Jump to content



Αγορά νέου Η/Υ


Filippos Gonzales

Recommended Posts

Κατ' αρχάς να σας καλωσορίσω διότι είμαι καινούργιος στο Forum.θέλω την βοήθεια σας για να αγοράσω έναν καλό και οικονομικό υπολογιστή:rubik:.Το ποσό που διαθέτω ειναι 550-650Ε.

Τα χαρακτηριστικά είναι τα εξής => Case:COOLER MASTER ELITE 334 NVIDIA EDITION

PSU:Corsair Builder Series 600W V2 80+

MOBO:Gigabyte MB 990FXA-UD3

CPU:AMD FX 4100(3,6 GHz)

CPU COOLER:ARCTIC COOLING FREEZER 7 PRO

RAM:Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit

GPU:TwinTech GTX 550 Ti

Η τιμή του είναι περίπου 590Ε

θα ήθελα να μου πείτε τα σχόλια σας και αν θέλετε να προτείνετε τίποτα.:T:

Ευχαριστό πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

έχεις κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί υπόψη ή προτείνουμε από όπου να'ναι....?

γενικά απ'την σύνθεσή σου το πρώτο πράγμα που θα άλλαζα είναι το τροφοδοτικό....

πάνε σε κάτι επώνυμο...μην στα στείλει όλα μαζί

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν μπερδεβομαι και σε ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον σου.

θα σκεφτώ πολλά πράγματα μέχρι την αγορά του, οπότε οτι μου

προτείνετε θα το συμπεριλάβω στις σκέψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

για καρτα γραφικων μην παρεισ 550ti

6850 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

παρε μια 6850

εαν μπορεσεις να βαλεις μια 6870 ακομα καλυτερα

6870 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Ετσι θα εχεις ενα αξιοπιστο μηχανημα σε ολους τους τομεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και το παρακάτω που ΔΕΝ είναι ΜΌΝΟ από ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά και από περισσότερα και αρκετά καλά καταστήματα !

Κουτί: Thermaltake Commander MS-I VN400A1W2N Midi Tower no PSU Black (USB III στο front panel )

CASE :: Thermaltake Commander MS-I VN400A1W2N Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Τροφοδοτικό: Adata BN series 550W 80+ (Ποιοτικότατο σε τιμή ευκαρίας !!! Δεν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο !! Σηκώνει μέχρι και SLI /CROSSFIRE δυο 6870 καρτών γραφικών σαν αυτή που σου προτείνω !! )

Adata BN series 550W 80+ - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

Δες και Review του τροφοδοτικού :

ADATA BN-550 Power Supply Review | Hardware Secrets

AMD PHENOM II X4 960T 3.0Ghz (Kαλύτερος από τον 4100 ενώ σε πολλές περιπτώσεις ξεκλειδώνει και σε X6 ) ! Πχ. κοίταξε τον δικό μου που μετά το ξεκλείδωμα τον αναγνωρίζει το CPU-Z σαν 1600Τ!!

2217955.png

CPU-Z Validator 3.1

PROCESSOR :: AMD Phenom II X4 960 3.0 GHz Quad Core Socket AM3 95W Box Black Edition (HD96ZTWFGRBOX) - Visionstudio.gr

MSI 870A-G54 (FX EDITION) (ΑΜ3+ , 6X SATA III, 2X USBIII, CROSSFIRE 1X16 + 1X4, 140Watt TDP, Military Class Cap = rock solid, core unlocker για να ξεκλειδώσεις τον 960T, απίστευτη τιμή !!) (Στο πλαίσιο κοστίζει κοντά στα 90€ )

MOTHERBOARD :: MSI Socket AM3+ 870A-G54 (FX) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

MSI Global ? Mainboard - 870A-G54 (FX)

KINGSTON 8GB DDR3 1600Mhz

MEMORY :: Kingston Hyper X 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3K2/8GX) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

Κάρτα γραφικών : SAPPHIRE TECHNOLOGY Radeon HD 6870 - 1GΒ (11179-09-20G) (Μακράν ανώτερη κάρτα γραφικών από αυτή που διάλεξες )

SAPPHIRE TECHNOLOGY Radeon HD 6870 - 1GΒ (11179-09-20G)

Και SSD δίσκος !!!! OCZ 60GB Agility III AGT3-25SAT3-60G Solid State Drive SATA SSD 2.5''

HDD :: OCZ 60GB Agility III AGT3-25SAT3-60G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

Ψήκτρα : Corsair CPU Cooler Air Series A50 (Intel 775,1156,1366 & AMD AM2/AM3) (με 120άρη ανεμιστήρα για χαμηλότερο θόρυβο και καλύτερες θερμοκρασίες είναι αρκετά ανώτερη της freeer 7 pro)

Corsair CPU Cooler Air Series A50 (Intel 775,1156,1366 & AMD AM2/AM3) - Ψύκτρες - plaisio.gr

-------------------------------------------------------------------

Σύνολο: 580€ !!! Mε ένα πολύ ποιο δυνατό και ποιοτικό σύνολο σε κάθε τομέα !!! τα 10€ για μεταφορικά !!!

Σε αξιοπιστία AMD και INTEL είναι το ίδιο πράγμα !!! Δες σπάνε με τίποτα και ΔΕΝ χαλάνε με τίποτα !!! Μην σε απασχολεί κάτι τέτοιο !!!

Από εκεί και πέρα αν επιμένεις να πας σε FX κοίταξε από τον FX -6100 και επάνω, ενώ εγώ αν έδινα 150€ θα πήγαινα σε PHENOM II X6 ακόμα και σήμερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παλικάρια πιο πάνω αλλά θα σου πρότεινα κιόλας να σκεφτείς και την επιλογή να πας σε INTEL.

Intel CPU Intel Core i3 2100(s1155, 3.1GHz) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

(110Ε)

Gigabyte H67MA-USB3-B3 (s1155, H67, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

(96Ε)

Ίσως δώσεις κάτι παραπάνω απλά θα έχεις και την ενσωματωμένη GPU σε περίπτωση βλάβης. Το άλλο πλεονέκτημα είναι ότι ο Ι3 δεν καίει ρεύμα πολύ και παίζει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Ένας φίλος τον έχει και σε παιχνίδια είναι αρκετά καλός (δεν πιάνει 100fps αλλά δεν βλέπει σπασίματα)

Τώρα άμα πας σε AMD θα σου πρότεινα να περιμένεις λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο ακόμα μπας και έρθει ο 4170 που παίζει στα 4.2ghz. Αλλιώς χτύπα τον 4100 που λες (αφού δεν προτιμάς τον 6100). Σε επιδόσεις μπορεί να υστερεί από τον 960Τ ή τους Χ6, αλλά σε θέρμανση και κατανάλωση είναι πιο βελτιωμένος.

Από GPU προτείνω αυτές του συστήματος μου. Πολύ καλές (2 τις έχω σε XF), αθόρυβες και ψυχρές... Αν περιμένεις και λίγο όπως λέω και πιο πάνω θα τις βρεις και πιο φτηνές (από 170 που πάνε ακόμα στο Πλαίσιο, 150 σε άλλα μαγαζιά).

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

tavliban. Θα προτιμούσα 960Τ από διπύρηνο 2100 ενώ με τα ίδια χρήματα με αυτά που λες θα έβαζα

AMD PHENOM Χ6 1075T

AMD Phenom II X6 1075T | Skroutz.gr

MSI 870A-G54

MOTHERBOARD :: MSI Socket AM3+ 870A-G54 (FX) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

--------------------------------------------

Aπείρως καλύτερος συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι! για Ι3 το λέω πάντα σε κριτήριο κατανάλωσης ρεύματος και θερμοκρασίας. Κατά τα άλλα όπως γράφω παρακάτω προτείνω και ΑΜΔ. Απλά θεωρώ πως πρέπει να περιμένει λίγο στην περίπτωση τους ειδικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.