Jump to content



Κοροϊδια απο μελος του forum(ZODIAC)..


sir_platanight

Recommended Posts

Το ζαλιζετε χωρίς λόγο ,οσοι ασχολούνται συστηματικά ξέρουν πως πάει :

Συναλλαγή χερι με χερι 90% επιτυχία, αντικαταβολή 80%, κατάθεση αν είσαι ο πωλητής 100% ,αν οχι ,λοττο .

Εγώ προσωπικά κάποιους σταθερούς εδω του φόρουμ θα τους εμπιστευόμουν και για κατάθεση.(ανάλογα το ποσό,για κάπως πιο σοβαρά ποσά δεν εμπιστεύομαι ούτε την μανα μου)

Διαφορετικά ΠΑΝΤΑ χέρι με χερι.

Αντικαταβολες και τέτοια ,ξουτ, μακρια .

Πολλά γίνονται και με αυτές, από καθυστερήσεις,μέχρι κερατιατικα μεταφορικά περα δώθε.

Τα παιδια που την έπαθαν απο το γνωστό λαμογιο ,ας το δουν θετικά.

Χωρίς αυτήν την εμπειρία δε θα μάθαιναν ότι γίνονται και τέτοια.

Τώρα ξέρετε.

Την επόμενη φορα φταιτε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, das said:

Διαφορετικά ΠΑΝΤΑ χέρι με χερι.

Έδωσα στον @tragikos την GB 7970 μου, χέρι-χέρι. Πες ότι δε με ήξερε. Την ανοίγει, τη βλέπει, όλα καλά. Πάει σπίτι, τη βάζει και είναι off, ή είναι 7750...

Τι κάνει;

Ουδέν λάθος αναγνωρίζεται πέραν της απομάκρυνσης εκ του ταμείου.

Link to comment
Share on other sites

ώχου μωρέ παιδιά παίρνετε μία περίπτωση στη κ0λ0πετινιτσα σαν κανόνα.

 

Τίποτα δεν εξασφαλίζει τον αγοραστη αν το πάρουμε έτσι. Στο κάτω κάτω της γραφής αγοράζεις κάτι μετάχειρο για να γλυτώσεις τα λεφτά που θέλει σαν καινούριο. Υπάρχουν ρίσκα πως να το κάνουμε; Μπορεί να βγάλω εγώ κάτι απο το PC μου και στη μεταφορά μέχρι να το δώσω στον τάδε να την πάθει. Μπορεί χίλια δυο. Αν δε βλέπουμε το γενικό αλλά μία περίπτωση και μόνο δε θα πρέπει να αγοράζουμε τίποτα και από κανένα αν είναι μεταχειρο. 

 

Αναλύστε το βέβαια όσο θέλετε. Πάω να φάω φασολάκια :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Έδωσα στον @tragikos την GB 7970 μου, χέρι-χέρι. Πες ότι δε με ήξερε. Την ανοίγει, τη βλέπει, όλα καλά. Πάει σπίτι, τη βάζει και είναι off, ή είναι 7750...

Τι κάνει;

Ουδέν λάθος αναγνωρίζεται πέραν της απομάκρυνσης εκ του ταμείου.

Εδω η απαντηση ειναι αυτο που εγραψα μερικα ποστ πιο πριν. Φροντιζεις (οταν εισαι ο αγοραστης) να αγορασεις κατι το οποιο βρισκεται ακομα εντος εγγυησης και συνοδευεται απο αποδειξη αγορας. Ετσι ακομα και αν ειναι ελαττωματικο μπορεις να κανεις το rma σου. Για το αν ειναι αλλο προιον απο αυτο που λεει ο πωλητης παλι υπαρχει τροπος να το ελεγξεις αλλα ειναι μια διαδικασια και νομιζω οτι μιλαμε για περιπτωση που δυσκολα θα σου τυχει, εκτος και αν ο αλλος ειναι εντελως απατεωνας. Με ενα skype η teamviewer μπορεις να ελεγξεις το προιον και τη λειτουργια του πριν το ξεκουμπωσει ο πωλητης και να ελεγξεις την ταυτοτητα του. Τωρα αν ο αλλος λεει οτι πουλαει μια gtx 980 πχ, ψαξεις και δεις οτι ειναι οντως 980, αλλα στην αγοραπωλησια ερθει με συσκευασια 980 αλλα μεσα εχει μια αλλη gigabyte ξερω γω, ε τοτε νταξει... Ειναι απατεωνας και σε κοροιδεψε. Θα την πατησεις και τελος. Εδω γινονται αγοραπωλησιες ολοκληρων αυτοκινητων που κατα τον πρωτο ελεγχο (απο μηχανικο κιολας) ολα φαινονται οκ αλλα αργοτερα φαινεται οτι το μισο αμαξι μπορει να ειναι τροπετο ξερω γω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, karmen1983 said:

ώχου μωρέ παιδιά παίρνετε μία περίπτωση στη κ0λ0πετινιτσα σαν κανόνα.

Δεν το αναλύω, απλά αναφέρθηκα στο "ΠΑΝΤΑ" που δε σε εξασφαλίζει. Όπως λες, πάντα υπάρχει ενδεχόμενο να σε εξαπατήσει κάποιος.

 

5 minutes ago, karmen1983 said:

Αναλύστε το βέβαια όσο θέλετε. Πάω να φάω φασολάκια 

Μπλιάξ!

 

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα στον @tragikos την GB 7970 μου, χέρι-χέρι. Πες ότι δε με ήξερε. Την ανοίγει, τη βλέπει, όλα καλά. Πάει σπίτι, τη βάζει και είναι off, ή είναι 7750...

Τι κάνει;

Ουδέν λάθος αναγνωρίζεται πέραν της απομάκρυνσης εκ του ταμείου.

Για αυτό είπα 90%.

Μέχρις στιγμής έχω σταθεί τυχερός και δεν έχω φάει φολα, αλλά είτε συναλλασομαι με κάποιον με αξιολογήσεις, είτε "γνωστό " απο το lab πχ, είτε παίρνω πράγμα που ειναι σχεδον καινούργιο με εγγύηση κτλ.

Τώρα αν σε ξέρω απο εδω, και μου την κάτσεις ,πλέον, πιο πολυ θα στεναχωρηθω παρα θα στραβώσω .

Να θυμίσω ότι οι Αθηναίοι ,εκτός απο οοολα τα σκ@τ@ που τρώμε στη μαπα με την κωλοΑθηνα ,έχουμε το μεγαλο πλεονέκτημα στις συναλλαγές τέτοιου τύπου ,ότι έχουμε πολλές ευκαιρίες .

Αν έμενα πιο μακρια, θα ήμουν πιο υγιής,ήρεμος, ευτυχισμένος,ίσως ειχα ακόμα μαλλιά, μεν, θα ειχα θέμα με τις συναλλαγές μεταχειρισμένων δε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αγοράζω αποκλειστικά από άτομα με σταθερή παρουσία εδώ ή από άτομα για τα οποία μπορεί να μου εγγυηθεί κάποιος έμπιστος για αυτά. Λόγω της ιδιότητας του reviewer (όπως έχετε δει υπογράφω τα review με κανονικό όνομα) και του γεγονότος ότι όλα μου τα στοιχεία (διεύθυνση γραφείου, τηλέφωνα κλπ) είναι πανεύκολο να βρεθούν με ένα απλό googlaρισμα (έχω καταχωρημένο το γραφείο στο google maps) δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με οποιονδήποτε ζήτησα κατάθεση.

 

Ούτως ή άλλως με το ebanking και την άμεση πρόσβαση στις κινήσεις των λογαριασμών, το δέμα φεύγει πριν καλά καλά ο αγοραστής με ενημερώσει ότι έβαλε τα χρήματα.

 

Δυστυχώς όμως υπάρχει κόσμος που είναι είτε εύπιστος, είτε αφελής, είτε έπεσε θύμα κάποιου con-artist και πρέπει να φυλαγόμαστε όσο μπορούμε. Όταν αγόρασα ένα Laptop από γερμανικό ebay βιντεοσκόπησα το άνοιγμα της συσκευασίας (αφού πρώτα ζουμαρα στις ετικέτες με τα στοιχεία) και το πρώτο boot ώστε να έχω ένα κάποιο αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση προβλήματος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά να μην κάτσει η στραβή. Με τον Κινέζο που μου έστειλε το λάθος προϊόν, τελικά σήμερα μπήκα σε διαδικασία επιστροφής. Προσωπικά δεν νιώθω ότι έχω κάποια προστασία από το ebay και ας άνοιξα θέμα στο resolution center πριν την αποστολή του αντικειμένου, από την στιγμή που αυτός συνεχίζει να έχει τον τελευταίο λόγο. Μπορεί να παραλάβει και να ισχυριστεί ότι αυτό ήταν χαλασμένο ή δεν ξέρω τι άλλο. Γενικά ποτέ δεν νιώθεις ασφαλής όταν είσαι αυτός που δίνει τα χρήματα. Και σε προϊόντα τεχνολογίας ειδικότερα, ακόμα και σε συναλλαγή χέρι με χέρι, αυτός που παραλαμβάνει το αντικείμενο, δεν μπορεί να είναι σίγουρος απόλυτα για αυτό που παραλαμβάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Αν έμενα πιο μακρια, θα ήμουν πιο υγιής,ήρεμος, ευτυχισμένος,ίσως ειχα ακόμα μαλλιά, μεν, θα ειχα θέμα με τις συναλλαγές μεταχειρισμένων δε.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό συμπέρασμα αυτού του thread, δυστυχώς ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 μέρες πούλησα ένα hardware component σε ένα παλικαράκι με την διαδικασία χέρι χέρι. Το παιδί με ρώτησε τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που δεν δουλέψει το αντικείμενο.

 

Από μεριάς μου του είπα, δεν ξέρω το πόσο καλός είσαι να δένεις μηχανήματα, μπορεί να είσαι ο καλύτερος ή τελείως ατζαμής και να το χαλάσεις μόνος σου. Του πρότεινα άμα θέλει να με φωνάξει ο ίδιος στον χώρο του και να το τοποθετήσω εγώ για να είμαστε και οι δύο σίγουροι. 

 

Λέγοντάς του αυτό μου είπε ότι εφόσον του πρότεινα αυτό είναι πλέον σίγουρος ότι το αντικείμενο είναι σε καλή κατάσταση. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Το ζαλιζετε χωρίς λόγο ,οσοι ασχολούνται συστηματικά ξέρουν πως πάει :

Συναλλαγή χερι με χερι 90% επιτυχία,

Διαφορετικά ΠΑΝΤΑ χέρι με χερι.

 

Eσεις όλοι που υπεραμύνεστε την συναλλαγή αυτή πόσες φορές έχετε τσεκάρει (εκτός απο το προϊόν) τα χρήματα που παραλαμβάνετε;:amen:

Εγω σε μια τέτοια συναλλαγή έφαγα φόλα με 2 πλαστα 50/άρικα στα 4 συνολικά, τα οποία τα κατάλαβα πολύ αργότερα στο σπίτι, και ευτυχώς οχι σε κανένα περίπτερο να με τρέχουν μέσα!

 

Για αυτό και μόνο τον λόγο συν του οτι ειμαι επαρχία και το ''χέρι με χέρι '' είναι σπάνιο, στέλνω αντικαταβολή χωρίς κανένα πρόβλημα (ο ταχυδρόμος φέρνει τα φράγκα σπίτι, χτυπάει και τα δίνει, αλλιώς η κούριερ τα βάζει κατευθείαν σε λογαριασμό σου), προτιμώντας βέβαια την κατάθεση!:hehe:

 

Έγινε επεξεργασία από orderlover
Link to comment
Share on other sites

Eσεις όλοι που υπεραμύνεστε την συναλλαγή αυτή πόσες φορές έχετε τσεκάρει (εκτός απο το προϊόν) τα χρήματα που παραλαμβάνετε;

Εγω σε μια τέτοια συναλλαγή έφαγα φόλα με 2 πλαστα 50/άρικα στα 4 συνολικά, τα οποία τα κατάλαβα πολύ αργότερα στο σπίτι, και ευτυχώς οχι σε κανένα περίπτερο να με τρέχουν μέσα!

 

Εγώ προσωπικά τα κοιτάζω παντα.

Είμαι πολλά χρόνια στην πιάτσα, το θεωρώ αυτονόητο ότι παίζει να γίνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2016 at 11:49 AM, orderlover said:

Eσεις όλοι που υπεραμύνεστε την συναλλαγή αυτή πόσες φορές έχετε τσεκάρει (εκτός απο το προϊόν) τα χρήματα που παραλαμβάνετε;

Να σου πω την αλήθεια, δεν το ψάχνω πολύ, θα μπορούσα να την έχω πατήσει.

Για αυτό επιλέγω πρώτα paypal ή λογαριασμό.

Όταν πούλησα τις δύο μηχανές μου, πήγα μαζί με τον αγοραστή στην τράπεζα και τα κατέθεσε σε λογαριασμό μου. Μετά του έδωσα άδεια και κλειδιά.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Για την αποστολή κάποιου προιόντος και οι μεν και οι δεν στον τρόπο πληρωμής(αντικαταβολή/κατάθεση) έχετε δίκιο ανάλογα από ποια θέση το βλέπετε πωλητή/αγοραστή.

Το 99% όταν βάζω αγγελία η συναλλαγή γίνετε χέρι χέρι με έλεγχο στον χώρο μου, αν δεν μπορεί να γίνει στον χώρο μου γίνετε στο αυτοκίνητο κουβαλώντας ups δειγματίζωντας το εκείνη την στιγμή. Μια φορά την πάτησα που έδωσα μητρική και δεν ήξερε να κάνει bios update για να δει το cpu,

μου την επέστρεψε έκανα το bios update και τον έστειλα επειδή νόμιζε ότι τον κορόιδεψα. Η μητρική δουλεύει κομπλέ.

 

Σήμερα μου έστειλε μήνυμα κάποιος για gpu που ψάχνω για ένα μηχάνημα, μου λέει πχ 80€ , δεν έχει εγγύηση κάτι για αμερικές μου έλεγε, σε περιοχή κοντά μου μένει. Επειδή του είπα για έλεγχο , μου λέει να στείλει κάποιο βίντεο από heaven ή gameplay. Απαντώ έλεγχο στον χώρο του (να φέρω το pc

που θα μπει να την τεστάρω ή και στο δικό του, δεν είχα θέμα) ή στο χώρο μου. Μου λέει έλεγχος θα γίνει με 120€.

Τον ευχαρίστησα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για την αποστολή κάποιου προιόντος και οι μεν και οι δεν στον τρόπο πληρωμής(αντικαταβολή/κατάθεση) έχετε δίκιο ανάλογα από ποια θέση το βλέπετε πωλητή/αγοραστή.

Το 99% όταν βάζω αγγελία η συναλλαγή γίνετε χέρι χέρι με έλεγχο στον χώρο μου, αν δεν μπορεί να γίνει στον χώρο μου γίνετε στο αυτοκίνητο κουβαλώντας ups δειγματίζωντας το εκείνη την στιγμή. Μια φορά την πάτησα που έδωσα μητρική και δεν ήξερε να κάνει bios update για να δει το cpu,

μου την επέστρεψε έκανα το bios update και τον έστειλα επειδή νόμιζε ότι τον κορόιδεψα. Η μητρική δουλεύει κομπλέ.

 

Σήμερα μου έστειλε μήνυμα κάποιος για gpu που ψάχνω για ένα μηχάνημα, μου λέει πχ 80€ , δεν έχει εγγύηση κάτι για αμερικές μου έλεγε, σε περιοχή κοντά μου μένει. Επειδή του είπα για έλεγχο , μου λέει να στείλει κάποιο βίντεο από heaven ή gameplay. Απαντώ έλεγχο στον χώρο του (να φέρω το pc

που θα μπει να την τεστάρω ή και στο δικό του, δεν είχα θέμα) ή στο χώρο μου. Μου λέει έλεγχος θα γίνει με 120€.

Τον ευχαρίστησα.

Μάλλον κάτι μπέρδεψε αυτός όταν του πες για "έλεγχο"! Ίσως νόμιζε ότι θα του στείλεις το κουτί σου για φτιαξιμο και έβαλε έξτρα χρέωση! Δεν εξηγείται αλλιώς!

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Μάλλον κάτι μπέρδεψε αυτός όταν του πες για "έλεγχο"! Ίσως νόμιζε ότι θα του στείλεις το κουτί σου για φτιαξιμο και έβαλε έξτρα χρέωση! Δεν εξηγείται αλλιώς!

:whistling::p

Του ανέφερα πρώτα ότι θέλω να ελέγξω την κάρτα, μου λέει πως θα γίνει αυτό και του απαντάω αυτό που έγραψα παραπάνω

Παράθεση

έλεγχο(της κάρτας) στον χώρο του  (να φέρω το pc που θα μπει να την τεστάρω ή και στο δικό του, δεν είχα θέμα) ή στο χώρο μου τρέχωντας

heaven και κάποιο παιχνίδι . Μου λέει έλεγχος θα γίνει με 120€ έλεγχος θα γίνει αν ενδιαφέρεσαι για την κάρτα και για 120€ όχι λιγότερα. →το έγραψα ακριβώς όπως μου το έστειλε

δεν νομίζω να μπερδεύτηκε (και να μπερδεύτηκε θα βρεθεί από αλλού);)

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.