Jump to content



Θέλω τη γνώμη σας.


kliro

Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας,

Έχω τον Intel Core 2 Quad Q6600, χωρίς ψύκτρα, δεν έχει υποστεί O/C , ATI saphire 4770 512mb ddr5, κουτί απλό.

Πριν λίγες μέρες κατέβασα 2 προγράμματα για μέτρηση temp cpu + gpu.

Τα εξής: CPUID και Real Temp.

Θα σας παραθέσω θερμοκρασίες σε 2 games.

Idle: cpu 50 gpu 40

Dota2(full): cpu max 70 gpu max 50

Skyrim(full): cpu max 80 gpu max 60

Οι τιμές αυτές είναι του Real temp.

Το CPUID μου δίνει +10 στις υπάρχουσες στο cpu , ενω στο gpu δίνει ίδιες.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο από τα 2 ή και τα 2 προγράμματα? είναι αξιόπιστα?

Πως σας φαίνονται οι τιμές του cpu? Εμένα μου φαίνονται πολύ υψηλές,αν είναι αξιόπιστες.Τι μπορεί να φταίει?

Χρειάζομαι επειγόντως ψύκτρα?

Y.Γ.

TCASE

B3=62.2°C; G0=71°C ---> Τι σημαίνει?γνωρίζει κανείς?

αυτό γρλαφει στο http://ark.intel.com/products/29765/Intel-Core2-Quad-Processor-Q6600-%288M-Cache-2_40-GHz-1066-MHz-FSB%29

στο Package Specifications

Link to comment
Share on other sites

Δες στο cpu z το revision του επεξεργαστη σου. Αν εχεις το Β3 είναι πιο θερμο κομματι μιας και ηταν η πρωτη παρτιδα του q6600. Παντως μην περιμενεις χαμηλες θερμοκρασιες με στοκ ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την αναφορά.

CPU-Z Validator 3.1

Τελικά Β3 έχω..

οπότε τι σημαίνει αυτό?

TCASE

B3=62.2°C

Ότι πρέπει να δουλεύει μέχρι 62? :hang3: και βαράει 80άρια?

Και χωρίς o/c.. δηλαδή αν φάει o/c πάει μπούμ!

Ψύκτρα έχει την εργοστασιακή μούφα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την αναφορά.

CPU-Z Validator 3.1

Τελικά Β3 έχω..

οπότε τι σημαίνει αυτό?

TCASE

B3=62.2°C

Ότι πρέπει να δουλεύει μέχρι 62? :hang3: και βαράει 80άρια?

Και χωρίς o/c.. δηλαδή αν φάει o/c πάει μπούμ!

Ψύκτρα έχει την εργοστασιακή μούφα.

Κατι αναλογο ειχα τραβηξει και εγω με εναν e6850 με στοκ ψυκτρα που ειχα σε μια μητρικη της intel και ειχα πολυ υψηλες θερμοκρασιες. Να φανταστεις σε idle κατασταση ειχα 50°C σε μητρικη και επεξεργαστη.Πριν λιγες μερες που τον εβαλα στο κατεβαστηρι μου ειχα πιο μικρες θερμοκρασιες κατα 10°C. Απο την αλλη μπορει να μην εχει και καλο αερισμο στο κουτι σου..

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Τcase , άλλο το Tjunction.Οι 80C που βλέπεις με το realtemp είναι το Tjunction - στην περίπτωσή σου έχεις Τjmax 100C , τσεκάρισέ το.

Αν ο μανίσιος ανεμιστήρας είναι με τα 0,20Α , είναι αργόστροφος (και ανεπαρκής προφανώς) και δεν ακούγεται - τον είχα πάνω στον 6300 πριν βάλω την xigmatek.

Σε κάθε περίπτωση πέτα την ψύκτρα που έχεις και βάλε μία aftermarket που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περίπτωση αναβάθμισης. Πήρες μερικές προτάσεις εδώ , προσωπικά δεν έχω εμπειρία με αέρα στον δικό μου (Q6600) για να σου προτείνω πέρα από αυτό που ανέφερα πριν , αν το ψάξεις και λίγο σίγουρα θα βρεις κάτι που να σε καλύπτει.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.