Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

20510722.jpg

τουλαχιστον ειναι ενα θετικο βημα η διαφορα στην προσελευση στις φωτογραφιες...βαζω στοιχημα οτι περα απο τα πιτσιρικια τους που σπουδαζουν στο τει των σερρων και απο τους παπουδες που οπως εχει ξαναειπωθει δυσκολα τους αλλαζεις γνωμη για αυτο που παραδοσιακα ψηφιζουν.Οι υπολοιποι μαλλον δεν θα τον τιμησουν τον κυριο...Σαμαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION]

Μα, ακριβώς αυτά που γράφεις δείχνουν ότι σκέφθεσαι το μέλλον σου πρώτα απ' όλα.

Τί πάει να πει "θέλω κάτι άμεσο για την Ελλάδα"; Η ουσία είναι αλλού: "υπάρχει κάτι άμεσο;".

Βγει δε βγει ο Καμμένος ο φιλοκερδής άνθρωπος θα συνεχίσει να υπάρχει, ο κλέφτης θα συνεχίσει να καρτερεί την τρύπα του συστήματος για να πάρει επίδομα τυφλού, ο καραγκιόζης θα με βρίσει στο φανάρι, θα με πατήσει με το ποδήλατο, στο γήπεδο θα με δείρει απλά για μια μπάλα και πάει λέγοντας...

Και η αλλαγή για την οποία μιλάω δεν έρχεται άμεσα. Αλλιώς, θα γυρίσουμε σε εποχές '80 με πολύ καλά οικονομικά, αλλά με τις ίδιες αντιλήψεις του νεόπλουτου και άπληστου Έλληνα. Τέτοια ευημερία δε τη θέλω.

Καλημέρα btw. :)

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα το διαφημιστικό του Λεβέντη στην τουβου. Είναι... κρίμα το πόσο αληθινός βγήκε. Έδειχνε και πλάνα από συγκέντρωσή του το 1997 όπου προέβλεπε το "μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου το 2010 (μάλιστα την δήλωση του Πάγκαλου την έπαιζε με το Imperial March στο background από το Star Wars!!!!).

Anyway δεν ξέρω αν θα πάει σε αυτόν η ψήφος στις εκλογές, διότι ακόμα το σκέφτομαι και θα το σκέφτομαι μέχρι τις εκλογές, αλλά εδώ του την έδωσα την ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την λέξη "δημοσκόπηση" στο google. Με βάση το παρακάτω link ούτε αυτοί που ασχολούνται με τις τράπεζες δεν ψηφίζουν τα δύο μεγάλα κόμματα που αν ΝΔ/ΠΑΣΟΚ βγάζανε 60%(λέμε τώρα) στις εκλογές οι τραπεζικές μετοχές μάλλον θα κάλπαζαν.

Ποιο πολιτικό κόμμα θα ψηφίσετε στις εκλογές της 6ης Μαίου;

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα το διαφημιστικό του Λεβέντη στην τουβου. Είναι... κρίμα το πόσο αληθινός βγήκε. Έδειχνε και πλάνα από συγκέντρωσή του το 1997 όπου προέβλεπε το "μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου το 2010 (μάλιστα την δήλωση του Πάγκαλου την έπαιζε με το Imperial March στο background από το Star Wars!!!!).

Anyway δεν ξέρω αν θα πάει σε αυτόν η ψήφος στις εκλογές, διότι ακόμα το σκέφτομαι και θα το σκέφτομαι μέχρι τις εκλογές, αλλά εδώ του την έδωσα την ψήφο.

κορυφαιο.:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ο λεβεντης ειναι πολυ αδικημενος ,

εγω τον σεβομαι γιατι ειναι ο μοναδικος που βγηκε δημοσια στη τηλεοραση και ειπε ποιοι φαγανε τα λεφτα στο χρηματιστηριο με τα ονοματα τους και με ποιο τροπο ακριβως βγαλανε 10 τρις δραχμες τοτε στο εξωτερικο.

Και το ελεγε οταν υπηρχε ευημερια οχι τωρα που μεχρι και ο τραγκας την εχει δει ανταρτης στα βουνα.

Μακαρι να μπει στη βουλη , το αξιζει μονο και μονο για τις αληθειες που θα λεει.

Να και ενα ενδεικτικο βιντεο (δεν μπορουσα να βρω αυτο ακριβως που ηθελα απο το youtube)

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Συζητηση προ ολιγου με τον πατερα μου, ετων 54, εργαζομενος στον ΟΑΕΔ, ουδολως βολεμενος ή λαμογιαρης, τουναντιον.

-Πατερα, τι θα ψηφισεις?

-Βενιζελο.

-Ειναι ενα προβλημα αυτο...

-Γιατι?

-Τιποτα, αστο...

Ίδια ερώτηση σε έναν γνωστό μου, 70 χρονών.

-Βενιζέλο δαγκωτό!

-Με δουλεύεις έτσι;

-Εγώ σε δουλεύω; Αυτοί οι ιλίθιοι οι αριστεροί ούτε τώρα θέλουν να κυβερνήσουν, τι φταίω εγώ; Να αφήσω να κυβερνήσει ο βλάκας ο Σαμαράς; Έχω βαρεθeί να με κυβερνάνε ιλίθιοι, καιρός να μας κυβερνήσει και ένας έξυπνος άνθρωπος...

speechless...

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ερώτηση σε έναν γνωστό μου, 70 χρονών.

-Βενιζέλο δαγκωτό!

-Με δουλεύεις έτσι;

-Εγώ σε δουλεύω; Αυτοί οι ιλίθιοι οι αριστεροί ούτε τώρα θέλουν να κυβερνήσουν, τι φταίω εγώ; Να αφήσω να κυβερνήσει ο βλάκας ο Σαμαράς; Έχω βαρεθeί να με κυβερνάνε ιλίθιοι, καιρός να μας κυβερνήσει και ένας έξυπνος άνθρωπος...

speechless...

Ο Cool Alexis μια χαρά θέλει να κυβερνήσει πες του..

Αν αυτό δεν τον πείσει, είπες ότι είναι 70 χρονών, κλέψε του την ταυτότητα ή κλείδωσε τον σπίτι.. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν εχει ξαναμπει

Mελετώντας τον εκλογικό νόμο διαπίστωσα -και δυστυχώς αποδεικνύονται πως είναι έτσι- τα εξής:Είτε ρίξεις λευκό είτε άκυρο είτε δεν πας καθόλου είτε -κι εδώ είναι το ζήτημα- ψηφίσεις κάποιον εκλογικό συνδυασμό αλλά αυτός δεν περάσει το όριο του 3%, το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Το ποσοστό κάθε κόμματος υπολογίζεται με βάση το άθροισμα των ψήφων που πήρε κάθε συνδυασμός από όσους πέρασαν το 3%. Αυτές οι ψήφοι θεωρούνται έγκυρες για την κατανομή των εδρών και μόνον αυτές.

Αν λοιπόν είμαστε 1000 πολίτες και 240 από μας θέλουν στην κυβέρνηση το κόμμα π.χ. ΝΔ (!) και το ψηφίσουν, τι δύναμη έχει αυτό;

Ποιο είναι το πραγματικό του ποσοστό;

Έχουμε και λέμε

Από τους 1000 ΝΔ θέλουν 240

στους 100 πόσοι; ( Χ; )

Έχουμε λοιπόν: Χ = 240*100/1000 = 24%

Με μια λογική αποχή 20% (δηλαδή αν δεν πάνε να ψηφίσουν οι 200), πόσο γίνεται το ποσοστό του;

Από τους 800 ΝΔ θέλουν 240

στους 100 πόσοι; ( Χ; )

Χ = 240*100/800 = 30% !

Υπάρχουν όμως και τα άκυρα... Αν απ' τους 800 που πήγαν στις κάλπες, οι 50 ρίξουν άκυρο τότε, πόσο γίνεται το ποσοστό του;

Από τους 750 ΝΔ θέλουν 240

στους 100 πόσοι; ( Χ; )

τώρα έχουμε: Χ = 240*100/750 = 32% !

Κι αν απ' τους 750 οι 60 ρίξουν λευκό, πόσο γίνεται το ποσοστό του;

Από τους 690 ΝΔ θέλουν 240

στους 100 πόσοι; ( Χ; )

Χ = 240*100/690 = 34,8% !!

Μα καλά, θα μου πείτε, αυτά ίσχυαν πάντοτε. Είναι ο κλασσικός τρόπος του συστήματος για να παίρνουν έδρες που δεν τους αναλογούν.

Ναι, αλλά τώρα οι έδρες δεν μοιράζονται με βάση απλά και μόνο τις «έγκυρες» ψήφους (σα να λέμε οι 690 του παραδείγματός μας) αλλά από το άθροισμα των ψήφων μόνο όσων κομμάτων πέρασαν το 3% -και υπό όρους, η ΝΔ με αυτό το ποσοστό κάνει κυβέρνηση.

Αν δηλαδή, από τους 690 πολίτες, οι 100 συνολικά ψηφίσουν συνδυασμούς που δεν περνούν το όριο του 3% τότε έχουμε και λέμε

Από τους 590 ΝΔ θέλουν 240

στους 100 πόσοι; ( Χ; )

Πάμε πάλι: Χ = 240*100/590 = 40,7 % !!

Έλα όμως που -με βάση τον ισχύοντα εκλογικό νόμο- ένα τέτοιο ποσοστό δίνει την απόλυτη πλειοψηφία στη ΝΔ γιατί οι έδρες της θα είναι

Από τους 590 πολίτες ΝΔ θέλουν 240

από τις 250 έδρες πόσες θα πάρει; (Χ; )

και έχουμε τελικά: Χ = 240*250/590 = 101 έδρες

Και επειδή το πρώτο κόμμα παίρνει και «δωράκι» 50 έδρες, η ΝΔ έχει τελικά 151 !

Αν θεωρείτε πως μόνη της η ΝΔ δεν μπορεί να έχει 240 πολίτες στους 1000, βάλτε και τους Πασόκους μαζί. Έτσι κι αλλιώς μαζί θα πάνε αν χρειαστεί να σώσουν το σύστημα.

Πώς πήγαμε από τους 1000 στους 590; Πώς έγινε και ένα κόμμα με πραγματική δυναμική 25% στο σύνολο των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων, να παίρνει 151 έδρες:

Σε όσες εκλογές έζησα, τέτοιο φαινόμενο δεν έχει παρατηρηθεί ούτε και ως ενδεχόμενο. Να πώς γίνεται:

Αν δεν υπήρχε το «δωράκι» των 50 εδρών και εαν οι έδρες μοιράζονταν και στα κόμματα κάτω του 3% η ΝΔ θα έπαιρνε:

Από τους 690 πολίτες ΝΔ θέλουν 240

από τις 250 έδρες πόσες θα πάρει; (Χ; )

Χ = 240*250/690 = 87 έδρες.

Ακόμη και με το δωράκι, θα είχε μόνο 87 + 50 = 137 έδρες...

Αυτά διαπίστωσα φίλοι μου και είμαι υποχρεωμένος να σας πω ότι:

Αν δεν επιθυμείτε με τίποτα μια κυβέρνηση ΝΔ ή συγκυβέρνηση ΝΔ - ΠΑΣΟΚ και θέλετε να ψηφίσετε έναν συνδυασμό που κατά τη γνώμη σας δεν πρόκειται να ξεπεράσει το όριο του 3%, σκεφτείτε το καλά και πολύ.

Είναι προτιμότερο να επιλέξετε έναν από αυτούς τους συνδυασμούς που κατά πάσα πιθανότητα ξεπερνούν το όριο. Ειδάλλως οφείλετε να είστε έτοιμοι για μια ακόμη 4ετία όσων μας οδήγησαν εδώ που φτάσαμε.

Έγραψα απλώς τα συμπεράσματα που βγαίνουν από τα νούμερα κι όπως πάντα. οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.]

Τα κολπάκια του εκλογικού νόμου και το όριο του 3%

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φαίνεται ενδιαφέρον με τη Δημιουργία Ξανά είναι ότι έχουν αρκετά λεπτομερείς προτάσεις σε αρκετά ζητήματα και δεν περιορίζονται σε γενικόλογες θέσεις περί ανέμων και υδάτων.

Ναι όντως. Αφιέρωσα λίγο χρόνο για να διαβάσω τις θέσεις τους και οι ιδέες τους με κάλυψαν. Ιδιαίτερα το κομμάτι του συνταξιοδοτικού είναι απόλυτα δίκαιο όπως και το κομμάτι στις σχέσεις Εκκλησίας - Κράτους. Κρίμα που δεν έχουν γίνει γνωστοί.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ερώτηση σε έναν γνωστό μου, 70 χρονών.

-Βενιζέλο δαγκωτό!

-Με δουλεύεις έτσι;

-Εγώ σε δουλεύω; Αυτοί οι ιλίθιοι οι αριστεροί ούτε τώρα θέλουν να κυβερνήσουν, τι φταίω εγώ; Να αφήσω να κυβερνήσει ο βλάκας ο Σαμαράς; Έχω βαρεθeί να με κυβερνάνε ιλίθιοι, καιρός να μας κυβερνήσει και ένας έξυπνος άνθρωπος...

speechless...

Οι μεγαλύτερες ηλικίες έχουν φάει ψωμί από τα μεγάλα κόμματα και ψάχνουν το παραμικρό άλλοθι για να τους ξαναψηφίσουν. Επίσης λόγω ηλικίας δεν αλλάζουν μυαλά.

Ώρες ώρες πιστεύω ότι η ψήφος θα έπρεπε να έχει συντελεστή ανάλογα με την ηλικία...

18-40 Χ2

40-60 Χ1

60-Μητσοτάκη Χ0,5

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξαναδεί, αλλά, είναι λίγο μπακάλικο όπως τα παρουσιάζει ο "Αναγνώστης" και μου φαίνεται λάθος.

Και εξηγώ, στην αρχή παίρνει ένα αυθαίρετο 240 ΝΔ σε 1000 ψηφοφόρους, και ΜΕΤΑ πάει και διώχνει τους 200 σαν "αποχή".

Μα τότε, δεν έχουμε 240/1000, αλλά 240/800! Αυτό σημαίνει 30% ΝΔ από όσους πάνε να ψηφίσουν!

24% ΝΔ είναι 1-3% μεγαλύτερο από όσο έδειξαν οι τελευταίες δημοσκοπήσεις, ενώ ΜΕ ΑΝΑΓΩΓΗ αδιευκρίνιστης ψήφου η ΝΔ έφτανε το 28%

Άρα το 30% που πρακτικά ξεκινάει είναι ήδη περισσότερο από αυτό που έδειξαν οι τελευταίες δημοσκοπήσεις.

Στην συνέχεια μπερδευτηκα, αλλά το νόημα είναι το ίδιο, το 240 είναι τυχαίος αριθμός!

Να η τελευταία δημοσκόπηση της Real news http://www.real.gr/filescalendar/2012/April/MRB/REALGR_MRB_APRIL2012.pdf με ίδιο δείγμα. Βλέπετε πόσο διαφορετικά ειναι τα πράγματα??

Όλοι συμφωνούμε ότι ΠΡΕΠΕΙ να πάμε να ψηφίσουμε, τώρα το θέμα είναι, ψηφίζουμε κάτι διαφορετικό απο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ που σίγουρα θα μπει οπότε και σίγουρα θα κάνει κάποια διαφορά ή αυτό που θέλουμε ακόμα και αν δεν υπάρχει περίπτωση να μπει στην Βουλή αλλά έχουμε την συνείδηση μας ήσυχη?

Οι απόψεις του καθενός είναι διαφορετικές, και τα στατιστικά/μαθηματικά δεν είναι το δυνατό μας σημείο.

Πάντως, πιο καλόπιστα διαβάζω μια δημοσκόπηση (όλη την δημοσκόπηση από την ιστοσελίδα της δημοσκοπικής εταιρείας), από τα μπακαλομαθηματικά ενός αναγνώστη, που ξεκινάει από ένα 24% τυχαίο δείγμα για να φτάσει στο 50.01% εδρών στην Βουλή.

Τέλος, το 2007 είχαμε ΟΡΙΑΚΗ αυτοδυναμία ΝΔ με

ΝΔ 41.84 % και 152 έδρες

ΠΑΣΟΚ 38.10 % και 102 έδρες

ΚΚΕ 8.15 % και 22 έδρες

ΣΥΡΙΖΑ 5.04 % και 14 έδρες

ΛΑΟΣ 3.80 % και 10 έδρες

Δηλαδή μόνο 3.7% έγκυρων ψήφων δεν μπήκε στην Βουλή..

το 2009 είχαμε αυτοδυναμία ΠΑΣΟΚ με

ΠΑΣΟΚ 43.92 % και 160 έδρες

ΝΔ 33.47 % και 91 έδρες

ΚΚΕ 7.54 % και 21 έδρες

ΛΑΟΣ 5.63 % και 15 έδρες

ΣΥΡΙΖΑ 4.60 % και 13 έδρες

Δηλαδή μόνο 4,84% έγκυρων ψήφων δεν μπήκε στην Βουλή..

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρακτικά, με αναγωγή αδιευκρίνιστης ψήφου, η ΝΔ θέλει ~40% για αυτοδύναμη κυβέρνηση. Πράγμα σχεδόν αδύνατο με τις τελευταίες δημοσκοπήσεις. Τώρα αν πάρει αυτό το ποσοστό και σχηματίσει μόνη της κυβέρνηση, τρέξτε να σωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναμπηκε το διαγραφω.

"OΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΙΣ 6 ΜΑΙΟΥ "ΒΡΩΜΑΝΕ" ΝΟΘΕΙΑ"

1) Δεν θα διεξαχθούν exit polls.

2) Δεν ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα της απογραφής του 2011. Άρα οι εκλογές θα διεξαχθούν με την απογραφή του 2001 (θα ψηφίσουν και οι πεθαμένοι)…

3) Η κυρία Φώφη Γεννηματά προχωρά ακάθεκτη σε Ελληνοποιήσεις (όπως φαντάζομαι και η ΝΔ).

4) Τα μικρά κόμματα δεν θα έχουν εκλογικούς αντιπροσώπους σε όλα τα εκλογικά κέντρα (βλέπε νοθεία καταμέτρησης ψήφων).

5) Η διαδικασία επιλογής των νομικών που θα στελεχώσουν τα εκλογικά κέντρα διαρκεί κανονικά πάνω από ένα μήνα (για την αντικειμενική πρόσληψή τους).Άρα θα τοποθετηθούν άτομα “εμπιστοσύνης” των δύο μεγάλων κομμάτων.

6) Η εκλογική αναμέτρηση θα διεξαχθεί και πάλι από μία ιδιωτική εταιρία, τη Singular. Θα θυμάστε τι έγινε το 2000..ΝΔ κυβέρνηση=7-9 το απόγευμα… και τέλος και σημαντικότερο

7) Πού είναι η υπηρεσιακή κυβέρνηση που κατά το Σύνταγμα πρέπει να μας οδηγήσει σε εκλογές;;;;; Όλος ο μηχανισμός του Υπουργείου εσωτερικών είναι στα χέρια του Γιαννίτση και της (πρώην) κυβέρνησης των ΝΔ και ΠΑΣΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.