Jump to content



Windows 8 Thread


vic

Recommended Posts

πώς ακριβώς? γτ απο το anafandon.grnet.gr σε στέλνει στο https://www.dreamspark.com/.

είναι διαθέσιμα για όσο καιρό είσαι φοιτητής?

Πρεπει να μπείς μέσω της σελίδας της σχολής σου(λογικά έχει λίνκ).

Ειναι για 2 χρόνια το κάθε κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

πώς ακριβώς? γτ απο το anafandon.grnet.gr σε στέλνει στο https://www.dreamspark.com/.

είναι διαθέσιμα για όσο καιρό είσαι φοιτητής?

GRNET Σελίδα Προσφορών

Κάνεις log in εδώ κι έχεις πρόσβαση σε διάφορα προϊόντα της MS.

Αλλά δεν είμαι σίγουρος για τα Win αν διαρκούν για όσο είσαι φοιτητής, κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι είναι για 2 χρόνια.

Προφανώς όμως δε σε χαλάνε κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίστηκε το πείραμα Windows 8 και σήμερα.

Έχουν πολλές κακές συνήθειες αλλά πιστεύω το κλειδί για να αντικαταστήσουν τα 7αρια είναι να τα φέρει κανείς στα μέτρα του. Επειδή τα παστέλ χρώματα είναι τραγικά, έψαξα για κάτι καλύτερο πέρα από το πείραγμα του γνωστού dll αλλά ακόμα κάτι κομψό δε γίνεται. Ας πούμε θα μου άρεσε, αφού μπορείς στο photo app να βάζεις εικόνα στο button, να μπορείς να το κάνεις και με όλα τα υπόλοιπα που μεγαλώνουν.

Επίσης έπαιξα λίγο με το news app. Ενώ μπορείς να κάνεις add news source, σα feed ενα πράμα, παρατήρησα ότι τα περισσότερα που έβαλα που σχετίζονταν με κάποιο blog (πχ slashfilm,schneier on security) βγάζει μεν ειδήσεις αλλά δεν είναι οι τελευταίες.

Άλλο που τλκ βρήκα άχρηστο είναι το Messaging γτ ναι μεν κάνεις sync όλους τους λογαριασμού σου αλλά πχ στο facebook ενώ δείχνει ενημερώσεις αν πατήσεις πάνω σε κάποια ανοίγει default browser.

H μπάρα στην επιφάνεια εργασίας διαπίστωσα πως με βολεύει top και hidden καθώς είναι το μόνο σημείο που δεν ενοχλεί. Ο κέρσορας όπως θα διαπιστώσουν πολλοί θα χρειαστεί παραπάνω ευαισθησία ειδικά όσοι παίζουν σε μεγάλες οθόνες.

Κατά την εγκατάσταση διάφορων προγραμμάτων μπορώ να πω ότι είδα μεγαλύτερη απόκριση περισσότερο παρά ταχύτητα.

Μη ξεχάσω και τον Task Manager ο οποίος είναι πολύ λεπτομερής και προσεγμένος, μπορεί να μη προσφέρει ότι λογισμικό τρίτων, αλλά μετά απο μια 10ετία ήταν καιρός να κάνει τη διαφορά.

Το μεγάλο μείον φυσικά μέχρι στιγμής είναι το App Store καθώς οι metro εφαρμογές οι free τουλάχιστον είναι ελάχιστες και θέλουν γενικά ξεψάχνισμα.

Γενικά όλη η πλατφόρμα κάνει τα πρώτα της βήματα ακόμα και θα χρειαστεί υπομονή μέχρι την πλήρη υιοθέτησή της, αλλά το λειτουργικό είναι μια καλύτερη έκδοση των 7. Σχετικά με το performance στα games φαντάζομαι η διαφορά οφείλεται στους πρώιμους drivers.

Έπεται συνέχεια...

Έγινε επεξεργασία από Grisos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα σημερα θα περασω και γω τα 8αρια το απογευμα και θα γραψω επιτα τις εντυπωσεις μ Εγω παντως ειμαι γενικα υπερ σε οτι καινουριο βγαινει

και τα vista μπανανα ηταν αλλα οταν βγηκαν και εκεινα τα ειχα βαλει παρολου που πολυ ηταν με τα xp

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Το ΣΚ θα βαλω τα 8αρια, αλλα σχετικα με αυτο που λετε για τους φοιτητες και τα δυο χρονια αδειας του λειτουργικου ισχυει? Πως μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε? Επισης απο ποτε ισχυει, γιατι 1μισι χρονο τωρα εχω τα 7αρια απο msdnaa θα λυξουν κι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Το ΣΚ θα βαλω τα 8αρια, αλλα σχετικα με αυτο που λετε για τους φοιτητες και τα δυο χρονια αδειας του λειτουργικου ισχυει? Πως μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε? Επισης απο ποτε ισχυει, γιατι 1μισι χρονο τωρα εχω τα 7αρια απο msdnaa θα λυξουν κι αυτα?

Όπως είπε σωστά ο [MENTION=3074]NickL[/MENTION], δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Ο περιορισμός των 24 μηνών είναι στο χρόνο που θα κατεβάσεις το iso.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα στο main PC χωρίς δεύτερη σκέψη... τα 30 ευρώ ηταν ανέλπιστη τιμή για την TOP εκδοσή win.

Για να τα συνηθίσω πηρε λίγες ωρες, βγαίνεις desktop και δεν εχουν διαφορά απο τα 7 , βρίσκεις το control panel κλπ που ειναι ίδιο με τα 7...

Το άνοιγμα και στα 7 ήταν καλο, εδω ειναι ποιο γρήγορο, με το sutdown εχω φάει ήττα.. πρέπει να περνει 3-4sec :o

Όλα τα περιφερικά δούλεψαν χωρίς να περάσω driver

προγράμματα , photoshop κλπ μια χαρά.

Απολιτα ευχαριστημένος για τα 30 ευρώ που ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τα 8 σε ένα laptop που έχει την Radeon HD2300.

Δοκίμασα catalyst 8. - 9. - 10. - 11. - 12., αλλά τζίφος...δεν βλέπει drivers...

Στα 7 που είχα πριν (και είχα θέμα πάλι) είχα περάσει τους 9. με Radeon Modder.

Δυχτυχώς στα Windows8 δεν δουλεύει για κανένα λόγο (ούτε με compatibility). :(

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεφορτωθώ την 1024 ανάλυση και να πάω σε 1280;

Εντωμεταξύ δεν έχω και κάποιον άλλο υπολογιστή με xp ή 7 για να χρησιμοποιήσω εκεί το Radeon Modder...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τα 8 σε ένα laptop που έχει την Radeon HD2300.

Δοκίμασα catalyst 8. - 9. - 10. - 11. - 12., αλλά τζίφος...δεν βλέπει drivers...

Στα 7 που είχα πριν (και είχα θέμα πάλι) είχα περάσει τους 9. με Radeon Modder.

Δυχτυχώς στα Windows8 δεν δουλεύει για κανένα λόγο (ούτε με compatibility). :(

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεφορτωθώ την 1024 ανάλυση και να πάω σε 1280;

Εντωμεταξύ δεν έχω και κάποιον άλλο υπολογιστή με xp ή 7 για να χρησιμοποιήσω εκεί το Radeon Modder...

Εχω ακριβώς την ιδια καρτα στο λαπτοπ, εχω κρατήσει τους μονταρισμένους drivers απο τα 7 , εαν θες τους ανεβάζω RS το βραδακι..

edit: 32bit ειναι

Έγινε επεξεργασία από angel_f
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις κάνε ένα κόπο.

:)

Edit.

Ελπίζω να είναι 32bit. :p

Βασικά, και να μην είναι ανέβασε τους. Προκειμένου να ξεφορτωθώ το 1024, θα ξανακάνω format...

Έγινε επεξεργασία από Indiko_Xoiridio
Link to comment
Share on other sites

Οπως και απο τα vista στα 7, λεω και τωρα να περιμενω το SP1 πριν τα δοκιμασω.

Παντως υπενθυμιζω την δυνατοτητα εγκαταστασης και στα windows 8, του classic shell που πλεον εχει γινει αναντικαταστατο κομματι σε ολες τις εγκατασεις μου με win7.

Aναμενω εντυπωσεις απο οποιον αποφασισει να το δοκιμασει.

Implements a customizable Start button (Windows 7 and 8)

Can show, search and launch Windows Store apps (Windows 8)

On Windows 8 you can customize the Start button:

start_buttons.gif

Welcome to Classic Shell

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το διπλο ποστ,

Ετρεξα τον installer απο περιεργια και μου εμφανισε τα παρακατω.

attachment.php?attachmentid=53057&stc=1&d=1351708783

Eχει βαλει κανεις το comodo και δεν του δουλεψε;

Στο site του comodo αναφερει οτι υποστηριζονται κανονικα τα 8.

Οντως τα gadgets δεν υποστηριζονται ουτε στο desktop app ;

Αυτο με το NX παει σε κανεναν το μυαλο ποιο setting ειναι στο bios που προφανως εχω κανει disable;

Ο intel usb 3 controller δουλευει κανονικα σε οσους τα βαλατε;

Και τελος αυτο το secure boot, που αναφερει "PC's firmware" εννοει το bios οτι θελει update;

thanks.

post-11813-1416076746,3457_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Το ΣΚ θα βαλω τα 8αρια, αλλα σχετικα με αυτο που λετε για τους φοιτητες και τα δυο χρονια αδειας του λειτουργικου ισχυει? Πως μπορουμε να το επιβεβαιωσουμε? Επισης απο ποτε ισχυει, γιατι 1μισι χρονο τωρα εχω τα 7αρια απο msdnaa θα λυξουν κι αυτα?

Έχε επίσης υπόψη σου ότι μπορείς νόμιμα να τα χρησιμοποιείς επ' αόριστον, ακόμα και όταν σταματήσεις να είσαι φοιτητής, εφόσον δεν κάνεις νέα εγκατάσταση (για την οποία δεν θα έχεις εξάλλου νέο activation).

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορέσεις κάνε ένα κόπο.

:)

Edit.

Ελπίζω να είναι 32bit. :p

Βασικά, και να μην είναι ανέβασε τους. Προκειμένου να ξεφορτωθώ το 1024, θα ξανακάνω format...

https://rapidshare.com/files/2965887415/9-2_vista32_dd_ccc_wdm_enu_75976.rar

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τζίφος...:(

Μου εμφανίζει error στην εγκατάσταση του driver.

https://dl.dropbox.com/u/19329256/Report.xml.2012_10_31_22.40.32.xml

Ο driver που χρησιμοποιεί τώρα είναι: Microsoft Basic Display Adapter (C:\Windows\System32\drivers\BasicDisplay.sys)

Δοκίμασα τα Uninstall και Update Driver, αλλά τίποτα και πάλι..:(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.