Jump to content



Windows 8 Thread


vic

Recommended Posts

Έβαλα 8.1 Pro N με Startisback και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Σχεδόν καμιά διαφορά με τα 7 οπτικά, κρατώντας την σβελτάδα των 8.

Από εκεί και πέρα θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν τρόποι να απελευθερώσω GB. Έχω BF4 (29GB) και τα απαραίτητα προγράμματα με "βαρύτερο" το MS Office 2013 και ήδη η χωρητικότητα στοΝ 120άρι ssd μου έφτασε τα 39GB free! Έχω ήδη κάνει powercfg -h off και μεταφορά του pagefile στον 2ndary hdd.

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 8.1 Pro N με Startisback και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Σχεδόν καμιά διαφορά με τα 7 οπτικά, κρατώντας την σβελτάδα των 8.

Από εκεί και πέρα θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν τρόποι να απελευθερώσω GB. Έχω BF4 (29GB) και τα απαραίτητα προγράμματα με "βαρύτερο" το MS Office 2013 και ήδη η χωρητικότητα στοΝ 120άρι ssd μου έφτασε τα 39GB free! Έχω ήδη κάνει powercfg -h off και μεταφορά του pagefile στον 2ndary hdd.

Μπορείς αν θες να σβήσεις τα apps από το Metro UI, αν και είναι γύρω στα 100mb μόνο.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δουλευω τα 8.1 εδω και δυο βδομαδες και ολα κομπλε,αν εξαιρεσουμε ενα προβλημμα που προεκυψε εχθες.Ειπα να τα περασω και στον υπολογιστη της δουλειας με το ιδιο microsoft account και ενω επελεξα στην αρχη οτι ειναι ξεχωριστος υπολογιστης και οτι δεν θελω να μεταφερθουν αρχεια απο τον ενα στον αλλο αυτο μου αλλαζει την επιφανεια εργασιας.Μολις την αλλαξω αλλαζει παραλληλα και στο αλλο μηχανημα.Αυτο το πραγμα διορθωνεται καπως?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν βγήκε μέσο Update (KB2919355) ένα περίπου στα 880MB; Αυτό δεν είναι;

Edit: Μάλλον όλα αυτά KB2919442, KB2932046, KB2919355, KB2938439, KB2937592 τα έχουν ενσωματώσει στο KB2919355.

Εμένα πάντως μου έβγαλε κάτι μιας και τα είχα περάσει πριν ένα μήνα όταν είχαν διαρρεύσει με το KB2919355 όμως να μην έχει περαστεί :/

BY5zFZK.png

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει

Εγώ το έβαλα για όποιον ενδιαφέρεται :p

Προσωπικά, θα αργήσω να το βάλω και κανονικά να βγει, γιατί βλέποντας τα άπειρα προβλήματα που έχουν από 8 σε 8.1, δεν τους εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, σπίτι, έκανα 3 φορές το update.

Την 1η δεν ήθελε με τίποτα.

Τη 2η, μπήκε

Μετά έκανα format.

Και την 3η, μπήκε αμέσως.

Στο γραφείο όμως, σε laptop συνεργάτη, δε θέλεις να ξέρεις τι τραβήξαμε και δε θέλει ακόμα να μπει και μιλάμε για laptop, που είναι κάτι συγκεκριμένο, όχι custom build pc.

Δεν είναι τυχαίο πάντως ότι τα Windows 8 έχουν μεγαλύτερο ποσοστό από τα 8.1.

Why Have Most Windows 8 Users Not Upgraded to Windows 8.1?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα περάσανε μόνα τους κι όλα πάνε μια χαρά..

Μετά το πρώτο restart βέβαια, παρατήρησα ότι μερικές modern εφαρμογές, ενώ στην αρχή εμφάνιζαν το παράθυρο για να κλείσουν,μόλις έκανες κλικ πάνω στην εφαρμογή, μετά δεν υπήρχε η δυνατότητα να τις κλείσεις είτε με swype down είτε μέσω του νέου εικονιδίου, σαν κόλλαγε ένα πράμα, παρά μόνο με δεξί κλικ και κλείσιμο από το εικονίδιο της taskbar..

Μετά από ένα ακόμα restart δεν μου χει τύχει κάτι παρόμοιο..

Λίγο μπερδεύoμαι, γιατί μερικές φορές πηγαίνοντας τον πόντικα στο πάνω μέρος της οθόνης όταν βρίσκομαι πχ στο store, άλλες φορές μου εμφανίζει τη μαύρη μπάρα για ελαχιστοποίηση και κλείσιμο της εφαρμογής, ενώ άλλες φορές μου εμφανίζει την taskbar..

Συν του ότι η ελαχιστοποίηση της εφαρμογής θέλει δουλειά καθώς το "εφέ" της ελαχιστοποίησης είναι σαν να κολλάει το σύστημα..

Κατά τ' άλλα όλα καλά! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει :p

Τα είχα κατεβάσει και μου λέει ότι είναι ήδη εγκατεστημένα :)

Προφανώς επειδή δεν το έπαιρνε μέσω Update το KB2919355 και προσπαθούσα να το βάλω ξεχωριστά, δεν το εμφανίζει.

Πάντως κάτι νέα χαρακτηριστικά που πρόσθεσαν, τα έχω καιρό :p

-Έβαλαν Win button; Να καταργήσω το Pokki;

Link to comment
Share on other sites

Εεε αφού με καταλαβαίνεται πάλι καλά :laughing:

Το συνήθισα και οι συνήθειες δύσκολα αλλάζουν... Μου αρέσει πάντως που διαφέρει από την κλασσική έναρξη το Windows αλλά ο χώρος που έχει δεξιά για τα apps είναι άδειος και θα μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο πχ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω αν μπορεί να φταίει το update αλλά μόλις έφαγα το πρώτο bsod στα 8...

Κανείς άλλος τίποτα παρόμοιο;

Δεν έκανα καμιά βαριά εργασία στο pc..3 σελίδες ανοιχτές στον Οpera είχα..

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση από 8.0 σε 8.1 έχει αρχίσει και γ..... ο Διας. Στο laptop που είναι περασμένα αρνείται πεισματικά να αναγνωρίσει μια usb φωτογραφική όταν συνδέεται ενώ σε 7 και XP η ίδια δουλέυει απροβλημάτιστα. Τι λύσεις έχω από εδώ και πέρα; Δεδομένου ότι είναι πλέον 8.1 θα πρέπει να κάνω repair με κάποιο streamlines 8.1 install DVD ή βάζω το αρχικό των 8.0; Το λέω γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση τα παλιότερασ λειτουργικά τα κάνανε θάλασσα. Και επειδή δεν ήταν pre-install η έκδοση στο laptop αλλά με serial δεν ξέρω και τι σκ@τ@ παίζει και με τα activation. Κάπου λέγανε αρχές για ένα και μοναδικό activation.

Υ.Γ. by the way η Microsoft είναι απλά EPIC

post-559-1416078310,9369_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση από 8.0 σε 8.1 έχει αρχίσει και γ..... ο Διας. Στο laptop που είναι περασμένα αρνείται πεισματικά να αναγνωρίσει μια usb φωτογραφική όταν συνδέεται ενώ σε 7 και XP η ίδια δουλέυει απροβλημάτιστα. Τι λύσεις έχω από εδώ και πέρα; Δεδομένου ότι είναι πλέον 8.1 θα πρέπει να κάνω repair με κάποιο streamlines 8.1 install DVD ή βάζω το αρχικό των 8.0; Το λέω γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση τα παλιότερασ λειτουργικά τα κάνανε θάλασσα. Και επειδή δεν ήταν pre-install η έκδοση στο laptop αλλά με serial δεν ξέρω και τι σκ@τ@ παίζει και με τα activation. Κάπου λέγανε αρχές για ένα και μοναδικό activation.

Δεν ξέρω αν θα βρεις σωστά 8.1. Και εγώ είχα ψάξει, αλλά δεν. Μάλιστα στο επίσημο site της Μ$, έχει link για 8.1, αλλά κατεβάζει τα 8.0 και μετά κλασσικά πρέπει να κάνεις το update.

Όσον αφορά στο activation, επειδή το γράφει στο bios, αν χρησιμοποιήσεις το ίδιο κλειδί, δε θα χρειαστεί να κάνεις καν λογικά. Αντίθετα, θα στο ζητήσει αν κάνεις update το bios κάποια στιγμή, επιλέγοντας "clear dmi data pool". Προφανώς κάπου εκεί γράφει τα στοιχεία του activation.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.