Jump to content



Windows 8 Thread


vic

Recommended Posts

Κάτι παράξενο αρχίσει να συμβαίνει..

Τα κουμπιά shutdown και restart των windows δεν λειτουργούν πια. Τα πατάω και δεν γίνεται τίποτα. Μόνο αν είναι να γίνει κάποιο update των windows λειτουργούν.

Είμαι αναγκασμένος να κάνω force shutdown από το κουμπί του κουτιού κάθε φορά...

:(

Sent from outer space using tapatalk!

Δοκίμασε έχοντας το shift πατημένο + restart/shutdown.

Link to comment
Share on other sites

Οκ τελείως απαράδεκτο το μέτρο και η έλλειψη μιας κλασικής έναρξης ΑΛΛΑ εκεί που στοχεύει η MS είναι να πάρει μερίδιο στις φορητές συσκευές. Σκεφτείτε τablet πχ που θα περνάει η σκέψη "μήπως να πάρω αυτό το tablet που έχει windows και θα είναι ίδιο με το pc μου?"

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παράξενο αρχίσει να συμβαίνει..

Τα κουμπιά shutdown και restart των windows δεν λειτουργούν πια. Τα πατάω και δεν γίνεται τίποτα. Μόνο αν είναι να γίνει κάποιο update των windows λειτουργούν.

Είμαι αναγκασμένος να κάνω force shutdown από το κουμπί του κουτιού κάθε φορά...

:(

Sent from outer space using tapatalk!

Σαν force shutdown αντιλαμβάνομαι ότι το κρατάς πατημένο μέχρι να κλείσει "ξερά". Μπορείς να ρυθμίσεις το power button (αν και μάλλον είναι προεπιλογή) με απλό πάτημα να κάνει κανονικό shutdown.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με Shift + Shutdown κλείνει κανονικά.. (Ναι, σήμερα τον έκλεισα :p)

Για ποιο λόγο μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Κάθε μέρα κάνει scan το Spyware Terminator, οπότε λογικά δεν νομίζω να είναι θέμα malware, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια..πήρα laptop με windows 8 preinstall σε δίσκο 500gb και θέλω να βάλω ssd μικρότερης χωρητικότητας 120gb..Με το κλασσικό acronis clone δεν γίνεται...υπάρχει άλλος τρόπος?Το έχει προσπαθήσει κανείς χωρίς να χάσει τα windows 8?

Link to comment
Share on other sites

Σαν force shutdown αντιλαμβάνομαι ότι το κρατάς πατημένο μέχρι να κλείσει "ξερά". Μπορείς να ρυθμίσεις το power button (αν και μάλλον είναι προεπιλογή) με απλό πάτημα να κάνει κανονικό shutdown.

Κανονικά με μια φορά το κουμπί τροφοδοσίας δίνεις εντολή shutdown σε windows και αν το κρατήσεις πατημένο για 4sec είναι βίαιο shutdown.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το easus todo backup, απλά μην επιλέξεις αντιγραφή sector by sector (εκ των πραγμάτων θα αποτύχει λόγω διαφοράς μεγέθους των partition).

Paragon HDMS 12!!Απλά μαγικό προγραμμάτακι!!Όλα οκ και με ενεργό το trim!!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος να εγκαταστήσω κι εγω windows 8 στο laptop.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω περί εγκαταστασης ή/και drivers?

Έχω κατεβάσει τους drivers που δίνει η acer για win 8 για να τους έχω έτοιμους.

Edit: Θα γίνει καθαρή εγκατασταση σε ssd. Πρέπει να πειράξω κάτι στο bios?

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Ναι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ και εχω εξηγησει γιατι.

Επισης εχει να προτεινει κανεις καποιο λαπτοπ(Toshiba, dell, hp) με win7 και intel i3 μεχρι 400-450 ευρω σαν ταβανι τιμης που να μπορει να παιζει ανετα 1080p hd movies)?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ και εχω εξηγησει γιατι.

Επισης εχει να προτεινει κανεις καποιο λαπτοπ(Toshiba, dell, hp) με win7 και intel i3 μεχρι 400-450 ευρω σαν ταβανι τιμης που να μπορει να παιζει ανετα 1080p hd movies)?

Το γνωρίζεις ότι υπάρχει τρόπος να τα διαμορφώσεις όπως τα 7 ε?

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει να προτεινει κανεις καποιο λαπτοπ(Toshiba, dell, hp) με win7 και intel i3 μεχρι 400-450 ευρω σαν ταβανι τιμης που να μπορει να παιζει ανετα 1080p hd movies)?

Οχι εδω. Να ανοιξεις νεο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ και εχω εξηγησει γιατι.

Επισης εχει να προτεινει κανεις καποιο λαπτοπ(Toshiba, dell, hp) με win7 και intel i3 μεχρι 400-450 ευρω σαν ταβανι τιμης που να μπορει να παιζει ανετα 1080p hd movies)?

Eσυ χανεις, εγω τα βρισκω 2 σκαλες πανω απο τα 7ρια.

Nαι, δεν εχουν start menu, βαζεις classic shell και εχεις καλυτερο start menu απο τα 7ρια.

Σε ολα τα αλλα ειναι καλυτερα εδω στο pc μου

ΥΓ

Δεν ξερω αν υπαρχουν προβληματα με drivers/προγραμματα κλπ, εδω οτι επαιζε, παιζει τουλαχιστον το ιδιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς με τα windows 7 θα πρέπει να κάνεις manual install τα drivers των συσκευών μιας και στο site υπάρχει υποστήριξη μόνο για windows 8..και κάτι ακόμα,αν πάρεις με windows 8 pro τότε σου δίνει το δικαίωμα για downgrade σε 7!!Και λογικά θα υπάρχουν και οι drivers για το ανάλογο μοντέλο στο site τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.