Jump to content



πρόβλημα με dell u2312 και ανταπόκριση εταιρείας


elias74gr

Recommended Posts

1ον αυτη τη φορα ελπιζω να παρεις οθονες που μπορουν να γυρισουν και pivot.

2oν εγω LG δεν ξαναγοραζω.Η ιστορια που μεταμορφωσαν το PVA 1200p σε 1080ΤΝ "γιατι δεν βγαζει η LG μη-ΤΝ panels και ουτε προκειται να βγαλει ξανα" πρεπει να την μαθουν ολοι λαμπιτες πριν τους ακουμπισουν χρημα.

3ον η LG εχει ενα χρονο λιγοτερο εγγυηση.

O καθενας βλεπει κρινει αγοραζει αναλογως αλλα dell εγω δεν ακουμπαω. Η LG παντως μου ειχε κανει RMA ενα 24αρι ΤΝ και μου δωσε 27αρι ολοκαινουργιο απο κουτα που ειχε και τα 2πλα+ χρηματα.

Το pivot μου ειναι αδιαφορο γιατι εχεις τα καδρα στο μεσαιο πολυ κοντα και εχεις 16:10 fov.

Το extended fov για μενα ειναι ολα τα λ7.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
αυτή την εβδομάδα αγόρασα την DELL U2312HM, μία οθόνη που παντού διαβάζεις τα καλύτερα.

μετά τον αρχικό ενθουσιασμό λόγω μεγέθους (από την 15άρα του laptop) και την πολύ καλή χρωματική απόδοση, ακολούθησε η απογοήτευση διακρίνοντας σε όλη την επιφάνεια της οθόνης οριζόντιες σκιές που τρεμοπαίζουν.

το φαινόμενο αυτό δεν επηρεάζει τις γραμματοσειρές στις διάφορες ιστοσελίδες αλλά το προβαλλόμενο οπίσθιο φόντο. για να καταλάβετε φανταστείτε την οθόνη σαν ένα πανί που κουνιέται από τον αέρα.

το πρόβλημα αυτό συνεχίζεται και με άλλο (καινούργια και τα 2) καλώδιο, δεν υφίσταται όμως στην οθόνη του laptop και σε άλλη εξωτερική οθόνη.

μετά από επικοινωνία με την εταιρεία (210-8129810) όπου τους ανέφερα το παραπάνω πρόβλήμα και αφού τους έδωσα το σειριακό αριθμό και τον αριθμό παραγγελίας με ενημέρωσαν ότι σε 25 περίπου εργάσιμες ημέρες θα αντικατασταθεί με ιδίου ή καλύτερου τύπου (!) οθόνη.

Λε νομος 2251/1994 λεει οτι αν αργησουν πανω απο 15 μερες υποχρεουνται να σου δωσουν προιον αντικαταστασης να κανεις την δουλεια σου.Αν ομως ειναι να περιμενεις 25 μερες και να παρεις οθονη κουτιου αντι για refurbished δεν συμφερει να χρησιμοποιησεις τον νομο..

Link to comment
Share on other sites

O καθενας βλεπει κρινει αγοραζει αναλογως αλλα dell εγω δεν ακουμπαω. Η LG παντως μου ειχε κανει RMA ενα 24αρι ΤΝ και μου δωσε 27αρι ολοκαινουργιο απο κουτα που ειχε και τα 2πλα+ χρηματα.

Το pivot μου ειναι αδιαφορο γιατι εχεις τα καδρα στο μεσαιο πολυ κοντα και εχεις 16:10 fov.

Το extended fov για μενα ειναι ολα τα λ7.

Χριστό και εγώ για τα lg πήγαινα αλλα ευτυχώς ο nephilim και ο zpaf μου άλλαξαν γνώμη και τσίμπησα τα dell ευτυχώς , και λέω ευτυχώς γιατί τα dell έχουν πολύ πιο μικρά πλαίσια ειδικά όταν τα γυρνάς κάθετα έχουν ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση και το βασικότερο έχουν DP που στο eyefinity πεζή μεγάλο ρολο (δεν είναι να μπλέκεις με adaptores) η καινούργιες κάρτες τις ati τουλάχιστον βγάζουν ένα dvi πλέον οποτε θα χρειαστείς 2 DP. και εμενα και τα τρία είναι άψογα φτου φτου!!!

όσο για το pivot που λες εγώ πεζό mmo games πιο πολύ ( λιώνω swtor )οποτε το fov όταν τα έχω οριζόντια είναι πιο cheat , αλλα κάθετα έχουν άλλοι χάρι λες και πεζής με 50 monitor αισθάνεσαι :p μέχρι και για ταινίες αξίζει !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω περυσι ειχα αγορασει μια 2311 (απο το msystems),με καμμια 100 πιξελ καταστραμμενα(απο χτυπημα μαλλον), οταν πηρα την dell τηλεφωνο μου ειπαν να παω στο μαγαζι που την πηρα να μου την αλλαξουν κατευθειαν ως DOA.Την επομενη μερα πηγα στο msystems και μου την αλλαξανε.

Και εγώ έχω αγοράσει και τα δύο Dell μόνιτορς που χρησιμοποιούμε από το Msystems. Άψογο κατάστημα που θεωρείται κορυφή στην Ελλάδα όσον αφορά τα μόνιτορς της Dell. Στο ατελιέ έχουμε το 2722 με τα 4 μεγαπίξελ ανάλυση, και στο σπίτι έχω το 2410. Και τα δύο μόνιτορς βγήκαν άψογα. Πλην της χρωματικής ομοιομορφίας του πάνελ βεβαίως, που όμως γνωρίζουμε εκ των προτέρων ότι δεν μπορεί να είναι τέλεια σε ένα IPS πάνελ.

Συγκεκριμένα, σε λευκό πατερνάκι 100%, τα τελευταία δέκα εκατοστά της δεξιάς πλευράς του πάνελ στο 2722, παρουσιάζουν ένα ελαφρό μπλε tint. Στο 2410 πάλι, με εντυπωσίασε η βελτίωση που παρουσίασε από μόνη της η οθόνη όσον αφορά τη χρωματική ομοιομορφία του πάνελ. Συγκεκριμένα, τα αριστερά 10 εκατοστά του πάνελ είχαν ένα ελαφρό κόκκινο tint, ενώ τα αντίστοιχα δεξιά 10 εκατοστά ένα ελαφρό πράσινο-μπλε tint. Σε λευκό πατερνάκι 100% το φαινόμενο ήταν αρκετά ορατό, σε σημείο που είχα αρχίσει να προβληματίζομαι για το αν έπρεπε να καλέσω το Msystems και να ζητήσω αντικατάσταση. Μέσα σε μερικές μέρες λειτουργίας όμως, το 2410 άρχισε να μειώνει το φαινόμενο από μόνο του, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο σχεδόν να το εξαφανίσει μετά από κανένα μήνα!!! :dance3:

Αντίθετα, στο 2722 δεν άλλαξε τίποτα στη συμπεριφορά του πάνελ, και το έχουμε σχεδόν δύο χρόνια. Τέλος, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, δεν μπορούν να γίνονται συγκρίσεις ανάμεσα στις ναυαρχίδες της Dell και αντίστοιχα μόνιτορς της LG, τουλάχιστον όσον αφορά την πιστότητα της εικόνας out of the box. Και το 2722 παλαιότερα, όσο και ο αντικαταστάτης του, το 2711, καθώς και το 2410, έρχονται με δύο καλιμπραρισμένα mode από το εργοστάσιο, το Adobe RGB και το SRGB mode, με τα αντίστοιχα πιστοποιητικά μέσα στα κουτιά. Αυτό από μόνο του αποτελεί εξαιρετικό εργαλείο για το μέσο χρήστη, ο οποίος δεν διαθέτει αισθητήρα αλλά και τις ανάλογες γνώσεις για να καλιμπράρει μόνος του την οθόνη του. :T:

Link to comment
Share on other sites

με τη dell που μίλησα πάλι σήμερα, μου εξήγησαν ότι αν επιθυμώ μπορούν να μου παραδώσουν άμεσα μία ανακατασκευασμένη οθόνη αλλά για καινούργια δεν έχουν αυτοί απόθεμα και θα τους έρθει απ' έξω σε 1 περίπου μήνα. επίσης να τονίσω ότι έρχονται αυτοί στο χώρο σου (πολύ θετικό αυτό). από την μέχρι τώρα επικοινωνία με την εταιρεία δεν έχω κανένα παράπονο. ούτε βέβαια και με την lg είχα παλαιότερα. πάντως μεταξύ της dell και των lg ips 231- 235, η lg 231 υπερτερεί στην hdmi σύνδεση και στη ρύθμιση των χρωμάτων από ειδικούς της εταιρείας (όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της η lg). προσωπικά πιστεύω ότι και οι 3 παραπάνω οθόνες είναι εξίσου καλές.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3208]zomg[/MENTION] : Όταν λες ημι-προβληματική, τι εννοείς ;

Παλιότερη ιστορία... Και όχι με την u2312. Αλλά με την 2209WA. Είχα κάνει και θέμα

τότε, αλλά πήγε άκλαυτο. Απλά το ανέφερα εδώ για να δει ο topic-starter πως ΔΕΝ

είναι ο μόνος που είχε τέτχοια τρεχάματα/προβλήματα με Dell και ακόμη και μετά από

2+ χρόνια από την περίπτωσή μου, η Dell συνεχίζει στο ίδιο τροπάρι. Ντάξ, το έχουμε

γράψει άπειρες φορές. DELL = TOP (vfm) οθόνες, TOP RMA (ισχύει ακόμη αυτό; γιατί

κάτι περίεργα διαβάζω τελευταία), αλλά από κει και πέρα δεν μασάμε και κουτόχορτο.

Link to comment
Share on other sites

Ψηνομαι να αλλαξω τα ΤΝακια μου για να παω σε IPS αλλα εννοειται οτι με αυτα που διαβαζω θα παω στο IPS της LG.
Αν το αντέχει η τσέπη σου πάντως, πήγαινε σε Eizo IPS+LED όπως foris 2332. Θα έχεις το καλύτερο support και μια οθόνη που τη κρατάς 7+ χρόνια και δεν είναι αναλώσιμο.

Σε dell κράταγα μικρό καλάθι εξ' αρχής, δεν είναι μόνο στα μόνιτορ, και σε σταθερά PCs έχει λερωμένη τι φωλιά της.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έλεγα ότι είναι καλύτερη η συγκεκριμένη. Δε την έχω δει από κοντά όμως αυτά που λέει πχ

Power Gamma for Gaming

10-Bit Gamma Correction (<---ειδικά αυτό!)

Είναι τέρμα άχρηστα και το μόνο που καταφέρνουν είναι να χαλάνε το calibration της οθόνης. Το βασικότερο σε μια οθόνη δεν είναι να έχει φανταχτερά χρώματα με το να φωτίζει σκοτεινές περιοχές. Το σωστό είναι να έχει σωστό gamma σε όλα τα χρώματα, σωστή αντίθεση κτλ. έτσι ώστε να βλέπεις τα χρώματα και το φάσμα άσπρο-μαύρο όσο πιο φυσικά γίνεται. Αν είναι να αγοράσεις οθόνη με όλα αυτά πάνω που χαλάνε το calibration, δεν έχει νόημα να την calibrαρεις. Αντιθέτως η Dell led για αυτά που προσφέρει όπως την έχω δει calibrated (δε την έχω ο ίδιος) είναι χάρμα οφθαλμών.

Link to comment
Share on other sites

10-bitες είναι όλες οι eizo εδώ και πολλά χρόνια (ακόμη και τα TN).

Δεν υπάρχει eizo που να μην αποδίδει σε αυτά που ζητάς, όλες έχουν πολύ καλή απόδοση στα χρωματικά φάσματα εκεί που δεν τις φτάνουν οι άλλες.

Αν ζητάς το ακόμη καλύτερο από τη Foris, η ψάξε για την Foris FX (με SPVA) η ακόμη καλύτερα Eizo Coloredge / NEC spectraview / Lacie (αυτές είναι χωρίς αμφισβήτηση επαγγελματικές!)

Link to comment
Share on other sites

Αν το αντέχει η τσέπη σου πάντως, πήγαινε σε Eizo IPS+LED όπως foris 2332. Θα έχεις το καλύτερο support και μια οθόνη που τη κρατάς 7+ χρόνια και δεν είναι αναλώσιμο.

Σε dell κράταγα μικρό καλάθι εξ' αρχής, δεν είναι μόνο στα μόνιτορ, και σε σταθερά PCs έχει λερωμένη τι φωλιά της.

Δεν το αντεχει γιατι επειδη παιζω σε surround θα πρεπει να παρω τρια μονιτορ!:p

Παντως αν παρω κατι θα περιμενω τα νεα LG στα 120hz που δεν θα εχουν καθολου καδρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σήμερα, ήρθε η νέα οθόνη (ολοκαίνουργια) με courier στο σπίτι, σε λιγότερο από ένα μήνα.

βέβαια το πρόβλημα που παρουσίαζε η οθόνη μου πλέον δεν φαίνεται μειώνοντας στην ορατότητα στο 01.

επίσης αν και οι 2 οθόνες κατασκευάστηκαν τον οκτώμβριο του 11, η πρώτη είναι rev A02 και αυτή που μου έφεραν rev A01. δεν υπάρχει καμία διαφορά πάντως στις 2 οθόνες κοιτώντας τες δίπλα-δίπλα.

και η δεύτερη οθόνη αυξάνοντας τη φωτεινότητα στο 75 παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.

θα περιμένω και το φως της ημέρας αλλά μάλλον με βλέπω να κρατάω την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Από ρεύματα, γειώσεις κλπ στο σπίτι είσαι οκ; Τις συνδέεις ψηφιακά με τον υπολογιστή σου; Μήπως έχεις αλλάξει το refresh rate σε κάτι μη συμβατό; Το flicker που περιγράφεις είναι κάπως... περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Από ρεύματα, γειώσεις κλπ στο σπίτι είσαι οκ; Τις συνδέεις ψηφιακά με τον υπολογιστή σου; Μήπως έχεις αλλάξει το refresh rate σε κάτι μη συμβατό; Το flicker που περιγράφεις είναι κάπως... περίεργο.

η οθόνη τρέχει στα 60hz μέσω vga αναγκαστικά. για τα ρεύματα θα κάτσω το Σ/Κ να συνδέσω έναν σταθεροποιητή, αν και δεν έχω πιστεύω προβλήματα τάσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

να αφησω κι εγω την εμπειρια μου εδω.

Προβλημα με το usb hub της 2311 μου

Μιλαω με Dell, σε μια μερα ήρθε μια 2312ΗΜ που πρεπει να ειναι referbished, αν και πιο πολυ με καινουργια μου μοιαζει. Μου αφησανε και την 2311 μεχρι και την Τριτη να δω αν ειμαι πληρως ευχαριστημενος απο την αντικατασταση. Πολυ καλη αντιμετωπιση θεωρώ - γιατι ειχα ψιλοτρομαξει με αυτα που ειχα διαβασει απο καιρο. Βεβαια στο τηλ τους εδωσα να καταλαβουν οτι η 2311 μου ειναι πενα και οτι να μην μου στειλουν καμια refurbished εκτρωμα γιατι οπως θα την φερουν θα την παρουν πίσω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα εγω παντως σε οποια εταιρεια και να ημουν θα δοκιμαζα να φτιαξω το Hub η θα το αφηνα ετσι. Παιζεις tzoker για ενα Hub στο τι θα σου φερουν.... Ασε που για ακομα μια φορα η dell ειναι για τα πανηγυρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.