Jump to content



Windows 8 Thread


vic

Recommended Posts

Να ρωτήσω, έχω τα 8 Pro αγορασμένα. Πήρα καινούριο SSD γιατί έχασα τον παλιό, τα πέρασα και αργότερα μου εμφανίστηκε μήνυμα ότι το SΝ ισχύει μόνο για upgrade και όχι για full install (αν και όταν τα είχα περάσει στον παλιό σκληρό, αυτό ακριβώς θυμάμαι να είχα κάνει..). Τι μπορώ να κάνω, δεδομένου ότι δε γουστάρω upgrade; Περνάω Win 7, bootαρω με Win 8 και επιλέγω upgrade? (και έχω φάκελο Windows.old σε νέο setup? :/) Και μετά περνάω από πάνω και τα 8.1; Υπάρχει τρόπος να παίξει το SΝ μου όπως είμαι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο store και λεει οτι υπαρχει διαθέσιμη ενημέρωση σε 8.1 δωρεαν

και γραφει ληψη

Να το τολμήσω ή μια χαρα ειμαι με τα 8αρια? :hm:

Bάλτα είναι καλύτερα και έχεις ελευθερία να κάνεις πολλά πράγματα, είναι σίγουρα καλύτερα απο τα 8. Μόνό που θα εγκαταστήσεις πάλι τις εφαρμογές σου δεν είναι patch (έτσι νόμιζα γιατί δεν διάβασα πριν κάνω το Update) είναι νέο λειτουργικό το παλιό σου θα πάει στο φακελο windows.old

Link to comment
Share on other sites

Bάλτα είναι καλύτερα και έχεις ελευθερία να κάνεις πολλά πράγματα, είναι σίγουρα καλύτερα απο τα 8. Μόνό που θα εγκαταστήσεις πάλι τις εφαρμογές σου δεν είναι patch (έτσι νόμιζα γιατί δεν διάβασα πριν κάνω το Update) είναι νέο λειτουργικό το παλιό σου θα πάει στο φακελο windows.old

?:o, Γιώργο, δεν ξέρω πώς έκανες την αναβάθμιση, αλλά σε μένα τουλάχιστον, μόλις τελείωσε(update μέσω store), μέχρι και τις ομάδες όπως είχα τις συντομεύσεις στο "Metro" είχε κρατήσει.. τελείως "διάφανη" αναβάθμιση. Ούτε Windows.old, ούτε τπτ. Το μόνο "διαφορετικό" που είδα ήταν ότι με το ζόρι ήθελε (δεν ήξερα ότι έπρεπε να φτιάξω νέο λογαριασμο, όπου εκεί είχε επιλογή για local account) να συνδεθώ με λογαριασμό hotmail/etc. (κάτι που αποσύνδεσα από τον πίνακα ελέγχου, βέβαια, στη συνέχεια)

Link to comment
Share on other sites

?:o, Γιώργο, δεν ξέρω πώς έκανες την αναβάθμιση, αλλά σε μένα τουλάχιστον, μόλις τελείωσε(update μέσω store), μέχρι και τις ομάδες όπως είχα τις συντομεύσεις στο "Metro" είχε κρατήσει.. τελείως "διάφανη" αναβάθμιση. Ούτε Windows.old, ούτε τπτ. Το μόνο "διαφορετικό" που είδα ήταν ότι με το ζόρι ήθελε (δεν ήξερα ότι έπρεπε να φτιάξω νέο λογαριασμο, όπου εκεί είχε επιλογή για local account) να συνδεθώ με λογαριασμό hotmail/etc. (κάτι που αποσύνδεσα από τον πίνακα ελέγχου, βέβαια, στη συνέχεια)

Απο τo store το έκανα και εγώ αλλά δεν έχω πολλές μέρες που αναβάθμισα από win 7 σε win 8 pro 64bit, τώρα έκανα στο καπάκι τα 8αρια 8.1. Απο τα 7 στα 8 είχα έναν φάκελο windows.old μερικές εφαρμογές ηταν οκ άλλες όχι, πχ το steam δεν μου δούλευε αυτά που ηταν οκ ηταν εφαρμογές που ηταν σε δεύτερο ΗDD το θέμα είναι άλλο ομως. Νόμιζα οτι έφτιαξαν τα windows 8.1 νέο φάκελο windows.old γιατί απο τα 7 σε 8 ο φάκελος ηταν ~20gb και μετά την αλλάγη σε 8.1 έχω έναν φάκελο 3.6GB και σχεδόν δεν υπάρχει τπτ απο τα win7.... Tώρα το σπαστικό πράγμα με το login πήγε στο καλό όπως έκανες και εσύ με βόλεψε και η επιλογή να έχεις κατευθείαν το desktop μπαίνοντας στα windows.

Link to comment
Share on other sites

ενα περιεργο προβλημα αντιμετοπιζω μηπως ξερει καποιος τι μπορει να φταιει?

λοιπον εχω καρτα ηχου creative x fi fatality η οποια δουλευει κανονικοτατα λοιπον

εχω ηχο στο PC κανονηκα παιζει μουσηκη youtube ολα ειναι οκ μολις ξεκιναω το pes 2014 το οποιο ειναι γνησιο στο μενου που βγαζει το DVD εχει ηχο μολις μπαινει μεσα και ξεκιναει το παιχνιδι δεν εχει ηχο.

το αναφαιρω εδω γιατι με τα 7αρια δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα πουθενα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο Site του κατασκευαστη για καποιο patch, καθως πολλα μοντελα καρτων ηχου δειχνουν να μην συνεργαζονται καλα με τα 8,1.

Μεχρι να το διορθωσει η microsoft........

sorry λαθος!!!!!

κοιτα στο site της konami για καποιο patch!.....

Έγινε επεξεργασία από alexnir
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα απο store οπως μου ειπατε, την εκανα εγκατασταση δεν δημιουργηθηκε κανενας φάκελος windows.old μονο διαγράφτηκαν καποια προγραμματα που τα ειχα αποθηκευμενα στον c:

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα απο store οπως μου ειπατε, την εκανα εγκατασταση δεν δημιουργηθηκε κανενας φάκελος windows.old μονο διαγράφτηκαν καποια προγραμματα που τα ειχα αποθηκευμενα στον c:

Δικό μου το λάθος, ο φάκελος είναι απο τα 7 στα 8 οπως έγραψα και απο πάνω, μόνο που και σε έμενα έσβησαν αρκετά πράγματα απο τον c και κυρίως απο το φάκελο windows.old...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γίνεατι να περάσω τα Windows 8 πάνω από τα 7?

Βασικά θέλω να κάνω φορματ σε 8.1 αλλά δεν θέλω να τα ξανα περάσω όλα από την αρχή τι να κάνω?

Τα 8/8.1 μπαίνουν πάνω από 7, εξαρτάται όμως από την έκδοση των 8 που έχεις. Δοκίμασες και δε σε άφησε?

Link to comment
Share on other sites

Τα 8/8.1 μπαίνουν πάνω από 7, εξαρτάται όμως από την έκδοση των 8 που έχεις. Δοκίμασες και δε σε άφησε?

όχι δεν δοκίμασα.. αλλά εκεί που τα έχω να ανοίξω να κάνω RUN το .exe κατευτείαν να μην τα βάλω με USB και Boot από εκεί κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν είναι το κατάλληλο μέρος αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας σε δύο προβλήματα που αντιμετωπίζω.

1. Έκανα εγκατάσταση των 8 στον δεύτερο σκληρό του Η/Υ, αλλά μετά μου παρουσίασε το πρόβλημα ότι εάν βγάλω το dvd από τον playerδεν τα φορτώνει και εκκινεί τα "7" από τον άλλο δίσκο.

2. Θέλω να μου πείτε εάν γίνεται να απενεργοποιήσω το ότι εάν φύγεις 5' λεπτά από τον υπολογιστή πέφτει σε "ύπνο" και ζητάει συνεχώς τον κωδικό του λογαριασμού microsoft γιά να ανοίξει.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

το 2 είναι πολύ απλό πας απο control panel εκεί που λέει power options. στα αριστερά έχει μία επιλογή που λέει choose when to turn of the display και βάζεις ότι σε βολεύει

όσο αναφορά το 1 δεν είμαι σίγουρος αλλα το https://neosmart.net/EasyBCD/ ( credits to [MENTION=35]chroma[/MENTION] ) πρόσεξα ότι έχει την επιλογή να φτιάξει το boot σου για 2 λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ γιά την βοήθεια, επιλύθηκε το πρώτο πρόβλημα με το boot, και μου δίνει επιλογή από που να φορτώσει.

Το δεύτερο αν και έβαλα απενεργοποίηση οθόνης 1 ώρα και απενεργοποίηση δίσκου 3 ώρες, συνεχίζει να κλειδώνει σε λιγότερο από 5 λεπτά.

Εάν υπάρχει καμμία λυση θα ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.