Jump to content



Αγορα DDR3 8GB.


isaias1983

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Ψαχνω να αγορασω 8GB DDR3 μνημες.Θα πανε παρεα με μια Asrock Z68 Pro3 Gen3

Z68 Motherboard Series Manufacturing - ASRock Inc.

και εναν I5 2500K.

Ψαχνω οτι πιο οικονομικο υπαρχει ομως να μπορεσω να παρω τo max απο τον 2500k σε overclock.

Ειδα σημερα προσφορα στο e-shop:

CRUCIAL BLS2KIT4G3D1609DS1S00 BALLISTIX SPORT 8GB (2X4GB) PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR στα 42 ευρω...

Επισης σκεφτομαι για:

[ame=http://www.amazon.co.uk/G-Skill-Ripjaws-Sandybridge-Platforms-PC12800/dp/B004HZG4ZO/ref=sr_1_10?ie=UTF8&m=A2LTX8DD0KPGSH&s=generic&qid=1333891265&sr=1-10]G-Skill 8GBXL Ripjaws X for Intel Sandybridge Platforms DDR3 PC12800 1600MHz 8GB Kit: Amazon.co.uk: Amazon.co.uk:[/ame]

στα 47 ευρω μαζι με μεταφορικα τελικη τιμη.

Τελος:

[ame=http://www.amazon.co.uk/Corsair-CMZ8GX3M2A1600C9-1600MHz-Vengeance-Memory/dp/B004CRSM4I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1333891313&sr=8-1]Corsair CMZ8GX3M2A1600C9 8GB 1600MHz CL9 DDR3 Vengeance Memory Two Module Kit: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Στα 51 ευρω τελικη τιμη.

Ποια απο τα 3 ζευγαρια παιδια???

Να πω οτι θα χρησιμοποιησω Thermalright True Black ψυχτρα κ φοβαμαι μηπως εχω προβλημα με μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Την True black την εχω ηδη σε asus p5q-e με g.skill Pi 4gb 1066 ddr2 μνημες και με ανεμιστηρακι για τις μνημες κ χωραει ισα ισα αλλα χωρις προβληματα.

Το θεμα δεν ξερω τι παιζει με την asrock z68 pro3 gen3.

Απο θεμα επιδοσεων και σταθεροτητας ποιες ειναι πιο καλες απο τις παραπανω?

Δεν βρηκα κανενα συγκριτικο πουθενα δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Και οι 3 μνημες λειτουργουν μια χαρα με την μητρικη..Το θεμα ειναι ποια απο τις 3 θα ειναι καλυτερη σε επιδοσεις κ overclock....Αυτο με ενδιαφερει κ αυτο ρωταω απο το πρωτο ποστ...:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτες: [ame=http://www.amazon.co.uk/G-Skill-Channel-9-10-9-28-Extreme-Profile/dp/B007OTFE24/ref=sr_1_7?s=computers&ie=UTF8&qid=1333901999&sr=1-7]G.Skill 8GB (2x 4GB) Dual Channel Ares Series Memory Kit (DDR3 1866, 9-10-9-28, 1.5v, Intel XMP Extreme Memory Profile Ready): Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Ειναι 1866 και low profile και σε πολυ καλη τιμουλα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Οι RipjawsX που αναφερεις φαινεται οτι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα με τις ARES που λεει ο The One. Ισως πανε κι αυτες στα 2133/1.65Volt κι επιπλεον με τη low profile ψυκτρα λεει πολυ.

Προσωπικα λεω να παρω τις Ballistix για καβατζα λογω χαμηλης τιμης.

Link to comment
Share on other sites

Και οι 3 μνημες λειτουργουν μια χαρα με την μητρικη..Το θεμα ειναι ποια απο τις 3 θα ειναι καλυτερη σε επιδοσεις κ overclock....Αυτο με ενδιαφερει κ αυτο ρωταω απο το πρωτο ποστ...:nothing:

Δεν πρόκειται να δεις διαφορά με το να πάρεις "γρήγορες" (σε MHz) μνήμες. Οι ιδανικές είναι 1600MHz με 8-8-8-24 χρονισμό στα 1.5V αλλά και με 9-9-9-24 είσαι εντάξει.

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον θα χρησιμοποιήσεις αυτή την αερόψυκτρα, πάρε μνήμες με ψύκτρες χαμηλού προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιες οι ARES αλλα βγαινουν 67 ευρω...26 ευρω πανω απο τις Crucial....Κοιταω μνημες μεχρι τα 50 ευρω αφου οπως ειπατε ολοι δεν υπαρχει διαφορα...

Εφυγε παραγγελια για Crucial σημερα.Να δουμε ποτε θα παραλαβω τωρα.Αν δω οτι αργουν πολυ θα παω για τις Ripjaws.Λετε να εχω προβλημα με την μητρικη κ την True Black??

Link to comment
Share on other sites

Πιο low profile απο τις Crucial δε γινεται... Οι Corsair Vengeance ειναι πιο δυσκολες στη συνεργασια με γομαροψυκτρες. Δε νομιζω οτι θα εχει προβλημα η Asrock. Εδω χωρανε με Mugen3 οι RipjawsX...

Link to comment
Share on other sites

Από eshop εγώ δεν θα αγόραζα... Ήδη στο site τους τις έχουν κατεβάσει...

+1 για τις mushkin του zomg. Τις έχει βάλει ένα φιλαράκι και είναι πολύ καλές. Και σχετικά χαμηλό προφίλ, όχι βέβαια σαν τις crusial

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Παρε τις πιο φθηνες και τις πιο ομορφες δεν θα δεις διαφορες μεταξυ τους στην πραξη

και επισης δεν θα σε βοηθησουν στο o/c καθως η μαγεια σε αυτην την πλατφορμα ειναι οτι μπορεις να κλοκαρεις τον 2500Κ χωρις να κλοκαρεις και ολο το συστημα μνημες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις Corsair πανω σε αυτη τη μητρικη μαζι με μια True Black.

Στη 1η θεση η ψυκτρα της μνημης βρισκει τον ανεμιστηρα οποτε αναγκαστικα τις εχω βαλει στις διπλανες θυρες.

Ελπιζω να βοηθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και αυτές μπορεί να σου κάνουν με ίδια timings και voltage:T:

[ame=http://www.amazon.co.uk/Corsair-CMX8GX3M2B1600C9-1600MHz-DDR3-Memory/dp/tech-data/B005G9C4K4/ref=de_a_smtd]Corsair CMX8GX3M2B1600C9 XMS 8GB 1600MHz CL9 DDR3 Twin Memory Kit: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομαδα τις εχω απο το E-shop.απλα ακομα περιμενω τον 2500k απο το Amazon για να αρχισω τα πειραματα....Τωρα κανουν παρεα σε ενα G530 :whistle:.Τρεχουν στα 1600mhz CL9-9-9-24 1T χωρις κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.