Jump to content



Εκλογές 2012


astrolabos

Recommended Posts

Eγώ πάλι βλέπω στους "δικούς" τα μυαλά να μην έχουν αλλάξει. Οι άνω των ήντα χαλάνε την μαγιά!

το σύνθημα για την ημέρα των εκλογών είναι

"Κλειδώστε τους γέρους στα σπίτια τους !!! "

η παρτε τις ταυτοτητες!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4,1k
  • Created
  • Last Reply

Ειχα πει απ' εξ' απ' ανεκαθιστως οτι ο Καμμενος θα κριθει (για μενα) απο το αν τον πολεμησουν τα ΜΜΕ και τον θαψουν (στυλ Λεβεντη). Βλεπει κανεις θαψιμο για δαυτονε?

Οταν λεμε θαψιμο εννοουμε φυσικα το κλασσικο τριπτυχο "Γκαντι" που εφαρμοζεται εδω και πολλες δεκαετιες κατα γραμμα ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!

First they ignore you

Then they ridicule you

Then they fight you

(Then you win)

Εχουν κανει κατι απο τα 3 παραπανω για τον Καμμενο???

Ρωταω αν παρακολουθει κανεις απο "ειδησεις" ή "στρογγυλα τραπεζια αεναων πολιτικων συζητησεων" :p

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω πολύ δημοκρατικά και άνετα να μας εξηγήσουν οι 4 που θα ψηφίσουν πράσινο και μπλε τους λόγους.

υπόσχομαι να τους διαβάσω με πλήρη ψυχική ηρεμία και ακόμα και αν δε με καλύψουν να αρκεστώ σε μια απλή λεκτική αντιπαράθεση χωρίς χαρακτηρισμούς και ακρότητες.

:)

Σοβαρά πιστεύεις ότι είναι ενεργοί χρήστες; : )

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά πιστεύεις ότι είναι ενεργοί χρήστες; : )

σωστό το σκεπτικό σου Γιάγκο αλλά μακάρι να είχα έτσι ένα ποστ με τους λόγους. Όχι οτι θα μου ανοίξουν τα μάτια...περισσότερο θα ικανοποιήσουν το άχτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

σωστό το σκεπτικό σου Γιάγκο αλλά μακάρι να είχα έτσι ένα ποστ με τους λόγους. Όχι οτι θα μου ανοίξουν τα μάτια...περισσότερο θα ικανοποιήσουν το άχτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Να σου απαντήσω εγώ. : P

Ένα μεροκάματο βγάζουμε φιλαράκι, γυρνώντας τα φόρουμ και ψηφίζοντας υπέρ του αφεντικού που μας ταΐζει .

Link to comment
Share on other sites

Προς γνωσιν και συμμορφωσιν ( απο κονσολαδικο φορουμ )

"Για να αποκτήσει ένα κόμμα την απόλυτη πλειοψηφία των 151 εδρών στο Κοινοβούλιο, δεδομένου ότι είναι πρώτο σε ψήφους και θα λάβει τις 50 έδρες, πρέπει να πάρει τουλάχιστον άλλες 101 από τις 250 έδρες που κατανέμονται με την απλή αναλογική. Άρα χρειάζεται ένα ποσοστό 40.5% (101/250) επί του συνόλου των εγκύρων ψηφοδελτίων των κομμάτων που δικαιούνται έδρες, δηλαδή των κομμάτων που έχουν ποσοστό μεγαλύτερο από το όριο του 3%. Έτσι, όσο το άθροισμα των ποσοστών των κομμάτων που βρίσκονται κάτω από το 3% αυξάνεται, τόσο μειώνεται το ποσοστό που απαιτείται να λάβει το πρώτο κόμμα, ώστε να αποκτήσει αυτοδυναμία."

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι η ψήφος σε κόμμα που δε πρόκειται να πιάσει το 3%, επί της ουσίας, δεν έχει καμία διαφορά με το άκυρο και δε σημαίνει απολύτως τίποτα.

Με αλλα λογια ψηφιστε καζακη μην σας παρει ο διαολος :p

Link to comment
Share on other sites

Προς γνωσιν και συμμορφωσιν ( απο κονσολαδικο φορουμ )

Με αλλα λογια ψηφιστε καζακη μην σας παρει ο διαολος :p

Λιγο μουφα μου φαινεται αυτο... Υπαρχουνε 2 αναλυσεις που εχουν ποσταριστει

Εχουμε τωρα 36 κομματα. Εστω οτι 30 ΔΕΝ μπαινουν στο "να καει, να καει το μπ@#η Βουλη" και πιανουν π.χ. 2% εκαστο. Βαζω μονο 6 να μπουνε γιατι ειναι ενα ιδανικο σεναριο που βολευει την εκτιμηση του consolαδικου φορουμ :p

Αρα 60% "πεταμενες" ψηφους και τα 6 κομματα μπαινουν βουλη με 40%

Ε πως θα γινει να βγαλει αυτοδυναμη κυβερνηση 1 κομμα?? Με 20 αντε 25% εγκυρων ψηφοδελτιων θα παρει 151 βουλευτες???

προς Αλλαχ, δεν διαφωνω οτι συμφωνω και προτιμω να ειναι 10+++ κομματα μεσα.

Απλα απο την αλλη μου φαινεται λογικο και ταυτοχρονα ηλιθιο το σεναριο

35 κομματα παιρνουν 2.74% (96%) και δεν μπαινουν Βουλη, αρα το 1 κομμα που θα παρει το 4% που περισσευει θα κυβερνησει με ... 300 εδρες?? :p

Link to comment
Share on other sites

Ok, αλλα η απορια μου παραμενει.

Εστω οτι 25 κομματα παιρνουν 2.9% εκαστο. Το 26ο κομμα παιρνει το υπολοιπο 27% και σκαει με 300 εδρες, τη στιγμη που με το ιδιο εκλογικο συστημα το 2007 η ΝΔ(αρα) πηρε 42% και 152 εδρες και το 2009 η ΠΑΣΟΚ(αρα) πηρε 44% και 160 εδρες??

Link to comment
Share on other sites

Ok, αλλα η απορια μου παραμενει.

Εστω οτι 25 κομματα παιρνουν 2.9% εκαστο. Το 26ο κομμα παιρνει το υπολοιπο 27% και σκαει με 300 εδρες, τη στιγμη που με το ιδιο εκλογικο συστημα το 2007 η ΝΔ(αρα) πηρε 42% και 152 εδρες και το 2009 η ΠΑΣΟΚ(αρα) πηρε 44% και 160 εδρες??

Ελληνικό εκλογικό σύστημα - Βικιπαίδεια

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω επιχειρήματα Έλληνα ψηφοφόρου!

(συζήτηση σήμερα με +65χρονο γείτονα)

-δεν ξέρω τι να ψηφίσω....δεν θέλω να βλέπω κανένα τους, τους βαρέθηκα όλους! τι να ψηφίσω?

-ξέρω ΄γω....ψήφισε κυνηγούς! (του απαντάω)

-κυνηγοί? αυτοί όλο ζημιές κάνουν!

-γιατί?

-αυτοί περνάνε μέσα από τα χωράφια του κόσμου και χαλάνε τις περιφράξεις!

-(με πιάνουν τα γέλια)...ψήφισε οικολόγους! (του λέω)

-άλλοι μ@λ@κες απο 'κει!

-αυτοί που σε πείραξαν πάλι?

-αυτοί ρε αμολάνε τις αλεπούδες στην επαρχεία και έχουν ρημάξει τα κοτέτσια του κόσμου!

παραιτούμαι!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω επιχειρήματα Έλληνα ψηφοφόρου!

(συζήτηση σήμερα με +65χρονο γείτονα)

-δεν ξέρω τι να ψηφίσω....δεν θέλω να βλέπω κανένα τους, τους βαρέθηκα όλους! τι να ψηφίσω?

-ξέρω ΄γω....ψήφισε κυνηγούς! (του απαντάω)

-κυνηγοί? αυτοί όλο ζημιές κάνουν!

-γιατί?

-αυτοί περνάνε μέσα από τα χωράφια του κόσμου και χαλάνε τις περιφράξεις!

-(με πιάνουν τα γέλια)...ψήφισε οικολόγους! (του λέω)

-άλλοι μ@λ@κες απο 'κει!

-αυτοί που σε πείραξαν πάλι?

-αυτοί ρε αμολάνε τις αλεπούδες στην επαρχεία και έχουν ρημάξει τα κοτέτσια του κόσμου!

παραιτούμαι!!!:confused:

που να του ελεγες και για τους πειρατες....και εκει απαντηση θα σου εβρισκε!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τί θέλετε να κάνει ο άνθρωπος και καθένας; Αν βγάλεις τα κόμματα που λυμαίνονταν τόσα χρόνια το χρήμα και τις διευκολύνσεις, μένουν κάτι ξεπεσμένοι. Κάτι κυνηγοί, κάτι πειρατές... και πάει λέγοντας.

Και εγώ είμαι ***ρδελιάρης, να βγάλω κόμμα "***ρδέλο" και ποίες θα είναι οι θέσεις μου; Θα έχω να προτείνω Υπουργό Παιδείας ή Δικαιοσύνης κάποιον ακόμη ***ρδελιάρη του κόμματος;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.