ο πληθυσμός του Ηρακλείου Κρήτης.

Αν το 1% έβγαζε 3 βουλευτές δεν θα ήταν πιο δημοκρατικό; Θα έμπαιναν στη βουλή :

ΟΙΚ. ΠΡΑΣΙΝΟΙ 2,93%, 185.366

ΛΑ.Ο.Σ. 2,90%, 183.466

ΔΗΜ.ΣΥΜ. 2,55%, 161.510

δημιουργία, ξανά! 2,15%, 135.932

Δράση - ΦΣ 1,80%, 114.094

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. 1,19%, 75.439

Σύνολο 855.807 ψήφοι ή αλλιώς παραπάνω από όλο τον πληθυσμό της Θεσσαλονίκης.

Ούτε Τζούλιες ούτε τίποτα. Δεν είναι όλα μαύρο - άσπρο.

Δημοκρατία made in Greece :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Οι οικολόγοι πήραν 185.366 ψήφους (2,93%). Σου φαίνονται λίγοι 185 χιλιάδες ψήφοι; Είναι ο πληθυσμός του Ηρακλείου Κρήτης.

Αν το 1% έβγαζε 3 βουλευτές δεν θα ήταν πιο δημοκρατικό; Θα έμπαιναν στη βουλή :

ΟΙΚ. ΠΡΑΣΙΝΟΙ 2,93%, 185.366

ΛΑ.Ο.Σ. 2,90%, 183.466

ΔΗΜ.ΣΥΜ. 2,55%, 161.510

δημιουργία, ξανά! 2,15%, 135.932

Δράση - ΦΣ 1,80%, 114.094

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. 1,19%, 75.439

Σύνολο 855.807 ψήφοι ή αλλιώς παραπάνω από όλο τον πληθυσμό της Θεσσαλονίκης.

Ούτε Τζούλιες ούτε τίποτα. Δεν είναι όλα μαύρο - άσπρο.

Δημοκρατία made in Greece :happy2:

δεν σημαίνει τίποτα αυτό που μου λες...για μένα προσωπικά...Αυτοί οι 855000 (μαζί τους και εγώ) έπρεπε να ψηφίσουμε κάτι άλλο, ή κάτι από αυτά τα 6 που αναφέρεις με περσσότερες ψήφους...δηλαδή να μην ψηφίσουν ΔΡΑΣΗ/ΔΞ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΛΑΟΣ και να πάνε οι ψηφοι στα 7 κόμματα που βγήκαν ή στην ΔΗΜ.ΣΥΜ και στους Οικολόγους (τυχαία παραδείγματα).

Το πλαφόν είτε αρέσει είτε όχι καλά κάνει και υπάρχει..γνώμη μου πάντα.

edit: και για να μην έρχομαι σε αντίφαση με το προηγούμενο ποστ...

Το πλαφόν είτε αρέσει είτε όχι καλά κάνει και υπάρχει.. ΓΙΑΤΙ το κόμμα που πρέπει να μπει στην βουλή πρέπει ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ να εκπροσωπεί πολλούς ψηφοφόρους. Αλλιώς η βουλή θα ήταν μπουρδ... όχι ότι τώρα δεν είναι αλλά φανταστείτε το χάος με 13κομματική βουλή...

Link to comment
Share on other sites

δεν σημαίνει τίποτα αυτό που μου λες...για μένα προσωπικά...Αυτοί οι 855000 (μαζί τους και εγώ) έπρεπε να ψηφίσουμε κάτι άλλο, ή κάτι από αυτά τα 7 που αναφέρεις με περσσότερες ψήφους...δηλαδή να μην ψηφίσουν ΔΡΑΣΗ/ΔΞ/ΑΝΤΑΡΣΥΑ/ΛΑΟΣ και να πάνε οι ψηφοι στα 7 κόμματα που βγήκαν ή στην ΔΗΜ.ΣΥΜ και στους Οικολόγους (τυχαία παραδείγματα).

Το πλαφόν είτε αρέσει είτε όχι καλά κάνει και υπάρχει..γνώμη μου πάντα.

Δε σου λέει τίποτα ότι στη δημοκρατία μας, 855.000 έχουν άποψη και δεν εκπροσωπεύονται στη Βουλή. Δεκτό. Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί θα έπρεπε να αντιπροσωπευτούν στη Βουλή από κάτι που δεν τους αντιπροσωπεύει. Δεκτό.

Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει πλαφόν αλλά όχι 3%.

Link to comment
Share on other sites

Το 3% υπάρχει για 2 λόγους.

1ον) Για να μην μπει στην βουλή κάποιος ο οποίος θα φωνάξει "Είμαι Τούρκος. Ελευθερία στην σκλαβωμένη Θράκη".

2ον) Για να μοιραστούν οι ψήφοι των μουσουλμάνων στα υπόλοιπα Ελληνικά κόμματα.

Με ίδια λογική οι Τούρκοι έχουν βάλει το (τεράστιο) αν δεν κάνω λάθος 10% στο δικό τους εκλογικό σύστημα.

Δεν είναι ούτε θέμα Τζούλιας, ούτε θέμα Βαλιανάτου ή Λεβέντη ή Τζήμερου ή οτιδήποτε.

Από εκεί και πέρα το 3% κρίνεται ως εξής (και εφόσον έχω καταλάβει πως πάει το εκλογικό σύστημα αλλιώς λέω βλακείες).

Αν το κόμμα μου βγει πρώτο και κάποιο κόμμα πάρει 2.9999999999999% τότε το σύστημα είναι δίκαιο διότι βολεύει το κόμμα μου.

Αν το κόμμα μου βγει δεύτερο και κάποιο κόμμα πάρει 2.9999999999999% τότε το σύστημα είναι άδικο διότι βολεύει το αντίπαλο κόμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέει τίποτα ότι στη δημοκρατία μας, 855.000 έχουν άποψη και δεν εκπροσωπεύονται στη Βουλή. Δεκτό.

μου λέει ότι αυτή τη στιγμή οι Έλληνες δεν ξέρουν τι να ψηφίσουν (μην ξεχνάμε ότι δημιουργήθηκαν πολλά νέα κόμματα μέσ το διάστημα 2009-2012.) Ναι μεν έχουμε άποψη αλλά όπως βλέπεις ο Έλληνας δεν μπορεί να καταλάβει κάν αν τον συμφέρει η δραχμή ή όχι. Δηλαδή σε σοβάρα θεματα δεν συμφωνούμε, θα συμφωνήσουμε στο κόμμα που θα ψηφίσουμε; (σαν momentum το λέω αν το καταλαβαίνεις).

Επίσης μου δείχνει ότι τα πρώτα 7 κόμματα ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΥΝ.-

Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί θα έπρεπε να αντιπροσωπευτούν στη Βουλή από κάτι που δεν τους αντιπροσωπεύει. Δεκτό.

Πότε το είπα αυτό; Είπα έπρεπε να ψηφίσουν κάτι άλλο, αλλά όχι έτσι όπως το κατάλαβες εσύ. Να τους εκφράζει και να τους πειθει ότι θα μπουν στην βουλή και θα κάνουν δουλειά. όπως είπα πάνω δηλαδή να ψηφίσουν ΝΔ επειδή είναι λιγότερο επικίνδυνοι από τον ΣΥΡΙΖΑ; όχι βέβαια. Αλλά αυτό έρχεται σε σύγκρουση με το ότι φέτος τα πρώτα κόμματα ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΥΝ και ότι οι επιλογές ήταν πολλές. (το ξαναλέω)

Συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει πλαφόν αλλά όχι 3%.

Θεωρώ ότι ένα κόμμα για να εκπροσωπηθεί πρέπει να μπορεί να έχει 10 βουλευτές τουλάχιστον. Αλλιώς θα ήταν κλανιά στον άνεμο. Αν κάνεις τα μαθηματικά βγαίνει 3.3% της βουλής (με απλή αναλογική). Αν βάλεις 300-50bonus=250 τότε είναι το 2.5% (ίσως εκεί πρέπει να παίξει, αλλά και πάλι θέλεις ΛΑΟΣ μέσα; :bad:). Τώρα αυτοί οι 6, συνεργαστούν μεταξύ τους και κάνουν 2-3 άλλα κόμματα, και μπουν μέσα (π.χ. ΔΡΑΣΗ-ΔΗΜ.Ξ) μαγκιά τους...αλλά μου την δίνει το κυνήγι για το συμφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.