Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

Mου μιλάτε σκληρά και άκαρδα. Και ξέρετε πολύ καλά οτι είμαι ευαίσθητος.

Μένει μόνο ο jimmy να τοποθετηθεί...

Tα έβαλα τα URD RGT γιατί έχουν περισσότερα ελαστικά και ποικιλία αυτοκινήτων.

Και στην ουσία έχει μέσα και την Corvette 6.CR αλλά και την καινούργια 7.CR

 

Πέσατε να με φάτε ACκιδες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

“rFactor 2 Advanced Car Set Up Guide”  Developing a Race Strategy

 

 

Determination of the right strategy (out of 2 possibilities): IE to drop a stop or not?

1.  Determine your strategy opportunities (Number of stops / type and sequence of tyres.

2.  Run a full Race-simulation on the lesser stop tactic (e.g. 2 Stops)

3.  Run a full Race-simulation on the greater stop tactic (e.g. 3 Stops)

4.  Compare Step 3 and 4. If 3 is faster – that’s your strategy otherwise 6.

5.  Ask a team-member to help you with the following
a. Run your first Stint of your lesser stop tactic to the point where you would box with the more stop tactic.
b. At that point quote your fuel value and ask your team member to leave the pits behind you (on same compound). Job: Keep the guy behind until you enter the pits due to your strategy schedule.

6.  If you fail to stay in front. The greater stop strategy is the right one.

7.  If you manage to stay in Front the lesser stop strategy is the right one

8.  Consider the tactical scenario of the race. IE Where are you starting?, What is your pace?, What is your target?, when do you propose to attack/defend and how (on track battle, dropping a stop, running long, undercutting)?

 

Επίσης πολύ καλός οδηγός και συνοπτικός. Ο Γιάννης μπορεί να σημειώσει τις άγνωστες λέξεις και εμείς θα τις εξηγήσουμε.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

uwtsvlbx.jpg

 

 

Στην παραπάνω εικόνα έβαλα για παρακολούθηση το μπροστά αριστερό ελαστικό, την θερμοκρασία φρένου μπροστά αριστερά, και την δύναμη που δέχεται σε Ν.

Είναι το ελαστικό που καταπονείται περισσότερο σε αυτήν την πίστα. Επάνω λέει και τα σημεία στην πίστα (Turn 3, για παράδειγμα) όπου σε κάθε σημείο βλέπω και τι καταπόνση έχει. Εκτός από αυτά έχει και πάρα πολλά άλλα στοιχεία που να το ψάξεις κατεβάζεις άνετα χρόνο γιατί σε βοηθάει στο να φτιάξεις setup.

 

 

qr5p9py7.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γατάκι όταν εγώ έτρεχα το MOTEC εσύ ακόμα έπαιζες gameboy [emoji2]

Πέρα από την πλάκα θέλει να του δώσεις πολύ χρόνο και να ξέρεις τι ψάχνεις και τι αποτέλεσμα έχει κάθε αλλαγή στο setup, επίσης καλό θα είναι να έχεις workbook για το κάθε simulator/αυτοκίνητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oσοι τρέξουν σήμερα στο Loch Drummond  ας το δηλώσουν με ένα like τουλάχιστον , αν είναι να μαστε 2-3 να ασχοληθούμε με το ασσέττο καλύτερα .

Eδώ που τα λέμε κι εγώ θα ξέρω μετά από  τις 3 το μεσημέρι αν θα μαι το βράδυ .

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
Link to comment
Share on other sites

Θα ξέρω το απόγευμα για σίγουρα.

Oσοι τρέξουν σήμερα στο Loch Drummond  ας το δηλώσουν με ένα like τουλάχιστον , αν είναι να μαστε 2-3 να ασχοληθούμε με το ασσέττο καλύτερα .

Eδώ που τα λέμε κι εγώ θα ξέρω μετά από  τις 3 το μεσημέρι αν θα μαι το βράδυ .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.