Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
Ποτε πηγαν τα 8GB 55e?:suicide:

2400

@ 51

Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

@55

Kingston HyperX Beast 8GB DDR3-2400MHz Dual Kit (XMP) | Skroutz.gr

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , το θέμα είναι αυτές που είναι rated 2400 θα τρέξουν σίγουρα 2400 π.χ. σε Sandy Bridge, ή παίζει ρόλο και ο memory controler;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το θέμα με τις μνήμες έχει ξεκαθαριστεί εδώ και πολύ καιρό και με εμένα αλλά και με τον Τάκη και κάποιους ακόμα όταν το αποδεικνύαμε με τα benchmarks vantage & 11 με αλλαγές στις μνήμες και τα gains.

Τώρα το βλέπετε με τον συνονόματο και στα games καθε αυτού.

Πάντα ήταν γνωστό ότι οι μνήμες τελικά πάντα έδιναν και ότι όποιος έλεγε ότι δεν παίζουν ρόλο, πολύ απλά δεν ήξερε τι έλεγε.

Σας βλέπω τώρα να τρέχετε να παίρνετε 2133 κ 2400 άρες!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10015]csaris[/MENTION] [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] , το θέμα είναι αυτές που είναι rated 2400 θα τρέξουν σίγουρα 2400 π.χ. σε Sandy Bridge, ή παίζει ρόλο και ο memory controler;

Για τους sandybridgακιδες εδω DDR3 SDRAM for Sandy Bridge: Choosing the Best Memory for LGA1155 Platform - X-bit labs

Για τους ivybridgακιδες εδω Choosing the Best DDR3 SDRAM for Ivy Bridge - X-bit labs

Link to comment
Share on other sites

Με τις corsair μου , XMP βλέπω μόνο με τον i7 920 στα μαμά. Σε o/c πχ 190x20 ή 191x21 με mem multiplier x10(1900), όσο ρεύμα και να δώσω σε vdimm,qpi ,κλπ ή να χαλαρώσω timings,2T κλπ , η gigabyte πάντα αρνείται πεισματικά να μπουτάρει. Προφανώς κάποιο "auto" value κάνει την ζημιά..

Τέσπα το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να αυξήσω το uncore απο 3000 σε 3800, αλλά για να παίξει o εκεί ο 920 θέλει 1.42vqpi

Έχουμε λοιπόν , 191x21 , mem multi x8, uncore 3000

j8pu88.jpg

To ίδιο με uncore 3800 και μπόλικο vqpi παραπάνω...

e16u5z.jpg

Νομίζω είναι πασιφανές πως ο ματρακάς μου δεν έχει πλέον άλλο να δώσει ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Με τις corsair μου , XMP βλέπω μόνο με τον i7 920 στα μαμά. Σε o/c πχ 190x20 ή 191x21 με mem multiplier x10(1900), όσο ρεύμα και να δώσω σε vdimm,qpi ,κλπ ή να χαλαρώσω timings,2T κλπ , η gigabyte πάντα αρνείται πεισματικά να μπουτάρει. Προφανώς κάποιο "auto" value κάνει την ζημιά..

Τέσπα το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να αυξήσω το uncore απο 3000 σε 3800, αλλά για να παίξει o εκεί ο 920 θέλει 1.42vqpi

Έχουμε λοιπόν , 191x21 , mem multi x8, uncore 3000

j8pu88.jpg

To ίδιο με uncore 3800 και μπόλικο vqpi παραπάνω...

e16u5z.jpg

Νομίζω είναι πασιφανές πως ο ματρακάς μου δεν έχει πλέον άλλο να δώσει ! :hehe:

Εισαι σε tripple channel mode... οι διαφορες ειναι μεγαλες (υποθετω) οταν μιλαμε για dual channel!

Επισης, θα σου προτεινα να προτιμησεις τα σφιχτα timings εναντι των υψηλων memory frequencies.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε tripple channel mode... οι διαφορες ειναι μεγαλες (υποθετω) οταν μιλαμε για dual channel!

Επισης, θα σου προτεινα να προτιμησεις τα σφιχτα timings εναντι των υψηλων memory frequencies.

Νομίζω ότι εικόνα έχει αναστραφεί και θέλουμε high frequency πρώτα και τα σφιχτά timings later.

Η τελευταία πλατφόρμα που ήθελε timings ήταν ο Thuban. Είναι το ίδιο και ο nehalem ή ακολουθεί Sandy/Ivy

εγώ βλέπω σημαντικές διαφορές από 1866 CL9 T1 σε 2133 CL11 T2, υπέρ των 2133 φυσικά και ακόμα δεν είμαι stable.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος, Thanks!

Νομίζω ότι εικόνα έχει αναστραφεί και θέλουμε high frequency πρώτα και τα σφιχτά timings later.

Η τελευταία πλατφόρμα που ήθελε timings ήταν ο Thuban. Είναι το ίδιο και ο nehalem ή ακολουθεί Sandy/Ivy

εγώ βλέπω σημαντικές διαφορές από 1866 CL9 T1 σε 2133 CL11 T2, υπέρ των 2133 φυσικά και ακόμα δεν είμαι stable.

Δε ξερω... υποτιθεται πως οσο μικροτερο ειναι το πηλικο CL/Freq τοσο ταχυτερες ειναι οι μνημες... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αφού βάλατε στο παιχνίδι τις μνήμες..

Ο λαός απαιτεί λίστα με games που επηρεάζει (προς τα πάνω) η ταχύτητα των μνημών και κυρίως 1600 vs 2133/2400.

είναι φοβερό review αλλά δεν έχω χρόνο. Ωστόσο μόλις είμαι stable στα 2133 μπορούμε να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα που έβγαζα με 1866.

δυστυχώς το βλέπω δύσκολο να πιάνω 2400 με sandy και 1866 μνήμες, έχει κανείς φτάσει με sandy στα 2400;

Link to comment
Share on other sites

με βάλατε σε τριπάκι με τις μνήμες τελικά...οπότε παράγγειλα αυτό εδώ

Υπολογιστές & Hardware :: Προϊόντα Αναβάθμισης :: Μνήμες :: Kingston HyperX Beast 8GB (2x4GB) 2400MHz DDR3 KHX24C11T3K2/8X - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

:OT: προσοχή στο you.gr έλεγε ότι είχε τις hyper x predator 54,5 και μετά στην παραγγελία το έκανε 58,9...Τέτοιες τακτικές απλά είναι απαράδεκτες και μη αποδεκτές ακόμα και αν τελικά κερδίζω 1 ευρώ :OT:

Άντε να ανεβούν τα καρεδάκια...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] επίσης μιας και λέμε για μνήμες θέλω 1 γρήγορο.. BF3 ίδια εικώνα..

το CPU όπου θες εσύ.. και τις μνήμες Stock και Full (στο σημείο που σου δίνει τα καρέδια)

(Πήγαινε στην γνωστή Ταρατσα καλύτερα αν και δεν κοβω για διαφορά στο σιγκεκριμένο σημείο.)

Γιατί στα Benchmarks καλοί είναι οι αριθμοί αλλά στα Games τι γίνεται?

όπως λέει και ο Seb με Peppa Real life / LiVE Gaming..

Link to comment
Share on other sites

. Ωστόσο μόλις είμαι stable στα 2133 μπορούμε να συγκρίνουμε τα αποτελέσματα που έβγαζα με 1866.

Μόνο αυτό ουσιαστικά έχει νόημα καθώς έτσι τεστάρεις διαφορές απο αυτό που ήσουν μέχρι τώρα 24/7.

Το να ρίχνεις εσκεμμένα το multi για να φανούν διαφορές δεν λέει κάτι. (μιλάω γενικά και όχι ειδικά στον blade)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] επίσης μιας και λέμε για μνήμες θέλω 1 γρήγορο.. BF3 ίδια εικώνα..

το CPU όπου θες εσύ.. και τις μνήμες Stock και Full (στο σημείο που σου δίνει τα καρέδια)

(Πήγαινε στην γνωστή Ταρατσα καλύτερα αν και δεν κοβω για διαφορά στο σιγκεκριμένο σημείο.)

Ελα παιδι μου [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] :D

Επεξεργαστης μαμα καρτουλα 1050/1500 και οι μνημες 1333MHz vs 2400MHz.

screenshotwin320022.jpg

screenshotwin320023.jpg

screenshotwin320021.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.