Jump to content



Κοροϊδια απο μελος του forum(ZODIAC)..


sir_platanight

Recommended Posts

φιλος μου κατα 80% του έστειλαν φωτογραφικό φακό, είχε δοθεί εντολή για έλεγχο πριν την παραλαβή, πάει στα γραφεία, το ελέγχει , υπογράφει , πληρώνει και φεύγει..πάει καιρός και δε θυμάται αν έπεσε πρώτα η υπογραφή η μετα τον έλεγχο..θυμάται μετα τον έλεγχο πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στα ΕΛΤΑ αυτό δε παίζει 100% δεν υπάρχει καν σαν έννοια.

Στις Courier εξαρτάται από την εταιρία καθαρά και αν δίνει το δικαίωμα εντολής με την έξτρα χρέωση (αυτό ίσχυε μέχρι και πριν 8 μήνες) 

Link to comment
Share on other sites

@PANOSMAMBAX Ο τύπος το έχει κάνει επάγγελμα.

 

Γι αυτό προσοχή παιδιά. Το όλο θέμα είναι να ψυχολογείς τον άλλον στα πάντα. Να φτιάχνεις μια εικόνα. Ο χαρακτήρας του ατόμου φαίνεται στα πάντα, στο τρόπο που μιλάει, γράφει και φέρετε. Ο τύπος πρέπει να είναι διαβασμένος και ξέρει πολύ καλά τι κάνει. Γι αυτό έχει εξαπατήσει και τόσο πολλούς. Και σύμφωνα με τον Παναγιώτη όπως φαίνεται κοντεύει σχεδόν 10ετια η κομπίνα του. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Ο αγοραστής;

Που έκανε login με τα στοιχεία του;

Που πλήρωσε με την κάρτα του;

Θα πει ότι έγινε λάθος...;

 

Τα θέλετε και τα λέτε;

Φυσικά και θέλουμε και τα λέμε. Αν αποστείλεις εσύ σε άλλη διεύθυνση από αυτή που γράφει το PayPal, και να δώσεις απόδειξη αποστολής, πολύ απλά θα ισχυριστεί πως δεν είναι η δική του. Ακριβώς επειδή τα στοιχεία που έχει το PayPal δεν συγκλίνουν. Είναι τόσο απλό. Γι'αυτό δεν στέλνει ποτέ κανείς σε διεύθυνση που δεν την έχει το PayPal. Αν τα πιστεύεις αυτά που λες, τότε το PayPal είναι ένα μπακάλικο και δεν σε καλύπτει για τίποτα, αφού μπορεί να στείλω ένα πακέτο φυστίκια στην θεία μου αντί για διαμαντένιο κολιέ στην Ιαπωνία, να μου κάνει ο άλλος dispute πως δεν παρέλαβε και να το κλείσω βάζοντας ένα άκυρο tracking number με ένα δέμα που κάπου έτυχε να παραδοθεί. Επίσης, αν εσύ ξέρεις καλύτερα από τους κανονισμούς του PayPal, κάθε κατάστημα και επαγγελματία πωλητή στον πλανήτη, στέλνε σε όποιον θέλεις, δεν σε κρατάμε εμείς. 

 

Αυτό με την ιστορία που παρέλαβε κάποιος στο γραφείο σου την πιστεύω αλλά την χρησιμοποιείς λάθος, γιατί αν έβαζε αποδεικτικό αποστολής με άλλη διεύθυνση από αυτή του PayPal ή αυτή που έχεις εσύ περάσει σε συνεργαζόμενο site (π.χ. eBay), αυτομάτως με την κατάθεση του αποδεικτικού θα είχε γίνει το ανάποδο από αυτό που λες. Το PayPal δια ροπάλου δεν επιτρέπει την αποστολή σε διευθύνσεις άλλες εκτός από αυτές που επίσημα έχουν δηλωθεί. Εσύ προφανώς αγόρασες από κατάστημα ή τόπο που συνεργάζεται, έβαλες διεύθυνση/στοιχεία εκεί και στο checkout αυτομάτως δημιουργεί προσωρινή διεύθυνση στο PayPal, η οποία είναι αυτή που φαίνεται στην παραγγελία και ισχύει. Δεν του είπες "άσε τι γράφει το PayPal, στείλτο στην θειά μου" με email ή PM ή οποιοδήποτε άλλο ανεπίσημο τρόπο επικοινωνίας. Εκεί είναι η όλη διαφορά γι'αυτό που μιλάμε.

 

ΥΓ. Μετρίασε λίγο την καφεΐνη, δεν είναι νεύρα αυτά για νέο άνθρωπο.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αποφεύγω την αντικαταβολη γιατί πρέπει να πάω δύο φορές ταχυδρομείο. Και άντε στην αποστολή είσαι τυχερος και σε αποστολή δέματος πας ταμείο. Για να πάρεις λεφτά περιμένεις ουρά.

Δεν έχω τον χρόνο να φάω μισή και ώρα. Άσε που ποτέ δεν ξέρεις τι θα στείλει. αν είναι καμένο; Και εγγύηση  μα έχει rma καμένη μητρική δεν δέχονται.

Και το PayPal για τα μπάζα είναι. 70 - 30 να πετύχει.

Μου έχουν κλείσει 2 dispute χωρίς να έχω παραλάβει τίποτα.

Τα έκλεβαν στο ταχυδρομείο και άντε απέδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Ειδικά πριν καμία 5+ χρόνια που την είχα πατήσει. Τα ελτα ψαχναν στο τεφτέρι που είναι το δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στελνω μονο κατοπιν καταθεσης σε τραπεζα. Δεν σ'αρεσει /δεν θες , νο προμπλεμ υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες.

 

Οπως εγω επιλεγω πωλητες με αξιολογησεις (οπου υπαρχει) και εμπειρια σε βαθος χρονου, μπορει και ο εκαστοτε αγοραστης.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Εγω στελνω μονο κατοπιν καταθεσης σε τραπεζα. Δεν σ'αρεσει /δεν θες , νο προμπλεμ υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες.

 

Οπως εγω επιλεγω πωλητες με αξιολογησεις (οπου υπαρχει) και εμπειρια σε βαθος χρονου, μπορει και ο εκαστοτε αγοραστης.

Δηλαδη βλεπεις απολυτα λογικο να σου δωσει ο αλλος λεφτα χωρις να σε ξερει επειδη το λες εσυ?

Εγω δηλαδη που πουλαω σπανια κατι και δεν εχω αξιολογησεις σημαινει οτι ειμαι σκαρτος αν βαλω μια αγγελια εδω? Ωραια λογικη... να την χαιρεστε.

Αν σου πω απο την αλλη στειλτο μου αντικαταβολη που ετσι και αλλιως τα εξοδα εγω τα πληρωνω εσενα τι σε χαλαει?

 

 

Καλα κανουν και σας κλεβουν μερικους δεν βαζετε μυαλο με τιποτα και νομιζετε οτι κανετε και εξυπναδα. Το οτι πουλατε με αυτο τον τροπο δειχνει ποσα κοροιδα υπαρχουν εκει εξω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δηλαδη βλεπεις απολυτα λογικο να σου δωσει ο αλλος λεφτα χωρις να σε ξερει επειδη το λες εσυ?

Εγω δηλαδη που πουλαω σπανια κατι και δεν εχω αξιολογησεις σημαινει οτι ειμαι σκαρτος αν βαλω μια αγγελια εδω? Ωραια λογικη... να την χαιρεστε.

Αν σου πω απο την αλλη στειλτο μου αντικαταβολη που ετσι και αλλιως τα εξοδα εγω τα πληρωνω εσενα τι σε χαλαει?

 

 

Καλα κανουν και σας κλεβουν μερικους δεν βαζετε μυαλο με τιποτα και νομιζετε οτι κανετε και εξυπναδα. Το οτι πουλατε με αυτο τον τροπο δειχνει ποσα κοροιδα υπαρχουν εκει εξω... 

 

Όσο λογικό είναι να στείλω εγώ κάτι σε κάποιον που δεν τον ξέρω, ελπίζοντας πως θα το παραλάβει και δεν θα εξαφανιστεί.

Φυσικά και όχι, αλλά επίσης δεν εξασφαλίζει πως είσαι κι αξιόπιστος. Δεν είπε κανείς πως σώνει και καλά όλοι πρέπει να αγοράζουν μόνο από παλιούς χρήστες, ειδάλλως ποτέ δεν θα υπήρχαν και νέοι. Απλά πριν στείλεις λεφτά, κάνε ένα τυπικό έλεγχο, ζήτα ένα τηλέφωνο, κάτι βρε παιδί μου.

 

Η αντικαταβολή με χαλάει γιατί αφενός εγώ στηρίζομαι στο ότι ο άλλος θα παραλάβει (δύο στα δύο που έστειλα δεν παρέλαβαν), αφετέρου δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δείξω εγώ εμπιστοσύνη στον αγοραστή αντί ο αγοραστής σε εμένα. Εξάλλου, κι αντικαταβολή να στείλω, βάζω ένα τούβλο στο δέμα κι εσύ έχεις πληρώσει παραλαμβάνοντας ένα τούβλο. Δεν επιτρέπεται να το ανοίξεις πριν υπογράψεις και το παραλάβεις. Αν θυμάμαι καλά, εδώ μέσα είχα διαβάσει ένα παλιό νήμα όπου έστειλε ένας αντικαταβολές και οι άνθρωποι παρελάμβαναν άδεια δέματα. Οπότε τα περί "είναι πιο ασφαλής" είναι, κατά την γνώμη μου και με το συμπάθειο, απλώς δικαιολογίες.

 

Όπως είπε κι ο προηγούμενος, επιλογή του καθενός είναι. Δεν συμφωνείς; No problem. Δεν υπάρχει λόγος άγχους, ο καθένας κάνει τις συναλλαγές του όπως νιώθει άνετα κι έτσι πρέπει. Τώρα αν δεν θέλει να αγοράζει προπληρώνοντας ή αν προπληρώνει τυφλά εκατοντάδες ευρώ χωρίς έναν στοιχειώδη έλεγχο, αυτές είναι επιλογές του καθενός και έχουν και τις αντίστοιχες συνέπειές τους.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος E.F. έγραψε:

 

Όσο λογικό είναι να στείλω εγώ κάτι σε κάποιον που δεν τον ξέρω, ελπίζοντας πως θα το παραλάβει και δεν θα εξαφανιστεί.

Φυσικά και όχι, αλλά επίσης δεν εξασφαλίζει πως είσαι κι αξιόπιστος. Δεν είπε κανείς πως σώνει και καλά όλοι πρέπει να αγοράζουν μόνο από παλιούς χρήστες, ειδάλλως ποτέ δεν θα υπήρχαν και νέοι. Απλά πριν στείλεις λεφτά, κάνε ένα τυπικό έλεγχο, ζήτα ένα τηλέφωνο, κάτι βρε παιδί μου.

 

Η αντικαταβολή με χαλάει γιατί αφενός εγώ στηρίζομαι στο ότι ο άλλος θα παραλάβει (δύο στα δύο που έστειλα δεν παρέλαβαν), αφετέρου δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να δείξω εγώ εμπιστοσύνη στον αγοραστή αντί ο αγοραστής σε εμένα. Εξάλλου, κι αντικαταβολή να στείλω, βάζω ένα τούβλο στο δέμα κι εσύ έχεις πληρώσει παραλαμβάνοντας ένα τούβλο. Δεν επιτρέπεται να το ανοίξεις πριν υπογράψεις και το παραλάβεις. Αν θυμάμαι καλά, εδώ μέσα είχα διαβάσει ένα παλιό νήμα όπου έστειλε ένας αντικαταβολές και οι άνθρωποι παρελάμβαναν άδεια δέματα. Οπότε τα περί "είναι πιο ασφαλής" είναι, κατά την γνώμη μου και με το συμπάθειο, απλώς δικαιολογίες.

 

Όπως είπε κι ο προηγούμενος, επιλογή του καθενός είναι. Δεν συμφωνείς; No problem. Δεν υπάρχει λόγος άγχους, ο καθένας κάνει τις συναλλαγές του όπως νιώθει άνετα κι έτσι πρέπει. Τώρα αν δεν θέλει να αγοράζει προπληρώνοντας ή αν προπληρώνει τυφλά εκατοντάδες ευρώ χωρίς έναν στοιχειώδη έλεγχο, αυτές είναι επιλογές του καθενός και έχουν και τις αντίστοιχες συνέπειές τους.

Ρε φιλε τι λες? Ειναι το ιδιο να στειλω μια αντικαταβολη και αν δεν το παρει στη χειροτερη να μου ερθει πισω το δεμα και να πληρωσω τα μεταφορικα ενω στην αλλη περιπτωση ο αλλος θα παρει την καταθεση και δεν θα στειλει τιποτα?

Ειναι δυσκολο να του πεις του κουριερ να κατσει 10 δευτερα να το ανοιξεις να δεις αν το εχει μεσα?

 

Τιποτα φιλε πουλατε επειδη υπαρχουν κοροιδα τελεια και παυλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, fatalara said:

Δηλαδη βλεπεις απολυτα λογικο να σου δωσει ο αλλος λεφτα χωρις να σε ξερει επειδη το λες εσυ?

Εγω δηλαδη που πουλαω σπανια κατι και δεν εχω αξιολογησεις σημαινει οτι ειμαι σκαρτος αν βαλω μια αγγελια εδω? Ωραια λογικη... να την χαιρεστε.

Αν σου πω απο την αλλη στειλτο μου αντικαταβολη που ετσι και αλλιως τα εξοδα εγω τα πληρωνω εσενα τι σε χαλαει?

 

 

Καλα κανουν και σας κλεβουν μερικους δεν βαζετε μυαλο με τιποτα και νομιζετε οτι κανετε και εξυπναδα. Το οτι πουλατε με αυτο τον τροπο δειχνει ποσα κοροιδα υπαρχουν εκει εξω... 

 

   Απολυτα λογικο, επειδη εχω προιστορια και βαθμολογιες 10ετιας. Αν δεν πουλας συχνα, οζι δεν εισαι σκαρτος, απλα στα ματια του αλλου, εισαι αφερεγγυος . Και μιλαω για μενα, οποτε οχι "να την χαιρεστε".  Με χαλαει η αντικαταβολη γιατι δεν θελω να παω στα ελτα δευτερη φορα, να περιμενω 10-20-30 λεπτα στην ουρα για 10-500 Ευρω. Εγω σαν Γιαννης εχω φτιαξει με τον χρονο ενα προφιλ πωλητη. Αν δεν σου αρεσει, μην το παρεις απο εμενα. Δεν βαζω το μαχαρι σε κανενος λαιμο.

 

 Κοροιδα εινα αυτα που δεν ψαχνουν και αγοραζουν απο τον πρωτο τυχαρπαστο. Κριμα?  ναι! Ασχημο? Φυσικα. Αλλα κακο του κεφαλιου τους που δεν το εψαξαν αρκετα.

 

 

/drops mic :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

   Απολυτα λογικο, επειδη εχω προιστορια και βαθμολογιες 10ετιας. Αν δεν πουλας συχνα, οζι δεν εισαι σκαρτος, απλα στα ματια του αλλου, εισαι αφερεγγυος . Και μιλαω για μενα, οποτε οχι "να την χαιρεστε".  Με χαλαει η αντικαταβολη γιατι δεν θελω να παω στα ελτα δευτερη φορα, να περιμενω 10-20-30 λεπτα στην ουρα για 10-500 Ευρω. Εγω σαν Γιαννης εχω φτιαξει με τον χρονο ενα προφιλ πωλητη. Αν δεν σου αρεσει, μην το παρεις απο εμενα. Δεν βαζω το μαχαρι σε κανενος λαιμο.

 

 Κοροιδα εινα αυτα που δεν ψαχνουν και αγοραζουν απο τον πρωτο τυχαρπαστο. Κριμα?  ναι! Ασχημο? Φυσικα. Αλλα κακο του κεφαλιου τους που δεν το εψαξαν αρκετα.

 

 

/drops mic :p

Γιατι να πας παλι στα ελτα η στην οποια κουριερ??? 

Για τα υπολοιπα οτι ειπα και στο παιδι απο πανω, εισαι τυχερος που υπαρχουν κοροιδα, αυτο ακριβως τιποτα αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ρε φιλε τι λες? Ειναι το ιδιο να στειλω μια αντικαταβολη και αν δεν το παρει στη χειροτερη να μου ερθει πισω το δεμα και να πληρωσω τα μεταφορικα ενω στην αλλη περιπτωση ο αλλος θα παρει την καταθεση και δεν θα στειλει τιποτα?

Ειναι δυσκολο να του πεις του κουριερ να κατσει 10 δευτερα να το ανοιξεις να δεις αν το εχει μεσα?

 

Τιποτα φιλε πουλατε επειδη υπαρχουν κοροιδα τελεια και παυλα.

Φυσικά και είναι το ίδιο. Όπως σου είπα, μπορεί απλά να σου στείλει ένα άδειο δέμα. Τα ίδια λεφτά θα πληρώσεις κι έχει ήδη γίνει αρκετές φορές. Το να ανοίξεις δέμα πρωτού υπογράψεις και πληρώσεις, απαγορεύεται, οπότε δεν είναι δύσκολο, είναι αδύνατον. Αυτό το είπαμε ήδη ίσα με πέντε φορές. Επίσης, μου λες εμένα ως πωλητής να πάρω ρίσκο γιατί ο αγοραστής δεν θέλει να πάρει αυτός, θεωρώντας (λανθασμένα) πως η αντικαταβολή τον προστατεύει κάπως. Πολύ απλά κι εγώ δεν θέλω να πάρω, οπότε πρόβλημα του αγοραστή αν με εμπιστευτεί ή όχι.

 

Στο κάτω κάτω, γιατί δεν πάει να πληρώσει εντολή αγοράς ώστε να πληρωθώ εγώ όταν έρθει να παραλάβει η courier το δέμα από εμένα; Γιατί να ρισκάρω εγώ στην αποστολή και να περιμένω, αν το παραλάβει, να πάρω τα λεφτά μου εβδομάδες πιο μετά; Θες να νιώθεις ασφαλής; Βάλε εντολή αγοράς με όποια courier θέλεις, πλήρωσε μεταφορικά και έξοδα και σε μία εργάσιμη θα το έχεις. Αλλά αν θες τσάμπα μεταφορικά, ε δεν γίνεται.

 

Στην courier ή στα ΕΛΤΑ θα ξαναπάς δεύτερη φορά για να πάρεις τα λεφτά σου. Από αυτό πιθανολογώ πως ούτε καν έχεις ασχοληθεί να στείλεις μία φορά δέμα, αφού δεν ξέρεις ούτε τα βασικά.

 

Κι επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις ούτε τα στοιχειώδη, αν τα διαβάζεις καν γιατί τα έχουν πει δέκα άτομα ήδη, μείνε στο απλό " επιλογή του καθενός είναι ". Δεν είναι αυτομάτως όλοι κλέφτες και κορόιδα επειδή εσύ νομίζεις πως είσαι τάχα ασφαλής με τις αντικαταβολές. Εύχομαι ποτέ να μην βρεθεί κανείς να σου αποδείξει πόσο λάθος κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, fatalara said:

Γιατι να πας παλι στα ελτα η στην οποια κουριερ??? 

Για τα υπολοιπα οτι ειπα και στο παιδι απο πανω, εισαι τυχερος που υπαρχουν κοροιδα, αυτο ακριβως τιποτα αλλο. 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Μιλάμε για έναν γνωστό χρήστη με 13 χρόνια στο forum, προσωπικά θα το εμπιστευόμουν όπως έχω εμπιστευτεί άλλους και άλλοι εμένα.

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος E.F. έγραψε:

Φυσικά και είναι το ίδιο. Όπως σου είπα, μπορεί απλά να σου στείλει ένα άδειο δέμα. Τα ίδια λεφτά θα πληρώσεις κι έχει ήδη γίνει αρκετές φορές. Το να ανοίξεις δέμα πρωτού υπογράψεις και πληρώσεις, απαγορεύεται, οπότε δεν είναι δύσκολο, είναι αδύνατον. Αυτό το είπαμε ήδη ίσα με πέντε φορές. Επίσης, μου λες εμένα ως πωλητής να πάρω ρίσκο γιατί ο αγοραστής δεν θέλει να πάρει αυτός, θεωρώντας (λανθασμένα) πως η αντικαταβολή τον προστατεύει κάπως. Πολύ απλά κι εγώ δεν θέλω να πάρω, οπότε πρόβλημα του αγοραστή αν με εμπιστευτεί ή όχι.

 

Στο κάτω κάτω, γιατί δεν πάει να πληρώσει εντολή αγοράς ώστε να πληρωθώ εγώ όταν έρθει να παραλάβει η courier το δέμα από εμένα; Γιατί να ρισκάρω εγώ στην αποστολή και να περιμένω, αν το παραλάβει, να πάρω τα λεφτά μου εβδομάδες πιο μετά; Θες να νιώθεις ασφαλής; Βάλε εντολή αγοράς με όποια courier θέλεις, πλήρωσε μεταφορικά και έξοδα και σε μία εργάσιμη θα το έχεις. Αλλά αν θες τσάμπα μεταφορικά, ε δεν γίνεται.

 

Στην courier ή στα ΕΛΤΑ θα ξαναπάς δεύτερη φορά για να πάρεις τα λεφτά σου. Από αυτό πιθανολογώ πως ούτε καν έχεις ασχοληθεί να στείλεις μία φορά δέμα, αφού δεν ξέρεις ούτε τα βασικά.

 

Κι επειδή προφανώς δεν καταλαβαίνεις ούτε τα στοιχειώδη, αν τα διαβάζεις καν γιατί τα έχουν πει δέκα άτομα ήδη, μείνε στο απλό " επιλογή του καθενός είναι ". Δεν είναι αυτομάτως όλοι κλέφτες και κορόιδα επειδή εσύ νομίζεις πως είσαι τάχα ασφαλής με τις αντικαταβολές. Εύχομαι ποτέ να μην βρεθεί κανείς να σου αποδείξει πόσο λάθος κάνεις.

Δεν ειναι το ιδιο φιλε μου... παντα μπορω να ανοιξω το δεμα ακομα και μετα την πληρωμη του με τον κουριερ μπροστα και να δει και αυτος οτι ειναι αδειο και να σταματησει η οποια συναλαγη. Τα 7 ευρω που θα πληρωσεις εσυ παραπανω λοιπον ειναι πολυ μικροτερο ρισκο απο το να σου δοσω εγω το ποσο της συναλαγης στην τραπεζα και να σηκωθεις εσυ να φυγεις, οσο βρισκεις καντο αλλα μην μου λες οτι ειναι το ιδιο. 

 

Στην κουριερ οταν στελνεις αντικαταβολη σου ζηταει IBAN, εχεις ιδεα τι ειναι αυτο η θες να στο μαθω? Χωρις iban δεν στελνεις αντικαταβολη τουλαχιστον στις ACS Γενικη Speedex που συνεργαζομαι εγω. Αυτο σημαινει οτι τα λεφτα μπαινουν στο λογαριασμο σου και με τη βοηθεια το ebanking εσυ μπορεις να πληρωσεις οτι θες η να πας στο ΑΤΜ και να τα παρεις.

Τωρα αν εσυ δεν εχεις τιποτα απο τα παραπανω καλα να παθεις, δεν μπορεις να γκρινιαζεις για ουρα στην τραπεζα οταν μπορεις να κανεις τα παντα απο το κινητο σου πινοντας τον καφε σου στην παραλια. Εδω και 3 χρονια δεν εχω πατησει ποδι σε τραπεζα ουτε σε κουριερ για να κανω κατι απο αυτα που λες, βεβαια εγω ειμαι επιχειρηματιας και τα εχω ολα αυτα εσυ μπορει να μην εισαι και πηγαινεις στο οτε η τη δεη η το προπατζιδικο για να πληρωσεις του λογαριασμους σου η πρεπει να τρεχεις δεξια και αριστερα για να πληρωθεις και να πληρωσεις.   

 

Δικαιωμα σου να πληρωνεσαι οπως θες αλλα μην γρινιαζεις γιατι ειναι επιλογη σου να το κανεις ετσι.  

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχετε κάνει επιστήμη πλέον. Απλά τα πράγματα όπως υπάρχει ελεύθερη αγορά εκει έξω να ψωνίσεις από όποιο μαγαζί θες με ότι τρόπο πληρωμής σε βολεύει, έτσι είναι και οι αγγελίες. Διαλέγεις τον πωλητή και αν σε καλύπτει αγοράζεις. Οπως δε θα πας στο ebay να αγοράσεις από κάποιον με καμία αξιολόγηση, ή δε θα πας σε ένα τυχαίο Skroutzoμάγαζο να σκάσεις φράγκα, δε θα πας σε κάποιον άσχετο να σκάσεις λεφτά. Εγώ δε θα το έκανα όχι με αντικαταβολη αλλά ούτε χέρι με χέρι αν δε μπορούσα να ελέγξω τα πάντα πριν παραλάβω.

Θα δεχτώ όμως το λόγο ενός μέλους με χρόνια στο χώρο σα να ήταν ο λόγος μου. Και ξέρω ότι αν τύχει η στραβή θα τα βρούμε.

 

Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέμε τι κάνω εγώ και τι κάνει ο άλλος. Ο κάθε ένας μας ορίζει πως θέλει να πουλήσει και να αγοράσει. Ας πορευτεί με αυτό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος unstoppable έγραψε:

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Μιλάμε για έναν γνωστό χρήστη με 13 χρόνια στο forum, προσωπικά θα το εμπιστευόμουν όπως έχω εμπιστευτεί άλλους και άλλοι εμένα.

Αν μιλας για τον Ντινοπουλο ναι οκ και εγω θα αγοραζα αλλα δεν εχει σημασια η αποψη που εχω εγω εσυ η ο αλλος. 

Οταν μιλας για αγγελιες ματαχειρισμενων που ο καθενας πουλαει οτι εχει ψαχνεις να βρεις καποιον που να πουλαει αυτο που θες και οταν τον βρεις επειδη δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι ντινοπουλος ο σωστος τροπος πληρωμης ειναι η αντικαταβολη. Ακομα και αν εχεις υπογραψει 15 δευτερολεπτα θες να ανοιξεις το δεμα... ανοιξε το μπροστα στον κουριερ και τελος, αν ειναι αδειο θα σου πει να παρεις τηλεφωνο και τα λεφτα δεν θα πανε στον αποστολεα. 

Link to comment
Share on other sites

το ξανα λέω...κατάθεση μονο σε γνωστούς.σε αγνώστους αντικαταβολή.Από εκεί και πέρα ας του μείνει απουλητο άμα ψάχνει μονο για καταθέτες.Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Όπως λέει και η Αγάπη.Επιστήμη το κάνατε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

το ξανα λέω...κατάθεση μονο σε γνωστούς.σε αγνώστους αντικαταβολή.Από εκεί και πέρα ας του μείνει απουλητο άμα ψάχνει μονο για καταθέτες.Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.

Όπως λέει και η Αγάπη.Επιστήμη το κάνατε

Αυτο το πραγμα που λες οτι θελω να πω εγω με πολυ λιγοτερες λεξεις και χωρις εκρηξεις με ξεπερναει ρε Ιασονα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Στα ΕΛΤΑ αυτό δε παίζει 100% δεν υπάρχει καν σαν έννοια.

Στις Courier εξαρτάται από την εταιρία καθαρά και αν δίνει το δικαίωμα εντολής με την έξτρα χρέωση (αυτό ίσχυε μέχρι και πριν 8 μήνες) 

Κι όμως σε ΕΛΤΑ τα οποία δεν είναι κεντρικά αλλά τύπου franchise δεν φαντάζεστε τι γίνεται.

Πληρώνεις το δέμα στον πράκτορα,πας σπίτι,το ανοιγεις προσεχτικα και το δοκιμαζεις  και εαν δουλεύει είσαι οκ.

Εαν όχι,το τυλίγεις οπως ηταν περιπου και το πας πισω και σου δινει τα λεφτα πισω.

Αυτα γίνοται σε μικρά χωριά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.