Jump to content



Zowie AM VS Steelseries Xai/Sensei VS ...


zomg

Recommended Posts

Title.

Αυτή την εποχή χρησιμοποιώ ένα "αρχαίο" Logitech G3 το οποίο αν και με βολεύει πάρα πολύ, δυσλειτουργεί

οπότε λέω να πάω σε κάτι παρόμοιο, αλλά καλύτερο. Προϋπόθεση: το ποντίκι να μην έχει κούρμπες, (finger

rest?) να μην είναι γκουμούτσα και να μην είναι βαρύ. Ενδειχτικά θα πω πώς για χρόνια χρησιμοποιούσα ένα

MX 518 το οποίο με είχε καταστρέψει. Είναι "γυναικείο" το χέρι μου + έχω περίεργο κράτημα: fingertip grip

στο πίσω μέρος, claw grip στο μπροστά με το μέσο δάχτυλο πάντα στο wheel και το παράμεσο στο δεξί click.

Επίσης όλα τα δάχτυλα πάντα είναι λίγο πιο πίσω από το wheel. Με ενδιαφέρει να έχει τα 2 κλασσικά κουμπιά

στα πλάγια αριστερά κι αν γίνεται και άλλα 2 κουμπιά στα δεξιά. Μετά από το ανάλογο ψάξιμο είμαι ανάμεσα

στα 3 ποντίκια του τίτλου. Και το Logitech G9 με ψήνει -για το οποίο έχω διαβάσει πολλά θετικά σχόλια- αλλά

φοβάμαι μήπως πέσω σε κομμάτι που κάνει θόρυβο το laser και μου δαιμονίζει το μυαλό και δε μπορέσω να το

κάνω RMA. (btw με το precision grip το σκεφτόμουν. Επίσης με χαλάει πως πλάγια έχει μόνο 2 κουμπιά)

Ποιο απ' όλα προτείνετε; Υπάρχει κάτι παρόμοιο επίσης που να αξίζει; (και με μικρότερο μέγεθος δεν θα είχα

πρόβλημα) Το ξαναλέω, μη δω CM Spawn κτλ, όσο πιο minimal design γίνεται. Επίσης για ότι προτείνετε με

ενδιαφέρει να μου πείτε άμα θα παίξει απροβλημάτισμα χωρίς mousepad πάνω σε γραφείο από ξύλο. Δεν με

βολεύουν τα mousepad, αλλά αν απαιτείται -ή έστω για επιμορφωτικούς λόγους- αναφέρετε και mousepad.

(σε combo με το mouse που προτείνετε, όχι γενικά) Τέλος, αν μέσω του software του, μπορώ να ρυθμίσω

διαφορετικά profiles για εφαρμογές/παιχνίδια και αν αυτά εναλλάσσονται αυτόματα (auto-detect) ή όχι.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρε το AM απο eworld.gr, τα αλλα 2 ειναι overpriced για αυτα που προσφερουν, προσωπικα θα επρεπε να με πληρωσουν για να παιξω με ποντικι που εχει avago 9500. Εχει υποψη οτι και τα 3 ποντικια ειναι μακρουλα και στενα, οποτε η μεταβαση ισως σου φανει καπως, αμα εχεις συνηθισει τοσο πολυ στο σχημα του g3 ψαξε να βρεις το G100 απο εξω, εγω περιμενω να βγει το EC2 evo γιατι μαρεσει παρα πολυ το σχημα και τα glides στο απλο EC2, τοσο πολυ που ανεχομαι τα glossy sides και το angle snapping του 3060 :p

edit : το AM εχει custom lens και avago 3090, οποτε 99% θα χρειαστεις ενα μαυρο clothpad γιατι ενδεχεται να μην διαβαζει καθολου πανω στο ξυλο, προτεινω το G-TF speed που υπαρχει επισης στο eworld, ειναι το πιο γρηγορο τραχυ clothpad που υπαρχει, η επιφανεια του εχει ιδιαιτερη αντισταση στην υγρασια και τα "ατυχηματα" ( http://www.youtube.com/watch?v=0Kdun9NkVmk#t=5m38s )

Πρακτικα εχω δοκιμασει σχεδον ΟΛΑ τα clothpad στο ιδιο εκτος απο goliathus control - corepad cerro - steeleseries NP+, η βαση βεβαια ειναι σπαστικη, αποτι καταλαβαινω μονο σε γυαλινο γραφειο κολλαει , εμενα στο ξυλινο εφευγε αρκετα συχνα απτην αρχικη του θεση :S

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρε το AM

THANX man, κατατοπιστικότατος σε όλα.

Το θέμα είναι, διάβασα πως από τα πλαϊνά

τα κουμπιά μπορείς να χρησιμοποιείς είτε

τα αριστερά, είτε τα δεξιά και ΟΧΙ όλα και

ξενέρωσα άσχημα. Λέω τελικά να πάω σε

Xai ή Sensei που απ' ότι είδα τα ρυθμίζεις

όλα μέσω software. Τι λες γι' αυτά; (έχω

και το Kova στη λίστα, αλλά με τρομάζει

το σχήμα του. Ειδικά το πίσω μέρος) =/

Link to comment
Share on other sites

THANX man, κατατοπιστικότατος σε όλα.

Το θέμα είναι, διάβασα πως από τα πλαϊνά

τα κουμπιά μπορείς να χρησιμοποιείς είτε

τα αριστερά, είτε τα δεξιά και ΟΧΙ όλα και

ξενέρωσα άσχημα. Λέω τελικά να πάω σε

Xai ή Sensei που απ' ότι είδα τα ρυθμίζεις

όλα μέσω software. Τι λες γι' αυτά; (έχω

και το Kova στη λίστα, αλλά με τρομάζει

το σχήμα του. Ειδικά το πίσω μέρος) =/

Επιμενω AM :) το tracking ειναι πιο αξιοπιστο απο οποιοδηποτε gay-ser, το καλωδιο στα zowie ειναι απτα ευελικτα και ελαφρια που μπορει να βαλει καποιος σε ποντικι, οι πατουρες ειναι μεγαλες και ultra smooth, το LOD του ειναι απτα χαμηλοτερα στην αγορα, οι μικρο-διακοπτες (huano) εχουν ενα πολυ χαρακτηριστικο και αισθητο feedback ενω μπορεις καλλιστα να χρησιμοποιησεις την ροδελα του σαν "εξτρα κουμπι"

Εναλλακτικα Xai, και τα 2 ειναι πανακριβα γι αυτα που ουσιαστικα προσφερουν αλλα το sensei ειναι πραγματικα "gimmicky" μεχρι και στελεχος στην SS το εχει παραδεχτει ->SteelSeries Sensei <-

Link to comment
Share on other sites

Επιμενω AM :) το tracking ειναι πιο αξιοπιστο απο οποιοδηποτε gay-ser, το καλωδιο στα zowie ειναι απτα ευελικτα και ελαφρια που μπορει να βαλει καποιος σε ποντικι, οι πατουρες ειναι μεγαλες και ultra smooth, το LOD του ειναι απτα χαμηλοτερα στην αγορα, οι μικρο-διακοπτες (huano) εχουν ενα πολυ χαρακτηριστικο και αισθητο feedback ενω μπορεις καλλιστα να χρησιμοποιησεις την ροδελα του σαν "εξτρα κουμπι"

Βρε, καλά όλα αυτά, το ότι είναι TOP είχα πισθεί εδώ και πολύ καιρό.

(έχω διαβάσει και το review σου καμπόσες φορές) Εκεί που κόλλησα

είναι στο ότι λειτουργούν μόνο τα 2 πλάγια κουμπιά. Έψαξα στο net

αλλά δεν βρήκα "λύση". Ξέρεις εσύ κανά τρόπο να δουλεύουν όλα

και να είναι programable ή έστω καμία φήμη άμα θα βγει firmware

update ή τίποτα παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

έχω και το Kova στη λίστα, αλλά με τρομάζει το σχήμα του

Να σε τρομάζει η ροδέλα του... Δεν ξέρω για το Kova, αλλά το Kone[+] έχει πρόβλημα. Επέστρεψα δύο μέσα σε 6 μήνες. Περιμένω να μου έρθει το Mionix Naos 5000 τώρα. Το προτίμησα από το 3200 λόγω δυνατοτήτων του software.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, καλά όλα αυτά, το ότι είναι TOP είχα πισθεί εδώ και πολύ καιρό.

(έχω διαβάσει και το review σου καμπόσες φορές) Εκεί που κόλλησα

είναι στο ότι λειτουργούν μόνο τα 2 πλάγια κουμπιά. Έψαξα στο net

αλλά δεν βρήκα "λύση". Ξέρεις εσύ κανά τρόπο να δουλεύουν όλα

και να είναι programable ή έστω καμία φήμη άμα θα βγει firmware

update ή τίποτα παρόμοιο;

Firmware δεν παιρνει δεν εχει onboard memory, οταν το πιασεις στο χερι σου θα καταλαβεις οτι τα πλαινα πατιουνται ανετα μονο με τον αντιχειρα, και να λειτουργουσανε και τα 4 ταυτοχρονα, αυτα στην δεξια μερα θα τα παταγες πιο συχνα καταλαθος ( τουλαχιστον στις πρωτες ωρες χρησης ) παρα εσκεμμενα imo

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.