Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

Μαααάπα το καρπούζι... ΜΑΚΡΙΑ!!!

ΤΣΑΜΠΑ τα ωραία γραφικά που βάλανε... το UI είναι για ΓΕΛΙΑ... δεν μπορώ να βρώ που είναι τα options.. έχει άραγε???

Έφυγε στο κάδο και αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νωρίς ακόμα αλλά μου ψιλό αρέσει. Και από performance σκίζει. 60fps με πολλά high/ ultra. Θα σηκώσω εικόνες ποιο Μετά

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάτω στο racedepartment λένε πως μοιάζει με το gtr2 αν είναι έτσι είμαι μέσα για αγορά περιμένω Jim τη δική σου κρίση γιατί του Ακη με απογοήτευσε, αν μείνω σε κείνη δεν πρόκειται να το αγοράσω!

Για δοκίμασε αυτά που λεει ο τύπος μήπως δούμε μιά άσπρη μέρα.

 

some the cars you need to increase the overall mz I believe it is to 34-40 bmanic posted a very good start up point for the ffb I'll try to find.

Bmanic

The most important parameter to check that it's set to 100 is the Force Feedback Strength parameter in the main controller menu. It defaults for many wheels at 75 and some wheels at 50 which is completely wrong. Then make sure FFB damping saturation (the next parameter under FFB strength) is set to zero.

After this I suggest using Real Gain parameter (first value to 0.98, second to 0.1 and last value again t 0.98) unless you have a direct drive wheel (2000$+ wheel).. or even the Fanatec CSW v2.

Then finally remove all smoothing in the car setup FFB menu. All cars default to 0.1 Fx Smoothing which is stupid.

Then I suggest setting the values for most cars like this (note that his is very subjective though. You need to adapt the FFB to your own type of driving):

Fx = 48
Fy = 44
Fz = 54
Mz = 100

Then the top parameter (master scale) to your preferred setting. I usually have it at around 34 to 40, depending on how heavy FFB I want.

Finally one of the most important and one of the most difficult to understand and tweakparameters is called Spindle Arm Angle (or just spindle arm). You can ONLY find it in each car's setup screen when you are NOT in the actual practice/qualifying/race session. So from the main menu go into car setup editing and you will find it as the last value. Many cars have this setting quite nicely set but some cars have it completely wrong. This setting is key to getting a proper feel of the forces through the whole range of slip angles. If you set the value too low you'll have a very tightly centered wheel with little FFB once you cross over optimum slip angle. If you set the value too high the opposite happens.. the wheel is very light and "slow" in the middle and gets progressively stronger the more you turn the wheel. Set it just right and your wheel will be giving you amazing detail.

EDIT: One last note: My way of tweaking FFB is purely based on laptimes. I tweak until I get the ultimate consistent laptimes. I don't care at all about trying to get a wheel to feel "realistic" (which would be completely dead in a normal car) nor do I try to get it "heavy and bumpy". I just tweak it for ultimate important physics information fidelity. I want to know exactly when I'm not at optimum grip levels. This is the only fairly OBJECTIVE way of tweaking FFB because I can directly measure it. I drive 5 laps around Silverstone with default FFB. Check my laptimes. I then tweak the FFB and drive 5 more laps then compare the laptimes. Did I do better? Did I do worse? It's like tweaking a car setup.

FFB can have a HUGE impact on your laptimes, especially if it is "wrongly set". It can truly work against you and make the car feel very odd if it's badly setup. But get it just right and you can vastly improve the laptimes and as an added bonus you wont be spinning and crashing as often either.

 
Έγινε επεξεργασία από panosdimp
Link to comment
Share on other sites

Εκεί κάτω στο racedepartment λένε πως μοιάζει με το gtr2 αν είναι έτσι είμαι μέσα για αγορά περιμένω Jim τη δική σου κρίση γιατί του Ακη με απογοήτευσε, αν μείνω σε κείνη δεν πρόκειται να το αγοράσω!

Για δοκίμασε αυτά που λεει ο τύπος μήπως δούμε μιά άσπρη μέρα.

some the cars you need to increase the overall mz I believe it is to 34-40 bmanic posted a very good start up point for the ffb I'll try to find.

Bmanic

The most important parameter to check that it's set to 100 is the Force Feedback Strength parameter in the main controller menu. It defaults for many wheels at 75 and some wheels at 50 which is completely wrong. Then make sure FFB damping saturation (the next parameter under FFB strength) is set to zero.

After this I suggest using Real Gain parameter (first value to 0.98, second to 0.1 and last value again t 0.98) unless you have a direct drive wheel (2000$+ wheel).. or even the Fanatec CSW v2.

Then finally remove all smoothing in the car setup FFB menu. All cars default to 0.1 Fx Smoothing which is stupid.

Then I suggest setting the values for most cars like this (note that his is very subjective though. You need to adapt the FFB to your own type of driving):

Fx = 48

Fy = 44

Fz = 54

Mz = 100

Then the top parameter (master scale) to your preferred setting. I usually have it at around 34 to 40, depending on how heavy FFB I want.

Finally one of the most important and one of the most difficult to understand and tweakparameters is called Spindle Arm Angle (or just spindle arm). You can ONLY find it in each car's setup screen when you are NOT in the actual practice/qualifying/race session. So from the main menu go into car setup editing and you will find it as the last value. Many cars have this setting quite nicely set but some cars have it completely wrong. This setting is key to getting a proper feel of the forces through the whole range of slip angles. If you set the value too low you'll have a very tightly centered wheel with little FFB once you cross over optimum slip angle. If you set the value too high the opposite happens.. the wheel is very light and "slow" in the middle and gets progressively stronger the more you turn the wheel. Set it just right and your wheel will be giving you amazing detail.

EDIT: One last note: My way of tweaking FFB is purely based on laptimes. I tweak until I get the ultimate consistent laptimes. I don't care at all about trying to get a wheel to feel "realistic" (which would be completely dead in a normal car) nor do I try to get it "heavy and bumpy". I just tweak it for ultimate important physics information fidelity. I want to know exactly when I'm not at optimum grip levels. This is the only fairly OBJECTIVE way of tweaking FFB because I can directly measure it. I drive 5 laps around Silverstone with default FFB. Check my laptimes. I then tweak the FFB and drive 5 more laps then compare the laptimes. Did I do better? Did I do worse? It's like tweaking a car setup.

FFB can have a HUGE impact on your laptimes, especially if it is "wrongly set". It can truly work against you and make the car feel very odd if it's badly setup. But get it just right and you can vastly improve the laptimes and as an added bonus you wont be spinning and crashing as often either.

Όοοοολα αυτά απλά για να δουλέψει το FFB;;

Fuck me...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Project Cars: Η Καλύτερη διαφήμιση του Assetto Corsa!

 

Από τη δική μου τη ματιά, που η εμπειρία μου τα τελευταία χρόνια περιορίζεται σε 3-4 μήνες ενασχόληση σχεδόν αποκλειστικά με το assetto corsa , η σύγκριση είναι αναπόφευκτη: 

 

Μετά από 1 ώρα στο Project Cars, έτρεξα λίγο το career με τα cart, και μερικούς γύρους την Lotus 98T στην SPA. Αν και τα γραφικά είναι εξαιρετικά και σταθερά στα 60 fps (όλα ultra!) με την Gigabyte 970 GTX Gaming (vsync-on), η αίσθηση οδήγησης, ειδικά με την Lotus στην SPA (όλη την προηγούμενη εβδομάδα στο assetto corsa με αυτό το combo τρέχαμε), απογοητευτική... Να τονίσω πως δεν πείραξα τίποτα στα settings για την DFGT, που  τουλάχιστον την βρήκε αυτόματα το Project Cars.

 

Φαίνεται πάντως να έχει πολλά χαρακτηριστικά στο gameplay που μπορεί ίσως να σε κρατήσουν στο παιχνίδι και να το κάνουν πολύ ενδιαφέρον, αλλά προς το παρόν θα έλεγα ψιλο-απογοητευμένος μετά από 1 ώρα. Ίσως αν αγνοούσα την ύπαρξη του Assetto Corsa, να έλεγα άλλα. Από την άλλη, την πρώτη φορά που οδήγησα στο assetto corsa, θυμάμαι πως και τότε είχα απογοητευτεί, γιατί μου είχε φανεί υπερβολικά δύσκολο στην οδήγηση και βαρετό, επειδή δεν έχει πολλά "arcade" features.. Σίγουρα θα του δώσω χρόνο, αλλά μάλλον προς το παρόν θα επιστρέψω στο Assetto corsa! :-)

 

Summary: Όπως λέμε εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη "Σαν τη Χαλκιδική δεν έχει...", κάτι τέτοιο ισχύει και για το Project Cars: "Σαν το Assetto corsa δεν έχει"! :-)

Έγινε επεξεργασία από tanthopo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν (σύγκριση)  :

 

1. Γραφικά.

 

Ελαφρώς το PCars.

 

Το PCars υπερέχει σε περιβάλλον, πίστες, αντικείμενα, φωτισμό, μοντέλα (εξωτερικά) αλλά:

Το AC υπερέχει στο εσωτερικό (πραγματικά εξαιρετικό εδώ, μοιάζουν όλα ανάγλυφα/ αληθινά ενώ στο Pcars λες κ είναι πλαστικούρα τύπου lego), σε χρωματική παλέτα (πιό "αληθινή", μέχρι κ το Raceroom υπερέχει εδώ).

 

Γενικά το Pcars έχει το wow factor αλλά μοιάζει παιχνίδι ενώ το Assetto πιό αληθινό.

Επίσης η νύχτα είναι άθλια.

 

Το performance πολύ καλό, με γραφικά καλύτερα από το AC έχω 60fps (σε καθαρό καιρό) και 40 με βροχή.

 

Tο UI είναι άθλιο και χαωτικό.

 

2. Ήχος. Το AC νικά με διαφορά. Ειδικά οι bottom touch ήχοι του Pcars είναι άθλιοι. Επίσης απουσίαζουν εντελώς οι ήχοι από τα λάστιχα.Καμια ειδοποιήση, ούτε όταν μπλοκάρεις ή φεύγεις.

 

3. Α.Ι. Από τα χειρότερα που έχω δει. Του AC μοιάζουν σαν πυρηνικοί επιστήμονες μπροστά τους.

 

4. FFB . Ελαφρώς το AC!!! Καλή δουλειά εδώ από το Pcars αλλά θέλει tweaking.

 

5. Πίστες. Εδώ το laserscanning κάνει την διαφορα. Φλαταδούρα το Pcars .

 

6. Handling. Θα το πω έτσι : σιγουρα οι τύποι του Assetto έχουν πάρει μια κόπια του Pcars και γελανε μέχρι δακρύων.

Δυστυχώς δεν μου αρέσει.

Δεν είναι άθλιο, το περίμενα πολύ χειρότερο, αλλά είναι πχ αρκετά πιο κάτω από raceroom αλλά σαφώς ανώτερο από grid/shift κ τα συναφή.

Γενικά μερικά αμάξια είναι καλά πχ GT3 ή τα DTM αλλά τα road cars ή κάτι Audi LMS/ formula πχ όχι (δεν τα είδα όλα φυσικά).

 

 

Γενικά το παιχνίδι μοιάζει ότι βγήκε πριν την ώρα του. Bugs με συμπλέκτη/ πενταλς που χάνουν ρυθμίσεις/ setup που για να τα βρεις θες χάρτη/ frame drops από το πουθενά/ απώλεια focus (λες κ πατάς Alt-tab) κτλ

 

Σίγουρα θέλει πολύ δουλειά ακόμα αλλά λογικά θα βελτιωθεί.

 

Προς το παρόν ΔΕΝ το προτείνω για αγορά. Παρά είναι arcade για τα γούστα μου.

 

Αν πχ έβαζα εδω στο Assetto 10/10 , στο Raceroom βάζω 7/10 , στο Pcars 5/10 και πχ στο Shift2 2/10.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς όπως τα λέει ο @liakjim ....

παίρνω την p1 και πάω να κάνω 1 lap στην monza γιατί ξέρω καλά την monza μπαίνω μέσα πρώτη φουρκέτα με τα χίλια ζόρια να φρενάρει ...

μόλις βγαίνω από το ζιγκ ζαγκ τι κάνουμε εκεί φουλ γκάζι να πάρουμε την μεγάλη ανοιχτή στροφή κολοκύθια είχε τόσο μεγάλη ροπή που με τρίτη μου γύρισε η p1 και έκανε σαν λυσσασμένο !

 

Πιστεύω ότι έχουν μαζευτεί όλοι του Aseto corsa το Team και γελάνε με το Project Cars από θέμα " SIMULATION "

 

 

edit @liakjim

 

αν τα βάλεις όλα στο ultra και μπεις να τρέξεις με καμιά 20 αριά αυτοκίνητα άντε γεια 280χ + ι920 4ghz με FXAA και τα υπόλοιπα στο full 30fps average :D

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν ξέρω τι λένε αυτοί εδώ για τα 60 FPS όλα Ultra 

 

Εγώ λέω τα πάντα όλα Ultra και MSAA - High χωρίς FXAA γιατί στο ακυρώνει αυτόματα όλα μα όλα Maxed Out..

Βγάζω 15 FPS με 30 Αυτοκίνητα στην πίστα και με Weather Storm 

 

NZTZn8s.jpg

 

Ναι μεν έχω 3 Οθόνες πάνω και δίπλα βλέπω τον LIRIK να παίζει Black Desert MMO

Αλλά ναι μόλις πάω στα καρτάκια βγάζω 80 FPS αλλά όταν είναι έτσι πέφτει τόσο κάτω και πάνω απο 35-40 δεν πάει για κανένα λόγο..

 

Τώρα όσο για το Game εμένα μου αρέσει δεν έχω παίξει κανένα αλλό τέτοιο Racing Game εκτός από The Crew και Drive Club PS4 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το like στο ποστ / συγκριση του liakjim δεν ειναι μονο για την αποψη του και τον χρονο του, αλλα οτι συμφωνω 100% μαζι του.
Δυστηχως ειναι ετσι οπως τα περιγραφει.

Απο μενα το pCars με 2 λογια ειναι παιχνιδι με μεγαλο target group , θεωρειται διασκεδαστικο για καποιον που δε ζηταει τον απολυτο ρεαλισμο.Μεχρι εκει ομως.Προσφερει γραφικα , ηχο που υπερκαλυπτουν τον περισσοτερο κοσμο.
και θεωρειται οπως ειχε πει και ο Ακης , πιο ολοκληρωμενο γενικα.
Οι πιο απαιτητικοι οδηγοι ας παιξουν AC :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνα demo δεν έχει ?

To marketing έχει κάνει φοβερή δουλειά και ανάγκασε πολλούς να το αγοράσουν μόνο και μόνο για να το τεστάρουν ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις το demo.

Μοιάζει με εξαπάτηση και μη μου πείτε το ξέραμε το χαμε καταλάβει γιατί θα σας αντιγυρίσω πως και το marketing τό ξερε πως το ξέραμε αλλά επίσης ήξερε πως αν το προμοτάρει έτσι ώστε να μας κάνει να το επιθυμήσουμε έστω και λίγο ο καθένας για κάποιο λόγο πχ ο ένας για τα γραφικά ο άλλος για τα features και τα γραφικά   ο άλλος γιατί πίστευε πως θα οδηγούσε ένα  gtr3 ,τότε σίγουρα θα πετύχαινε το στόχο του να μας βουτήξει το περίπου 50 αρικάκι.

Τέλος πάντων το υπερδυίλισα θα πει κανείς αλλά συγχωρήστε με, είμαι σε κάποια ηλικία είναι που έχω πληγεί κι εγώ όπως όλοι μας από τα τερτίπια του κεφαλαίου τα τελευταία χρόνια, είναι που έχω και παιδιά και βλέπω το μέλλον τους να ναι δυσοίωνο λόγω του μάρκετινγκ που είναι ολόγυρά μας ,δείτε τους πολιτικούς μας πως εφαρμόζουν με τον καλύτερο τρόπο τις επιταγές του (μαρκετινγκ) ,ψηφίζουμε ανθρώπους που γνωρίζουμε μόνο μέσα από την προβολή τους στην τηλεόραση,αν δηλαδή πετύχει η διαφήμιση πέτυχε και το προιόν, τουλάχιστον μέχρι να προβάλουν τους επόμενους που θα τους αντικαταστήσουν και θα συνεχίσουν το παραμύθι στο διηνεκές.

Αυτά για το project cars :p:D τώρα αν τολμάτε μετά από τις ενοχές που ελπίζω να σας δημιούργησα (αν όχι τότε πάλι με νίκησε το μαρκετινγκ :D )πηγαίνετε να το αγοράσετε άντε να βάλω και τον εαυτό μου μέσα γιατί κάπως έτσι βγήκε και η παροιμία δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις :D .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ,
Για να μη δωσεις το ωραιο σου 50αρακι (που ειναι πιο ευκολο να το δωσεις μεσω ιντερνετ) , τσεκαρε το απο τον "θειο" πρωτα και μετα σκαστα:)
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@panosdimp, έχει και άλλη οπτική το θέμα. Οι junior backers του kickstarter που βοήθησαν στην εξέλιξη του παιχνιδιού χάσανε το παιχνίδι από τη λίστα του steam με το launch και πήρανε κουπόνι -20% για να το αγοράσουν. Αν συνυπολογίσουμε και το αρχικό ποσό για να γίνει κάποιος junior member, τελικά το παιχνίδι γίνεται πιο ακριβό για τους πιστούς backers παρά για εμάς που το αγοράσαμε όταν βγήκε :D

 

Οι senior members που σκάσανε περισσότερα έως πολύ περισσότερα χρήματα, θα έχουν return of investment ανάλογα με τις πωλήσεις του παιχνιδιού. link

Υπάρχουν άτομα που δώσανε εκατοντάδες ή και χιλιάδες δολάρια χωρίς να έχουν ούτε καν μια εκτίμηση για τις πωλήσεις / κέρδη που αναμένεται να επιτευχθούν. Με τόσο ασαφείς "υποσχέσεις" είναι να απορεί κανείς πώς βρήκαν τόσα κορόι.... άτομα να τους υποστηρίξουν δίνοντας πολλά $$ 3 χρόνια πριν.

 

Όπου βλέπετε το όνομα που ανέφερα σε παραπάνω ποστ να κρύβετε το πορτοφόλι σας!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ,

Για να μη δωσεις το ωραιο σου 50αρακι (που ειναι πιο ευκολο να το δωσεις μεσω ιντερνετ) , τσεκαρε το απο τον "θειο" πρωτα και μετα σκαστα :)

 

:D Πίσω από το ωραίο πενηνταρικάκι είναι το πολύ ακριβότερο hardware στο οποίο θα επενδύσουμε εεεεε? Εκεί να δείς χρήμα με ουρά που θα βουτήξει η βιομηχανία των παραισθήσεων ,πριν 1 χρόνο τα σκασα και πήρα κάρτα 400 ευρώ αλλά το motherboard αρνιόταν να τη δεχτεί το ίδιο και οι μνήμες και ο ssd που μετά από δυό τρία κρασαρίσματα παρέδωσε πνεύμα μαζί με τις μνήμες ούτε λίγο ούτε πολύ μου πήγε σαν να αγόραζα καινούργιο υπολογιστή .

@panosdimp, έχει και άλλη οπτική το θέμα. Οι junior backers του kickstarter που βοήθησαν στην εξέλιξη του παιχνιδιού χάσανε το παιχνίδι από τη λίστα του steam με το launch και πήρανε κουπόνι -20% για να το αγοράσουν. Αν συνυπολογίσουμε και το αρχικό ποσό για να γίνει κάποιος junior member, τελικά το παιχνίδι γίνεται πιο ακριβό για τους πιστούς backers παρά για εμάς που το αγοράσαμε όταν βγήκε :D

 

Οι senior members που σκάσανε περισσότερα έως πολύ περισσότερα χρήματα, θα έχουν return of investment ανάλογα με τις πωλήσεις του παιχνιδιού. link

Υπάρχουν άτομα που δώσανε εκατοντάδες ή και χιλιάδες δολάρια χωρίς να έχουν ούτε καν μια εκτίμηση για τις πωλήσεις / κέρδη που αναμένεται να επιτευχθούν. Με τόσο ασαφείς "υποσχέσεις" είναι να απορεί κανείς πώς βρήκαν τόσα κορόι.... άτομα να τους υποστηρίξουν δίνοντας πολλά $$ 3 χρόνια πριν.

 

Όπου βλέπετε το όνομα που ανέφερα σε παραπάνω ποστ να κρύβετε το πορτοφόλι σας!!

Γι αυτά και για αυτά  θα τους άξιζε να μην το αγοράσουμε

Μόνο assetto λοιπόν γιατί είναι τίμια τα παιδιά και κάνουν πράξη αυτά που υπόσχονται με το παραπάνω!

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.