Jump to content



Dell Q15R Switch i5-2430M , να το χτυπήσω;


Hydra

Recommended Posts

Είναι σε προσφορά στον Κωτσόβολο στα 500 ευρώ (στο site λέει 600 αλλά δεν έγινε ανανέωση) και μαζί πολυμηχάνημα Lexmark.

Dell Q15R Switch i5-2430M

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=H045cNI2d0A]Dell Inspiron Q15R Msystems - YouTube[/ame]

Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο, δεδομένης της χρήσης για την οποία το προορίζω. Και είναι blogging, σερφάρισμα, κοινωνική δικτύωση, εργασίες, μελέτη. Βέβαια θέλω να παίζει HD έστω 720p και θα το είχα παραγκήλει ήδη αν δεν με προβλημάτιζε η κάρτα γραφικών που φέρει. Λοιπόν εσείς τί λέτε;

Η κάρτα είναι Intel GMA HD Shared.

Ευχαριστώ. :)

Υ.Γ: Αν νομίζετε ότι δεν αξίζει, είμαι ανοιχτός σε κάθε νέα πρόταση. Μέγιστο budget 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον , επειδη αγορασα ενα inspiron πριν 2 μηνες , με ι7 2 καρτες (1gb και αλλη μια onboard )θα σου πω την γνωμη μου.

Ειμαι ευχαριστημενος απο θεμα αποδοσης αλλα η ποιοτητα των πλαστικων του ειναι κατω του μετριου.Αν δεν σε ενοχλει η "πλαστικουρα" θα εισαι μια χαρα.Επισης η onboard καρτα γραφικων παιζει ανετα hd movies.Επισης τα ηχεια του ειναι αρκετα καλα(οχι ιδιαιτερα ποιοτικα βεβαια) .

Αυτα απο εμενα , αν θελεις κατι πιο συγκεκριμενο πες μου!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10247]Niksoul[/MENTION]

Το είχα παρατηρήσει ότι τα πλαστικά του δεν είναι και τα καλύτερα.

Αν πάντως υπάρχει κάτι καλό για τα μέτρα μου στα 500 ευρώ μπορεί να προταθεί.

Άσχετος είμαι με τους φορητούς, είδα την προσφορά απλώς και "τσίμπησα", αλλά θα αγοράσω ούτως ή άλλως,οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Για βιντεάκια δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (ούτε στα 1080p, o επεξεργαστής είναι αρκετός, ασχέτως vga).

Τα μόνο μειονέκτημα που έχω σε αυτό το σασί της dell είναι το -λίγο- εύκαμπτο πληκτρολόγιο (σε αντίθεση με τα hp που τα βρίσκω πιο ποιοτικά σε αυτό το σημείο).

Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο που να πλησιάζει τον i5-6gb ram, οπότε αν δεν σ' ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, θα έλεγα πως είναι μια τίμια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δε με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.

Για παιχνίδια έχω το σταθερό, το οποίο θα υποστεί και μελλοντική αναβαθμισούλα.

Και πάλι όμως, ούτε σε εκείνον με βλέπω να παίζω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το μπάτζετ υπάρχει πχ αυτό το HP, με βασικές διαφορές (τα έχω δει σε γνωστούς):

-Λίγο χειρότερο επεξεργαστή (αν δεν αρχίσεις τα benches δεν θα δεις και τραγική διαφορά).

-Δεν έχει αριθμητικό πληκτρολόγιο (numeric pad).

-Λιγότερη RAM (3gb).

-1 χρόνο εγγύηση (τα dell έχουν 2, Next Bussiness Day On Site Service, ο Κωτσόβολος δεν το αναφέρει, ρώτησε το).

+Έχει Radeon 6470M κάρτα γραφικών

+Πολύ καλύτερη αίσθηση στο πληκτρολόγιο.

Αν έχει κανονικά εγγύηση αντιπροσωπείας Dell, είναι το τελευταίο πράγμα για το οποίο θα ανησυχήσεις τα επόμενα 2 χρόνια. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται, αλλά ξεφεύγει πολύ απ' το χρηματικό ποσό που είμαι σε θέση να διαθέσω.

Καλύτερα να κρατήσω σταθερό το όριο των 500 +/- 20 ευρώ, γιατί εξἀλλου για τη χρήση που θα κάνω μάλλον αρκούν τα 500. :p

Link to comment
Share on other sites

Τιμή: 486.99 € + 112.01 € 23% ΦΠΑ = 599.00 €

Ειδική Τιμή: 421.95 € + 97.05 € 23% ΦΠΑ = 519.00

το βλέπω εγώ!

Α! Δεν το είχα προσέξει.

Τότε θα κλίνω προς αυτό!!

Εκτός και αν υπάρξει δελεαστικότερη πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να παραγκείλω το HP, που πρότεινε ο [MENTION=83]lefteriz[/MENTION], διαβάζω πολύ καλές κριτκές.

Σχετικά με την εγγύηση λέει : 2 χρόνια άμεσης αντικατάστασης με καινούριο ή επιστροφή όλου του ποσού αγοράς από το e-shop.gr .

Του κατασκευαστή δεν έχω;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.