Jump to content



Creative Recon3D Fatality Pro Champion προβλημα!


coolharris93

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τουσ συμφορουμητες...

Σημερα αγορασα την Recon 3d fatality παρολο που ακουγα διαφορα για x-fi πως ειναι καλυτερη κτλπ..Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο την καρτα και μπορω να πω πως με λιγη δουλεια ακομα στα drivers η καρτα ηχου εχει πολλες δυνατοτητες..(Για καποιον gamer οχι για καποιον που ακουει μονο μουσικη)

Ενω λοιπον ηταν ολα σεταρισμενα και ετοιμα παω να κανω τις ρυθμισεις..Ελα ομως που οι επιλογες που εδινε ηταν μεχρι 24bit/48khz...Απο οτι ξερω η καρτα ηχου μπορει να βγαλει μεχρι 96khz..Αυτη η ρυθμιση ομως δεν υπαρχει πουθενα..Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Πιστευω πως ειναι θεμα drivers..Δεν τους εχω ξαναπερασει για να ακουσω γνωμες μπας και φταιει κατι αλλο..

P.S. Αν υπαρχει ηδη θεμα για recon 3d σορρυ για το νεο ποστ..ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Υπάρχει σαν παρουσίαση. Οπότε νομίζω πως είναι εντάξει.

Είχα ψηθεί να την αγοράσω...αλλά ακόμα τίποτα. Αξίζει ?

Sorry που δεν απαντάω στο πρόβλημα σου καθώς δεν την έχω και είμαι λίγο off topic.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σαν παρουσίαση. Οπότε νομίζω πως είναι εντάξει.

Είχα ψηθεί να την αγοράσω...αλλά ακόμα τίποτα. Αξίζει ?

Sorry που δεν απαντάω στο πρόβλημα σου καθώς δεν την έχω και είμαι λίγο off topic.

Κοιτα υπαρχουν πολλες αποψεις για αυτην την καρτα..Ειχα την x-fi titanium fatality πιο πριν...Σε παιχνιδια θεωρω πολυ ανωτερη την recon 3d..Εχει πολυ καλυτερο positioning του ηχου καθως και πιο πολλα εφε..Σε θεμα μουσικης ειναι στον καθενα..Οι x-fi εχουνε amps και ο ηχος ακουγεται πιο δυνατα αλλα σε καποιες περιπτωσεις υπαρχουν crackings στον ηχο..Η recon 3d απτην αλλη ακουγεται πιο σιγα αλλα δημιουργει μια αισθηση 3d surround ηχου πολυ καλυτερη απο μια x-fi..Δεν υπαρχει stereo surround οπως στην x-fi αλλα 3d surround..Οποτε ειναι καθαρα τι σου αρεσει..Αν θες τα ηχεια σου να παιζουν πιο δυνατα σε stereo surround και θες και υποστυριξη OpenAl σε παιχνιδια,ASIO κτλπ περνεισ x-fi..Εμενα προσωπικα μου αρεσε πιο πολυ η recon 3d παρολα τα ασχημα που διαβασα για την συγκεκριμενη καρτα..

Link to comment
Share on other sites

24-bit Analog-to-Digital conversion of analog inputs : up to 96 kHz sample rate

24-bit Digital-to-Analog conversion of digital sources : up to 96 kHz sample rate to analog outputs

16-bit to 24-bit recording sampling rates: 8,11.025,16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 and 96kHz

Powered by Sound Core3D quad-core audio processor

THX TruStudio Pro technologies

CrystalVoice voice enhancement and clarity technology

Supports studio quality headphones and headsets of up to 600ohm impedance.

Dolby Digital Live encoding

στα spec πάντως υp to 96khz λέει.

Link to comment
Share on other sites

24-bit Analog-to-Digital conversion of analog inputs : up to 96 kHz sample rate

24-bit Digital-to-Analog conversion of digital sources : up to 96 kHz sample rate to analog outputs

16-bit to 24-bit recording sampling rates: 8,11.025,16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 and 96kHz

Powered by Sound Core3D quad-core audio processor

THX TruStudio Pro technologies

CrystalVoice voice enhancement and clarity technology

Supports studio quality headphones and headsets of up to 600ohm impedance.

Dolby Digital Live encoding

στα spec πάντως υp to 96khz λέει.

ναι το ξερω..αυτο ειναι και το προβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να τη δω εχθές, γιατί έμπλεξα με κάτι δουλειές και ίσα που την εγκατέστησα. Αυτό όμως που με ενόχλησε ήταν που έψαχνα 15' να βρω πως θα ρυθμίσω να ακούγεται το μικρόφωνο που είναι στο panel και όχι αυτό που είναι στην κάρτα (default). Γενικά πάντως οι ρυθμίσεις της είναι περίεργες, αφού δεν έχουν "apply/ok" και απλά αλλάζοντας κάτι αρχίζει να ισχύει, χωρίς όμως να είσαι σίγουρος. Επίσης παρατήρησα ότι δεν έχει optical in/out, κάτι που εμένα δε μου χρειάζεται, αλλά το είχαν οι X-Fi στα panels.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τοσο μεγαλη διαφορα στα fps ? Ειμαι με την On-board και το μηχανημα ειναι μονο για παιχνιδια...

Γενικά οι κάρτες έχουν διαφορά με τις onboard. Αυτή θεωρείται από τις καλύτερες για games. Θα σας πω εντυπώσεις μέσα στο ΣΚ που θα παίξω αρκετά για να σχηματίσω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τοσο μεγαλη διαφορα στα fps ? Ειμαι με την On-board και το μηχανημα ειναι μονο για παιχνιδια...

Η recon δεν υποστηριζει ουτε hardware openAL ουτε x-fi cmss3d, προτιμησε μια x-fi τωρα που τις σκοτωνουνε ή εστω αγορασε το license για rapture

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zx4k8qewC_8]Rapture3D Audio Demo in S.T.A.L.K.E.R. - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=C9WUz_aFaeg]Creative X-Fi CMSS-3DHeadphone examples - YouTube[/ame]

Παρε οποια x-fi απτις παλιες σε βολευει, ΕΚΤΟΣ απ'την xtreme audio που δεν εχει game mode

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IE7ZSCwVGKU&feature=plcp&context=C4248c48VDvjVQa1PpcFPI9255MSuNMGKTyUV7AgoDj-aE1KUAud8=]CMSS-3D Entertainment Mode X-Fi Titanium PCI-E TF2 Guru3D Forums Example - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OPygfZu-t94&feature=plcp&context=C42f94fbVDvjVQa1PpcFPI9255MSuNMIVDhNT5HpzWqNlfvYcWk80=]CMSS-3D Gaming Mode X-Fi Titanium PCI-E TF2 Guru3D Forums Example - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

sof, x-fi φτηνη για gaming και για ποιότητα μουσικής (κυριως) στα superlux ποια προτείνεις?

οσο ποιο φθηνα γινεται

Ολες οι x-fi ειναι μετριες προς κακες πηγες, φωτεινες εξαιρεσεις η forte η titanium HD και η prelude, η πρωτη βγαινει πανω απο κατοσταρικο αλλα τουλαχιστον εχει ενσωματομενο ενισχυτη που δυστηχως θα σου χρειαστει αρκετα, η δευτερη ειναι ακομα πιο ακριβη, την τριτη μπορεις να την βρεις σε αγγελια, δεν εχει ενισχυτη οπως η forte αλλα παραμενει καλυτερη επιλογη απολες τις υπολοιπες x-fi, απτα 50 ευρω και κατω δεν εχεις περιθωρια επιλογης, παιρνεις οτι βρεις ( pci / pci express ) αρκει να μην γραφει xtreme audio πανω.

Εχε υποψη οτι ο fiio E9 του [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] κανει 75 λιρες στο amazon, οποτε 40 ευρω η οποια x-fi καταφερεις να βρεις, + 90 ο amp που θα χρειαστεις καποια στιγμη ( 90 ευρω amp για 30 ευρω ακουστικα, life sucks i know :p ) παλι στα λεφτα της forte βγαινεις αλλα τουλαχιστον δεν χρειαζεται να τα δωσεις μαζεμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.