Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

πριν 17 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

-Έλλειψη επαρκούς FFB : επαρκέστατο

-Εφαρμογή setup : πλήρης εφαρμογή. Άμεσο αντίκτυπο στην συμπεριφορά στην πίστα.

-Tyre model : ναι τί? 

 

Δεν βλέπω στοιχειοθετημένα πράγματα. 

Ο Νάσος, έχει δίκιο. 

 

Μην τα λες σε μένα, στον Παναγιώτη πες τα. Δεν είναι δικές μου απόψεις να τις στοιχειοθετήσω. Στον Νάσο αναφερόμουν, ξαναδιάβασε το σχόλιό μου.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

Βρε παλικάρι τυφλός είσαι ???

Την δική μου τοποθέτηση την γνωρίζεις.

Aυτά που λέει ο rapid τα λέω εγώ από την αρχή...(και δεν αναφέρω βροχές και real road κ.τ.λ.)

Σου παραθέτω και από άλλους !!!

Τι έχεις πάθει ???

Πανικός ???

 

Har har har

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Άλλος δεν έχει να πει κάτι?

Παιδάκια όχι άλλο κάρβουνο εεε ήθελα να πω όχι άλλον εμφύλιο ,είναι ελεύθερα τα παιδάκια να παίξουν ότι παιχνιδάκι θέλει το καθένα .:D

Μετά από τόσες ώρες ενασχόλησης έχουμε πια αποφασίσει όλοι τι θέλουμε ,εγώ προσωπικά τα θέλω και τα δύο  προτιμώ αυτή την εποχή όμως  περισσότερο το rfactor για πολλούς λόγους .

 

 

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog, περιμένω να μου εξηγήσεις, ποια είναι η μυστηριώδης πηγή ενέργειας, που διατηρεί ΣΤΟ RF2, τα λάστιχα στους 50C, με θερμοκρασία πίστας και αέρα στους 17C. 

 

Ή να ρωτήσω και για αυτό τον Άρη αντί την ISI?

Link to comment
Share on other sites

Τον Άρη τον Αρη !!!

Εκεί θα πάτε.

Εμείς δεν κλαιγόμαστε, άλλοι κλαίγονται...

 

4952150168_96f392a6d1.jpg

πριν 4 λεπτά, το μέλος panosdimp έγραψε:

Παιδάκια όχι άλλο κάρβουνο εεε ήθελα να πω όχι άλλον εμφύλιο ,είναι ελεύθερα τα παιδάκια να παίξουν ότι παιχνιδάκι θέλει το καθένα .:D

Την νύφη εσύ θα την πληρώσεις την Κυραική να ξέρεις...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Εσένα @liakjim στο ασέττο όταν πατάς φρένο και μπλοκάρει ο τροχός, καταλαβαίνεις στο τιμόνι ποιος τροχός μπλοκάρει?

Οταν επιταχύνεις και γλυστράει ο τροχός, καταλαβαίνεις ποιός τροχός γλυστράει?

Σε εμένα δεν το κάνει.. Και αν δεν ξέρω ποίος τροχός μπλοκάρει και για πόσο μένει μπλοκαρισμένος, δεν μπορώ να στρώσω σετάπ, δεν μπορώ να στρώσω οδήγηση..

Και αυτό που λέτε για τα ντρίφτ γενικότερα...

Ημουν πίσω απο τον Θοδωρή σε αγώνα δύο φορές, και ο απίθανος τύπος ήταν μόνιμα ντριφταρισμένος σαν να κόβει τέρμα το τιμόνι 20 μέτρα πρίν τη στροφή και μετά τάπα γκάζι...

Και πήγαινε πιο γρήγορα απο εμένα που πήγαινα πιστά σε γραμμές χωρίς το παραμικρό ψάρεμα ή γλίστρημα.

Και αναρωτιέμαι έκτοτε.. Αυτά που γράφουμε εδώ, τα γράφουμε για να τα γράφουμε, ή τα πιστεύουμε όντως?

Στον προτελευταίο αγώνα που έπαιξα στο ασσέττο..

Αλλάζω τις μοίρες στο τιμόνι απο 900 σε 440.. Ενημερώνω και τον @panosdimpοτι βρήκα τρόπο να ζεστάνω τα λάστιχα...

Ξεφουσκώνω και τα λάστιχα στο 14 και στο 17 αν δεν κάνω λάθος...

Και έστριβα με λόγο 1/2 σε κάθε στροφή, πήγαινε το αυτοκίνητο σαν βάρκα και έγραφε και χρόνο...

Εκεί είπα σταματάω το ασσέττο μέχρι να το φτιάξουν...

Θα επιστρέψω όταν επισκευαστεί, ή απο Σεπτέμβριο που θα έχω δεύτερο PC για να μπαίνω τις πέμπτες να σας κάνω παρέα...

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον Άρη τον Αρη !!!

Θα γελάσουν και οι πέτρες χαχαχα

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βητας, σιγά μη νιώθεις αν πατήσεις κέρμα, αν είναι κορώνα ή γράμματα...

Τα λάστιχα πλέον διορθώθηκαν.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε οτι σας διαβαζω με αρκετο ενδιαφερον. Ειναι εξαιρετικα ολα οσα ποσταρετε.

(εξαιρουνται τα επιχειρηματα νηπιαγωγειου του αγαπημενου κατα τα αλλα Φιλοθεου)

Μια μικρη ενσταση μονο...

Ρε Πανο, βρηκες και συ το Θοδωρη να παρακολουθεις για να βγαλεις συμπερασμα; :hehe:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

@mad_dog, περιμένω να μου εξηγήσεις, ποια είναι η μυστηριώδης πηγή ενέργειας, που διατηρεί ΣΤΟ RF2, τα λάστιχα στους 50C, με θερμοκρασία πίστας και αέρα στους 17C. 

 

Ή να ρωτήσω και για αυτό τον Άρη αντί την ISI?

Κάθε σώμα πεπερασμένης θερμοκρασίας εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία..  Ετσι μεταξύ 2 σωμάτων διαφορετικής θερμοκρασίας υπάρχει μετάδοση θερμότητας

χωρίς την ανάγκη παρουσίας κάποιου ενδιάμεσου σώματος με την εφαρμογή της θερμικής ακτινοβολίας.

Το σύστημα του ελαστικού είναι αδιαβατικό.

Συνεπώς, δύναται να θερμανθεί σε διαφορετική θερμοκρασία απο ότι το περιβάλλον του.

Ο δρόμος είναι σε επαφή με τη γή.. Η γή έχει θερμοχωρητικότητα.. Συνεπώς δύναται να απορροφήσει θερμοκρασία απο την άσφαλτο, και τα 2 σώματα τείνουν να έρθουν στην ίδια θερμοκρασία...

Η μόνη λογική περίπτωση να έχεις ίδια θερμοκρασία ασφάλτου με ατμοσφαιρικό αέρα, είναι με άπνοια, χωρίς ήλιο, ή πάνω σε γέφυρα όπου δεν υπάρχει καμία θερμοχωρητικότητα απο τη γή...

Στην πρώτη περίπτωση φυσικά ο ατμοσφαιρικός αέρας σε ύψος ενός μέτρου έχει θερμοκρασία εδάφους, και όχι το έδαφος θερμοκρασία του αέρα...

Αυτά.. όποιος νομίζει οτι τα λάστιχα που τα κοιτάζει ο ήλιος μένουν κρύα, ας γεμίσει μια μαύρη σακούλα με νερό να μας πεί αν βράζει το καλοκαίρι το νερό μέσα, όταν η θερμοκρασία

στην άσφαλτο είναι 42 και στην ατμόσφαιρα 30...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μας πεις πως το rF2, ζεσταίνει τα λάστιχα με τον ήλιο?[emoji33]

Ναι....οκ.....

Θα το επαναλάβω, με τα 3 λάστιχα στον ήλιο και το τέταρτο στην σκιά.

Αν πέσει η θερμοκρασία του, κάνω uninstall το AC την επόμενη στιγμή...που λέει και ο Φιλόθεος.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί ασχολείστε ακόμα ειλικρινά ....

 

Ο καθένας ας παίζει ότι γουστάρει και ας μη  ζαλίζει τον έρωτα κάθε λίγο και λιγάκι προσπαθώντας να περάσει το δικό του, προσωπικά  τα παίζω όλα (εκός από pcars) γιατί έτσι μου αρέσει και πρέπει να πώ ότι αυτό που με έχει ξενερώσει πιο πολύ απ'όλα είναι τα fanboys με τα οποία έχει γεμίσει το αγαπημένο μου hobby, ειδικά στο subreddit του AC όποιος κάνει κριτική περνάει ιερά εξέταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Μάλιστα. Έτσι όπως το έγραψες, φάνηκε πως ήταν δική σου άποψη. 

Το κατάλαβα ότι μπερδεύτηκες, γι'αυτό το διευκρίνισα. Βέβαια για να πω την αλήθεια, αυτά που λέει ο vitas είναι ακριβώς οι δικές μου παρατηρήσεις. Δεν τις ανέφερα μέχρι τώρα για διάφορους λόγους, κυριότεροι εκ των οποίων είναι ότι η γνώμη μου δεν έχει την ίδια βαρύτητα και επίσης δεν έχω ιδιαίτερη διάθεση γι'αυτές τις αντιπαραθέσεις. Όμως μου είναι εξαιρετικά ευχάριστο να βλέπω και κάποιον άλλον (πέρα από τις φίφες του Φιλόθεου) που παρατηρεί τα ίδια φάουλ, τουλάχιστον να μην είμαι ο μόνος στραβωμένος-περίεργος. Ειδικά πάντως όταν διαβάζω αυτά που γράφει o vitas για το driffting, το setup κτλ ταυτίζομαι απόλυτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.