Jump to content



Νεο PC 700-800 Ευρω για επεξεργασια ηχου!


djleon

Recommended Posts

@djleon , αφού είδες ότι ο i5 "μπούκωνε", σίγουρα δεν αξίζει να το δοκιμάσεις ξανά. Εσυ ο ίδιος θες και AMD (και ναι συμφωνώ, θες να κρατήσει αυτό που θα αγοράσεις από το να αλλάζεις mobos).

Ο FX8150 είναι ΥΠΕΡ-ΑΡΚΕΤΟΣ, το 99.999% στη δουλειά σου το κάνει η κάρτα ήχου και κάθε πρόσθετη κάρτα με hardwareικά εφέ, DSPs κ.α. Ξέρω προσωπικά φίλο που έχει Studio και κάνει όλη τη παραγωγή με κομπλρέσορες κλπ, έχοντας διπλό i7 mac (φαντάσου δηλαδή μια EVGA dual socket X58 με 2 cpus, μνήμες 16GB) και τελικώς όσα περίπλοκα και να κάνει, οι κάρτες και τα DSP λειτουργούν, ο επεξεργαστής κάθεται.

Προτείνω:

AMD FX 8150 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-990FXA-UD3 | Skroutz.gr

Corsair Gaming Series GS700 | Skroutz.gr

Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP | Skroutz.gr (Χ2)

Corsair Force Series GT 60GB SATA 3 6Gb/s Solid-State Hard Drive | Skroutz.gr

Gigabyte Radeon HD6450 1GB | Skroutz.gr (οτιδήποτε παραπάνω είναι υπερβολή)

Υ.Γ. Τα ρέστα των 200Ευρώ~ δώσε τα σε μια καλή κάρτα με hardwareικά εφέ η όποια κάρτα σου δίνει ώθηση στα προγράμματα που ασχολείσαι (αξίζει ;) )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

...

Το μηχανημα θα προοριζεται για εκτελεση/επεξεργασια προγραμματων σχετιζομενα με τον ηχο και παραγωγη μουσικης οπως μερικα απο τα παρακατω:

1) Cubase

2) Nuendo

3) Ableton

4) Fruity loops

Επισης θελω να επισημανω οτι θα επεξεργάζονται μεγαλα αρχεια ηχου σε .wav μορφη και οτι θα χρειαστει να φορτωνω vst και πολλα παραλληλα καναλια κατα την παραγωγη.Και τέλος να επισημάνω ότι θα συνδεεται συχνα με 40αρα τηλεοραση(1920x1080) και για την δουλεια που το θελω το συστημα αλλα και για να τρεχω σχετικα ''ανετα'' αρκετα παιχνιδια!

...

...

Επειτα να ρωτησω κατι αλλο..ποσο χαμηλο τροφοδοτικο μπορω να βαλω σε watt για να μην εχω προβλημα ειτε παρω 6850 ειτε 6870 αναλογα με τις προσφορες(εχει τυχει να βρω την 6870 σε κοντα τιμη της 6850 γι αυτο το λεω)..δηλαδη ειναι καλυτερα να παρω ενα turbo x ασ πουμε στα 650 watt ή καλυτερα στα ιδια λεφτα ενα πιο επωνυμο π.χ. corsair στα 450 watt ομως?Επισης με αυτες τις καρτες θα παιζω ''full'' τα παιχνιδια της αγορας τωρα σε αναλυση 1920x1080 στη 40αρα που θα το συνδεω?

@djleon ...

Προτείνω:

...

Gigabyte Radeon HD6450 1GB | Skroutz.gr (οτιδήποτε παραπάνω είναι υπερβολή)

Υ.Γ. Τα ρέστα των 200Ευρώ~ δώσε τα σε μια καλή κάρτα με hardwareικά εφέ η όποια κάρτα σου δίνει ώθηση στα προγράμματα που ασχολείσαι (αξίζει ;) )

Pokemon640 είσαι λίγο φάουλ! :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα σας ευχαριστω ολουσ για τις απαντησεις και με συγχωρητε για την απουσια μου..και γι αυτο παραξενευομουν,που κανενας μεχρι τωρα δεν μου ειχε προτεινει τον AMD αφου και αυτος και αυτος με καλυπτει και βγαινει και πιο φθηνο το συστημα και ειναι και πιο αναβαθμησιμο..Συμφωνω [MENTION=15504]Pokemon640[/MENTION] αλλα η διαφορα με το φιλο σου που εχει το διπλο i7 θα φανει οταν στο προγραμμα θα φορτωνει πολλα ψηφιακα εφε και πολλα καναλια μαζι...εκει δεν ειναι τοσο καθαρα θεμα καρτας,αλλα αρχιζει να φιανεται η ''δυναμη'' του υπολογιστη...Τελοσπαντων,αφου τουλαχιστον σε οποιο και απο τα 2 συστηματα να παω, εχουμε κατασταλαξει στα προιοντα μενει μονο η αποφαση μου..Οποτε σας ευχαριστω πολυ ολους για τις αποψεις σας και καλες αγορες μου ευχομαι...:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.