Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Το ΚΚΕ έχει ξεκάθαρες τις θέσεις του εδώ και δεκαετίες και λέει στα ίσα αυτό που υποστηρίζει (πλάκα πλάκα το πιο τίμιο κόμμα είναι σε αυτό το θέμα). Επίσης, το ΚΚΕ έχει έναν δικό του μηχανισμό προπαγάνδας για να φέρνει νέα άτομα στο κόμμα, δεν περιμένει από τα μμε. Μη σου πω ότι χάρη θα τους κάνουν αν τους αρχίσουν στην κριτική.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply
[MENTION=14120]narta[/MENTION]

Και να εμποδίζει την είσοδο στη Βουλή και την άνοδο στην εξουσία κομμάτων που οι θέσεις τους δεν είναι εφάμιλλες με αυτές ενός νηπίου.

Το ΚΚΕ ειναι πιο καθεστωτικο και απο το ΠΑΣΟΚ του Α. Παπανδρεου.

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΚΕ έχει ξεκάθαρες τις θέσεις του εδώ και δεκαετίες και λέει στα ίσα αυτό που υποστηρίζει (πλάκα πλάκα το πιο τίμιο κόμμα είναι σε αυτό το θέμα). Επίσης, το ΚΚΕ έχει έναν δικό του μηχανισμό προπαγάνδας για να φέρνει νέα άτομα στο κόμμα, δεν περιμένει από τα μμε. Μη σου πω ότι χάρη θα τους κάνουν αν τους αρχίσουν στην κριτική.

Όταν ασκεί κριτική λέει σχεδόν πάντα την αλήθεια. Άμα είναι να προτείνει κάτι είναι λες και ακούς μποτ. Πού ζούνε αυτοί οι άνθρωποι;

Την ρώταγε την Παπαρήγα η Τσαπανίδου για το ενδεχόμενο να κυβερνήσουν αυτοί και τί θα έκαναν και άρχισε να λέει τα γνωστά για τα οδοφράγματα και τους αγώνες. Δεν θέλουν να κυβερνήσουν αυτοί οι άνθρωποι, μόνο για να φωνάζουν είναι.

Link to comment
Share on other sites

@yanni @Hydra μην το κουράζετε, δεν πρόκειται να συννενοηθείτε με τον Χρυσαυγίτη.

Η πραγματική πολιτική του σκέψει ξεκινάει και τελοιώνει σε 1 πρόταση.

"Δεν γουστάρω τους ξένους γιατί με πείσανε ότι φταίνε αυτοί, η Χ.Α. λέει ανοιχτά ότι θα τους διώξει, άρα στηρίζω Χ.Α."

Όλα τα άλλα περί Εθνικισμού, Φασισμού, Χίλτερ, Ναζισμού, σβάστιγγες, Heil Hitler, θανάτων πριν 70 χρόνια, Στάλιν, κτλ κτλ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Χρειάστηκα πολλές σελίδες για να το πιάσω, αλλά το κατάλαβα... Όλα τα άλλα είναι απλά για να γίνεται συζήτηση χωρίς περιεχόμενο και ουσία, ότι και να πείτε το θέμα θα πάει κάπου αλλού, ότι και να λινκάρετε δεν θα του αλλάξουν τα μυαλά και δεν θα αλλάξει απόψεις.

Εδώ 42% των Ελλήνων που ψήφισαν το 2009, το έριξαν στον τύπο που είπε "Λεφτά Υπάρχουν", σας κάνει εντύπωση που κάποιοι άνθρωποι ακόμα και τώρα δεν παίρνουν από λόγια?

Το επόμενο σχόλιο μπορεί να προκαλέσει flame

Όχι αλήθεια, σε μερικό κόσμο δεν θα αρέσει

Α, ώστε επιμένεις ε?

Κάποιος μπορεί να το πει και trolling

Καλά, αφού επομένεις

Λίγα λόγια για τον Στάλιν ε..

Λίγα λόγια για τον άνθρωπο που ΠΑΤΗΣΕ τον Ναζισμό και διέλυσε τον Χίτλερ, μπορεί οι πρακτικές του να ήταν ανορθόδοξες (σε καιρό πολέμου!) αλλά αυτός είναι ο λόγος που δεν μας λένε Hanz ή Fritz τώρα..

γενικά συμφωνώ σε αυτά που λες(όχι μόνο στο συγκεκριμένο ποστ γενικά στο thread) αλλά διαφωνώ λίγο για την θέση σου με τον στάλιν...μην κρίνεις μόνα όσα εκανε εν καιρό πολέμου(όχι ότι παίρνει άλλοθι), αλλά κρίνε και αυτά που έκανε στην ειρηνή...δεν είναι ψέμα ή υπερβολή να πούμε ότι ο στάλιν ήταν δικτάτορας(γνώμη μου πάντα) ...όσο για την αντιπαράθεση που κάνετε για την Χ.α θέλω να πω, ότι το να ποστάρεις αρθρα από το σαιτ της ΧΑ που λέει για την προδοσία του Σύρριζα π.χ, είναι σαν να σου αναλύει παοκτσής στο φόρουμ της θύρας 4 , πώς τους έκλεψαν τόσα πρωταθλήματα...αυτά

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μπράβο. Οπότε ψάχνουμε να βρούμε άλλοθι στα τεκταινόμενα των άλλων πλευρών; Σύνηθες. Έδωσα άλλοθι στους άλλους; Είπα ότι ορθά ο Στάλιν έστειλε δεν ξέρω και εγώ πόσους στην Σιβηρία ή μήπως είπα ότι 1 εκατ. Βιετναμέζοι δεν είχαν ψυχή;

Αλλά για πες μου, ποιο άλλο κόμμα νιώθει υπερήφανο για κάποιον ο οποίος είναι υπεύθυνος για χιλιάδες θανάτους και που κολλάει αυτό το κόμμα με μένα;

Με το να ψάχνεις να βρεις ισοδύναμα κακά και να δημιουργείς εντυπώσεις για τον άλλον μην περιμένεις να στηρίξεις τις απόψεις σου.

Άμα σχολίαζες τις θέσεις της Χρυσής Αυγής δε θα είχα πρόβλημα. Αλλά όταν καβαλάς το τρενάκι της λασπογραφίας για τη χρυσή αυγή, δε μου αρέσει. Και για να μην παρεξηγιόμαστε, και για το ΚΚΕ να έλεγες τα ίδια, πάλι θα αντιδρούσα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα σχολίαζες τις θέσεις της Χρυσής Αυγής δε θα είχα πρόβλημα. Αλλά όταν καβαλάς το τρενάκι της λασπογραφίας για τη χρυσή αυγή, δε μου αρέσει. Και για να μην παρεξηγιόμαστε, και για το ΚΚΕ να έλεγες τα ίδια, πάλι θα αντιδρούσα.

Ποιο είναι το τρενάκι της λασπολογίας. Αναλυτικά αν θέλεις, μην πετάς απλά (έμμεσα) τον χαρακτηρισμό του λασπολόγου στον άλλον χωρίς να τον τεκμηριώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σχολιάζεις ένα κόμμα να το κάνεις για τις πολιτικές του θέσεις. Δηλαδή αν εγω πώ για τον ΛΑΟΣ ότι οι χριστιανοί είναι υπεύθυνοι για το θάνατο Χ ατόμων, θα σου φανεί ορθό επιχείρημα για το συγκεκριμένο κόμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αν το περιοδικό του ΛΑΟΣ έχει εξώφυλλα Σταυροφόρους και τους εγκωμιάζει, εμένα θα μου φαινόταν ορθό ένα ανάλογο επιχείρημα. Αν όχι, κάτι που μας φέρνει στον Στάλιν και το ΚΚΕ, μάλλον όχι. Το ΚΚΕ δε θυμάμαι να εγκωμιάζει τον Στάλιν, δίκαια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το περιοδικό του ΛΑΟΣ έχει εξώφυλλα Σταυροφόρους και τους εγκωμιάζει, εμένα θα μου φαινόταν ορθό ένα ανάλογο επιχείρημα. Αν όχι, κάτι που μας φέρνει στον Στάλιν και το ΚΚΕ, μάλλον όχι. Το ΚΚΕ δε θυμάμαι να εγκωμιάζει τον Στάλιν, δίκαια πράγματα.

ΤΟ ΒΗΜΑ - Το ΚΚΕ αποκαθιστά Ζαχαριάδη-Στάλιν - πολιτική

Δεν είναι το θέμα μας αυτό. Πρέπει να εξετάζουμε το πρόγραμμα των κομμάτων και να κρίνουμε. Μην το κάνουμε σαν τις γιαγιάδες που ψηφίζαν ΠΑΣΟΚ το 2009 επειδή πρόεδρος είναι ο γιός του Ανδρέα Παπανδρέου...

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν διαφωνώ, αλλά μπορούμε να τους έχουμε εμπιστοσύνη;

Τα ακραία κινήματα ποτέ δεν ήταν στην πλειοψηφία τους ειλικρινή με τον λαό.

thanks για το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει το κάθετι να το αναιρούμε με αυτή τη λογική; Μάλιστα, δεν έχει καμμία αποδεικτική αξία. Έτσι πάει και ψηφίζει ο λαός τον λιγότερο σκατά και τον έχει και σωτήρα.

Το ότι δεν είναι ύπουλα τα mainstream δεν αναιρεί το ίδιο και για τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σχολιάζεις ένα κόμμα να το κάνεις για τις πολιτικές του θέσεις. Δηλαδή αν εγω πώ για τον ΛΑΟΣ ότι οι χριστιανοί είναι υπεύθυνοι για το θάνατο Χ ατόμων, θα σου φανεί ορθό επιχείρημα για το συγκεκριμένο κόμμα;

Μόνο για τις πολιτικές του θέσεις; Δεν θα λάβω δηλαδή υπόψιν τα πρότυπα αυτού του κόμματος και αυτούς που ηγούνται αυτού του κόμματος; Απλά θα δω αν έχει όμορφες, ευχάριστες πολιτικές θέσεις;

Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω. Και όταν αποκαλείς τον άλλον λασπολόγο νομίζεις ότι ο άλλος ενδιαφέρεται για το αν θα έκανες το ίδιο για το ΚΚΕ ή οποιοδήποτε άλλο κόμμα; Νομίζεις ότι σου δίνει το δικαίωμα αυτό; Κάπου κάνεις λάθος δεν νομίζεις;

Πάντως αν είναι όσο πλησιάζουμε προς τις εκλογές κάποιοι να χάνουν την ψυχραιμία τους όπως εσύ και να αρχίζουν να διαβάζουν τα ποστς με κομματικά γυαλιά, καλύτερα να το κλειδώσουμε όσο είναι νωρίς το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικές θέσεις είναι αυτές που θα κρίνουν το μέλλον σου, όχι το παρελθόν. Την ψυχραιμία μου δεν την έχω χάσει, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Απλά περιμένω να αρθρωθεί πολιτικός λόγος σε αυτό το θέμα με συζήτηση πάνω στις θέσεις κάθε κόμματος. Πολλά ζητάω;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλειδωθεί βρε παιδιά, εδώ δώσανε χρόνο στον μιχαλολιάκο και έκλεισε πόσα στοματα, σαν ηρεμία να έχουμε.

Τωρα περιμενω να δω οσους σε 25 σελιδες ριχναν λασπη το τι εχουν να πουν.

Η μεγάλη η πλάκα θα είναι μετά την κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.