Jump to content



ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗ


x0ntr0s

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΔΡΟΨΥΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ DEN EXΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΘ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΥΔΡΟΨΥΞΗ(ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ GAMING MODE ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ)

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:

case: THERMALTAKE armor+ vh6000bws

mother: MSI BIGBANG TRINERGY

processor: ΙNTEL CORE I7 860 2.8GHz

heatsink: COOLERMASTER V8

ram: GSKILL RIPJAWS 4GB

graphic: ASUS GTX260 216 CORES

KAI ENA 1000W TROFOΔΟΤΙΚΟ ΤΗΣ COOLERMASTER

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, καλώς ήρθες :)

Αν θέλεις, μη γράφεις με κεφαλαία, γιατί αυτό συμβολίζει ότι φωνάζεις στο internet.

Όσον αφορά στην υδρόψυξη, πες μας τι θέλεις να ψύξεις ή ποιό είναι το κεφάλαιο που διαθέτεις.

Σε γενικές γραμμές πάντως, αν δεν έχεις στήσει ποτέ, καλό θα ήταν να στη στήσει κάποιος που γνωρίζει, ή να πάρεις ένα έτοιμο κιτ από την αγορά και να ξεκινήσεις με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φιλε μ και καλως σασ βρισκω..

απλα επειδή δεν τα παω καλα με τουσ τονους γιαυτο εγραψα στα κεφαλαια..δεν ειμαι και πρωταρησ στο ιντερνετ..:)

κοιταξε ασχολουμε με υπολογιστες παρα πολυ καιρο και βασικα και το δικο μ pc εγω το εστησα..οποτε δεν πιστευω να ειναι δυσκολο να στησω μια υδροψυξη..(ετσι πιστευω!!)σου λεω δεν εχω καν μπει στο τριπακι να ασχοληθω με υδροψυξη γιατι μου αρκουσε το aircooling απλα εχω φαγουρα να δωσω λεφτα!!! :):):):):):):):)

απλα λεω να ομορφηνω λιγο το εσωτερικο..κοιτα για το θεμα τιμης να μην ξεπερναει και τα 500...απλα θελω να ειναι εσωτερικη ολη η υδροψυξη και αποτελεσματικη για τον επεξεργαστη..

Link to comment
Share on other sites

Με 500€, μπορείς να κάνεις κάτι πάρα πολύ καλό και αναβαθμίσιμο, με την έννοια του να μη χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη αλλαγή σε μελλοντική αναβάθμιση. Τώρα το τι θα βάλεις, έχει να κάνει και με το γούστο, αφού η απόδοση μεταξύ κοντινών τιμών είναι περίπου η ίδια.

Όσον αφορά το πως να τη στήσεις, δεν έχει σχέση με το pc, είναι κάτι πολύ διαφορετικό και ως προς τη μεθοδολογία, αλλά και ως προς τις απαιτήσεις.

Αν μένεις Αθήνα, πήγαινε μια βόλτα από τον [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] που πιστεύω ότι έχει τη μεγαλύτερη εμπειρία εδώ μέσα, να δείτε τι μπορεί να γίνει στο κουτί σου ως βέλτιστη λύση. Θα δει πολλές λεπτομέρειες που δε θα δω εγώ ή εσύ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αλεξανδρουπολη και δεν γινεται..απλα ποιεσ ειναι οι ''καλες'' μαρκες απο θεμα εξαρτηματων οπωσ ψυγειου αντλιες κτλ..πιστευω οτι μια ετοιμη υδροψυξη τησ corsair hydro akoma kai tο τελευταιο μοντελο τησ δεν πιστευω οτι θα αξιζει οσο μια που θα φτιαξει καποιος..

Link to comment
Share on other sites

μια οικονομικη και Universal λυση ειναι αυτη

λεω universal γιατι για την gtx260 δεν αξιζει να επενδυσεις σε full cover block imho.

μια ποιο ποιοτικη και αποδοτικη λυση που θα αποτελεσει και πολυ καλη βασση

για μελλοντικες αναβαθμισεις/επεκτασεις ειναι αυτη εδω

με αποδοτικοτερα και περισσοτερα ψυγεια, με nickel plated blocks, παλι universal vga block, καλυτερο cpu block, δυνατοτερη αντλια, καλυτερο σωληνα, compression ρακορακια κτλ...

οπως και να εχει βεβαια το κουτι σου θελει καποιες μετατροπες για να παρει τα ψυγεια

δλδ κοψιμο στο πατωμα και αναλογα τα fans που θα επιλεξεις

ισως να χρειαστει και ροδακια για σηκωμα απο το εδαφος

Link to comment
Share on other sites

μια ποιο ποιοτικη και αποδοτικη λυση που θα αποτελεσει και πολυ καλη βασση

για μελλοντικες αναβαθμισεις/επεκτασεις ειναι αυτη εδω

Απορία, δική μου...:

Δεν είναι υπερβολή τα 2 τριπλά και το ένα μονό; Δηλαδή, και SLI/CF να βάλει απάνω κάποια στιγμή, ίσως να τα χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Καμία παθητική ψύξη δε θα σου κατεβάσει τις θερμοκρασίες χαμηλότερα από αυτές που έχεις στο χώρο. Η σωστές υδροψύξεις έχουν συνήθως μεγαλύτερη χωρητικότητα, άρα ψύχουν περισσότερα components και περισσότερη ησυχία σε σχέση μια μια αερόψυξη που παράγει το ίδιο έργο.

Link to comment
Share on other sites

Απορία, δική μου...:

Δεν είναι υπερβολή τα 2 τριπλά και το ένα μονό; Δηλαδή, και SLI/CF να βάλει απάνω κάποια στιγμή, ίσως να τα χρειαστεί

ooops sοrry!

ξεχασα να βγαλω το Phobya G-Changer απο το καλαθι

ενα τριπλο κι ενα μονο χρειαζεται το setup.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.