Jump to content



Windows 8 Thread


vic

Recommended Posts

Κάτι γίνεται με τα usb πάντως. Εγώ έχει τύχει να βάλω αρκετές φορές usb stick και το pc αρχίζει να σέρνεται...

Παρόμοια εμπειρία ΠΟΛΛΕΣ φορές. Προφανώς κάποια USB sticks ή γενικά USB συσκευές, ενώ φαίνονται να δουλεύουν κανονικά, έχουν κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας, και τα Win έχουν αυτό το σιχαμερό χαρακτηριστικό (που έχουμε ξανασυζητήσει) ότι όταν δυσκολεύονται να επικοινωνήσουν με ένα μέσο αποθήκευσης, κολλάνε ολόκληρα! Πράγμα που ουδέποτε μου έχει συμβεί στο Linux, όσο ασχολήθηκα με αυτό. Ακόμα και σήμερα η MS δεν φαίνεται να το έχει φτιάξει αυτό, παρά το ότι χρονολογείται από Win98, τουλάχιστον με την δική μου εμπειρία (δεν τα πρόλαβα τα Win95!).

EDIT: Τελευταία μου εμπειρία αυτού του γεγονότος, προχθές στον Server μου, τα 'παιξε ένας δίσκος παλιός 300άρης, δεν ανταποκρινόταν, την μια φαινόταν στο Computer Management και την άλλη όχι, τη μια φαινόταν το partition του κανονικά και την άλλη ως raw και μη προσπελάσιμο, και ο Server (Win Home Server 2011, δηλαδή 7άρια σε έκδοση server) σερνόταν ολόκληρος! Είδα και έπαθα να καταλάβω τι συμβαίνει! Και μιλάμε για server, που υποτίθεται ότι είναι εξειδικευμένο λειτουργικό για διαμοίραση δεδομένων και υποτίθεται έπρεπε να συνεχίζει να λειτουργεί απρόσκοπτα και απλά να αγνοήσει τον συγκεκριμένο δίσκο (να τον κάνει drop) και απλά να σου πει με κάποιο τρόπο ότι είναι εκτός! Αλλά που τέτοιο πράγμα! Εκεί, να κολλάει ολόκληρο το λειτουργικό! Ευτυχώς που είχα το HD Sentinel και κατάλαβα τι γινότανε!

Έλεος εκεί στην MS!! :suicide:

Έγινε επεξεργασία από dimgr
Link to comment
Share on other sites

USB stick 16 gb εκανα format σε windows 8 σε NTFS (2 φορες) δεν το εβλεπε ο οποκωδικοποιητης lifeview HD παρα μονο οταν το εκανα σε FAT32

To εβαλα σε pc με windows 7 , format NTFS και ο lifeview το ειδε κανονικοτατα.

Tι να πω .Συνομωτει το συμπαν εναντιων των 8 ή μηπως κατι αλλο συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

USB stick 16 gb εκανα format σε windows 8 σε NTFS (2 φορες) δεν το εβλεπε ο οποκωδικοποιητης lifeview HD παρα μονο οταν το εκανα σε FAT32

To εβαλα σε pc με windows 7 , format NTFS και ο lifeview το ειδε κανονικοτατα.

Tι να πω .Συνομωτει το συμπαν εναντιων των 8 ή μηπως κατι αλλο συμβαινει?

Πιο ακριβές είναι μάλλον ότι το firmware του lifeview δεν υποστηρίζει ακόμη την πιο νέα υλοποίηση του NTFS των Windows 8, που περιλαμβάνει υποστήριξη για εξωφρενικά μεγέθη και ανανεωμένο health model. Είδες αν έχει βγει κανένα firmware update;

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι έχω win 7 και με win 8 έχω ασχοληθεί ελάχιστα. Φέρνει λοιπόν φίλος, καινούργιο λαπτόπ Fujitsu Siemens. Εγκατάσταση win8 εύκολα όπως και στα 7. Ξεκινάω να βάζω drivers. Με το που περνάω τους τελευταίους της nvidia και κάνω restart τρώω black screen με λευκό κέρσορα :rofl:

Super λέω. Πάμε safe mode να τους ξηλώσουμε και βλέπουμε. Και Ω ΘΕΟΙ ανακαλύπτω ότι το F8 έχει μετατραπεί σε shift + F8 και το safe mode σε κλήρωση του τζοκερ. Άλλες φορές λέει μπαίνει και άλλες όχι ΑΛΛΑ από windows μπαίνεις εύκολα :rofl: :rofl:

3t1kox.jpg

Link to comment
Share on other sites

αρχές καλοκαιριού πήγε ένας θείος μου να πάρει νέο laptop

δεν γνωρίζει από υπολογιστές παρα μονο τα πολύ βασικά οποτε διάλεξε έναν με βάση τι του είπε ο πωλητής και τι του άρεσε

τον έφερε σπίτι να κάνουμε εγκατάσταση στο πρώτο boot με το που είδε τα 8 φρίκαρε δεν έβγαζε άκρη

τον πήγε πίσω και είπε την ατάκα στον πωλητή

παρτον πίσω και δώσε μου ένα με κανονικά windows αυτά δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους :rofl::hehe:

Link to comment
Share on other sites

αρχές καλοκαιριού πήγε ένας θείος μου να πάρει νέο laptop

δεν γνωρίζει από υπολογιστές παρα μονο τα πολύ βασικά οποτε διάλεξε έναν με βάση τι του είπε ο πωλητής και τι του άρεσε

τον έφερε σπίτι να κάνουμε εγκατάσταση στο πρώτο boot με το που είδε τα 8 φρίκαρε δεν έβγαζε άκρη

τον πήγε πίσω και είπε την ατάκα στον πωλητή

παρτον πίσω και δώσε μου ένα με κανονικά windows αυτά δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους :rofl::hehe:

:rofl: :rofl: :rofl: LOL και πάλι LOL, ΘΕΪΚΟ! Δώσε μου ένα με κανονικά windows! :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Λογικότατο το βρίσκω, οποιοσδήποτε κάτω από το επίπεδο του έμπειρου/προχωρημένου χρήστη θα έχει πρόβλημα με το τραγικό Interface. Μέχρι να βγει ένα σοβαρό ανταγωνιστικό από κάθε άποψη λειτουργικό θα έχουμε τα 7 και ενίοτε τα XP για ένα ευρύ πεδίο συγκεκριμένων χρήσεων που έχουμε Low end hardware που δεν τρέχει 7 ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα και γω τα Windows 8.1 Professional από dreamspark. Πολύ καλή εμπειρία μέχρι στιγμής. Σε δοκιμή σε BF3 με τελευταίους ΑΤΙ drivers (13.9) όλα πήγαν πολύ καλά χωρίς stuttering ή οτιδήποτε. To Kaspersky ISS 2013/14 μόνο δεν είναι συμβατό, θέμα που θα επιλυθεί μετά την δημόσια κυκλοφορία (18 Οκτώβρη) σύμφωνα με την αρμόδια ομάδα. Παρατήρησα και ένα άλλο θεματάκι: δουλέυω σε δύο οθόνες και μετά απο 10 λεπτά τις έχω βάλει να σβήνουν. Το θέμα ξεκινάει στο waking καθώς ότι παράθυρο είναι ανοιχτό στη secondary μεταφέρεται στη primary. Ξέρω δεν είναι πραγματικό πρόβλημα αλλά με τα 8ρια δε το χα. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο λειτουργικό EVER, τόσα προβλήματα και κρασαρίσματα με προγράμματα που με τα 7αρια δεν είχα ποτέ ! Εξαφανίζεται απο το tray το nvidia icon, ανοίγω το ConvertXto Dvd και κρασάρει το σύστημα είτε είναι στοκ ή oc . ΕΛΕΟΣ ! δε κλείνουν σωστά αλλά έχουν αυτή τη σαχλαμάρα το deep sleep ή κάπως έτσι πώς λέγεται ! ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΑ !

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα και γω τα Windows 8.1 Professional από dreamspark. Πολύ καλή εμπειρία μέχρι στιγμής. Σε δοκιμή σε BF3 με τελευταίους ΑΤΙ drivers (13.9) όλα πήγαν πολύ καλά χωρίς stuttering ή οτιδήποτε. To Kaspersky ISS 2013/14 μόνο δεν είναι συμβατό, θέμα που θα επιλυθεί μετά την δημόσια κυκλοφορία (18 Οκτώβρη) σύμφωνα με την αρμόδια ομάδα. Παρατήρησα και ένα άλλο θεματάκι: δουλέυω σε δύο οθόνες και μετά απο 10 λεπτά τις έχω βάλει να σβήνουν. Το θέμα ξεκινάει στο waking καθώς ότι παράθυρο είναι ανοιχτό στη secondary μεταφέρεται στη primary. Ξέρω δεν είναι πραγματικό πρόβλημα αλλά με τα 8ρια δε το χα. :hmm:

Μια χαρά κανονικό είναι... Για εμένα deal breaker, αλλά λογικά θα το φτιάξουν. Δεν ξέρω βέβαια εάν οφείλεται στο υλικό σου (πχ η μια οθόνη αργεί λίγο να ανοίξει και μέχρι να την δει τα στέλνει στην άλλη).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αρνείται πεισματικά να πέσει σε sleep mode...

Στα 8 όχι 8.1 (Αλήθεια [MENTION=3942]Grisos[/MENTION] πως τα πέρασες;)

Δεν ξέρω τι μαλαγανιά έχω κάνει με τους δίσκους και δεν θέλει να κοιμηθεί...

Κλείνει την ώρα που πρέπει και μετά από 1 λεπτό τσουπ ξαναπαίρνει μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αρνείται πεισματικά να πέσει σε sleep mode...

Στα 8 όχι 8.1 (Αλήθεια @Grisos πως τα πέρασες;)

Δεν ξέρω τι μαλαγανιά έχω κάνει με τους δίσκους και δεν θέλει να κοιμηθεί...

Κλείνει την ώρα που πρέπει και μετά από 1 λεπτό τσουπ ξαναπαίρνει μπροστά!

Μήπως έχεις Samsung Magician;

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22342]minast[/MENTION]

H αλήθεια είναι οτι η βασική που είναι σε dvi, η άλλη είναι σε hdmi, ανοίγει πάντα πιο γρήγορα στο wake. Τεσπα. Δε με χαλάει τόσο. Πάντως σα ΛΣ πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις Samsung Magician;

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Εισ' ωραίος!! :hug:

Το κλείνω και το βγάζω από start-up;

Αυτή είναι η λύση;

Τσεκάρω και μόνος μου αλλά μην κάνω καμιά μαλαγανιά!

Όσον αφορά το wake κι εμένα με 2 οθόνες VGA-DVI η VGA ανοίγει πιο γρήγορα...

Το ίδιο γινόταν και στα 7 βέβαια δε μου φάνηκε περίεργο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.