Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply

Μπορείτε να μου θυμίσετε πως βλέπουμε τις πραγματικές τάσεις που έχει πάνω στη gpu core στο afterburner και όχι το target voltage; Ξέρετε αυτές που έχουν τις διακυμάνσεις ανάλογα τον φόρτο, όχι το σταθερό νούμερο του forced voltage.

Το είχα κάνει στα 7 και θέλω να το κάνω και στα 8 τώρα, αλλά δεν το θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου θυμίσετε πως βλέπουμε τις πραγματικές τάσεις που έχει πάνω στη gpu core στο afterburner και όχι το target voltage; Ξέρετε αυτές που έχουν τις διακυμάνσεις ανάλογα τον φόρτο, όχι το σταθερό νούμερο του forced voltage.

Το είχα κάνει στα 7 και θέλω να το κάνω και στα 8 τώρα, αλλά δεν το θυμάμαι...

With Afterburner closed, open your Afterburner install directory, traverse to profiles. There will be a config file for each card or cards inside. If you have more files than cards, then you can just delete all the files, ie. VEN_1002&DEV....cfg. This will effectively reset Afterburner. Now run Afterburner again and it will configure your cards and create new config files. Now you can edit the newly created config files. Close AB and...

Add this under the Settings for each card you have.

[settings]

VDDC_CHL8228_VIDReadback = 0

MVDDC_CHL8228_VIDReadback = 0

Πηγή: εδώ

Link to comment
Share on other sites

With Afterburner closed, open your Afterburner install directory, traverse to profiles. There will be a config file for each card or cards inside. If you have more files than cards, then you can just delete all the files, ie. VEN_1002&DEV....cfg. This will effectively reset Afterburner. Now run Afterburner again and it will configure your cards and create new config files. Now you can edit the newly created config files. Close AB and...

Add this under the Settings for each card you have.

[settings]

VDDC_CHL8228_VIDReadback = 0

MVDDC_CHL8228_VIDReadback = 0

Πηγή: εδώ

Το χρησιμοποιείς και εσύ μπούρδα; Zpaf το έκανες και εσύ; Θα bootαρω με τα 7 το απόγευμα και θα τσεκάρω τα .cfg να δω τι ακριβώς είχα κάνει και θα τα περάσω και στα 8...

Πάντως κάτι τέτοιο είχα κάνει αν θυμάμαι καλά και το είχε ποστάρει ο LazyDog τότε αν δεν με απατάει η μνήμη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παίδες μια ερώτηση..

Γινεται η κάρτα (7970) να χάσει το Bios?

Ηθελα μια να αλλάξω σήμερα πάστα στον CPU αλλά επειδή δεν είχα κατσαβίδια στην τελική καθάρισα λίγο την σκόνη..

Τωρα.. δεν κατάλαβα καθώς καθάριζα την GPU άμα άλλαξα τον διακόπτη..

Τες πα το μαζεύω πατάω κουμπί με βγάζει στα Windows με ανάλυση 640χ300

καθώς διάβαζε τα USB και αυτά πατάω και βλέπω HD Radeon 7970 required restart

τρέχω μια MSI AB τα ρολόγια 925.. τι STP.. κάνω Restart ανοίγω GPU-Z .. 925..

Το βάζω στην επόμενη θέση το PC άνοιξε κανονικά με τα ρολόγια πάλι στα 925..

τώρα λέω να το ξαναγυρίσω μια πίσω στην προηγούμενη να δω άμα θα αλλάξει τίποτα αλλά περιμένω απάντηση πρώτα..

Την είχα φλασάρει στο Ghz Bios..

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] [MENTION=9179]atiman[/MENTION] έχετε να πείτε τίποτα?

εντομεταξή "άκυρο" αλλά έχει 2 μέρες τώρα με τους 13.2 Beta με έχει ταράξει στα BSOD όταν παίζω BF3

errors 0x000003B 0x0000050 όλα αυτά είναι περι GPU ή OC αλλά είναι στοκ το μηχάνιμα..

Στο BF3 όλο με πετάει (σαν να κατεβάζει παράθυρο) και ακούς το NTIΝΓΚ όταν βάζεις κάτι (παραδειγμα βαζεις ενα φλασακι στην θύρα) δεν κάνει αυτό το NTINKΓΚ είναι λες και βγαίνει και ξαναμπαίνει..

Και τώρα αυτό..

Αλλα και τώρα αυτό με τα ρολόγια και το Bios κάτι πρέπει να το πειράζει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις παρα να κοιταξεις στο GPU-Z αν θα δεις στο bios το header της Ghz edition, η το απλο.

Εφ οσον την φλασαρισες εσυ, σιγουρα το ξερεις.

Η αληθεια βεβαια, ειναι οτι δεν πολυκαταλαβα το ποστ σου, ετσι δεν ξερω τι πραγματικα εκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις παρα να κοιταξεις στο GPU-Z αν θα δεις στο bios το header της Ghz edition, η το απλο.

Εφ οσον την φλασαρισες εσυ, σιγουρα το ξερεις.

Η αληθεια βεβαια, ειναι οτι δεν πολυκαταλαβα το ποστ σου, ετσι δεν ξερω τι πραγματικα εκανες.

Η αληθεια είναι ότι και εγώ δεν πολύ κατάλαβα τι έγινε..

iXb98eo.png

Κανω 1 RR να δώ τι θα μου βγάλει και στην άλλη..

edit:

TVZ1HeK.png

άκυρο?

Όπως τα είπα..

Ανοίγω το PC και δεν έκανε ποστ άνοιγε και ξαναέκλεινε..

Βγάζει μύνημα O/C Failed..

το πατάω F5

κανω RR και μπαίνει κανονικά..

αλλα με την ανάλυση αλαγμένη, ψάχνωντας την κάρτα..

Αφού έκανα πάλι Restart, Βρήκε τους Drivers.. αλλά με τα ρολόγια 925

το αλλάζω στην άλλη θέση που είναι το στοκ 925..

Και τώρα το ξανα άλλαξα και είμαι στα 1050...

Edit:

Επίσης λεω να το αφήσω αυρίο την μιση μέρα με το Bios

και την άλλη μιση στοκ

Γιατί ότι κάτι αποσυνδέετε και συνδέετε στο PC την ώρα που παίζω BF3 ισχύει..

τα BSOD (με τους παραπάνω κωδικούς) ίσχύουν γιατί όταν παίζω BF3 μόνο μου τα βγάζει..

Να δω άμα φταίνε οι Drivers ή η κάρτα.

Edit:

Επίσης ένα TIP όταν ακούγεται το NTINΓΚ μου αλλάζει τα παράθυρα δηλαδή..

είμαι στην μια οθόνη με πετάει..

και τα παράθυρα ότι έχω ανοιχτο.. (Browser/Hwmonitor/Msi AB/CPU-Z) τα πάει στο άλλο μόνιτορ..

Link to comment
Share on other sites

παιδια με ποιο προγραμμα μπορουμε να βλεπουμε ποσο μνημη απο την καρτα καταναλωνη ενα game?

η τελος παντων πως μπορουμε να το δουμε

MSI Afterburner σου δείχνει πόση video ram χρησιμοποιείται, οπότε λογικά μπορείς να υπολογίζεις πόσο καταναλώνει το game αφαιρώντας το ποσό που βγάζει όταν πρωτομπαίνεις στα windows...

Link to comment
Share on other sites

No New GPUs from AMD for the Bulk of 2013 | techPowerUp

Μακαρι τουλαχιστον να δωσουν ενα 2ο καλο boost (drivers) μεσα στην χρονια.

Σε βλεπω να αλλαζεις εστω και για λιγο στρατοπεδο Γιαννη μου.

Να δω τον zpaf με πρασινη των 800€ να καψω το μηχανακι μου.:hehe::-O

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.