Jump to content



Ποιο BluRay Writer??


Black_Maba

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα :T:

Για αρκετο καιρο "παιζω" με 3D Experience και πολλα gb δεδομενων.

Το τρεναρα οσο μπορουσα αλλα οι δισκοι τιγκαρανε πλεον, δεν παει αλλο.

Ποιο αντιγραφικο να τσιμπισω για να αδειασω λιγο?

Μεχρι 130 ευρω περιπου, γιατι θα δωσω και αλλα 100 γιουρια για δισκακια yuden.

Γλυκοκοιταω το Plextor με τα 180 ευρω αλλα παμε ψηλα μετα...

Τα φωτα σας παιδες :)

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις εγγραφες 3d.iso σε 50αρι blu ray ολα θα σε βολεψουν (ακομα και τα φθηνα lg) .Ετσι και αλλιως φανταζομαι οτι δεν θα κανεις πανω απο 1-2 εγγραφες ανα ημερα.

Για παραπανω , επειδη τα οπτικα "κουραζονται" με συνεχη χρηση (πχ να γραφεις ολη μερα) , καλυτερα θα ηταν να κανεις την υπερβαση για το plextor.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Plextor, διαφωνώ με την αποθήκευση σε BR... Δεν ξέρω αν έχεις καθόλου παλιά cd/dvd που είχες κάνει backup. Δοκίμασε να τα διαβάσεις. Αν διαβάζονται όλα, θα είσαι από τις εξαιρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις εγγραφες 3d.iso σε 50αρι blu ray ολα θα σε βολεψουν (ακομα και τα φθηνα lg) .Ετσι και αλλιως φανταζομαι οτι δεν θα κανεις πανω απο 1-2 εγγραφες ανα ημερα.

Για παραπανω , επειδη τα οπτικα "κουραζονται" με συνεχη χρηση (πχ να γραφεις ολη μερα) , καλυτερα θα ηταν να κανεις την υπερβαση για το plextor.

Την πρωτη, αντε δευτερη μερα οτι γραψει μαζεμενο.

Μετα κλαιν μαιν, οποτε μαζευεται υλικο. Χαλαρα πραγματα δηλαδη, οχι αρρωστημενες καταστασεις.

Συμφωνώ με το Plextor, διαφωνώ με την αποθήκευση σε BR... Δεν ξέρω αν έχεις καθόλου παλιά cd/dvd που είχες κάνει backup. Δοκίμασε να τα διαβάσεις. Αν διαβάζονται όλα, θα είσαι από τις εξαιρέσεις...

Φιλε Wizard! τα αντιγραφα και 5 χρονια να αντεξουν μου φτανει, δεν ανηκουν σε top priority κατηγορια.

Τα ξερω τα προβληματα με τα παλια οπτικα, απλα πιστευω πως αν καψεις ενα ποιοτικο δισκακι

και το προσεχεις στη μεταχειριση, εχει μια λογικη διαρκεια ζωης για τα χρηματα του.

Eχω dvd-r taiyo yuden καμμενα πριν απο 10++ χρονια και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Και δεν μιλαω για 5-10 κομματια...

Στην τελικη, αρχειο θα ειναι τα BR αντιγραφα, δεν θα μπαινοβγαινουν καθημερινα σε drive.

Πιστευω πως δεν υπαρχει καποια αλλη λυση στη παρουσα φαση για μενα.

Το εχω ψαξει απο πολλες μεριες, αλλα φαινεται μονοδρομος (οικονομικα τουλαχιστον) το BR Writer.

Αν για την χαλαρη χρηση που το θελω, δεν παρω το Plextor

αλλα καποιο φθηνοτερο LG/Pioneer/Sony, θα κλαιω τα λεφτα σε κανα χρονο η δεν παιζει τετοιο σεναριο?

Link to comment
Share on other sites

Αν για την χαλαρη χρηση που το θελω, δεν παρω το Plextor

αλλα καποιο φθηνοτερο LG/Pioneer/Sony, θα κλαιω τα λεφτα σε κανα χρονο η δεν παιζει τετοιο σεναριο?

Σε dvd-rw, γιατί δεν έχω πάρει br ποτέ, έχω κλάψει λεφτά και σε 2 μήνες... Το Plextor δουλεύει ακόμα μετά από 6 χρόνια και το έβγαλα αναγκαστικά γιατί η μητρική μου δεν έχει IDE. Σημειωτέον δε, ότι το Plextor "έζησε" την περίοδο που έγραφα συνέχεια, ενώ το τωρινό δουλεύει για καμιά εγκατάσταση και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

συμπτωματικά εχθές το έψαχνα για αυτό το drive, αλλά αφενός θα πρέπει να κυνηγήσεις TDKBLDRBB δισκάκια (BD-R SL), αφετέρου αν σε ενδιαφέρουν τα 50άρια, σε κανένα δε τα πήγε ιδιαίτερα καλά.. με "μη χείρον βέλτιστο" ήταν το VERBATIMf.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν αξίζει.

Ένα απλό BR writer κάνει ~100€

Τα 5 50GB δισκάκια, αν δε μιλάμε για noname, τη στιγμή που θέλεις να κρατήσουν, έχουν ~50€, δηλαδή δίνεις 50€ για 250GB, άρα χωρίς να υπολογίσω τη συσκευή, 0.20€ το GB

Αν πάρεις δίσκο, που είναι σαφώς πιό γρήγορος κι αξιόπιστος, χώρια που είναι επανεγγράψιμος, θα σου κοστίσει:

0.18€ => 500GB

0.13€ => 750GB

0.11€ => 1ΤΒ

0.08€ => 1.5ΤΒ

0.07€ => 2ΤΒ

Δηλαδή, αν πας για 2ΤΒ δίσκο, που θα σου κοστίσει ελάχιστα ακριβότερα από τη συσκευή, θα είσαι στο 1/3 του κόστους ανά GB από ότι με τα δισκάκια και με πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ολα αυτα που λες και αναλυτικα σε βαθμο που δεν μπορουσα να σκεφτω.

Σιγουρα οι δυνατοτητες ενος δισκου σε σχεση με ενα BR media δεν συγκρινονται.

Απο την αλλη, αν χτυπησει καποιος δισκος πανε 40 ταινιες με τη μια.

(και σιγα το πραγμα θα μου πεις και συμφωνω εν μερη)

Μεγαλο το μπερδεμα κυριοι και πουθενα η ακρη...

το ΒR ειναι ακομα μια τεχνικη marketing για να μας παιρνουν τα ωραια μας λεφτακια και τιποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ασχολουμαι πολυ με audio video, τα πραγματα ειναι πολυ απλα αν θες την γνωμη μου.

Αν θες ταινιες 3d.iso (και οχι ημιμετρα sbs) τοτε η πας σε htpc ή καις μονο τις 3d ταινιες σε δισκακι bd-r και τις βλεπεις απο το 3d player σου.

Αν εισαι γενικα video-φιλος , η καλυτερη λυση ειναι ενα NAS/Server (για μενα τιποτα καλυτερο απο ενα hp microserver) οπου απο εκει θα κανεις stream τις ταινιες σου στο htpc σου η στο media player σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Plextor, διαφωνώ με την αποθήκευση σε BR... Δεν ξέρω αν έχεις καθόλου παλιά cd/dvd που είχες κάνει backup. Δοκίμασε να τα διαβάσεις. Αν διαβάζονται όλα, θα είσαι από τις εξαιρέσεις...

Να υποθέσω ότι είμαι απο τους σχεδόν τυχερούς. Πρόσφατα μάζεψα ότι είχα κάνει backup σε DVD+R και τα πέρασα στο NAS γιατί αφενός έχανες την μπάλα με το τι είναι που και αφετέρου ήταν μέσα στην μέση τόσα δισκάκια. Πόσες φορές τα έριξα κατα λάθος στο πάτωμα και πόσες γκρατζουνιές έχει το καθένα ούτε μπορώ να μετρήσω. Μέχρι στιγμής έχω περάσει μέσα καμια 90-100αριά δισκάκια verbatim και μόνο ένα είναι προβληματικό με βαθιές γκρατζουνιές από την κάτω πλευρά.

Και οι δυο λύσεις έχουν υπέρ και κατά. Το τέλειο θα ήταν κάποιο NAS με mirror 1 το οποίο το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο. Βέβαια το synology μαζί με 2 δίσκους θα ξεφύγει αρκετά σε τιμή :hang3:

Link to comment
Share on other sites

ΗΤPC ειναι το main rig μου, δεν παιζω απο player τους δισκους.

Παντα για 3d iso μιλαμε και τιποτε παραπανω ή λιγοτερο.

Μονο 3d movies.

Ενα ετοιμο ΝΑS ειναι καλη φαση γενικως, αλλα ειναι μονο ενα βημα πιο πανω

απο 4-5++ standalone δισκους για την περιπτωση που το θελω.

Παλι θα γεμισει, παλι θα χρειαστουν μεγαλυτεροι δισκοι (οι φθηνοτεροι παντα εννοειται, αλλοιμονο αν σκεφτομουν τιποτα caviar black)

παλι θα καθομαι να επιλεγω τι να κρατησω και τι να σβησω στην τελικη.

Εκτος και αν στησω custom NAS με full tower και οσο περναει ο καιρος να κοτσαρω δισκους πανω...

Η να πουλησω την Panasonic και να ξεχασω το 3d της που με εβαλε σε μπελαδες...:p

Link to comment
Share on other sites

ΗΤPC ειναι το main rig μου, δεν παιζω απο player τους δισκους.

Παντα για 3d iso μιλαμε και τιποτε παραπανω ή λιγοτερο.

Μονο 3d movies.

Ενα ετοιμο ΝΑS ειναι καλη φαση γενικως, αλλα ειναι μονο ενα βημα πιο πανω

απο 4-5++ standalone δισκους για την περιπτωση που το θελω.

Παλι θα γεμισει, παλι θα χρειαστουν μεγαλυτεροι δισκοι (οι φθηνοτεροι παντα εννοειται, αλλοιμονο αν σκεφτομουν τιποτα caviar black)

παλι θα καθομαι να επιλεγω τι να κρατησω και τι να σβησω στην τελικη.

Εκτος και αν στησω custom NAS με full tower και οσο περναει ο καιρος να κοτσαρω δισκους πανω...

Η να πουλησω την Panasonic και να ξεχασω το 3d της που με εβαλε σε μπελαδες...:p

Μπορείς να μετατρέψεις τα 3D ISO (φαντάζομαι για bluray mιλάμε) σε matroska με 3D εικόνα. Τουλάχιστον στην LG μου δουλέυει μια χαρά αυτό. Οι εικόνες είναι side by side οπότε πατώντας την 3d επιλογή σε TV είμαι ΟΚ. Οι υπότιτλοι είναι μια άλλη λίγο πιο πονεμένη και πιο δύσκολη ιστορία.

Τώρα αν στείσεις ένα NAS με ας πούμε 4TB απο green caviar για λίγο καιρό θα είσαι κομπλέ. Τα υπόλοιπα σε άλλους δίσκους ... που θα πάει θα πέσουν οι τιμές και σε αυτούς :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν αξίζει.

Ένα απλό BR writer κάνει ~100€

Τα 5 50GB δισκάκια, αν δε μιλάμε για noname, τη στιγμή που θέλεις να κρατήσουν, έχουν ~50€, δηλαδή δίνεις 50€ για 250GB, άρα χωρίς να υπολογίσω τη συσκευή, 0.20€ το GB

Αν πάρεις δίσκο, που είναι σαφώς πιό γρήγορος κι αξιόπιστος, χώρια που είναι επανεγγράψιμος, θα σου κοστίσει:

0.18€ => 500GB

0.13€ => 750GB

0.11€ => 1ΤΒ

0.08€ => 1.5ΤΒ

0.07€ => 2ΤΒ

Δηλαδή, αν πας για 2ΤΒ δίσκο, που θα σου κοστίσει ελάχιστα ακριβότερα από τη συσκευή, θα είσαι στο 1/3 του κόστους ανά GB από ότι με τα δισκάκια και με πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα.

Μάλλον έχεις μείνει προσκολλημένος στην ελληνική αγορά ή δεν έχεις κοιτάξει καθόλου το αγγλικό e-bay: τα τελευταία δέκα (10) TDK των 50GB που παρήγγειλα (τα περιμένω όπου νάναι από Ιαπωνία), κόστισαν μόλις 29 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά, δηλαδή μόλις 2,9 ευρώ ανά 50GB, δηλαδή μόλις 58 ευρώ για 1ΤΒ χωρητικότητα. Δες εδώ.

Με αυτές τις τιμές ξεπερνούν ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΕΣΗ οποιονδήποτε σκληρό δίσκο, εκτός εάν μπορείς να μου βρεις αυτή τη στιγμή οπουδήποτε στον πλανήτη καινούριο σκληρό 1ΤΒ με τιμή χαμηλότερη από 58 ευρώ! :p

Όσο για την αντοχή τους, έχω κάψει περισσότερα από 300 εκτυπώσιμα δισκάκια Blu-ray τόσο 25άρια όσο και 50άρια, από όλες σχεδόν τις μάρκες που κυκλοφορούν στο αγγλικό e-bay. Έχω κάψει Traxdata, Mirror, Sony, TDK, JVC-Victor, Verbatim κτλ. Όλα τους έχουν καεί με το LG GGW-H20L, το drive που τα ξεκίνησε όλα, μια και ήταν το πρώτο του είδους του, οπότε όπως καταλαβαίνεις καίω Blu-ray σχεδόν τέσσερα χρόνια.

Όλα τα δισκάκια που έχω κάψει παίζουν άψογα όπου και αν τα έχω δοκιμάσει, στα τρία HTPC του σπιτιού, καθώς και στο Dune Prime 3.0, σε Blu-ray players Sony και Panasonic φίλων κτλ... :)

Η μοναδική σοβαρή ασυμβατότητα που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής, είναι με τα 25άρια δισκάκια της Mirror (κατασκευή Philips), αρκετά από τα οποία κολλάνε (ή παρουσιάζουν προβλήματα στο παίξιμο) πάντα στα τελευταία δέκα λεπτά της ταινίας, ανεξαρτήτως της διάρκειας και του μεγέθους του αρχείου .m2ts! :slap:

Το στοιχείο αυτό δείχνει όμως πιθανότατα, ότι κάτι παίζει με το tsmuxer και το bug που έχει με την μέτρηση του χρόνου, παρά με τα ίδια τα δισκάκια της Mirror. Γιατί, είναι αδύνατον φυσικά να εξηγηθεί με τεχνικούς όρους, πώς είναι δυνατόν να κολλάει μια ταινία πάντα ΜΟΝΟ στα τελευταία δέκα λεπτά, είτε έχει διάρκεια μιάμιση, είτε δυόμιση ώρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα γνώμη μου είναι με αυτά τα λεφτά καλύτερα να πας σε κάποιον σκληρό δίσκο.

Και εγώ παλιά ήμουν της φάσης αντιγραφή στην αντιγραφή αλλά τα έβαλα όλα σε έναν-δυο(ανάλογα τα γίγα) δίσκους μαζεμένα και νοικοκυρεμένα και είμαι καλύτερα και πιο άνετα.

Και δε ψάχνω αλλά τα έχω με ένα κλικ μπροστά μου και πιο γρήγορες εγκαταστάσεις και οικονομικότερα μου βγήκε στο σύνολο.

imo!:T:

Καλές αγορές ότι και αν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ποτε δεν ημουνα της αντιγραφης σε media, απλα μαζευω σε δισκους για καιρο

και μετα ξεσκαρταρω και κραταω οτι πραγματικα πρεπει να κρατησω.

Τουλαχιστον μεχρι προτεινος αυτο, που επαιζα με μικρες σχετικα χωρητικοτητες.

Η λυση των δισκων (για την 3d περιπτωση) ειναι κατι που ενω την εχω σκεφτει αρκετες φορες

και παρολο που ειναι πιο οικονομικη και μανιτζεβελη, δεν με ενθουσιασε ποτε αρκετα ωστε να πω εδω ειμαστε...

Δεν ξερω γιατι την εχω βαλει τελευταια στο μυαλο μου και οχι πρωτη οπως πολλοι προτεινετε.

Ισως γιατι θα πρεπει να παιξω με φθηνους δισκους και εχω κακη εμπειρια, ισως και εγω δεν ξερω το γιατι...

Οσο για τις τιμες σε BR media, ειναι αληθεια οτι δεν παιζουν πλεον στα 5 ευρω το κομματι (δεν μιλαμε ποτε για τιμες Ελλαδας).

Αν μιλαγαμε για μουσικη ή οτιδηποτε αλλο δεν θα υπηρχε το σεναριο bluray writer.

Δεν ειναι κριμα να υπαρχουν πχ 8tb ταινιες μεσα σε σκληρους ή NAS

για να παιξει η καθεμια απο αυτες 5 φορες (και παρα πολλες λεω) μεσα στα επομενα 5 χρονια?

Δεσμευεται πολυς χωρος δεδομενων για κατι που θα εχει στο συνολο του ελαχιστη προσπελασιμοτητα.

Επισης, εννοειται οτι το "αρχειο" δεν παραμενει σταθερο αλλα ολοενα και (θα) μεγαλωνει.

To κουραζω λιγο το θεμα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τη κουβεντουλα που κανουμε :)

Ψυχολογικα παντως, παραμενω ακομα στο BR :wall:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις τιμες σε BR media, ειναι αληθεια οτι δεν παιζουν πλεον στα 5 ευρω το κομματι (δεν μιλαμε ποτε για τιμες Ελλαδας).

Αν μιλαγαμε για μουσικη ή οτιδηποτε αλλο δεν θα υπηρχε το σεναριο bluray writer.

Δεν ειναι κριμα να υπαρχουν πχ 8tb ταινιες μεσα σε σκληρους ή NAS

για να παιξει η καθεμια απο αυτες 5 φορες (και παρα πολλες λεω) μεσα στα επομενα 5 χρονια?

Δεσμευεται πολυς χωρος δεδομενων για κατι που θα εχει στο συνολο του ελαχιστη προσπελασιμοτητα.

Επισης, εννοειται οτι το "αρχειο" δεν παραμενει σταθερο αλλα ολοενα και (θα) μεγαλωνει.

To κουραζω λιγο το θεμα και σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τη κουβεντουλα που κανουμε :)

Ψυχολογικα παντως, παραμενω ακομα στο BR :wall:

Πάντα κατά την γνώμη μου, πρέπει να ξεχάσεις οριστικά όλα ανεξαιρέτως τα ελληνικά καταστήματα, τουλάχιστον όσον αφορά τα Blu-ray δισκάκια. Τα ελληνικά καταστήματα στο συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς (όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα συμβατά μελάνια για τους inkjet εκτυπωτές), έχουν δείξει καθαρά ότι διακατέχονται από την νοοτροπία της "αρπαχτής", και ότι ψάχνουν απλά για τα κορόιδα να τα ξεζουμίσουν! Η προσοχή σου πρέπει να είναι στραμμένη απλά στο αγγλικό e-bay και πουθενά αλλού. :)

Όσον αφορά το θέμα δισκάκια Blu-ray ή σκληροί δίσκοι, και οι δύο λύσεις έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, τα οποία μάλιστα μεταβάλλονται στο πέρασμα του χρόνου. Όταν πρωτοξεκίνησα να καίω δισκάκια Blu-ray πρίν από τέσσερα χρόνια, πολύ δύσκολα μπορούσα να φανταστώ ότι κάποτε θα αγόραζα TDK των 50GB με τιμή κάτω από 3 ευρώ το δισκάκι! :dance3:

Τα πάντα είναι θέμα ποσότητας, όπως πολύ σωστά αναφέρεις. Προσωπικά έχω υιοθετήσει και τις δύο λύσεις, έχω 10ΤΒ σε σκληρούς δίσκους οι οποίοι είναι τίγκα κυριολεκτικά σε Blu-ray ISO, αλλά καίω συνεχώς και δισκάκια Blu-ray επεκτείνοντας τη συλλογή μου. Σε οικονομικό επίπεδο τουλάχιστον, οι σκληροί δίσκοι σχεδόν πάντα βγαίνουν από πάνω, γιατί φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος αγοράς για τις Blu-ray θήκες, το κόστος αγοράς του έγχρωμου εκτυπωτή και των μελανιών του, ακόμα και το καλό χαρτί που θα χρειαστείς για άψογα εξώφυλλα Blu-ray κτλ. :...:

Αλλά σε αισθητικό επίπεδο τουλάχιστον, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Δεν μπορείς δηλαδή να συγκρίνεις ένα συρτάρι γεμάτο σκληρούς δίσκους με χαρτονάκια κολημμένα επάνω τους για το τι περιέχουν, :wall: και να ψάχνεις κάθε φορά που ακριβώς είναι αποθηκευμένη η ταινία που ψάχνεις! Άσε που αυτή η λύση προϋποθέτει την ύπαρξη HTPC στο σπίτι, που δεν εύκολα χρησιμοποιήσιμα από τον καθένα.

Ενώ από την άλλη μεριά, αγοράζεις απλά πύργους από το ΙΚΕΑ με 25 ευρώ που χωράνε 120 περίπου Blu-ray ο καθένας, και επεκτείνεις συνεχώς την συλλογή σου, ενώ το αισθητικό και χρηστικό αποτέλεσμα είναι απλά άψογο, ενώ το κυριότερο πλεονέκτημα είναι ότι τα δισκάκια Blu-ray ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ...

Blu-ray1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ειπες Ζarko1, ποιο αντιγραφικο χρησιμοποιεις δεν ειπες :T:

Τα ελληνικα καταστηματα ειναι ξεχασμενα εδω και αρκετα χρονια...

Δεν με απασχολουν εξωφυλλα και μελανια, μονο θηκουλες (triple/quad).

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ειπες Ζarko1, ποιο αντιγραφικο χρησιμοποιεις δεν ειπες :T:

Το έγραψα στο πρώτο μήνυμα, απλά δεν το πρόσεξες, όλα μου τα Blu-ray δισκάκια έχουν καεί με το θρυλικό LG GGW-H20L, το πρώτο universal drive της αγοράς που κυκλοφόρησε παγκοσμίως τον Σεπτέμβριο του 2007, μια και μπορεί να κάψει τόσο Blu-ray όσο και να διαβάσει HD-DVD δισκάκια. Πρωτοβγήκε στην εξωφρενική τιμή των 400 ευρώ, και μετά άρχισε να προοδευτικά να μειώνεται η τιμή του. Εγώ το αγόρασα κάπου μέσα στο 2008 στα 270 ευρώ.

Θεωρώ ότι έχει βγάλει ήδη τα λεφτά του με περισσότερες από 300 επιτυχημένες εγγραφές Blu-ray. Κάποιος γνωστός μου που είχε ακριβώς το ίδιο drive κατόρθωσε να κάψει περισσότερα από 1.500 (!!!) Blu-ray δισκάκια :o, πριν το LG παραδώσει το πνεύμα του...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.