Jump to content



πρωτη φορα σε amd και χρειαζομαι ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


Tarlac

Recommended Posts

Επειδη κανω μια υποβαθμιση :p επειδη χρειαζομαι καποια χρηματα οπως ολοι μας αυτες τις μερες,απο intel 2600 θα παω σε amd γιατι πολυ απλα ειναι πιο φθηνοι...Μερικες μερες τωρα που ψαχνω διαφορα sites για να παρω καμοια πρεφα, εχω επιλεξει κανα 3αρι επεξεργαστες και κανα δυο μητρικες. Τα πραγματα που θα παρω δεν με πειραζει να τα βρω και μεταχειρισμενα για πιο φθηνα. Διαθετω μεχρι 110 για επεξεργαστη και αλλα τοσα για μητρικη! Λοιπον εχουμε και λεμε,απο 4πυρηνους εχω κρατησει τον 960τ που ξεκλειδωνει και σε 6πυρηνο και απο 6πυρηνους εχω κρατησει τον 1090τ και τον 1100τ.....Για μητρικες μαρεσει παρα παρα παρα πολυ η Asus Crosshair IV Formula αλλα δεν ξερω ποσο και που μπορω να την βρω (αν ξερει καποιος ας μου πει :) ) και την Gigabyte MB 990FXA-UD3.Θα ηθελα η μητρικη που θα παρω να ειναι μαυρη ή μαυροκοκκινη ετσι γιατι εχω καλο στο μυαλο μ :p...Tωρα η χρηση που θα κανω ειναι αφθονο gaming και καμοια φορα λιγο photoshop, με το overclocking δεν ασχολουμαι πολυ ισως να το πειραξω ελαχιστα δηλαδη απο 3.2 σε 4 αν αυτο θεωρειται ελαχιστα.Τι αλλο...? σκοπευω να παρω ενα 700 τροφοδοτικο και εχω μια 560ti 2gb,αν αυτο βοηθαει στο να μου προτεινεται κατι.Δεν χρειαζεται να μου προτεινεται ενα απο τα παραπανω απλως αυτα εχω βρει εγω,οποιαδηποτε αλλη προταση ειναι δεκτη... Αυτα τα λιγα :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε.

Η Asus που λες θεωρειται απο τις mobos για απαιτητικους χρηστες.

Ναι,ειναι ομορφη αλλα δεν νομιζω να την βρεις σε αυτο το μπατζετ.(110 για μητρικη)

Περα απο το χρωμα,σε ενδιαφερει κατι αλλο στη μητρικη?πχ θα κανεις καποιο sli/cf στο μελλον?Να υποστηριζει και 8πυρηνους?

Επισης αν πας σε cpu που ξεκλειδωνει,θα πρεπει να εχεις και την καταλληλη μητρικη.

Οσο για το oc δεν ξερω κατα ποσο θα καλυφτεις με την μαμα ψυξη στον επεξεργαστη που τυχον θα παρεις..

Για περισσοτερα μιας και απο amd δεν.. ας σου πει κανας [MENTION=7477]adpanos[/MENTION].

Link to comment
Share on other sites

φιλε tavlamari οχι δεν θα κανω καποιο sli/cf.Βασικα ειχα αλλα πουλησα τη μια καρτουλα γιατι χρειαζομαι λεφτα...εαν αλλαξω καρτα στο μελλον ισως παρω καποια 580 αν πεσουνε οι τιμες και 'λλο.Τωρα για 8πυρηνο παμε πολυ μακρια αλλα δε θα ηταν ασχημο να υποστηριζε η μητρικη...για oc βλεπω αν χρειαστω και ψυκτρα οταν το κανω,αμα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε tavlamari οχι δεν θα κανω καποιο sli/cf.Βασικα ειχα αλλα πουλησα τη μια καρτουλα γιατι χρειαζομαι λεφτα...εαν αλλαξω καρτα στο μελλον ισως παρω καποια 580 αν πεσουνε οι τιμες και 'λλο.Τωρα για 8πυρηνο παμε πολυ μακρια αλλα δε θα ηταν ασχημο να υποστηριζε η μητρικη...για oc βλεπω αν χρειαστω και ψυκτρα οταν το κανω,αμα το κανω.

Μια μητρική η οποία φοράει το ίδιο chipάκι με της Crosshair (990FX) και έχει την δυνατότητα για ΠΛΗΡΕΣ CROSSFIRE και SLI (2x16 lanes) και είναι σε πολύ καλή τιμή είναι η :

Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 990FX Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Μειονέκτημα της είναι πως δίνει μόνο 2X USB III στο πίσω μέρος και όχι 4 (2+2) για back και front panel ! Είναι όμως αρκετά καλή .

Σε φτηνότερη μητρική αν σε ενδιαφέρει το CROSSFIRE/SLI αλλά όχι πάρα πολύ κοιτάς την :

ASROCK 970A EXTREME 4

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 970 Extreme4 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

η οποία δίνει 4X USBIII και υποστηρίζει CROSSFIRE /SLI (2X8Lanes) που είναι μεν κουτσουρεμένο λίγο αλλά παραμένει χρηστικό, τα lanes του crossfire είναι όσα στις καλές μητρικές στο 1155 socket (2x8)!!

Κατά τα άλλα η μητρική είναι υπερεξοπλισμένη !

Τρίτη περίπτωση είναι η

GIGABYTE 990XA -UD3

MOTHERBOARD :: Gigabyte Socket AM3+ GA-990XA-UD3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

η οποία φοράει 10-φασικό σύστημα τροφοδοσίας είναι καλά εξοπλισμένη, σε μερικά υπολείπεται των ASROCK από πάνω.

Παμφτηνη με παλαιότερο CHIP (870/SB850, AM3+ πλήρως αναβαθμίσιμη, με 2XUSB III και SATA III, E-SATA III και CROSSFIRE μόνο υποστήριξη( όχι SLI) με 2X8 LANES που είναι χρηστικό είναι η:

Asrock Socket AM3 870 Extreme3 R2.0 GLan Audio Raid

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3 870 Extreme3 R2.0 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

Τέλος για μια μητρική ΧΩΡΙΣ ουσιαστικές δυνατότητες CROSSFIRE/SLI αφού τα lanes μοιράζονται (1X16 & 1X4) , κοίταξε τις :

Asrock Socket AM3+ 970 Extreme3 GLan Audio Raid

MOTHERBOARD :: Asrock Socket AM3+ 970 Extreme3 GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

MSI 870A-G54

MOTHERBOARD :: MSI Socket AM3+ 870A-G54 (FX) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

***Τις μητρικές από 80€ και κάτω κοίταξέ καλά αν θες να κερδίσεις χρήμα και να το ρίξεις σε κανέναν μεταχειρισμένο FX-8120 ή 1100Τ ......****

Ουσιαστικά δεν χάνουν σχεδόν πουθενά ειδικά από τις παραπάνω πέρα του crossfire !

Πάμε τώρα στους επεξεργαστές !

Αν δεν θες να κλοκάρεις καθόλου και θες PHENOM για GAMING ψάξε για μεταχειρισμένους

PHENOM II X4 975 BLACK EDITION (3,6Ghz)

PHENOM II X4 980 BLACK EDITION (3,7Ghz)

οι οποίοι είναι υψηλά χρονισμένοι από την μάνα τους !

Εγώ πριν λίγο καιρό αγόρασα έναν 975 μεταχειρισμένο σε καλή τιμή , τώρα βέβαια τον έχω και κάθεται γιατί έβαλα έναν 960Τ που ξεκλέιδωνε σε X6 επάνω ! Ψάξε και εσύ για κάτι τέτοιο ! Σε θέματα overclocking ο συγκεκριμένο έπαιζε με μικρή τάση στα 4,2Ghz και μάλλον είναι το καλύτερο chip από DENEB που έχω πιάσει στα χέρια μου.

Από καινούριους επεξεργατές, μπορείς να βγεις 960T αλλά θα αξίζει αν τον ανεβάσεις λιγάκι ! Σίγουρα είναι ο Χ4 με το καλύτερο κλοκάρισμα , δηλαδή από τα 3Ghz που δουλεύει μπορείς να τον πάς άνετα στα 4Ghz και παραπάνω με καλό ποσοστό % κλοκαρίσματος ! Στην ίδια τελική συχνότητα βέβαια πάει και ο 975/980.

Στα χρήματα που δίνεις δεν νομίζω να μπορείς να πας σε μεταχειρισμένο, εκτός και αν στραφείς στην φτηνότερη λύση μητρικής για να εξοικονομήσεις χρήματα για το επεξεργαστή ! Σε μια τέτοια περίπτωση όμως θα πρέπει να κοιτάξεις για για μεταχειρισμένο FX- 8120 που θα σου φτάνουν τα χρήματα , :fun: ή για καινούριο FX 6XXX

Link to comment
Share on other sites

Φιλε adpanos σε υπερευχαριστω για το χρονο σου πρωτα απ'ολα....τωρα οσον αφορα την μητρικη,θα παω σε μια πιο φθηνη λυση γιατι δεν προκειται να κανω cf/sli ειμαι σιγουρος,σε αυτη την περιπτωση κοιταω τις φθηνες μητρικες που μου ειπες.Η crosshair iv δεν παιζει να την βρω γυρω στα 110 euro μεταχειρισμενη(οσο και να σου ακουγεται κουλο,μου μαρεσει παρα πολυ το χρωμα της) ? Η asrock ειναι αξιοπιστη σαν εταιρια γιατι το ονομα της θα μπορουσε να ηταν και συγκροτηματος :p....πλακα κανω,απλα την εχω ξανακουσει αλλα δεν εχει τυχη να την δουλεψω ή να την εχει καποιος δικος μου. Τωρα οσον αφορα τους επεξεργαστες αν παω στον 960τ (μιας και τον εχεις δουλεψει) και τον ξεκλειδωσω σε 6πυρινο και τον παω στα 4Ghz θα ειναι σταθερος ετσι?Και σαν επιδοσεις θα φτανει,θα παιρναει ή θα ειναι χειροτερος απο τον 2600(σκετο) ή ειπα μαμακια?Απλα σε ρωταω για να εχω μια εικονα.....Αν δεν εχει θεμα ο 960τ που δεν νομιζω να εχει δηλαδη θα παρω αυτον και θα τσιμπισω και αυτη τη μητρικη Asrock Socket AM3+ 970 Extreme3 GLan Audio Raid (αν δε βρω την crosshair) :) και παλι σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο η δικια μου προταση ειναι..

Gigabyte 990XA UD3

και PHENOM II 960T που μπορει να ξεκλειδωσει...

Εφοσον δινεις 110 Ε σε GB θα πας.. ( ειναι και τα 3 χρονια εγγυση ) Βεβαια εκεινη ειναι μπλε... ΑΝ σε χαλαει το χρωμα εε τοτε ASRock..

ΟΣΟΝ αφορα το καταστημα ΠΡΟΣΕΧΕ μην ειναι παραεισαγωγη απο κει.... Τις προαλλες κατι επιασε το αυτι μου.. Δεν θελω να επεκταθω αλλα πιστευω εχω καλες πηγες... Ενα θα σου πω εχει τον FX 6200 AMD που στην ελλαδα ακομα δεν εχει ερθει.. Αν θες κατι αλλο πμ...

Link to comment
Share on other sites

Ολες όσες σου έδειξα παίρνουν 8-πύρηνο.

ναι το καταλαβα,απλα ειπα οτι δεν σκοπευω να βαλω τωρα.... ;) και παλι thanks

ισως τελικα να καταληξω σε 1090t (μεταχειρισμενο)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16462]Tarlac[/MENTION]

να προτεινω κατι διαφορετικο εγω? :p

αν καταλαβα καλα, το budget σου ειναι 220 ευρω για μητρικη+επεξεργαστη

γνωμη μου λοιπον ειναι να κοιταξεις για μεταχειρισμενο 2500k+φθηνη μητρικη στα ιδια χρηματα

οι 2500k μεταχειρο παιζουν 150-180

μητρικη με 60-80 ευρω μεταχειρο βρισκεις καλη-μετρια και για καινουρια στα ιδια χρηματα βρισκεις κατι μετριο απλα

οποτε γιατι να πας σε AMD?

οι 6 πυρηνες δεν θα σε βοηθησουν στο gaming ;)

θα λεγα να το κοιταξεις λιγο καλυτερα

τελος αν και θα επρεπε να το ρωτησω στην αρχη, αν καταλαβα καλα εχεις 2600κ setup και θελεις να δωσεις mobo+cpu για να πας σε AMD?

δεν νομιζω πως θα γλυτωσεις κατι ουσιαστικο

σε καθε περιπτωση οπως σου ειπα κ πιο πανω, με 220-230 ευρω κανεις ανετα combo 2500K+mobo :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16462]Tarlac[/MENTION]

να προτεινω κατι διαφορετικο εγω? :p

αν καταλαβα καλα, το budget σου ειναι 220 ευρω για μητρικη+επεξεργαστη

γνωμη μου λοιπον ειναι να κοιταξεις για μεταχειρισμενο 2500k+φθηνη μητρικη στα ιδια χρηματα

οι 2500k μεταχειρο παιζουν 150-180

μητρικη με 60-80 ευρω μεταχειρο βρισκεις καλη-μετρια και για καινουρια στα ιδια χρηματα βρισκεις κατι μετριο απλα

οποτε γιατι να πας σε AMD?

οι 6 πυρηνες δεν θα σε βοηθησουν στο gaming ;)

θα λεγα να το κοιταξεις λιγο καλυτερα

τελος αν και θα επρεπε να το ρωτησω στην αρχη, αν καταλαβα καλα εχεις 2600κ setup και θελεις να δωσεις mobo+cpu για να πας σε AMD?

δεν νομιζω πως θα γλυτωσεις κατι ουσιαστικο

σε καθε περιπτωση οπως σου ειπα κ πιο πανω, με 220-230 ευρω κανεις ανετα combo 2500K+mobo :T:

Κοιτα να δεις ειχα 2600(σκετο) και ηθελα να παω σε 2400 αφου κανω μια υποβαυμιση οπως ειπα,αλλα σκεφτηκα μηπως πηγαινα σε amd καλυτερο απο τον 2400(ο 2500κ πιστευω μου ειναι περιττος μιας και δεν θελω να κανω παλυ oc)....Γι'αυτο ανοιξα το thread για να μπορεσω να παρω μια ιδεα και απο amd γιατι ειναι (dark side :p) για μενα.Σιγουρα προσπαθω να βρω κατι πιο φθηνο και καλο γι'αυτο θα παω σε μεταχειρισμενο.....:yu:

Link to comment
Share on other sites

παλι δεν σε κλαταλαβα

Ειχες μονο cpu (2600k) τον οποιον εχεις ηδη πουλησει?

τι ακριβως ειχες και τι εχεις?

το σημαντικο βασικα ειναι αν εχεις κατι τωρα

και ελεγα λοιπον πως εαν δεν εχεις τπτ και προκειται να αγορασεις κατι με budget 220 (για used), ειναι προτειμοτερο να πας σε μεταχειρισμενο 2500κ

εγω προσωπικα ειμαι AMD fan , αλλα αν η Intel ειναι καλυτερη στα ιδια χρηματα θα την προτιμησεις (οπως κανω και εγω αλλωστε απο c2d κ μετα)

στα κατεβαστηρια-htpc-home server ειχα παντα AMD παντως :D

Link to comment
Share on other sites

παλι δεν σε κλαταλαβα

Ειχες μονο cpu (2600k) τον οποιον εχεις ηδη πουλησει?

τι ακριβως ειχες και τι εχεις?

το σημαντικο βασικα ειναι αν εχεις κατι τωρα

και ελεγα λοιπον πως εαν δεν εχεις τπτ και προκειται να αγορασεις κατι με budget 220 (για used), ειναι προτειμοτερο να πας σε μεταχειρισμενο 2500κ

εγω προσωπικα ειμαι AMD fan , αλλα αν η Intel ειναι καλυτερη στα ιδια χρηματα θα την προτιμησεις (οπως κανω και εγω αλλωστε απο c2d κ μετα)

στα κατεβαστηρια-htpc-home server ειχα παντα AMD παντως :D

Εχει πλατοφορμα intel(2600+mobo) και θελει να την πουλησει και να παει σε amd μεταχειρισμενα για να εκοικονομησει καποια χρηματα.

Φανταζομαι,ξερει ο tarlac οτι κανει υποβαθμιση(το λεει αλλωστε) και παει σε amd μονο και μονο επειδη ειναι πιο οικονομικοι ως προς τη χρηση για την οποια προοριζονται.

Link to comment
Share on other sites

με καλυψε το παλικαρι (tavlamari)......

τρελο-μυρμηγκι :p,εχω 2600(οχι τον k τον απλο) και μητρικη sabertooth p67 και πουλωντας αυτα γιατι χρειαζομαι λεφτα,αλλα δεν θελω και να μεινω χωρις pc,ειπα να παω σε amd γιατι ειναι οικονομικοτεροι και οι επεξεργαστες και οι μητρικες.Επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει amd ανοιξα αυτο το thread για να παρω καμοια μυρωδια.Τωρα με τι θα καταληξω στο τελος θα δουμε,κατσε να πουλησω αυτα πρωτα να δω και τι λεφτα θα παρω και θα δω μετα :).....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15515]tavlamari[/MENTION] [MENTION=16462]Tarlac[/MENTION]

αυτο καταλαβα, απλα πιστευα πως ειχα κανει λαθος...

οποτε εφοσον ειναι ετσι, πραγματικα δεν νομιζω να κερδισεις κατι κανoντας αυτες τις τραμπες...

να παρεις δηλαδη 250-260 για να ξοδεψεις 220-240 για τα καινουρια ξανα??

what's the point? Oo

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή προτείνω 960Τ. Ακόμα κι αν δεν ξεκλειδώσεις πυρήνες ώστε να τον κάνεις εξαπύρηνο, μπορείς να του αυξήσεις τη συχνότητα.

Όντως η Crosshair 4 Formula δείχνει πανέμορφη αλλά εδώ και ενάμιση χρόνο η τιμή της δε λέει να πέσει. Μάλιστα έχει ακριβύνει κιόλας. (Την είχα βάλει και γω στο μάτι και αφού είδα και απόειδα πήρα μια Crosshair 3 Formula επίσης κούκλα).

Για μητρική μάζεψε λίγα επιπλέον χρήματα αν μπορείς και πάρε Εξαρτήματα Η/Υ :: Μητρικές Κάρτες AMD :: ASUS MOTHERBOARD SABERTOOTH 990FX, AM3+, DDR3, ATX (90-MIBFN0-G0AAY00Z) - MrCheap

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.