Jump to content



Πρόβλημα με Seagate 7200.11


kliro

Recommended Posts

Πρόσφατα ο HDD μου παρέδωσε το πνεύμα του.

Είναι ο Seagate Barracuda 7200.11 500GB

ST3500320AS

Firmware: SD15

1.Δεν τον αναγνωρίζουνούτε τα windows , ούτε τα bios.

Δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομενα που έχει μέσα,απλά θέλω να ρωτησω αν με κάποιο νέο firmware μπορει να διορθωθει.?!

2.Μπήκα στο site της seagate και έχει ακόμα εγγύηση μέχρι τον οκτώβριο 2013,ωστόσο επειδή έχασα την απόδειξη

δεν με καλύπτει το πλαίσιο και πρπεει να το αποστείλω στη seagate.Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω στο RMA?πόσο θα κοστίσουν τα μεταφορικά?Υπάρχει κάποιο topic που να δίνει info για RMA?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2)Αν ειχες βγαλει ονομαστικη αποδειξη μπορουν να στην βρουν.

Εαν δεν ειχες ξεκινας rma στην κατασκευαστρια εταιρεια.

post-3128-1416075896,2363_thumb.jpg δινεις στοιχεια εδω και κατοπιν επιλεγεις (ΗΕLP I dont have Seatools Code)

απο εδωpost-3128-1416075896,3284_thumb.jpg και δινεις το κωδικο προβληματος που εχεις .

Κατω απο την ενδειξη με το εναπομειντα χρονο εγγυησης θα σε εχει μια μικρη επιλογη που θα λεει Begin RMA.

Πατας εκει και κατοπιν σε μεταφερει σε σελιδα που θα σε ζητησει τα προσωπικα σου στοιχεια οπου και τα δινεις.

Η τελευταια επιλογη στα επομενα βηματα ειναι σε ποιο Seagate Customer Center στην Ευρωπη θες να στειλεις

το δισκο (επελεξε τον ποιο κοντινο που πιστευεις οτι εισαι , προσωπικα ειχα βαλει Ιταλια).

Η τελευταια σελιδα που θα μεταφερθεις σε δειχνει τα στοιχεια που εδωσες και σε παραθετει ενα εγγραφο με αυτα

προς εκτυπωση και ενα αρχειο pdf με το τροπο συσκευασιας.Θα πρεπει να βαλεις το δισκο στην συσκευασια που σε

υποδεικνυουν (αν δεν εχεις πλαστικο περιβλημα τυλιξε τον με αντιστατικο σακκουλακι και βαλε αρκετο αποροφητικο υλικο μεσα στο κουτι που θα τον στειλεις)Κατοπιν πρεπει να τον στειλεις με οποιο τροπο θες εσυ στην διευθυνση που σε εχουν δωσει.Προσωπικα ειχα επιλεξει το ταχυδρομειο συστημενο και με κοστισε γυρω στα 9 ~ 10 ευρω.

Τον στελνεις και οταν τον παραλαβουν σε ενημερωνουν με email και αντιστοιχα σε ενημερωνουν παλι οταν σε στειλουν

τον αλλαγμενο δισκο.

Link to comment
Share on other sites

fixed.Βρηκα και το xps τελικο με τα στοιχεια αρχειο αν θελεις στο δειχνω και εκεινο αν και δεν εχει

κατι περιεργο η δυσκολο μιας και η ολη διαδικασια ειναι αρκετα ευκολη.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαστηκε να τρεξεις το Seatools για να παρεις το code η διαλεγω πχ το code για dead drive?

δωσε και το τελικο xps αν σου ειναι ευκολο να εχω μια ιδεα.

Σε πόσο περιπου καιρο εγινε η αντικατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Aν ο δισκος ειναι ζωντανος τρεχεις το Seatools και αντιστοιχα πραττεις.

Εσενα μιας και ειναι νεκρος οπως αναφερεις πως θα τρεξεις το Seatools? ;)

H αντικατασταση απο την ημερα που τον παρελαβαν εγινε μεσα σε 2 εργασιμες και σε περιπου

3 με 4 μερες μετα το email οτι με στον στειλανε τον ελαβα με DHL εξοδα πληρωμενα απο την Seagate.

post-3128-1416075896,5737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι αποροφητικο υλικο εβαλες στο κουτι μεσα?

Σε απλο κουτι τους το εστειλες?

πριντ τι απο τα 3 χρειαζεται πραγματικα να κανω? μονο το τελευταιο με την διευθυνση και θα το κολλησω πανω στο κουτι?

εκανα τελικα RMA,δεν ηταν τοσο δυσκολο οσο φανταζομουν.

Σε ξανα ευχαριστώ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα κομματια αποροφητικου που βρηκα στην δουλεια.

Κατι μεταξυ φελιζολ και πλαστικου.Εσυ αν θες παρε φυσσαλιδες και γεμισε το.

Αν σε εβγαλε την τελικη εικονα που δειχνω με το xps το τελευταιο αν δεις ειναι εκεινο

που σε λεει να εκτυπωσεις.Δηλαδη εκεινο που λεει το RMA number και τα στοιχεια σου

μαζι με τα στοιχεια αποστολης.Ναι θα κολλησεις μονο εκεινο που λεει οπως προανεφερα

στο xps το step 3.Σε ειπα δεν ειναι κατι δυσκολο απλα ακολουθεις τα βηματα και καταληγεις.:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[MENTION=22918]kliro[/MENTION]

μια εβδομαδα δηλαδη?

Σιγα τα αυγα :p

Οταν εγω ειχα στειλει Γερμανια τους ραπτορες μου στην WD, εκανα 2 εβδομαδες να πανε

οι αποστολες εξωτερικου αργουν αρκετα

Απο τη στιγμη που εχεις tracking number και το παρακολουθεις μην σκαλωνεις

Που βρισκεται αυτη τη στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

λοιπων παιδια για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα

εχω ενα μεγαλο προβλημα με ενα WD500KS γεμισε κυριολεκτικα bad sectors

απο το τιποτα (τριτη και 13 ηταν βλεπετε). Νομιζω το rma στην περιπτωση ειναι μονοδρομος

εχει να προτεινη κανεις τιποτα ?

post-3848-1416075940,8072_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς σήμερα μου έστειλαν email απο την Seagate οτι παρεδόθει ο dead hdd.

οπότε απο βδομαδα περιμενω τον νέο.όταν έρθει θα ενημερώσω για τα πρακτικά της υπόθεσης για τον χρόνο αποστολής.

lord κάνε ενα rma, εκτός και εαν έχεις κάνει ονομαστική αγορά ή έχεις κρατήσει την απόδειξη αγοράς.

πχ. αν διαβάσεις πιο πάνω στην δικιαά μου περίπτωση είχα χάσει την απόδειξη. δεν με κάλυψε το πλαίσιο αλλά με καλύπτει η seagate με εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.