Jump to content



Πιθανό πρόβλημα με μητρική;


milkou

Recommended Posts

Δουλεύει μόνο όταν έχω ή ένα dimm ή και τα δύο στο κανάλι Α ( δλδ στα slots A1 A2).

Αν βάλω την μία σε ένα Α και την άλλη στο αντίστοιχο Β το πολύ πολύ να ανοίξει και να κολλήσει. Αν έχω μια ή και τις δύο σε Β μόνο, τότε δεν πρόκειται ούτε να ανοίξει.... Για αυτό σκέφτομαι την μητρική. Απλά μήπως θα ήταν σκόπιμο να στείλω και τον επεξεργαστή;

Και κάτι άλλο, στο bios όταν ρυθμίζουμε την ram αυτό που πειράζουμε είναι μόνο συχνότητα και ρεύμα; Τα timmings που λένε καθορίζονται μόνα τους μετά την ρύθμισή μας στα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπες δοκιμασες να βάλεις 4 dimm?στο bios πειραζεις volt συχνότητα timmings αν ξέρεις να τα πειραζεις ανεβασε τα λίγο αλλιώς άστα auto.πιθανόν αν δεν δουλεύει με 4 dimmakia να έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπες δοκιμασες να βάλεις 4 dimm?στο bios πειραζεις volt συχνότητα timmings αν ξέρεις να τα πειραζεις ανεβασε τα λίγο αλλιώς άστα auto.πιθανόν αν δεν δουλεύει με 4 dimmakia να έχει πρόβλημα

4 dimms όχι δεν έχω, αλλά θα το δοκιμάσω...

Το ρεύμα και τη συχνότητα τα άλλαξα εύκολα αλλά τα timings στο bios μου φάνηκαν περισσότεροι αριθμοί από αυτούς που συνήθως περιγράφουν μια μνήμη και δεν είμαι σίγουρος τί να πειράξω... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.