Jump to content



Laptop Fujitsu - Siemens Amilo Pi1536


koufou

Recommended Posts

Καλησπερα σας κυριοι

Εχω το Fujitsu - Siemens Amilo Pi1536 και εχω ενα θεματακι με το συστημα ψυξης...δηλαδη ο ανεμιστηρας λειτουργει μονο σε υψηλες θερμοκρασιες (της ταξεως των 57 βαθμων κελσιου) και οταν πεσει η θερμοκρασια γυρω στους 45 με 47 βαθμους τοτε σταματαει και ξανααρχιζει παλι στους 57 (χρησιμοποιω το Open hardware monitor για να βλεπω τις θερμοκρασιες του συστηματως δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο προγραμμα) με αποτελεσμα να ειναι διαρκος το συστημα σε υψηλες θερμοκρασιες

Μηπως γνωριζετε καποιο προγραμμα η καποια ρυθμηση που να κανει τον ανεμιστηρα να λειτουργει πιο συχνα η (ακομα καλυτερα) συνεχεια? Η καποια αλλη λυση πιο μερακληδικη οπως για παραδειγμα αλλαγη ανεμηστιρα (ειναι η καλυτερη μου να βαζω χερι σε υπολογιστες για καλο σκοπο παντα)

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια λύση κάπως περίπλοκη με την χρήση του προγράμματος NHC

Notebook Hardware Control (NHC) - Homepage, Downloads, Help, Docu, FAQ, News - www.NotebookHardwareControl.net

Πρέπει να εγκαταστήσεις τα σκριπτακια για το λάπτοπ σου απο την σελίδα αυτή

Fujitsu Amilo PI1536 Fan control - LaptopVideo2Go Forums

και επίσης αναλυτικές οδηγίες θα βρείς εδώ

How to cool down a Fujitsu-Siemens Amilo Xi 1546 - LaptopVideo2Go Forums - Page 2

Εσωτερικά δεν θα στο συνιστούσα διότι πρέπει να βρείς μια παροχή τροφοδοσίας κάπου πάνω στην πλακέτα (κοντα στο DC-DC converter ) που να έχει σταθερά τάση και να είναι μεγάλες οι γραμμές πάνω στην πλακέτα κάτι το οποίο δείχνει μεγάλη παροχή ρεύματος . Έτσι θα τον κάνεις να γυρνάει πάντα στο φούλ. Αν θες και έλεγχο στροφών τα πράγματα μπλέκουν για θα χρειάζεσαι εναν εξωτερικό PWM με ποτενσιόμετρο.

Βέβαια πάντα υπάρχρει και η λύση του cooling pad...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και για τα links

cooling pad εχω δοκιμασει αλλα δεν απεδωσε οσο θα ηθελα και εκτως απο αυτο δεν θα μπορω να το κουβαλαω παντου μαζι με το laptop

το NHC το εχω ιδι κατεβαει αλα δεν εντοπιζει τον ανεμιστιρα οπως επισης δοκοιμασα το speedfan το οποιο επισης δεν λειτουργησε

μολις ασχοληθω με το εργαλειο θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα

Ευχαριστω πολυ και παλι

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δοκοιμασα τις οδηγιες που γραφει στο φορουμ στο οποιο αντιστοιχει το link αλλα δεν καταφερα τιποτα διοτι δεν μπορω να ενεργοποιησω το ACPI Control System στο Notebook Hardware Control

μηπως μπορειτε να βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

ναι το εβαλα αλλα εξακολουθει να μην αφηνει να το ενεργοποιησω δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος η εβαλα λαθος αρχειο

μηπως το συγκεκριμενο αρχειο δεν υποστηριζει το μοντελο αυτο που εχω?

θα κανω αλλη μια προσπαθεια και θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Pithiki ευτυχως η δυστηχως εχω ενα ελλατωμα δεν αντεχω να βλεπω σκονη στις γρυλιες και στους ανεμηστιρες των υπολογιστων μου γι αυτο φροντιζω να ειναι οσο το δυνατον πιο καθαρες

Με το προγραμμα δεν ξερω τι δεν κανω καλα αλλα εκανα extract το αρχειο δυο τρεις φορες αλλα εξακολουθει να μην με αφηνει να ενεργοποιησω το ACPI Control System μαλιστα γραφει πως δεν ειναι θιαθεσιμη αυτη η επιλογη για τον υπολογιστη μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω θέμα με το συγκεκριμένο laptop (της sis)...

Το πήρα για να το καθαρίσω, άλλαξα πάστα, καθάρισμα, όλα μια χαρά, το πρόβλημα σε μένα είναι πως πλέον ο ανεμιστήρας δουλεύει σχεδόν συνέχεια, ενώ έχει χαμηλές θερμοκρασίες πάντα...

Έχει να προτείνει κανείς κάποια λύση;

[MENTION=22666]koufou[/MENTION] Πόση ram του έχεις; Είναι με 2x512 και λέω να του βάλω 1x2GB για να έχει 2.5 (λόγω περιορισμού bios δε παίρνει 4) αλλα δε ξέρω αν θα τη βλέπει, αν και ένας το έχει κάνει έτσι...

Link to comment
Share on other sites

@Tomahawk καλο ειναι που δουλευει συνεχεια ο ανεμηστιρας δεν ειναι προβλημα αυτο και εγω αυτο θελω να καταφερω στο δικο μου

ram εχω 1x1 GB και τρεχει μια χαρα και ο επεξεργαστης του αν και το καλοκαιρι ειχα ενα θεμα με τον σκληρο του δισκο και πηγα και τον αλλαξα και ο τυπος εκει που μου εκανε την δουλεια του αλλαξε και μνημες εβαλε αλλες με μεγαλυτερη συχνοτητα και μου ειπε οτι το συστημα ετρεχε πολυ καλυτερα αλλα δεν ειχα χρηματα για να τις πληρωσω και ετσι εμεινα με αυτες :(

αν θελεις σου προτεινω να βαλεις 2x1 GB για να μην εχεις προβληματα και να ειναι συχρονισμενες οσο το δυνατων σε μεγαλυτερη ταχυτητα αλλα να το κοιταξεις για να το υποστηριζει το συστημα μην εχεις θεματα μετα να σου κολλαει κλπ.

Αμα θες να σου συστησω τον τυπο που πηγα το δικο μου για τις μνημες σε pm πες μου μονο σε ποια περιοχη εισαι

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας είναι πρόβλημα δίοτι μου παίρνει τα αυτιά και δεύτερον πριν δούλευε μόνο όταν ζεσταινόταν αρκετά!

Όσο για τις μνήμες ξέρω πως παίρνει μέχρι 2x1GB DDR2 533 αλλα επειδή διάβασα εδώ (κοίτα post #11) πως διαβάζει και 1x2GB + 1x512MB χωρίς να πειράξεις bios σκέφτομαι να το δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

δοκοιμασε το αν και εχω τις επιφυλλαξεις μου αλλα δεν νομιζω να σου καει το συστημα η τιποτα τετοιο....πηγενε στο Πλαισιο και ρωτα εναν υπαλληλο πριν αγορασεις τις μνημες να σου πει την γνωμη του και αυτος εγω θα σου ελεγα παντως να μην υπερβεις τα ορια για να σου κρατησει το συστημα...

οταν κανεις το πειραμα ενημερωσε μας γιατι τωρα μου εβαλες και εμενα ιδεες μηπως τις αλλαξω και εγω γιατι να πω την αληθεια μου σε κατι φασεις μου κολλαει και εμενα:hehe:

οσο για τον ανεμηστιρα ακολουθησε τα παραπανω που εχουνε πορταρει οι αλλοι συμφορουμιτες και αν καταφερεις κατι πες μου και εμενα γιατι μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα...:hm:

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη δε θα αγοραστεί απο το Πλαίσιο αλλα γενικά απο όποιο καταστημα κι αν την αγοράσω δεν υπάρχει λόγος να ρωτήσω κάποιον υπάλληλο εκεί γιατί δε θα ξέρει.

Μάλλον θα πάρω το ρίσκο και αν δε πετύχει θα αλλάξω το bios έτσι ώστε να έχω σίγουρη την ανάγνωση 4GB.

Όταν το δοκιμάσω θα postαρω εδώ

Link to comment
Share on other sites

το Πλαισιο δεν ειναι αξιοπιστο?

Αξιόπιστο ως προς τι;

Οι γνώσεις των πωλητών πάντως είναι αρκετά περιορισμένες οπότε δε τους συμβουλεύομαι ποτέ όταν είναι να αγοράσω κάτι.

Κάνω έρευνα αγοράς και απλά πάω, σε όποιο κατάστημα βρω πιο βολικό/φθηνό, και αγοράζω το προϊόν.

Γι αυτό υπάρχουν και τα forums και τα bestprice/skroutz! ;)

Link to comment
Share on other sites

αξιοπιστο γενικα αλλα περισοτερο ως προς τα προιοντα του παντως οτι εγω αγορασει απο εκει μια χαρα μου βγηκε οσο για τις γνωσεις των υπαλληλων δεν το εχω διαπιστωσει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

αξιοπιστο γενικα αλλα περισοτερο ως προς τα προιοντα του παντως οτι εγω αγορασει απο εκει μια χαρα μου βγηκε οσο για τις γνωσεις των υπαλληλων δεν το εχω διαπιστωσει ακομα...

Για τα προϊόντα του δε μπορώ να πω κάτι, απλά η διαθεσιμότητα και το πλήθος επιλογών μπορεί αρκετούς να μη τους καλύπτει.

Το οτι, μάλλον, δε θα αγοραστεί η μνήμη απο εκεί δε σημαίνει κάτι ως προς την αξιοπιστία του!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.