Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
Πάντως θέλουν ψωμί ακόμα (οι 2 7970) για να περάσουν τις 3 580.

Θα τις περάσουν άραγε;

Με πρόλαβες...

Νομίζω ότι θα τις περάσουν...

Μην κοιτάς την 7990 που είναι διπύρηνη και δεν μπορεί να overclockαρει καλά...

:D

Link to comment
Share on other sites

Σαν τρελλη μπορει να ανεβει η 5990 αν προσεξεις την παροχη ισχυος και την ψυξη της.

-------------

Οταν ειχαν βγει οι 580 για 3 ηθελες 1500 δολλαρια περιπου.

Σημερα με 1300 περιπου (7990 + 7970) στελνεις τις 580 .... για υπνο.

-------------

Μεχρι να δουμε τι θα κανουν οι 680............μπορει και να μην χρειαζεται τοση πολλη δυναμη στο τελος.......θα "μουλαρωσουν" αλλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τρελλη μπορει να ανεβει η 5990 αν προσεξεις την παροχη ισχυος και την ψυξη της.

-------------

Οταν ειχαν βγει οι 580 για 3 ηθελες 1500 δολλαρια περιπου.

Σημερα με 1300 περιπου (7990 + 7970) στελνεις τις 580 .... για υπνο.

-------------

Μεχρι να δουμε τι θα κανουν οι 680............μπορει και να μην χρειαζεται τοση πολλη δυναμη στο τελος.......θα "μουλαρωσουν" αλλα πραγματα.

Συγκρίνεις κάρτες των 40nm με των 28nm;

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινω υπαρκτες καρτες και συμπληρωνω τον συλλογισμο σου.

Αυτην την στιγμη εχουμε αυτα τα δεδομενα.

Το μεγαλο ατου των 28nm ειναι η χαμηλοτερη καταναλωση και οι θερμοκρασιες προς οφελος του O/C.

Δεν μιλαμε λοιπον για O/C...default.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION]

Δεν χρειάζεται καν το Asus GpuTweak για να αυξήσεις τα όρια στο CCC. Το Afterburner έχει πλεόν δύο πολύ χρήσιμα command line switches που δουλεύουν μια χαρά με το default Bios της Sapphire(το δοκίμασα).

-xcl για επέκταση των clock limits στο CCC και στο Afterburner

-rcl για επαναφορά τον default limits στο CCC και στο Afterburner

Απλά τα όρια είναι λίγο μικρότερα - 1390 για το Core και 1790 για την μνήμη(δεν έναι και λίγο).

Βάζοντας απλά ένα από τα παραπάνω switches στο τέλος του target field στο Shortcut του Afterburner για μία φορά μόνο και τρέχοντας το, βγαίνει το παρακάτω

13396912.jpg

Link to comment
Share on other sites

@zpaf

Δεν χρειάζεται καν το Asus GpuTweak για να αυξήσεις τα όρια στο CCC. Το Afterburner έχει πλεόν δύο πολύ χρήσιμα command line switches που δουλεύουν μια χαρά με το default Bios της Sapphire(το δοκίμασα).

-xcl για επέκταση των clock limits στο CCC και στο Afterburner

-rcl για επαναφορά τον default limits στο CCC και στο Afterburner

Απλά τα όρια είναι λίγο μικρότερα - 1390 για το Core και 1790 για την μνήμη(δεν έναι και λίγο).

Βάζοντας απλά ένα από τα παραπάνω switches στο τέλος του target field στο Shortcut του Afterburner για μία φορά μόνο και τρέχοντας το, βγαίνει το παρακάτω

13396912.jpg

Ισχύει το έκανα και εγώ στο σύστημα μου αλλά παρέλειψα να το αναφέρω...

Μπορείτε να κάνετε όσοι έχετε 7970 να κάνετε ένα use profile στο ccc και να μου πείτε τι idle voltage σας δίνει για τα 300-150;

Θα το δέιτε πάνω από το value=1170

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα, αλλα τι να το κανεις το αυξημενο CCC αν δεν μπορεις να δωσεις ταση...

Αν χρησιμοποιεις ενα ανεξαρτητο προγραμμα για την ταση, τοτε οριζεις τις συχνοτητες και απο εκεινο....

Δηλαδη ποιο το οφελος ???

Link to comment
Share on other sites

^Μα το λεει!!!!Με το ab!!!Με αυτο που ήδη χρησιμοποιει και ανεάζει τα ρολόγια του ccc με αυτό θα κλοκάρει.

Απλά αν δεν ξεκλειδώσεις όρια στο ccc, όταν ανεβάζεις τα ρολόγια στο ab τότε άμα πας να βάλεις το +20% στο ccc θα σου τα γυρίσει στα default τα ρολόγια.

Οπότε πρέπει να είναι ξεκλειδωμένα τα όρια για να μπορέσεις να χρησιμοποιείσεις και το ccc για το +20 αλλά και το ab για το o\c και την αύξηση της τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να δουμε τι θα κανουν οι 680............μπορει και να μην χρειαζεται τοση πολλη δυναμη στο τελος.......θα "μουλαρωσουν" αλλα πραγματα.

δηλ πιστεύεις οτι το κεπλερ θα έχει ανταγωνιστή?

Link to comment
Share on other sites

δηλ πιστεύεις οτι το κεπλερ θα έχει ανταγωνιστή?

Έναν αριθμό ή μάλλον δύο θα πω...2304sp ή αλλιώς 79x0.

Ένα search να κάνετε στο net όλο και κάτι θα βρείτε!!!

Τα 28nm έχουν δείξει ήδη τα δόντια τους...o\c ή αλλιώς big time core clocks!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο και τον KostasNK που έχει 2 κιόλας στο ungine άμα πειράξεις το tessalation και το πας maxed out 2.0 και στα 3 πως είναι η εικόνα? έχει shutter? όχι ότι είναι κάτι σημαντικό υπερβολή είναι αλλά από περιέργεια..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα, αλλα τι να το κανεις το αυξημενο CCC αν δεν μπορεις να δωσεις ταση...

Αν χρησιμοποιεις ενα ανεξαρτητο προγραμμα για την ταση, τοτε οριζεις τις συχνοτητες και απο εκεινο....

Δηλαδη ποιο το οφελος ???

Για μενα ολα καλα με αυτα τα ανεξαρτητα προγραμματα αλλα προτιμω μετα το παιχνιδι με τα μετροπρογραμματα και τις τασεις να ειμαι χωρις αυτα.

Ποσο μαλιστα οταν με μαμα ταση μπορω να εχω 1125/1800.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.