Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
Εγώ περιμένω την Gigabyte 7970 OC 3Gb

Την έχει κάποιος? Είναι αξιόλογη?

Και στα 2 PCB που κυκλοφοραει ( Black - Blue ) ειναι lock voltage και unstable στα 1100MHz :(

Ριξε μια ματια και δες πως ΔΕΝ ειναι και η καλυτερη υλοποιηση της GB σε 7970 .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21976]kilahed[/MENTION]

Τότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα γτ ή δικιά μου στα μαμά καί ήσυχη είναι και οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές. Το πολύ 58 C αν έχω δει με BF3. Όσο για 1080p σε youtube που ανέφερες, ε τους 42 δε τη λες ζεστή με τους ανεμιστήρες να μη ξεπερνάνε το 50% :hm:

Link to comment
Share on other sites

Σαν καρτούλα γενικά? για κάποιον που δεν ασχολείται με oc..

Σαν καρτουλα γενικα ..... ειναι μια καρτουλα σαν τις αλλες με καλυτερη ψυκτρα απο την reference ;) Απλα οταν "κολλας" το "OC" σε ενα προιον καλο ειναι να μην το Under-OC αρεις εργοστασιακα......χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα συμφωνήσω. Αλλά για κάποιον που θέλει να κουμπώσει μια 7970 και να χει το κεφαλάκι του ήσυχο είναι μια πολύ καλή και όμορφη υλοποίηση ειδικά αν πετύχεις μαύρο PCB.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την δοκίμασα και στο metro 2033 βγάζει 58,68 μέσο όρο στα fps με όλα full εκτός από physx και dof σε 1080p αλλά το ανεμιστηράκι λειτουργεί στο 70% και κάνει αρκετά ενοχλητικό θόρυβο περίπου 3000 στροφές και η θερμοκρασία της κάρτας είναι 68-70 βαθμοί. Μπορώ να ρίξω τις στροφές και ας ανέβει λίγο η θερμοκρασία ή θα έχω θέμα?

Link to comment
Share on other sites

καλο είναι να κοιτάμε όταν παίρνουμε κάρτες k τι ψυχτρα φοράνε μετράει αυτο ... στο metro ολα στο φουλ 99% μου παει εμενα max 72c 30% dc ii εχω αρκετα ήρεμη αλλα σε γενικές γραμμές λίγα είναι τα games που ανεβάζει στα 70c την κάρτα .. για ali ψύξη δεν γνωρίζω σε 7970 τι πιάνουν::computer:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την δοκίμασα και στο metro 2033 βγάζει 58,68 μέσο όρο στα fps με όλα full εκτός από physx και dof σε 1080p αλλά το ανεμιστηράκι λειτουργεί στο 70% και κάνει αρκετά ενοχλητικό θόρυβο περίπου 3000 στροφές και η θερμοκρασία της κάρτας είναι 68-70 βαθμοί. Μπορώ να ρίξω τις στροφές και ας ανέβει λίγο η θερμοκρασία ή θα έχω θέμα?

Απο gpu-z δες max VRM 1 and 2 temperatures!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την sapphire 7970 vapor-x ghz edition 3gb με trixx fan control στο αυτόματο όταν βάζω παιχνίδια ανεβάζει πολύ τις στροφές για να μένει η κάρτα κοντά στους 60-65 βαθμούς αλλά κάνει πολύ θόρυβο και γενικότερα όταν οι στροφές είναι πάνω από 45% ακούγονται αρκετά τα fans είναι φυσιολογικό? Στο 45% πιάνουν κοντά στις 1900 στροφές

Γενικά οι Radeon τα τελευταία χρόνια έχουν πιο φασαριόζικα συστήματα ψύξης. Εγώ βρήκα την υγειά μου με την υλοποίηση της Asus DC2...

7970 και μια χαρά από θόρυβο και σε load. Θα σου πρότεινα αν σε ικανοποιεί από επιδόσεις να ψάξεις να βρεις μια μεταχειρισμένη DC2 και να πουλήσεις τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

PCF271.w_rev12.vaporx7970-580-90.jpg

Αν μιλάμε για την παραπάνω κάρτα όχι δεν θα έπρεπε να έχεις τον θόρυβο της reference.. Φτιάξε custom FAN profile και υπολόγισε ο θόρυβος που ακούς τώρα να γίνεται αντιληπτός μετά τους 75 βαθμούς. Εγώ είχα reference και την άλλαξα γιαυτόν τον λόγο, ο θόρυβος ήταν ανυπόφορος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αναλυτικά λίγο αν θέλεις το κουτί σου και την ψύξη του.

Η δικιά μου vapor x δεν ανεβαίνει πάνω από τους 68 όταν είναι κλοκαρισμένη (1150-1575) και ο ανεμιστήρας αυτόματα πάει μέχρι το 55%. Ναι μεν η 7970 είναι πιο ζεστή αλλά μιλάς για στοκ οπότε μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση. Όλα αυτά με ambient 30 βαθμούς.

Ωστόσο τα νούμερά σου δεν είναι εξωφρενικά ώστε να πεις ότι έχει πρόβλημα η κάρτα. Μάλλον για θέμα κουτιού και σκόνη το κόβω. Στα vrm πόσο πιάνεις?

Link to comment
Share on other sites

thermaltake soprano με πλαϊνό ανεμιστήρα 23άρι το υπόλοιπο έχει έναν μπροστά και έναν πίσω 12ριδες και έχω cpu: intel i7 3770k mobo: asus maximus v gene ram: 8gb ddr3 1600mhz, ssd 60gb kingston και σκέφτομαι να πάρω άλλο κουτί zalman z12 plus αλλά θα χωράει η gpu? Επίσης η gpu είναι stock και με trixx έχω gpu clock 1050 memory clock 1500. Θερμοκρασία vrm παίζει 68-70 στο crysis 3 και σε idle 36-37

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί σου είναι. Το ξεσκονίζεις συχνά?

Πρόβλημα πάντως με την κυριολεκτική έννοια, δεν έχεις. Δεν παθαίνει τίποτα η κάρτα. Αν σε ενοχλεί, φτιάξε ένα custom profile στο afterburner ή το trixx και φρόντισε η θερμοκρασία πυρήνα να μην ξεπερνάει τους 80 και των vrm τους 90. Το όρια για πυρήνα και vrm είναι 95 και 120 αντίστοιχα οπότε δεν έχεις φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα περίπου απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι ο ανεμιστήρας απ΄το τροφοδοτικό σκάει πάνω στην gpu και γι' αυτό θέλω να πάρω κουτί να είναι κάτω το τροφοδοτικό και έλεγα γι΄αυτό το zalman απλά δεν ξέρω αν θα χωράει η gpu. Στο site της zalman λέει ότι χωράει μέχρι 29 εκατοστά gpu και η 7970 είναι 28,6 νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.