Jump to content




mchls

Recommended Posts

Μόλις το τελείωσα και εγω.Καταπληκτικο παιχνιδι, οπως ολα τα Tomb Raider

30597417.jpg

Δεν σε καταλαβαίνω Τάκη, ειδικα απο την στιγμη που είσαι φαν των TR.

Τι ομοιότητες έχει; Ποια είναι η εξερεύνηση; Ποιοι είναι οι γρίφοι; Που είναι η καινοτομία πέρα απο τα όμορφα γραφικά; Που είναι η πρόκληση που όλα τα TR είχαν;

Ανελειτο πιστόλι δι, μια έφηβη killing machine, ίδια σεντούκια με ίδια έκφραση κατα το άνοιγμα και δεν συμαζευετε.

Αν είχε άλλον τίτλο θα ήμουν οκ, αλλά όχι δεν είναι TR.

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 216
  • Created
  • Last Reply
Δεν σε καταλαβαίνω Τάκη, ειδικα απο την στιγμη που είσαι φαν των TR.

Τι ομοιότητες έχει; Ποια είναι η εξερεύνηση; Ποιοι είναι οι γρίφοι; Που είναι η καινοτομία πέρα απο τα όμορφα γραφικά; Που είναι η πρόκληση που όλα τα TR είχαν;

Ανελειτο πιστόλι δι, μια έφηβη killing machine, ίδια σεντούκια με ίδια έκφραση κατα το άνοιγμα και δεν συμαζευετε.

Αν είχε άλλον τίτλο θα ήμουν οκ, αλλά όχι δεν είναι TR.

Sent from my Nexus 4

Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις το concept. Τα παλικάρια στην Enix δεν θέλουν να σου φτιάξουν ένα ακόμα game που να έχει να κάνει με αυτά που αναφέρεις. Θέλουν να σου πουν μια ιστορία για το πως αυτή η κοπελίτσα που βλέπεις εκεί, έγινε αυτό το αγρίμι που τρώει tombs για πρωινό. Εξάλλου και η ίδια το λέει μέσα στο game "i hate tombs" και "i dont think im that kind of croft". Το παιχνίδι απλά αφηγείται τι συνέβη και άλλαξε το χαρακτήρα της δεσποινίδας που όλοι εδώ έχουμε παίξει τα παιχνίδια της. Με αυτά ως δεδομένα το παιχνίδι βγήκε μια χαρά. Τώρα για κανονικό tomb raider πιστεύω ότι απλά πρέπει να περιμένουμε γτ λογικά κάτι θα βγάλουν...δεν μπορεί.
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που πατάνε σε εναν "βαρύ" τίτλο καθαρά για λόγους διαφήμισης δεν μπορώ να το δεκτώ.

Ας το ονόμαζαν αλλιώς να δούμε τι πωλήσεις θα έκαναν ή πόσα χρήματα θα έπρεπε να διαθέσουν για διαφήμιση.

Η ένσταση μου ειναι στο όνομα και όχι στο παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, από τότε που ανακοινώθηκε το παιχνίδι είχαν ξεκαθαρίσει πως ακριβώς θα ήταν. Όποιος είχε παρακολουθήσει τι γίνετε ήξερε τι να περιμένει. Ποτέ δεν είπαν ότι θα είναι το ίδιο με τα άλλα, ένα χρόνο+ μίλαγαν για reboot στο τίτλο για ένα παιχνίδι με survivor χαρακτηριστικά και μια νέα οπτική γενικά. Έτσι ο κόσμος ήξερε ακριβός τι να περιμένει άρα η πωλήσεις που έκανε δεν βασίστηκαν στο βαρύ όνομα που λες, αλλά στο ότι το παιχνιδάκι ήταν πολύ καλό και άρεσε στον κόσμο. θα μπορούσαν να το πουν Lara Croft: the begining που του πάει και περισσότερο, αλλά για μένα αυτό είναι λεπτομέρεια που δεν αξίζει να στεκόμαστε γτ η Enix μας έκανε εξήγα από την αρχή για το τι θα δούμε, πράγμα που δεν έκανε η blizzard και μας σέρβιρε το diablo 3 και πετάξαμε 60 ευρώ...:angry: Εκεί ισχύει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ξεχνατε οτι ο τιτλος απευθυνεται και σε gamers που δεν εχουνε παιξει ποτε tomb raider στο παρελθον.Ναι κι ομως υπαρχουνε και τετοιοι, υπαρχουνε και ατομα κατω απο 20 ετων που οταν κυκλοφορησε το 1 πριν -15-16 χρονια μαθαινανε τις πρωτες τους λεξουλες.

Ενα ατομο που δεν εχει παιξει ποτε tomb raider ακομη και αυτοι οι γριφοι που θα συναντησει στο παιχνιδι θα τον φρεναρουνε.Οι υπολοιποι φανατικοι της σειρας -που εχουνε μπει τοσα χρονια στο σκεπτικο των γριφων -δυσκολα θα κολλησουνε οτι και να συναντησουνε, επομενως η προσθηκη δυσκολων γριφων θα εδινε παραταση 2-3 ωρων gaming στους παλιους tomb raiders , και θα εκανε τους καινουργιους να το παρατησουνε ή να το προχωρανε με τις λυσεις και τα walkthough.

Ειναι φανερο οτι οι developers θελουνε να γυρισουνε σελιδα,.Τι θελετε? δυσκολους γριφους , να σπρωχνετε κουτια και να μετρατε βηματα ακομη?Παλι τα ιδια?? 2013 εχουμε οχι 1996.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γριφους δεν έχει το παιχνίδι, μου θυμιζει πολυ uncharted στο χαρακτήρα του, εχει πολυ ωραία αισθηση και το απολαμβανω παρα πολύ. Πλησιάζω να το τελειώσω και μεχρι τωρα δεν εχω δυσκολευτει καθόλου ακόμα και στο hard που το παίζω. Θα ήθελα να ειναι λιγο πιο δυσκολο αλλα δε πειράζει.

ενα 8.7/10 απο μένα το παιρνει παντως

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, από τότε που ανακοινώθηκε το παιχνίδι είχαν ξεκαθαρίσει πως ακριβώς θα ήταν. Όποιος είχε παρακολουθήσει τι γίνετε ήξερε τι να περιμένει. Ποτέ δεν είπαν ότι θα είναι το ίδιο με τα άλλα, ένα χρόνο+ μίλαγαν για reboot στο τίτλο για ένα παιχνίδι με survivor χαρακτηριστικά και μια νέα οπτική γενικά.

Δηλαδή εγώ όπου είδα μόνο κάτι trailer/screenshots και δεν κάθισα να κυνηγάω κάθε ανακοίνωση της Square Enix δεν έχω δικαίωμα να παραπονεθώ γιατί το είπαν κάπου ότι θα το κάνουν διαφορετικό;

Έτσι ο κόσμος ήξερε ακριβός τι να περιμένει άρα η πωλήσεις που έκανε δεν βασίστηκαν στο βαρύ όνομα που λες, αλλά στο ότι το παιχνιδάκι ήταν πολύ καλό και άρεσε στον κόσμο.

θα μπορούσαν να το πουν Lara Croft: the begining που του πάει και περισσότερο, αλλά για μένα αυτό είναι λεπτομέρεια που δεν αξίζει να στεκόμαστε γτ η Enix μας έκανε εξήγα από την αρχή για το τι θα δούμε, πράγμα που δεν έκανε η blizzard και μας σέρβιρε το diablo 3 και πετάξαμε 60 ευρώ...:angry: Εκεί ισχύει αυτό που λες.

Πάντως αν το παιχνίδι λέγονταν Helen the survivalist εγώ δεν θα το αγόραζα :p

Μαλλον ξεχνατε οτι ο τιτλος απευθυνεται και σε gamers που δεν εχουνε παιξει ποτε tomb raider στο παρελθον.Ναι κι ομως υπαρχουνε και τετοιοι, υπαρχουνε και ατομα κατω απο 20 ετων που οταν κυκλοφορησε το 1 πριν -15-16 χρονια μαθαινανε τις πρωτες τους λεξουλες.

Υποτίθεται το game είναι 18+ οπότε απευθύνεται σε πιο ώριμο κοινό αν το πάμε έτσι.

Ενα ατομο που δεν εχει παιξει ποτε tomb raider ακομη και αυτοι οι γριφοι που θα συναντησει στο παιχνιδι θα τον φρεναρουνε.Οι υπολοιποι φανατικοι της σειρας -που εχουνε μπει τοσα χρονια στο σκεπτικο των γριφων -δυσκολα θα κολλησουνε οτι και να συναντησουνε, επομενως η προσθηκη δυσκολων γριφων θα εδινε παραταση 2-3 ωρων gaming στους παλιους tomb raiders , και θα εκανε τους καινουργιους να το παρατησουνε ή να το προχωρανε με τις λυσεις και τα walkthough.

Ειναι φανερο οτι οι developers θελουνε να γυρισουνε σελιδα,.Τι θελετε? δυσκολους γριφους , να σπρωχνετε κουτια και να μετρατε βηματα ακομη?Παλι τα ιδια?? 2013 εχουμε οχι 1996.

Ας βάζαν πιο δύσκολους γρίφους σε προαιρετικά tombs. Και όχι δεν είπαμε να σπρώχνεις κιβώτια, αλλά θα μπορούσαν να κάνουν κάποια πράγματα περισσότερο complex.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδεχτούμε πάντως οτι το gaming αλλάζει, απότομα και παίρνει πολύ άσχημη τροπή. Λίγα παιχνίδια ξεχωρίζουν πλέον.

Το Crysis 3 ειναι εμετικό, απλά ενα ενυδρείο με πλαστικά ψάρια. :hang3:

Αλλα επιμένω ας μην καταστρέφουν τουλάχιστον τίτλους που μας μεγάλωσαν.

Πάει το Diablo, πάει το Tomb Raider, ανακοίνωσαν reboot και στο Thief. Αν χαλάσει και αυτό θα τυλιχτώ απο το τροφοδοτικό μου και θα χαιρετήσω τον μάταιο τούτο κόσμο :happy2:

Προσωπικά δεν απολαμβάνω scripted παιχνίδια. Και κουρασμένος απο την δουλειά να είμαι, πιο πολύ θα ξεκουραστώ να με ζορίσει ενα παιχνίδι παρά να με κοιμίσει.

Το ΤR ακόμα το παλεύω να το τελειώσω, και πραγματικά κάνω προσπάθειες να μην το παρατήσω. Το βρίσκω τραγικό, επαναλαμβανόμενο και καθοδηγούμενο. (γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

^Κι όμως κάποια από αυτά έχουν αφήσει εποχή και είναι πολύ καλύτερα από κάποια του τώρα!

Και πολλοί εδώ μέσα(και εγώ μέσα σε αυτούς) ακόμα παίζουν κάποιους τέτοιους τίτλους...μη μου πείτε δεν έχετε emulators για atari,ps1,nes...στο pc σας!

Link to comment
Share on other sites

Οκ το έβγαλα με 83%. Είχα ένα bug που δεν με άφηνε να προχωρήσω αλλά τώρα το φτιάξανε οπότε το τερμάτισα.

Ας πω κι εγώ την άποψη μου, η οποία βέβαια φάνηκε πιστεύω από την προηγούμενη συζήτηση. Παρόλα αυτά σκέφτηκα να περιγράψω το πως μου φάνηκε εκτεταμένα.

Ένα πράγμα που πιστεύω σε όλους άρεσε είναι τα γραφικά καθώς και το ότι πλέον το τι μπορεί να κάνει η Lara στο περιβάλλον της είναι πιο ρεαλιστικό από ποτέ.

Με το τελευταίο εννοώ πως το concept what can Lara do που είχαν βάλει στο underworld τώρα το βελτιστοποίησαν αρκετά. Δηλαδή μπορεί να πιαστεί από παντού να περπατήσει οπουδήποτε όπου έχει κάποια λογική κλπ. Αυτό είναι το καλό... Το κακό είναι ότι ίσως το παρακάνανε smooth. Δηλαδή αυτό που κάνανε να σκύβει η Lara μόνη της, να ελίσσεται μόνη της κλπ σε κάνει να νιώθεις ότι δεν έχεις τόσο τον έλεγχο. Πχ εκεί με τις σπηλιές όπου βγάζει μόνη της τον δαυλό και περπατούσε με το ζόρι αργά, είναι ενοχλητικό. Έχει σκοτάδι; Άσε με να τον βγάλω μόνος μου! Επίσης την κάναν πολύ δύσκολο να πεθάνει όταν έπεφτε από ψιλά.

Με λίγα λόγια αν και έκανε περισσότερα κόλπα ας το πούμε η Lara το παιχνίδι έγινε λιγότερο interactive. Και φυσικά είχε και αρκετά quick time events. Και όποιος λέει, μα να τα παιχνίδια έτσι είναι τώρα, ας σκεφτεί πόσο πιο δύσκολο είναι να σχεδιάσεις πχ μια μάχη χωρίς quick time events ώστε να είναι ενδιαφέρουσα και απολαυστική σε σύγκριση με το πόσο εύκολο είναι να πεις απλά στον παίκτη, "τώρα πυροβόλα", "τώρα πάτα το e συνεχόμενα ώστε η Lara να κάνει μια super κολοτούμπα και να χτυπήσει τον αντίπαλο", "πάτα συνεχόμενα δεξιά και αριστερά ώστε η Lara να αποφύγει το χτύπημα". Σκεφτείτε πόσο πιο ωραία θα ήταν η τελική "μάχη" αν το πει κανείς μάχη αυτό, αν πχ έπρεπε να χρησιμοποιήσεις όλα τα όπλα όπου μάζεψες και τα physics για να νικήσεις τον αντίπαλο. Αλλά όχι, δεν έχει σημασία όπου τα μάζευες, ο ρόλος τους είναι διακοσμητικός. Επίσης τα rpg elements με ενόχλησαν κάπως στο παιχνίδι διότι μου δίνεται η αίσθηση ότι πλέον τα βάζουν παντού επειδή είναι μια σίγουρη συνταγή. Αλλά τουλάχιστον κάνεις upgrades; Κάνε το πιο δύσκολο όσο προχωράς! Στην αρχή αφού πήρα μερικά upgrades είπα να δω πόσο θα μπορώ να το προχωρήσω χωρίς αυτά. Και έφτασα να έχω 5000 salvage και ο λόγος όπου τα χρησιμοποίησα είναι όχι γιατί δεν μπορούσα να παίξω, αλλά γιατί βαρέθηκα και λέω αφού μου τα δίνει ας τα πάρω!

Τώρα ως προς την ιστορία, να πω την αλήθεια δεν περίμενα κάτι καλό από την αρχή. Έτσι κι αλλιώς κανένα tomb raider δεν φημίζονταν ούτε για την ιστορία του, ούτε για την ρεαλιστικότητα των συμβάντων. Ίσα ίσα για εμένα το γεγονός ότι κατέβαλαν προσπάθεια για να κάνουν την ιστορία και τους χαρακτήρες πιο ρεαλιστικούς ήτανε πρόβλημα από μόνο του. Ο λόγος είναι απλός: αν το δεις ρεαλιστικά το να κάνεις ένα απλό κοριτσάκι να μετατραπεί σε killing machine ενώ ταυτόχρονα το να έχεις έντονη δράση από την αρχή του παιχνιδιού και επίσης να θες να περάσεις και ρεαλιστικά συναισθήματα, ε απλά δεν γίνεται. Ή για να γίνει θέλει πάρα πολύ καλή δουλειά. Έτσι κι αλλιώς η Lara ποτέ δεν ήταν ανθρώπινος χαρακτήρας, το ότι ήταν σε κάποια απόσταση στα προηγούμενα παιχνίδια ήταν πιο ευκολοχώνευτο. Δεν λέω προσπάθησαν να την κάνουν να φανεί ότι υποφέρει και ότι κατά βάθος τα έκανε με το ζόρι, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν μπορείς να το πάρεις και πολύ στα σοβαρά. Δηλαδή όταν στο τέλος λέει μετά από όλα αυτά τα βάσανα, όχι εγώ δεν πάω σπίτι μου, ε δεν στέκει πουθενά. Και στο κάτω κάτω αυτό θα είχε ένα νόημα αν προς το τέλος του παιχνιδιού σου έδινε την αίσθηση ότι ανακάλυπτε κάτι ή μια εμπειρία όπου μπορείς να πεις ότι την έκανε να αλλάξει. Τότε θα είχε περισσότερο νόημα να θέλει να ξαναμπλέξει σε περιπέτειες. Αλλά όπως είπα η προσπάθεια να κάνουν την Lara ανθρώπινη ήταν το πρόβλημα για εμένα από την αρχή.

Ώς προς την συνολική εμπειρία του παιχνιδιού, το ερώτημα όπου θα έπρεπε να θέσει κάποιος είναι γιατί λέγεται tomb raider. Προφανώς δεν μπορεί να είναι για αυτές τις σπηλιές όπου είχε σε κάποια σημεία και σου έβγαζε και μήνυμα "εδώ τάφος". Παρόλα αυτά και σε παλιότερα παιχνίδια υπήρχαν πίστες όπου δεν ήταν σε τάφους και μου άρεζαν αρκετά. Πχ μου είχαν αρέσει αρκετά σημεία παλιότερων παιχνιδιών όπου ήταν σε πόλεις. Άρα τι είναι αυτό όπου κάνει την διαφορά; Πιστεύω πως το κύριο πρόβλημα λοιπόν είναι ότι χάθηκε η μαγεία της εξερεύνησης. Καταρχήν δώσανε πάρα πάρα πάρα πολύ έμφαση στις μάχες σε σημείο όπου αν βγάλεις την Lara και βάλεις έναν άλλον χαρακτήρα άνετα θα μπορούσε να ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Επίσης το γεγονός ότι είχε και τους φίλους της και ότι έπρεπε να τους σώσει χαλούσε τελείως το immersion. Πως να νιώσεις ότι εξερευνάς ένα νέο μέρος, όταν έχεις ασύρματο και μιλάς με τα φιλαράκια σου και όταν κάθε 5 μέτρα βλέπεις και έναν καινούριο εχθρό; Μπορεί ως παιχνίδι γενικά να πεις ότι είναι αρκετά διασκεδαστικό, αλλά ως Tomb Raider χάνει το πιο σημαντικό στοιχείο όπου είναι η αίσθηση του να ανακαλύπτεις κάτι νέο, το να νιώθεις πως είσαι σε έναν άλλον κόσμο αποκομμένο από τον κόσμο όπου γνωρίζεις και όπου υπάρχει η μαγεία, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Μάλιστα δοκίμασα να παίξω σε περιοχές όπου έχω ήδη πάει πιο πριν και δεν υπήρχε κάποιο ιδιαίτερο γεγονός και ένιωθα ότι ήταν περισσότερο Tomb Raider από ότι πριν!

Πάντως παρόλο των παραπάνω δεν το μίσησα το παιχνίδι. Αλλιώς δεν θα καθόμουν να έγραφα όλα αυτά. Το ότι σκέφτομαι να συνεχίσω να το παίζω γιατί θέλω να βρω τα διάφορα μικροπραγματάκια όπου έχει διάσπαρτα νομίζω είναι η απόδειξη. Παρόλα αυτά όμως έμεινα απογοητευμένος γιατί περίμενα κάτι διαφορετικό. Πολλοί ισχυρίζονται ότι "τώρα έχουν αλλάξει τα games" και έτσι κι αλλιώς θα ήταν διαφορετικό. Αλλά όταν όμως αλλάζεις τα πιο βασικά στοιχεία μιας σειράς υπάρχει πρόβλημα. Φανταστείτε να πάτε να παίξετε Crysis για παράδειγμα και να μην έχει στολές ή να το κάνουν σαν adventure game! Από την άλλη βλέποντας πόσο επιτυχημένος είναι το παιχνίδι και βλέποντας πως οι περισσότεροι fans της σειράς είναι ευχαριστημένοι, με κάνει να αναρωτιέμαι εύλογα μήπως το πρόβλημα μου είναι το nostalgia factor. Μπορεί και να είναι, αλλά με τόσα πράγματα που έχουν αλλάξει θέλω να πιστεύω πως δεν είναι μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14033]KostasNK[/MENTION]

Τα πάντα όλα!:)

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Είναι η δεύτερη που μου ήρθε και πάει τόσο!Βασικά παίζει 1320-1730 αλλά έβγαλα στα 1300-1700 για πιο στρογγυλά!:p

Από θερμοκρασίες δεν πάει πάνω από 45C!

Link to comment
Share on other sites

@KostasNK

Τα πάντα όλα!:)

@Trexx

Είναι η δεύτερη που μου ήρθε και πάει τόσο!Βασικά παίζει 1320-1730 αλλά έβγαλα στα 1300-1700 για πιο στρογγυλά!:p

Από θερμοκρασίες δεν πάει πάνω από 45C!

Στα πόσα volts είσαι εκεί πάνω; Δεύτερη; Γιατί δεν κάνεις ένα crossfire; [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Δεν καταλαβαίνουν τίποτα οι καρτούλες μην τις φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites

Στα πόσα volts είσαι εκεί πάνω; Δεύτερη; Γιατί δεν κάνεις ένα crossfire; [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Δεν καταλαβαίνουν τίποτα οι καρτούλες μην τις φοβάσαι!

1.3v.

Ναι δεύτερη!Μόλις εχθές μου ήρθε!

Θα κάνω...βασικά έχω ήδη κάνει απλά τη δοκίμαζα να δω τη ψάρια πιάνει αυτή!

Θα ανεβάσω και από το cf αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

1.3v.

Ναι δεύτερη!Μόλις εχθές μου ήρθε!

Θα κάνω...βασικά έχω ήδη κάνει απλά τη δοκίμαζα να δω τη ψάρια πιάνει αυτή!

Θα ανεβάσω και από το cf αποτελέσματα!

Καλό cf φίλε και καλοδούλευτες! Δεν πιστεύω να με περάσεις στα benches!

:)

Και καλό gaming!!!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Τι να σε περάσω ρε man!!!Αυτά δε γίνονται!!!20%-30% καλύτερος είσαι λογικά παντού σχεδόν!

Πάντως για gaming κουμπώνω στο cf 1250/1600 με default τάση(1.25v) και είμαι πένα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.