Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Καλησπερα παιδιά. Έχω διαβασει ολόκληρο το αρθρο για την διαβιωση/μεταναστευση στην Τσεχια και θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για το Μπρνο (κόστος ζωής, δουλεία σε εταιρείες κτλ). Μου εκανε προταση η ΙΒΜ για δουλεια και πιο συγκεκριμενα για 1st Level Support στο Command Center με 22000 κορωνες μικτά. Στην ουσια ειναι 22000 καθαρά αφού με τις νυχτερινες βαρδιες και με ΣΚ ειναι σαν να μην πληρωνω τους φόρους(οι φόροι ειναι περίπου 7000 κορώνες δηλαδή όσα και τα εξτρα), όπως μου είπε ο μάνατζερ. Θεωρειτε οτι για ενα ατομο με μηδενική προυπηρεσια που θέλει να κανει μια αρχή, τα λεφτα αυτα αρκουν για μια νορμαλ ζωη? Να πω σε αυτο το σημειο οτι παιζει να δινουν και εκπτωτικα vouchers για φαγητο και διαφορα άλλα προνομια (εκπτωσεις σε γυμναστηρια,δωρεαν certificates κτλ). Απ οτι ειδα οι τιμες στα ενοικια ειναι τσιμπημενες. Φυσικα θελω να ζησω μονος μου χωρις συγκατοικηση. Που μπορω να βρω σπιτι χωρις μεσαζοντες κτλ ?Αν γνωριζει καποιος και κατι για την συγκεκριμενη εταιρεια (συνθηκες εργασιας, δυνατοτητα εξελιξης κτλ) ευπροσδεκτο. Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τα έχουμε ξαναγράψει για το κόστος ζωής, δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα. Σπίτι για να μείνεις μόνος σου να υπολογίζεις 8-10.000 για 30-50τ.μ, ανάλογα την περιοχή πάντα. Σελίδες με αγγελίες χωρίς μεσάζοντες ή και με πρακτορεία έχω γράψει στην πρώτη σελίδα του θέματος. Η IBM είναι μια καλή αρχή για να πας πιο μετά σε κάποια άλλη εταιρεία με καλύτερο μισθό. Κουπόνια φαγητού δε δίνει πάντως, αλλά έχει κάτι προσφορές που και που.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εννοεις 8-10.000 μαζί με τα λεγομενα utilities (ρευμα,νερο κτλ). Τα περισσότερα σπιτια εκει χρησιμοποιουν αέριο? Ο μισθος που ανεφερα ειναι οκ για την θεση ή μηπως θα έπρεπε να ζητησω περισσότερα? Το ρωταω αυτο γιατι στην συνεντευξη με ειχαν ρωτησει ποσα περιπου θα ηθελα αλλα επειδη δεν ειχα ιδεα για το κοστος ζωης τους ειπα οτι δεν μπορω να απαντησω αν δεν ψαξω. Σε οτι αφορα τα περιθωρια εξελιξης δεν εννοω απλα και μονο να ανεβεις στην ιεραρχια, αλλα ας πουμε κατα ποσο ειναι εφικτο να βρεις μια αλλη θεση στην ΙΒΜ για παραδειγμα της Αμερικης. Επισης στην Τσεχια υπαρχουν τα δωρα, που υπαρχουν εδω ή οι μισθοί είναι 12? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ποσά είναι μαζί με τα utilities.

Για θέρμανση, ναι, αέριο. Στην κουζίνα πιο πολύ έχω πετύχει ρεύμα.

Σου εγγυήθηκε ο μάνατζερ ότι θα δουλεύεις ΣΚ+νύχτες; Αλλιώς τα λεφτά είναι λίγα και θα δυσκολευτείς. Είχα ξεκινήσει με λίγα παραπάνω πριν 2 χρόνια και ήθελε πολύ εγκράτεια χωρίς πολλές εξόδους και 95% μαγείρεμα στο σπίτι. Και πλέον έχει φάει και μία υποτίμηση το νόμισμα. 17225 κορώνες είναι 620 ευρώ ενώ πριν δύο χρόνια 720 (ισοτιμία 24Kc/euro)

Όσο για το να σε στείλουν στα γραφεία στην Αμερική λίγο δύσκολο. Δεν το έχω ακούσει ποτέ να γίνεται.

Τα δώρα/μπόνους/αυξήσεις είναι αναλόγως την εταιρεία. ΑΤ&Τ μας είχαν στείλει πληροφορίες για όλα, μαζί με την προσοφρά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα δουλευω σιγουρα 2-3 ΣΚ τον μηνα και περιπου 7 νυχτερινες βαρδιες. Οποτε οπως ο ιδιος μου ειπε τα καθαρα λεφτα τα οποια θα περνω καθε μηνα θα ειναι περιπου 22000 κορωνες. Σε οτι αφορα τις εξοδους κτλ, μιλαμε για μια νορμαλ ζωη χωρις πολλές εξοδους (αλλα οχι κ καθολου). Θεωρεις δηλαδη οτι ειναι δυσκολο να ζησει καποιος μονος του με 12-13.000 κορωνες? (θεωρωντας οτι για το σπιτι με ολα μεσα δινεις 9-10.000). Δεν αξιζει δηλαδη σαν προσφορα?

Link to comment
Share on other sites

22000 καθαρά είναι αρκετά καλά, απλά δεν θα είναι αυτός ο βασικός σου μισθός, με ότι αυτό συνεπάγεται. Σπίτι προσπάθησε για μέχρι 8-8.5 . Γενικά με κανένα 8000χίλιαρο την βγάζεις από έξοδα,

απλά θα χρειάζεσαι και ρούχα, πράγματα για το σπίτι, εισητήρια για Ελλάδα++

Αξίζει, δεν αξίζει, αν προς το παρόν δεν υπάρχουν άλλες επιλογές, έρχεσαι και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

22000 κορωνες ειναι τα μικτα. Τα καθαρα δεν ειναι καν 17225, αλλα λιγο πιο κατω γιατι υπαρχουν και οι κρατησεις για κοινωνικη ασφαλιση, υγεια κτλ. Τελος παντων μαζι με τα εξτρα απο ΣΚ και νυχτερινες βαρδιες θα φτανει γυρω στα 29000 οποτε μετα απο φορους, κοινωνικη ασφαλιση κτλ θα πηγαινει και παλι στα 22000, αλλα αυτη τη φορα θα ειναι τα καθαρα. Θα προσπαθησω αν μπορω να ανεβασω την προσφορα στις 24000, βεβαια δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο αλλα δεν χανω τπτ νομιζω. Γενικοτερα πιστευετε οτι τα λεφτα αυτα ειναι καλα για την θεση που προοριζομαι ή μηπως ειναι λιγοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Στις 17225 κορώνες που είπα πριν (καθαρά από τα 22000) έχω και λινκ από site που σου τα βγάζει. Αν δεν σου δίνουν κουπόνια, και δεν κάνεις βάρδιες πέρα των κανονικών, θα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τόσα.

Επίσης όπως το είπες. Για 22 καθαρά θα παίρνεις 28934 καθαρά

Μπορείς να του πεις, ότι το έψαξες και δεν βγαίνεις με τόσα. Η θέση δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, ούτε ποια είναι η εμπειρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα το λινκ και οντως βγαζει 17225 καθαρα. Αλλα ο μανατζερ μου ειπε οτι θα ειναι ακομα πιο κατω τα καθαρα. Γυρω στα 15000. Αλλα με τις βαρδιες τις νυχτερινες και τα ΣΚ αυτη η απωλεια των 7000(απο τα 22 στα 15) ισοσταθμιζεται. Εκτος βεβαια αν οντως ειναι 17225 και οχι οσο λεει αυτος οποτε στην ουσια θα μπορουσα να φτασω τα 24000. Τεσπα θα τους πω αυτο το πραγμα που λες και εσυ. Σε οτι αφορα την θεση ειναι 1st Level Support στο Command Center. Η εμπειρια μου ειναι ελαχιστη, γι αυτο κ το σκεφτομαι επειδη θα ηταν ενα καλο βημα για να την μετεπειτα καριερα μου. Εχω τελειωσει Ηλεκτρολογος Μηχανικος και Μηχανικος Υπολογιστων και εχω ενα Μεταπτυχιακο, αλλα δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα το λινκ και οντως βγαζει 17225 καθαρα. Αλλα ο μανατζερ μου ειπε οτι θα ειναι ακομα πιο κατω τα καθαρα. Γυρω στα 15000. Αλλα με τις βαρδιες τις νυχτερινες και τα ΣΚ αυτη η απωλεια των 7000(απο τα 22 στα 15) ισοσταθμιζεται. Εκτος βεβαια αν οντως ειναι 17225 και οχι οσο λεει αυτος οποτε στην ουσια θα μπορουσα να φτασω τα 24000. Τεσπα θα τους πω αυτο το πραγμα που λες και εσυ. Σε οτι αφορα την θεση ειναι 1st Level Support στο Command Center. Η εμπειρια μου ειναι ελαχιστη, γι αυτο κ το σκεφτομαι επειδη θα ηταν ενα καλο βημα για να την μετεπειτα καριερα μου. Εχω τελειωσει Ηλεκτρολογος Μηχανικος και Μηχανικος Υπολογιστων και εχω ενα Μεταπτυχιακο, αλλα δεν εχω ιδιαιτερη εμπειρια.

Πες του "τη βαζελίνη να την φέρω εγώ ή την κερνάτε; " και να σου στείλει την επίσημη προσφορά. Για 15.000 συγνώμη, αλλά δεν θα πήγαινα. Δες και ΑΤ&Τ. Φίλος που πρότεινα ξεκίνησε με 30.000 μεικτά και τώρα δουλεύει μόνο βράδυ....καταλαβαίνεις.

Στο σιβί βάλε ότι μλκία βρεις. Ακόμη και για τον στρατό βάλε ότι ήσουν υπεύθυνος στα δίκτυα/admin/whatevah (αρκεί να μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο την στιγμη που βαζεις καθαρα στην ακρη 22000 δεν εχει και πολυ σημασια. Σε οτι αφορα την ΑΤ & Τ δεν βρηκα καποια θεση στην οποια να ταιριαζω αλλα θα κοιταξω και εκει. Παντως με 24000 καθαρα το μηνα ειναι θα ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ. Και με 20 καθαρά καλά είσαι. Απλά σκέψου το ενδεχόμενο να αλλάξει το πρόγραμμα η ομάδα και να μείνεις με τα 15-17,2.

Μην ψάχνεις αντίστοιχη με τις γνώσεις σου θέση. Με πτυχίο ΤΕΙ-Πληροφορικής και χωρίς καμία εμπειρία σε δίκτυα πήγα στο Mobility VoIP AT&T. Γενικά στείλε σε όλες τις Τιερ1 θέσεις και ότι κάτσει. Ρώτα και εδώ, αν δουλεύει κανείς σε αυτές τις θέσεις, να σου πούμε τι ρωτάνε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο σε αυτο. Πρεπει με καποιο τροπο να διασφαλισω το γεγονος οτι θα κανω τοσες νυχτερινες και τοσα ΣΚ καθε μηνα ωστε να φτανω τα 22 (ελπιζω τα 24!!!). Σε οτι αφορα την ΑΤ & Τ, δεν ενθουσιαζομαι κυριως απο το γεγονος οτι δεν με πολυ ενδιαφερουν τα δικτυα, ενω το administration (εστω και σε πολυ βασικο επιπεδο) μου αρεσει περισσοτερο. Φανταζομαι θα ειχες καποιο περιοδο που σε εκπαιδευσαν ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις adminstration σε servers γιατί δεν κοιτάς και την red hat; Γιατί από την περιγραφή της θέσης σε βλέπω σε τηλεφωνικό κέντρο να απαντάς τις κλήσεις και να ανοίγεις τα trouble tickets. Πάντως με σερβέρια ασχολούνται κάποιοι και στην at&t, δεν είναι μόνο δικτυακές οι θέσεις. Σε όλες τις θέσεις υπάρχει περίοδος προσαρμογής και εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα και για redhat, μαλιστα αυτη την εβδομαδα εχω την πρωτη συνεντευξη που θα ειναι πιο γενικη και αν περασω θα μου κανουν την τεχνικη. Σε οτι αφορα αυτο που λες trendy, ναι ετσι θα ειναι απο την στιγμη που λεει για 1st Level Support αλλα νομιζω οτι αξιζει μονο και μονο σαν ονομα η ΙΒΜ για να την συμπεριλαβει στο βιογραφικο συν το γεγονος οτι αν εισαι καλος νομιζω οτι εχεις αρκετα περιθωρια εξελιξης, οχι μονο στον τομεα του administration αλλα σε οποιον σε ενδιαφερει. Στην ουσια αυτην την θεση την βλεπω σαν εισαγωγικη πορτα και απο εκει και περα σιγουρα θα την ψαξω την δουλεια για να ασχοληθω με αυτο που με ενδιαφερει. Αν κατσει βεβαια η δουλεια στην redhat εννοειται οτι θα παω εκει μιας και ειναι πιο κοντα σε αυτο που με ενδιαφερει. Σε οτι αφορα την ΑΤ & Τ δεν ειδα να υπαρχει καποια αντιστοιχη θεση, τουλαχιστον αυτην την περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουν παγώσει οι προσλήψεις στην at&t λόγω θέρους.

Εξέλιξη μέσα στην ίδια εταιρεία μην περιμένεις, εκτός αν προκύψεις φοβερός στη δουλειά σου και σε εκτιμήσει ο μάνατζερ. Οι καλές αναβαθμίσεις γίνονται αλλάζοντας θέση, είτε με εσωτερικές μετακινήσεις, είτε αλλάζοντας εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, όπως είχα γράψει παλιά:

Υ.Γ η ΑΤΤ/IBM εδω είναι 3 κτήρια με αρκετούς ορόφους και πάρα πολλές ομάδες, για να πάρετε ακριβής πληροφορίες θα ήταν καλό να λέτε και τον τίτλο της αγγελίας που σας ενδιαφέρει, πχ ερωτήσεις του τύπου "είναι καλά στην ΑΤΤ/IBM" είναι πολύ γενικές. Φανταστείτε το σαν το στρατό ένα πράμα, λόχος από λόχος είχε διαφορετικές αγγαρείες, συνήθειες κλπ, ανάλογα τον διοικητή. Έτσι είναι και εδώ, αντί για διοικητή κάθε ομάδα έχει τον δικό της manager.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δουλεύω στην εν λόγο εταιρία, αν και σε τελείως διαφορετικό κομμάτι, και στο Λονδίνο, δεν έχει κουπόνια, έχει κινητό εταιρικό αλλά σε Mobile εργαζόμενους, έχει 50% σε γυμναστήρια (1 εδώ στο Λονδίνο αλλά τεράστια αλυσίδα), κλασσικά ιδιωτική ασφάλιση, αν θες έξτρα και οδοντιατρική, και μέχρι εκεί.

Γενικά οι παροχές σε σχέση με άλλες εταιρίες είναι μέτριες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ εχετε δικιο. Προκειται για την θεση 1st Level Support στο Command Center. Είναι ισως η πιο χαμηλη θεση. Ο μισθος ειναι στα 22000. Ο βασικος σκοπος για τον οποιο σκεφτομαι να παω ειναι για να μπορεσω να εμπλουτισω το βιογραφικο μου, να παρω κανενα certification και γενικοτερα να ανοιξω τις πορτες για μετεπειτα πορεια. Ειναι εφτικτα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.