Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
ενω 600 ευρω φιλε μου δεν ειναι υπερβολη για παιχνιδια??

με μια 6950-6970 μια χαρα το παιζεις το battlefield σε ultra settings

τελεια καρτα η 7970 αλλα να λεμε την αληεθεια ειναι υπερβολικα τα λεφτα που ζητανε για την καρτα

Μεχρι 300 ευρω το πολυ γθα καρτα γραφικων αρκει για ολα τα παιχνιδια στο full χωρις κολληματα

εγω εδω με το συστημα μου και δεν εχω κολληματα καθολου στο battlefield

δεν εχω το fraps ανοιχτο αλλα το ματι δεν βλεπει κολληματα οποτε σιγουρα ειναι 24 και πανω fps

υποψην δεν αναφαιρομαι σε online play

μου εχουν πει πως ειναι πιο βαρει online αλλα δεν το εχω παιξει ακομα online οποτε εκει δεν ξερω τι γινεται

αλλα αληθεια εαν υπαρχει διαφορα εκει γιατι υπαρχει και ειναι πιο βαρυ?

αφου ιδια ειναι τα γραφικα

ο καθενας εχει τα δικα του ορια και χρηματικα περιθωρια,οπως παραλληλα και αλλες απαιτησεις στο gaming που ισως εσυ δεν καταλαβαινεις.

εμενα μια καρτα των 300ε δεν μου αρκει,για τον τροπο που θελω να παιζω τα παιχνιδια.

η 7970 ειναι μια πολυ ισχυρη καρτα που αποδιδει αρκετα καλα,και σε μονοπυρηνη λυση ειναι η κορυφη,τωρα αν δεν μπορεις να φτασεις αυτο το χρηματικο επιπεδο,απλα πας για κατι φθηνοτερο η κατι μεταχειρισμενο,η περιμενεις με τον καιρο να πεσει η τιμη της.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη 460 λίρες είναι 500λίγα ευρά :)

H Club3d λες?

Εγω σου ελεγα για τη Sapphire.

595€ βγαινει.

Εχει και την OEM (OCUK) με ~510€

Και παλι τρελο καπελο στας Ευρωπας σε σχεση με το US of A.

Link to comment
Share on other sites

εσκασε μυτη στο πλαισιο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-7970-PCI-Express-3-GB-DDR5-R7970-2PMD3GD5.htm,οχι απλα ισοτιμια ευρω δολλαριου αλλα φαινεται οτι το δολλαριο στο ελλαδισταν ειναι πιο ισχυρο απο το ευρω!!

Link to comment
Share on other sites

εσκασε μυτη στο πλαισιο http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/MSI-7970-PCI-Express-3-GB-DDR5-R7970-2PMD3GD5.htm,οχι απλα ισοτιμια ευρω δολλαριου αλλα φαινεται οτι το δολλαριο στο ελλαδισταν ειναι πιο ισχυρο απο το ευρω!!

430€ απο Αμερικα.

[MENTION=15441]Periklis_pap[/MENTION] εχεις paypal ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς εννοείς δεν σε κατάλαβα...

Γιά διευκρίνισε λίγο...

Όταν βρίσκεσαι στο Heaven πάνω αριστερά σου έχει τις επιλογές Benchmark camera tessalation κτλπ.. άμα πας στο tessalation σου έχει 3ις τιμές ή οποίες είναι στο 1.0 άμα τις πας όλες στο 2.0,? πως θα είναι η εικόνα θα σου laggarει? και λέω αν και είναι υπερβολή τέτοιο tes πιστεύω το extreme του heaven θα το δούμε σε κανα 2 χρόνια σε games..

Link to comment
Share on other sites

ανεβασα ενα βιντεακι να ακουσετε τον ηχο της αεροτουρμπινας..:hehe:

δειτε στο τελος που ειναι 100% που το γυρναω σε 20% ποσο αθορυβη ειναι η καρτα σε idle

Πλάκα κάνεις! "Βρήκα το ευαίσθητο σημείο σου..." :p

Μάλλον έχω ξεχάσει πως έκανε η 570 μου γιατί την έβαλα στο νερό...

Link to comment
Share on other sites

ο καθενας εχει τα δικα του ορια και χρηματικα περιθωρια,οπως παραλληλα και αλλες απαιτησεις στο gaming που ισως εσυ δεν καταλαβαινεις.

εμενα μια καρτα των 300ε δεν μου αρκει,για τον τροπο που θελω να παιζω τα παιχνιδια.

η 7970 ειναι μια πολυ ισχυρη καρτα που αποδιδει αρκετα καλα,και σε μονοπυρηνη λυση ειναι κορυφη τωρα,τωρα αν δεν μπορεις να φτασεις αυτο το χρηματικο επιπεδο,απλα πας για κατι φθηνοτερο η κατι μεταχειρισμενο,η περιμενεις με τον καιρο να πεσει η τιμη της.

δεν ειναι θεμα το ποσο αντεχει η τσεπη του καθενα

ειναι θεμα πως περνας λαθος προτυπα σε περιοδο κρισης ετσι

και μια χαρα καταλαβαινω τις απαιτησεις

και δεν μιλαω τυχαια καθως οταν βγηκαν οι 5870 μετα απο λιγο καιρο εκανα crossfire

και αυτο που καταλαβα αμεσως ποσα πεταξα τα λεφτα μου αφου σε gaming και με την μια ετρεχαν ολα νερο

με την δευτερη ειχα παρανω fps ομως στην πραξη αχρηστο αφου το ιδιο καταλαβαινα στο gaming

μονο σε benchmark ειχε διαφορα

για αυτο και αμεσως την πουλησα οταν ειδα πως για gaming δεν χρειαζονται τοσα λεφτα

θελεις να με πεις δηλαδη πως μια 6970 σε ολα τερμα settings τρωει lag σε παιχνιδια?

νερο παει σε ολα σε διαβεβαιωνω για αυτο

εγω πιστευω πως τοσο ακριβες καρτες προοριζονται μονο σε αυτους που ασχολουνται με benchmarks και κοιναγε τα καλυτερα σκορς η κοιναγανε πολλα fps αχρηστα εαν εχεις 30-40 fps το παιχνιδι τρεχει νερο και δεν καταλαβαινεις διαφορα

φυσικα γουστα του καθενα να δινει οσα λεφτα θελει απλα μην περναμε λαθος προτυπα

φιλικα παντα φιλε μου δεν το λεω με κακια

απλα διαλογο κανουμε

:)

Link to comment
Share on other sites

Tις χαραμιζεις τις καρτες σε 1080p.

Tσιμπα 3 μονιτορακια να γουσταρεις Κωστα.:T:

Δεν έχω χώρο εκεί που είμαι τώρα να βάλω άλλα 2 42αρια...

Όταν βρω χρόνο και μετακομίσω στον άλλο όροφο το σύστημα home cinema-gaming pc θα το σκεφτώ...

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περιπλέκεται τα πράγματα τόσο. Αν ο άλλος δεν μπορεί να κρίνει τι κάρτα χρειάζεται και δεν θέλει να ακούσει απόψεις άλλων, ας αγοράσει ότι θέλει με όσα λεφτά θέλει.

Το ότι υπάρχει hype σε όλα αυτά είναι ένα κόλπο marketing που σκοπό έχει να παγιδέψει περισσότερους καταναλωτές.

Link to comment
Share on other sites

Τι λαθος προτυπα ρε συ..

ο ανθρωπος τα δινει για την κ@υλα του,απο κει κ περα αν του περισσευουν η τα μαζευει τσιμα τσιμα που λεει ο λογος ειναι δικο του θεμα..:T:

κουμαντο ο καθενας στην τσεπη του..:)

Link to comment
Share on other sites

Τι λαθος προτυπα ρε συ και @@...

ο ανθρωπος τα δινει για την κ@υλα του,απο κει κ περα αν του περισσευουν η τα μαζευει τσιμα τσιμα που λεει ο λογος ειναι δικο του θεμα..:T:

κουμαντο ο καθενας στην τσεπη του..:)

καταρχας μιλα πιο ομορφα παρακαλω δεν χρειαζονται τετοιες εκφρασεις

και κατα δευτερον δεν μιλησα καν για κουμαντο στα λεφτα διαβασε καλυτερα το ποστ εαν δεν ξες

απλα με τετοια λεγομενα καποιοι που δεν γνωριζουν καλα θα γινουν θυματα του marketing

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10236]auditt[/MENTION]

δεν περναω κανα λαθος προτυπο ρε φιλαρακ,απλα hardware δοκιμαζουμε και λεμε τις εντυπωσεις μας,αν νομιζεις οτι με 30-40frames ειναι οκ η frostbite 2 μαλλον δεν ξερεις ρε συ μαν.

ειδικα στην περιπτωση που χρησιμοποιεις 120Hz οθονη.

και εγω αν διαβασεις το thread ημουν ο μονος που δεν αναφερθηκα σε bench παρα μονο σε gaming performance της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα το ποσο αντεχει η τσεπη του καθενα

ειναι θεμα πως περνας λαθος προτυπα σε περιοδο κρισης ετσι

και μια χαρα καταλαβαινω τις απαιτησεις

και δεν μιλαω τυχαια καθως οταν βγηκαν οι 5870 μετα απο λιγο καιρο εκανα crossfire

και αυτο που καταλαβα αμεσως ποσα πεταξα τα λεφτα μου αφου σε gaming και με την μια ετρεχαν ολα νερο

με την δευτερη ειχα παρανω fps ομως στην πραξη αχρηστο αφου το ιδιο καταλαβαινα στο gaming

μονο σε benchmark ειχε διαφορα

για αυτο και αμεσως την πουλησα οταν ειδα πως για gaming δεν χρειαζονται τοσα λεφτα

θελεις να με πεις δηλαδη πως μια 6970 σε ολα τερμα settings τρωει lag σε παιχνιδια?

νερο παει σε ολα σε διαβεβαιωνω για αυτο

εγω πιστευω πως τοσο ακριβες καρτες προοριζονται μονο σε αυτους που ασχολουνται με benchmarks και κοιναγε τα καλυτερα σκορς η κοιναγανε πολλα fps αχρηστα εαν εχεις 30-40 fps το παιχνιδι τρεχει νερο και δεν καταλαβαινεις διαφορα

φυσικα γουστα του καθενα να δινει οσα λεφτα θελει απλα μην περναμε λαθος προτυπα

φιλικα παντα φιλε μου δεν το λεω με κακια

απλα διαλογο κανουμε

:)

Δεν είμαστε εδώ σχολείο ή νηπιαγωγείο, αν και μερικές φορές γινόμαστε βέβαια...

Η ταύλα του καθενός είναι κάτι που ΔΕΝ κοστολογείτε, ΔΕΝ δικαιολογείτε με "νορμάλ" κριτήρια, και δεν μπορεί να την κατακρίνει κανεις.

Ξέρω κόσμο (εμένα) που αν μπορούσε θα έσκαγε 150.000 σε αυτοκίνητο και ο άλλος θα μου λέει, "στο κέντρο, θα κάνεις τον ίδιο χρόνο με ένα Γιάρις".

Το ίδιο και με τις κάρτες, η απάντηση είναι πάντα "ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΟΥ, είναι η ταύλα μου".

Ναι στην κρίση δεν ακούγεται ωραίο, και δυνητικά θα φας και φθόνο, αλλά δεν μου κάνει διαφορά απο πιο παλιά που αγοράζανε παιδιά 3 κάρτες αντί για 1, και κάτι Mars και FX και δεν ξέρω τι άλλο.

Για άλλη μια φορά. (γιατί το λέω 1-2 φορές το έτος εδώ).

Η Ταύλα ΔΕΝ κοστολογείτε.

Πάντα φιλικά φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα το ποσο αντεχει η τσεπη του καθενα

ειναι θεμα πως περνας λαθος προτυπα σε περιοδο κρισης ετσι

και μια χαρα καταλαβαινω τις απαιτησεις

και δεν μιλαω τυχαια καθως οταν βγηκαν οι 5870 μετα απο λιγο καιρο εκανα crossfire

και αυτο που καταλαβα αμεσως ποσα πεταξα τα λεφτα μου αφου σε gaming και με την μια ετρεχαν ολα νερο

με την δευτερη ειχα παρανω fps ομως στην πραξη αχρηστο αφου το ιδιο καταλαβαινα στο gaming

μονο σε benchmark ειχε διαφορα

για αυτο και αμεσως την πουλησα οταν ειδα πως για gaming δεν χρειαζονται τοσα λεφτα

θελεις να με πεις δηλαδη πως μια 6970 σε ολα τερμα settings τρωει lag σε παιχνιδια?

νερο παει σε ολα σε διαβεβαιωνω για αυτο

εγω πιστευω πως τοσο ακριβες καρτες προοριζονται μονο σε αυτους που ασχολουνται με benchmarks και κοιναγε τα καλυτερα σκορς η κοιναγανε πολλα fps αχρηστα εαν εχεις 30-40 fps το παιχνιδι τρεχει νερο και δεν καταλαβαινεις διαφορα

φυσικα γουστα του καθενα να δινει οσα λεφτα θελει απλα μην περναμε λαθος προτυπα

φιλικα παντα φιλε μου δεν το λεω με κακια

απλα διαλογο κανουμε

:)

Oπως λεω πολλες φορες.

Κουμαντο στην τσεπη σου.

Περι 30-40 καρε τα εχουμε πει οτι στους περισσοτερους ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ(ειδικα σε Multiplayer τιτλους)

Mιλαω σε εναν ανθρωπο που θεωρει οτι ενα game τρεχει καλα με 20 καρε!?

Link to comment
Share on other sites

μιλας φιλε μου σε εναν κανονικο χρηστη οπως ειναι οι πιο πολλοι

με απλες απαιτησεις

απλα ισως μου φανηκε υπερβολικη η εκφραση μετα 600 ευρω

τελος παντων

εγω δεν κατακρινω καθενα οπως ειπες ο καθενας τα γουστα κανει

εγω ηθελα να τονισω αυτο με τα 600 ευρω

δεν το συνεχιζω αλλο δεν υπαρχει λογος

Φιλε μου gbak δεν ειχα παντως κανενα σκοπο επιθετικο ολα ηταν με φιλο πνευμα εκ μερους μου :)

Και καποιος που θα ηθελε επιδωσεις 7970

καλυτερα να επαιρνε μια 6870χ2 η 2 χ 6870 με πολυ λιγοτερα λεφτα

p.s: Τωρα ειδα το video με την καρτα χαχαχα οντως σαν τουρμπινα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δείτε το και από την άλλη, πιο τεχνολογική και κριτική πλευρά. Αν δεν υπήρχαν αυτοί που τα σκάνε για την καύλα τους (στην προκειμένη περίπτωση κάρτες γραφικών, αφού είμαστε σε ανάλογο φόρουμ) δεν θα είχαμε πότε την εικόνα από "πρώτο" χέρι που μπορούμε να εμπιστευθούμε παρά μόνο τους διάφορους μιζάκιδες που πλασάρουν το hardware αναλόγως πόσα πάρουν από την μπλε, την πράσινη και την κόκκινη.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας μιλα πιο ομορφα παρακαλω δεν χρειαζονται τετοιες εκφρασεις

και κατα δευτερον δεν μιλησα καν για κουμαντο στα λεφτα διαβασε καλυτερα το ποστ εαν δεν ξες

απλα με τετοια λεγομενα καποιοι που δεν γνωριζουν καλα θα γινουν θυματα του marketing

καλα οκ...που να μην εβαζα και τα emoticons.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.