Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Γενικα, ειναι φιλόδοξο και προϋποθετει πολλες θετικες συγκυρίες, αλλα οχι ανεφικτο επιμερους. Επισης, στους φιλους συμφορουμίτες με την εμμονη στο μνημονιο πχ @tavliban ναι m8 καλοι οι στόχοι για την εξυγίανση αλλα ο τρόπος θυμίζει "ποναει κεφαλι, κοψει κεφαλι". Θελει ΝΕΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, με μετρα, σκληρα μεν (ναι @Myralis αυτο σημαινει και απολυσεις απο εκει που χρειάζεται και πωλήση δημοσιας περιουσιας) αλλα κοινωνικα δίκαια. Και το κυριοτερο, προσωπικα: ΝΑ υπαρξει απλο, καταννοητο, φορολογικο συστημα και προπαντων ΣΤΑΘΕΡΟ, οχι 3 αναθεωρησεις σε 1 μηνα. Η στατιστικη λεει οτι ο επιχειρηματίας, κυνηγάει μεν τη χαμηλη φορολογια, αλλα αν υπαρχουν ευκαιρίες και εχει προϋπολογισει το φορολογικο κοστος δεν εχει θεμα να παει και σε μια χωρα με σχετικα υψηλους φορολογικους συντελεστες. Αυτο που απεχθάνετε, και εγω μαζι, ειναι η ασταθεια, η γραφειοκρατια και η διαφθορα. ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ να ΞΕΡΙΖΩΘΟΥΝ, οχι απλα απομακρυνθουν. ΞΕΡΙΖΩΜΑ, ΒΙΑΙΑ, ωστε αυτοι που μεινουν να καταλαβουν οτι ειτε γινονται σωστοι ΔΥ ειτε ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ.

What are you waiting for then boy?

[MENTION=14120]narta[/MENTION] Αδερφέ, συμφωνώ στα σχόλιά σου και στις επισημάνσεις σου, ακριβώς όπως τα λες. Εγώ όμως πάσχω στο λέγειν που εσύ κατέχεις καλύτερα από μένα. (πολλές οι φορές που με έχουν παρεξηγήσει) Άρα δεν παω για πρωθυπουργός. Πήγαινε εσύ καλύτερα. Όσον αφορά το σχόλιο μου (Who do I trust?) δεν είναι μόνο για αποφάσεις, αλλά έχω εμπιστοσύνη στο να μπορώ να κρίνω ανθρώπους αν κάνουν για μια δουλειά ή όχι. Δυστυχώς τα δύο μπουμπούκια μας (Σαμαράς και Τσίπρας) δεν κάνουν. Είναι ανίκανοι και επικίνδυνοι. Δυστυχώς. (ελπίζω πάντως να με βγάλουν ασπροπρόσωπο..η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

Επειδή μου λες ότι γουστάρω μνημόνιο. Δεν μ' αρέσει το μνημόνιο. ΚΑΘΟΛΟΥ. Αλλά, αφορά στόχους που έπρεπε να είχαμε πετύχει 10+ χρόνια που είμαστε στο ευρώ και δεν έκανε η Ελλάδα τπτ. Τώρα εδώ που φτάσαμε, πιστεύω ότι μόνο με αυτό (μνημόνιο) μπορούμε να προχωρήσουμε στις απαραίτητες μεταρυθμίσεις. Δυστυχώς προσπαθούν μέσα σε 3 χρόνια να κάνουν πράγματα που θέλουν 10+...Συνεπώς μερικές φορές πρέπει να περάσεις κάποια μέτρα με το ζόρι. (πονάει κεφάλι; Κόβει κεφάλι που λένε...)

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] φίλε ναι εκνευρίστηκα να σου πω την αλήθεια γιατί έμεινες σε μία και μόνο πρότασή μου, και όχι σε όλο το post. Όσον αφορά τους Ευρωπαίους δυστυχώς οι πολιτικοί μας με έχουν κάνει να εμπιστεύομαι τους Ευρωπαίους περισσότερο από ότι αυτούς. Εύχομαι ακόμα για αυτόν που θα είναι πειστικός, ρεαλιστής και με @@ και θα τα αλλάξει όλα προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=14120]narta[/MENTION] Αδερφέ, συμφωνώ στα σχόλιά σου και στις επισημάνσεις σου, ακριβώς όπως τα λες. Εγώ όμως πάσχω στο λέγειν που εσύ κατέχεις καλύτερα από μένα. (πολλές οι φορές που με έχουν παρεξηγήσει) Άρα δεν παω για πρωθυπουργός. Πήγαινε εσύ καλύτερα. Όσον αφορά το σχόλιο μου (Who do I trust?) δεν είναι μόνο για αποφάσεις, αλλά έχω εμπιστοσύνη στο να μπορώ να κρίνω ανθρώπους αν κάνουν για μια δουλειά ή όχι. Δυστυχώς τα δύο μπουμπούκια μας (Σαμαράς και Τσίπρας) δεν κάνουν. Είναι ανίκανοι και επικίνδυνοι. Δυστυχώς. (ελπίζω πάντως να με βγάλουν ασπροπρόσωπο..η ελπίδα πεθαίνει τελευταία)

O Τσίπρας ΔΕΝ ειναι ηγετης. οκ; Συμφωνούμε σε αυτο. Αλλα ειλικρινα πιστευω οτι θελει κάποιον αναγωγο προεδρο 15μελους να παει να πει οτι "η Ελλάδα θελει αυτο, μπορειτε να βοηθησετε να αλλαξουμε και οχι να πεθάνουμε; Ναι; καλως, εμεις σηκωνουμε μανίκια, βαλτε εσεις πλατη. Οχι; Ok go F europe, I die, you suffer (and die a little too)"

Οχι στα αγγλικα δεν το φορτε του :hehe:

Για πρωθυπουργος δεν κανω, καν για πολιτικος δεν κανω γιατι οτι εχω να πω το λεω.

Μνημόνιο χρειαζόμαστε, αλλα οχι για εξαθλιωση αλλα για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

βλεπει κανεις mega τωρα;;

τι ωργανωμενη λασπολογια ειναι αυτη εναντιον του ΣΥΡΙΖΑ???

κανει ερωτηση και το φερνει ετσι οπως θελει ο καψης..

ουτε εγω θελω συριζα αλλα ολες αυτες οι ενεργειες των δημοσιογραφων να ανεβασουν Ν.Δ ΠΑΣΟΚ ειναι εμετικο

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κριθουν. Μεχρι και οι πολιτικοι κρινονται στις εκλογες, εστω απο αβουλα πολλες φορες προσωπα, τους ψηφοφορους τους, αλλα οι δημοσιογραφοι εχουν λερωσει παρα πολυ

τη φωλια τους. Δε με απασχολει καθολου πως θα τους συμπεριφερεται η ΧΑ. Αυτο που δειχνει η τιβι πλεον ειναι ενα χαλι. Και δεν ειναι αυταρχικα,

δεν ειναι μενος, ειναι μια καθαρση που πρεπει καποια στιγμη να ρθει στα μμε

Link to comment
Share on other sites

Το να φιμώνει κάποιος κάποιον άλλο επειδή εκφράζει τη γνώμη του, όποια και αν είναι αυτή, κάθε άλλο πάρα δημοκρατικό είναι. Θα παραδεχόμουν όποιον άλλον σηκωνόταν και έφευγε σε ένδειξη διαμαρτυρίας, αλλά κανείς δεν το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο ακριβως ειπα απο πανω, το οτι ολοκληρο συστημα εντος αιθουσας τον απομονωσε τον εδιωξε και συνεχισαν οι αλλοι να μιλανε σα να μην ειπε ποτε τιποτα.

Το να μιλαμε για δημοκρατια πλεον ειναι αστειο. Δεν υπαρχει πουθενα και κανεις δε βρισκει το δικιο του..

Αυτα ειναι τα κομματα και οι παραταξεις του συστηματος στο μεγκα, τα κομματα που αν τα ψηφισει

ο λαος θα εχει την ψευδαισθηση οτι κατι αλλαζει.

Αλλα μολις ειπε τη μαγικη λεξη, μπομπολας, τοτε ανεβηκαν τα αιματα στο κεφαλι.

Αλλα ετσι παει, " δε σας ακουω κυριε Κασιδιαρη" επεσε και το μικροφωνο για να μη συνεχισει να τα λεει...

Εριξαν ολη τη συνδεση..που να τη βρει τη δημοκρατια....

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΙΣ 18 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 ...;

- Κατάργηση 13-14ου μισθού και στον ιδιωτικό τομέα

- Νέα μείωση του βασικού μισθού σε επίπεδα Βουλγαρίας στα 200 Ευρώ καθαρά!

- Νέα μείωση βασικών και επικουρικών συντάξεων

- Μείωση κατά 10 ημέρες της ετήσιας άδειας

- Μείωση των προσαυξήσεων (από 75% σε 50% ή και 25%) με τις οποίες αμείβεται η απασχόληση σε Κυριακές και αργίες

- Πλέον ευέλικτες σχέσεις εργασίας, κατάργηση συμβάσεων και δικαιωμάτων

- Άμεση απόλυση 50 χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων το 2012. 200.000 απολύσεις σε ...;

βάθος τριετίας

- Σταδιακή κατάργηση του ΕΦΑΠΑΞ στον δημόσιο τομέα - Άμεση περικοπή 30% αναδρομικά

- Σταδιακή κατάργηση της αποζημίωσης στον ιδιωτικό τομέα είτε από απόλυση είτε από σύνταξη

- Πλήρης κατάργηση των φοροαπαλλαγών και των ειδικών καθεστώτων φορολόγησης. Προβλέπεται κατάργηση των εκπτώσεων φόρου, όπως για τόκους στεγαστικών δανείων 1ης κατοικίας, ενοίκια, δίδακτρα, ασφάλιστρα, ιατρικές επισκέψεις, εξετάσεις, νοσήλια ή και ασφαλιστικές εισφορές

- Αύξηση του συντελεστή ΦΠΑ από 6,5% σε 13%

- Κατάργηση μειωμένου συντελεστή ΦΠΑ που ισχύει στα νησιά

- Υπαγωγή των αγροτών σε ΦΠΑ

- Νέος ειδικός φόρος κατανάλωσης σε ποτά / τσιγάρα

- Νέα αύξηση τέλους ταξινόμησης σε μεταχειρισμένα αυτοκίνητα

- Νέα αύξηση τελών κυκλοφορίας

- Επιπλέον μείωση ή κατάργηση του αφορολόγητου ορίου

- Αναπροσαρμογή των αντικειμενικών αξιών ακινήτων κάθε χρόνο - Εξίσωση πετρελαίου θέρμανσης με αυτό της κίνησης - Άρση της απαγόρευσης της κατάσχεσης της πρώτης κατοικίας λόγω χρεών

- Μονιμοποίηση του έκτακτου φόρου ακινήτων μέσω της ΔΕΗ και ενοποίηση όλων των φόρων επί της ακίνητης περιουσίας, σε μόλις δύο: σε έναν φόρο θα ενωθούν οι 33 φόροι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και σε άλλον έναν όλοι οι φόροι του κράτους.

- Φόρος ιδιοκατοίκησης (Ουσιαστικά θα είναι ένα είδος ενοικίου για όσους μένουν σε δικά τους σπίτια)

- Κατάργηση της μισθοδοσίας του Κλήρου

- Πλήρες ξεπούλημα της εθνικής περιουσίας ακόμη και στην ...; Τουρκία!

- Χαράτσια εφορίας ακριβώς μετά τις εκλογές (α) Φόρος εισοδήματος, β) Έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης, γ) Τέλος επιτηδεύματος, δ) ΕΤΑΚ 2009, ε) Έκτακτη εισφορά ακινήτων, στ) ΦΑΠ 2010, ζ) ΦΑΠ 2011, η) Ειδικό τέλος ακινήτων (χαράτσι) για το 2012)

- Ιδιώτες φοροεισπράκτορες

ΒΓΑΛΤΕ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΟΡΕΞΗ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πω τώρα το είδα ζήτω η ελευθερία του λόγου, τα μούτρα πρέπει να σπάσουν σε όλους τους δημοσιογράφους και να κλείσουν όλα τα κανάλια και να γίνουν κρατικά και να παίζουν κάθε μέρα 6 με 8 το πρωί τον εθνικό ύμνο όπως και 8 με 10 το βράδυ !

Αι σιχτίρ με τα τούρκικα

Link to comment
Share on other sites

Για ολους τους υποστηρικτες της ευρωπης και του ποσο απολιτιστοι ειμαστε εδω στο ελλαντα, διοτι ευρωπη σημαινει πολιτισμος και δημοκρατια...να τη χαιρομαστε....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qR2NT_R_5v4]O FARAGE τα χώνει πάλι στην Ευρωβουλή (Greek subs) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΣΑΜΑΡΑ

Όπως ήδη έχω αναφέρει στην επιστολή μου της 23ης Νοεμβρίου 2011, το Κόμμα μου, η Νέα Δημοκρατία, έχει δεσμευτεί για την επιτυχία των στόχων του Προγράμματος Σταθεροποίησης, των βασικών πολιτικών του καθώς και της εφαρμογής τους. Το ίδιο ισχύει και για το Μνημόνιο/Οικονομική και Χρηματοπιστωτική Συμφωνία (MoU/MEFP) που ψηφίστηκε από το Ελληνικό

Κοινοβούλιο την περασμένη Κυριακή, με μεγάλη πλειοψηφία βουλευτών. Πιο συγκεκριμένα, το κόμμα μου εκφράζει τη δέσμευσή του:

* Να προωθήσει την ανταγωνιστικότητα και την ανάπτυξη. Να υποστηρίξει ριζικές διαρθρωτικές αλλαγές στις αγορές εργασίας, προϊόντων και υπηρεσιών καθώς και το φιλόδοξο σχέδιο αποκρατικοποιήσεων που περιέχει το πρόγραμμα. Οι

προσαρμογές που συμφωνήθηκαν στην αγορά εργασίας, ελπίζουμε να δώσουν μια ισχυρή άμεση ώθηση, ώστε να προωθήσουν την απασχόληση και την οικονομική

δραστηριότητα. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για μιαν Οικονομία που βρίσκεται ήδη για πολλά χρόνια σε ύφεση και που η ανεργία της έχει ήδη ξεπεράσει το 20%.

* Να αποκαταστήσουμε την εμπιστοσύνη των αγορών και τη δημοσιονομική βιωσιμότητα, προστατεύοντας όμως τα πιο ευάλωτα τμήματα του πληθυσμού. Υποστηρίζουμε την άμεση εφαρμογή περικοπών διαρθρωτικού χαρακτήρα και τις

συνεχείς προσπάθειες να ελεγχθεί η δαπάνη και να αποφευχθούν οι καθυστερήσεις πληρωμών του δημοσίου [προς Έλληνες ιδιώτες και επιχειρήσεις], που φτάνουν ήδη το 3% του ΑΕΠ. Πράγματι, τολμηρές φορολογικές μεταρρυθμίσεις θα έπρεπε να φέρουν πιο δίκαιη κατανομή των φορολογικών βαρών και να ανακόψουν τη

φοροδιαφυγή.

* Να διασφαλιστεί η χρηματοπιστωτική σταθερότητα. Υποστηρίζουμε την εφαρμογή του Προγράμματος για μια ολοκληρωμένη στρατηγική αντιμετώπισης του προβλήματος στον τραπεζικό τομέα, με ισχυρή αποφασιστικότητα και έλεγχο του

χρηματοπιστωτικού πλαισίου, καθώς και τα σχέδια για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών, η οποία έχει στόχο να προωθήσει το δημόσιο συμφέρον και να σεβαστεί

την επιχειρηματική αυτονομία των τραπεζών.

* Εκφράζουμε, προφανώς, τη δέσμευσή μας για ταχύτατη εφαρμογή της

χρηματοπιστωτικής στρατηγικής που περιλαμβάνει τη Συμμετοχή του Επίσημου τομέα και το Ιδιωτικού τομέα (PSI), μαζί με τους Ευρωπαίους εταίρους μας. Αυτό θα βοηθήσει την Ελλάδα να επιτύχει τους απώτερους στόχους της δημοσιονομικής

βιωσιμότητας και να προσφέρει τα απαραίτητα χρηματοδοτικά μέσα για να στηρίξειτην προσαρμογή της χώρας μας και τις μεταρρυθμιστικές προσπάθειές της.

Αν η Νέα Δημοκρατία κερδίσει τις επόμενες εκλογές στην Ελλάδα, θα παραμείνει προσηλωμένη στους στόχους και τις βασικές πολιτικές του Προγράμματος, όπως περιγράφονται στο Μνημόνιο και τη Χρηματοπιστωτική Συμφωνία.

Όπως ανέφερα και στην προηγούμενη επιστολή μου, εξακολουθούμε να δίνουμε «μεγάλη έμφαση στο να επιτευχθεί άμεση Ανάκαμψη, έτσι ώστε τα δημόσια έσοδα που θα προκύψουν να μας επιτρέψουν να πετύχουμε τους στόχους που έχουν τεθεί».

Πράγματι, δίνοντας προτεραιότητα στην Ανάκαμψη, μαζί με τους άλλους αντικειμενικούς στόχους, θα καταστήσουμε το Πρόγραμμα πιο αποτελεσματικό και την προσπάθεια προσαρμογής πιο επιτυχή.

Έτσι λοιπόν, όπως υπογραμμίζω και στην προηγούμενη επιστολή μου, μπορεί να απαιτηθούν τροποποιήσεις που θα εγγυηθούν την πλήρη εφαρμογή του Προγράμματος. Και επαναλαμβάνουμε την πρόθεσή μας να φέρουμε αυτά τα ζητήματα για συζήτηση, μαζί με βιώσιμες εναλλακτικές πολιτικές, αυστηρά μέσα στα πλαίσια του Προγράμματος, ώστε να μην τεθεί σε κίνδυνο η επίτευξη των στόχων

Link to comment
Share on other sites

Προς τον Μαριο Ντραγκι...

Αντωνάκης ο ''αγωνιστής''..Υπέγραψε για χειροπόδαρο δέσιμο.

15-2-2012

http://www.nd.gr/documents/36615/0/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%97+%CE%A4%CE%9F%CE%A5+%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%95%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%A5+%CE%A4%CE%97%CE%A3+%CE%9D%CE%94+%CE%BA+%CE%91+%CE%A3%CE%91%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%91+.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα πέραν των οικονομικών είπε ο Ανδρέας;

Παιδεία, Υγεία, κάτι συγκεκριμένο;

Εθνικά θέματα Ανδρέα μου; Τι;

Αυτός ο ανταγωνισμός πρέπει να σταματήσει.

Η ειρήνη πρέπει να επικρατήσει.

Αλλά η ειρήνη χρειάζεται δύο.

" Να ενεργοποιήσουμε όλες τις αναγκαίες διαδικασίες για την υπογραφή διμερών συμφωνιών με τις ενδιαφερόμενες γειτονικές χώρες για την κατοχύρωση του αναφαίρετου δικαιώματός μας στην οριοθέτηση Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης."

Η' αναφέρεις ΑΝΑΚΥΡΥΞΗ ΑΟΖ ή δεν αναφέρεις τίποτα..

Να, θα, αναγκαία, δικαίωμα, ενδιαφερόμενος...κτλ κτλ.

...άστο. Πιαστ' τ' αυγό και κούρευτο.

"...θα προτείνουμε στους γείτονες άμεσα να προχωρήσουμε σε μορατόριουμ στις περαιτέρω αγορές μείζονων αμυντικών συστημάτων."

Τώρα αυτή είναι θέση κόμματος που θέλει να κυβερνήσει;

Είμαστε σοβαροί; "ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ?"

Ήρθε ο Ανδρέας να σταματήσει τα εξοπλιστικά προγράμματα της Τουρκίας! Οι επιχειρηματίες από δίπλα τον Τσίπρα περιμένουν για να δουν αν αποσύρουν τα λεφτάκια τους, από τις αμυντικές κοινοπραξίες που είναι σε εξέλιξη.

Δεν ξαναβάζω την Θεοπούλα. Εϊναι περιττό.

Τον λένε Αλέξη, ο Αντρέας φορούσε ζιβάγκο, ο Αλέξης φοράει πουκάμισο, δεν φοράει γραβάτα και σκάει και στην Βουλή με μηχανή! Είναι cool.. Α!!! και δεν έχει γιο μαλάκα..

Πέρα από αυτό λοιπόν, το σημερινό ήταν το Οικονομικό Πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ, με πολύ.. πολιτικό διάγγελμα.. Δεν ήταν το Πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ για την παιδεία/υγεία/άμυνα..

Για την ΑΟΖ τα είπε και την Πέμπτη στον Ενικο όταν ρωτήθηκε, αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το είπε.. το νόημα ήταν, ναι να ανακυρήξουμε ΑΟΖ, όρια πως σκατά θα βάλουμε όταν οι γείτονες δεν έχουν υπογράψει τίποτα ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.