Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

@gchristod Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές.

Μάλλον δεν διάβασες όμως τον λόγο που θεωρώ σημαντικό το laserscanning.

 

2 hours ago, djkostas said:

χμ...

LASERSCAN: τρέχεις στην πραγματική, ΑΛΗΘΙΝΗ πίστα και όχι σε κάποια προσομοίωση, που ο δημιουργός είπε, ας βάλω και εδώ μια λακουβίτσα ή ας την κάνω αυτή πιο μεγάλη για να φαίνεται το FFB του παιχνιδιού μου πιο ζωντανό...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djkostas said:

@gchristod Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές.

Μάλλον δεν διάβασες όμως τον λόγο που θεωρώ σημαντικό το laserscanning.

 

 

Ποιες λακουβίτσες...  χωρίς laserscan πολλές φορές είναι off ακόμα και οι κλίσεις στις στροφές.. Πχ Brands Hatch last corner. Για να μη μιλήσω για nordschleife..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος djkostas έγραψε:

@gchristod Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λές.

Μάλλον δεν διάβασες όμως τον λόγο που θεωρώ σημαντικό το laserscanning.

 

 

To διάβασα, γι'αυτό έγραψα για χρήση ακριβών δεδομένων τοπογραφίας.Εκτός κι αν εννοούσες ότι θες να τρέχεις σε πραγματικές πίστες και όχι σε σε fantasy όπως το toban ή το loch drummond οπότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να πρέπει να μου εξηγήσεις τι σημαίνει "ακριβή δεδομένα τοπογραφίας" γιατί εγώ καταλαβαίνω GPS και πχ αυτή η στροφή πρέπει να είναι 70 μοίρες και αυτή η ευθεία 100m, όχι εδώ έχει λακούβα.

 

Περί FFB πάλι: Βρίσκω και τα 2 πολύ κοντά. Μια μικρή διευκρίνηση όμως ... (Corvette @Silverstone)

rF2: Δεν έχει και πολλές επιλογές, μια στην ουσία.

AC:  Gain 80% , Kerb, Road, Slip 100% και tyres sound max.

 

Περί physics δεν θα αναφερθώ, 100% υποκειμενική η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Ποιες λακουβίτσες...  χωρίς laserscan πολλές φορές είναι off ακόμα και οι κλίσεις στις στροφές.. Πχ Brands Hatch last corner. Για να μη μιλήσω για nordschleife..

Άκη οι πίστες στο forza είναι επίσης laserscanned. Παρ'ολα αυτά, π.χ. η Barcelona είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με το AC. Δεν την έχω οδηγήσει στην πραγματικότητα και ούτε πρόκειται, άρα πως ξέρουμε ποια από τις 2 είναι real? Βέβαια επειδή το forza θεωρείται simcade θεωρούμε του AC ότι είναι η ρεαλιστική?

πριν 2 λεπτά, το μέλος djkostas έγραψε:

Ίσως να πρέπει να μου εξηγήσεις τι σημαίνει "ακριβή δεδομένα τοπογραφίας" γιατί εγώ καταλαβαίνω GPS και πχ αυτή η στροφή πρέπει να είναι 70 μοίρες και αυτή η ευθεία 100m, όχι εδώ έχει λακούβα.

Αυτό ακριβώς εννοώ, τις λακούβες τις αφήνω απ'έξω γιατί μεταβάλλονται όπως είπα. Κουβέντα κάνω έτσι, δεν τσακώνομαι, προσωπκή άποψη and all that. Το λέω επειδή δεν έβαλα φατσούλες.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Ποιες λακουβίτσες...  χωρίς laserscan πολλές φορές είναι off ακόμα και οι κλίσεις στις στροφές.. Πχ Brands Hatch last corner. Για να μη μιλήσω για nordschleife..

:(:(:(:(

 

Αχχχ Άκη...για τι λακούβες μιλάς όταν στην ISI νιώθεις το κάθε πετραδάκι.

Το FFB έχει τέτοια λεπτομέρεια που αν μετά πας στο AC...θα νομίσεις πως χάλασε το FFB !!!

Κάνε δοκιμές στο Setup και μετά πάνε κλάψε...όχι τιμές ό,τι να ναι όπως στο AC...

 

Λοιπόν, σου δίνω τα παρακάτω στοιχεία για να κατεβάσεις και να τρέξεις μαζί μας στον server

 

 
O Server έχει αληθινό καιρό (μπορεί το Σαββατι να βρέξει)
Ισχύει το Parc Ferme (στο quali όλα κλειδωμένα, μόνο καύσιμα μπορείς να αλλάξεις)
Επίσης ισχύει ό,τι με τα ελαστικά του quali ξεκινάς αγώνα.
 
Κανόνες σημαίας, ποινές (για παράδειγμα, πέρασες την ταχήτητα στα pit, έχεις ποινή stop and go 10 sec, που πρέπει να εκτελέσεις στους επόμενους 5 γύρους αλλιώς είσαι DNF)
 
Oι γρήγοροι θα μιλήσουν αύριο στον αγώνα.
 
 
Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος djkostas έγραψε:

Περί FFB πάλι: Βρίσκω και τα 2 πολύ κοντά. Μια μικρή διευκρίνηση όμως ... (Corvette @Silverstone)

Eίναι ιεροσυλία στον κόσμο των sim racers να μιλάς για το FFB ή να συγκρίνεις το FFB του rF2 με άλλο παιχνίδι.

Απλά δεν υπάρχει κάτι που να το πλησιάζει καν !!!

 

Δηλαδή να μιλήσεις για τις LStracks οk, αλλά για το FFB και τα physics ?

Θα μας γελάνε και οι πέτρες !!!

Μόλις τώρα, το μέλος panosdimp έγραψε:

Είπαμε το άλλο Σάββατο ο αγώνας!  Har har

 

Ξέχασα...

 

:unsure:

 

Για να κάνουν προπόνηση οι νέουλες του AC ???

 

Har har har

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djkostas said:

Ίσως να πρέπει να μου εξηγήσεις τι σημαίνει "ακριβή δεδομένα τοπογραφίας" γιατί εγώ καταλαβαίνω GPS και πχ αυτή η στροφή πρέπει να είναι 70 μοίρες και αυτή η ευθεία 100m, όχι εδώ έχει λακούβα.

 

Περί FFB πάλι: Βρίσκω και τα 2 πολύ κοντά. Μια μικρή διευκρίνηση όμως ... (Corvette @Silverstone)

rF2: Δεν έχει και πολλές επιλογές, μια στην ουσία.

AC:  Gain 80% , Kerb, Road, Slip 100% και tyres sound max.

 

Περί physics δεν θα αναφερθώ, 100% υποκειμενική η επιλογή.

Το φοβερό στο ΑC είναι όταν περνάς πάνω από κερμπ και εκτοξεύεσαι στον αέρα εκεί υπάρχει μόνο η πληροφορία εικονα  στο ψηλότερο σημείο ξαφνικά είναι σαν να βλέπεις στιγμιότυπα από την τροχιά του αυτοκινήτου το ίδιο βλέπει κι αυτός που ακολουθεί, ξαφνικά βλέπει να εξαφανίζεται το αυτοκίνητο του αντιπάλου και να επανεμφανιζεται όταν πατήσει τη μάνα γη lasser scanned. 

Θυμίζω στηρίζουμε την κοινότητα ελέγχουμε τις εταιρείες, τα παίζουμε όλα αλλά τα κρίνουμε κι ολας, δεν κάνουμε εμφύλιο, προάγουμε την ευγενή άμιλλα, make love not war, hic hic hic

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι διαμάντι thread είναι αυτό, δεν το είχα πάρει χαμπάρι, έριξα πολύ γέλιο :)

 

bvdA7ew.png

 

Σας πειράζω :D

BTW, το parc ferme σημαίνει πως πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ίδιο setup με το οποίο έκανες qualify.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Just now, mad_dog said:

Και ό,τι στο quali δεν μπορείς να πειράξεις το setup.

Mόνο καύσιμα.

 

 

Έριξα μια googlia γιατί είχα καιρό να τρέξω parc ferme και λέει:

As such, teams cannot make major set-up changes between qualifying and race day. Violation of such rules usually means that the car has to start from the pit lane.

 

Όπως το θυμόμουν δλδ, φτιάχνεις το setup όπως θες απλά δεν μπορείς να κάνεις αλλαγές από Q se R session.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, liakjim said:

Το άλλο Σάββατο? Γιατί?

Γιατί θα λείπεο ο Vitas :D

 

Eπειδή δεν έχω τι να κάνω θα σας ζαλίσω λίγο ακόμα μιας και περάσαμε όμορφα σήμερα με τις αναλύσεις που κάναμε ,θα προσπαθήσω να το δώ από άλλη σκοπιά το θέμα του
λέιζερ σκάνεντ τρακ.

Λέω τώρα εγώ ,δεν πρόκειται να πατήσω ούτε απ΄ έξω από μια τέτοια πίστα πόσο μάλλον να τρέξω εκεί μέσα ,τα παιχνίδια και το hardware δεν μπορούν ούτε έχουν φθάσει στο επίπεδο που θα επέτρεπε μια εμπειρία πολύ κοντά στην πραγματικότητα .

Αρα καλείται για μία ακόμη φορά η φαντασία μας να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά και τα καταφέρνει μια χαρά, θυμάμαι που εξηγούσα στον Ακη πόσο καλά αισθάνομαι το RRE και το είχα πιστέψει, φυσικά όταν άρχισα να παίζω ασσέττο κατάλαβα τη διαφορά υπέρ του δεύτερου ,δεν αναφέρομαι στο πόσο σωστό ήταν το δεύτερο αλλά στην υποκειμενική πάντα αίσθηση που σου δίνει το άμοιρο το g27 σε συνάρτηση με το τι βλέπεις στην οθόνη.

Όταν μπαίνεις στον αγώνα δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για το αν είναι σωστές οι κλίσεις η οι λακούβες αυτά έχουν καταγραφεί στον εγκέφαλο ως επιπλέον προσόντα αλλά ούτε κατά διάνοια παίζουν ρόλο στην κόντρα, εκτός αυτού αφού το κάθε παιχνίδι είναι προιόν δημιουργικής δουλειάς δεν θα με χαλάσει ένα μοντ το οποίο έχει γίνει με μεράκι και διαθέτει όλα εκείνα που θα με κάνουν να το ευχαριστιέμαι γιατί στον αγώνα είσαι προσηλωμένος στην κόντρα και δεν ενδιαφέρεσαι αν η κλίση είναι 70 και όχι 40 μοίρες αρκεί να διαθέτει όλα εκείνα τα στοιχεία του ffb  που θα σε εξιτάρουν άλλωστε όλοι με τα ίδια δεδομένα θα τρέξουν κι αυτό έχει σημασία ,όπως είπα το πως είναι στην πραγματική πίστα που κι αυτό αλλάζει συνεχώς αλλά και που δεν μεταφέρεται αυτούσιο, εκείνη τη στιγμή είναι ήσσονος σημασίας.

Τα τράκς του ασσέττο είναι μακράν τα καλύτερα όχι τόσο για τα trackside objects τους όσο για το track surface μακάρι να τα είχαμε στο rf2  όπως και την ποικιλία των αυτοκινήτων που για ορισμένους παίζει μεγάλο ρόλο, σεβαστό κι αυτό.

Πολλά όμως από τα tracks που έχει το rf2  είναι μια χαρά και γρήγορα ξεχνάς τη διαφορά στα γραφικά που πραγματικά μέσα στην πίστα φαντάζει μικρή .

Για το ffb τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βρώ ένα κάρο διαφορετικές ρυθμίσεις για τη g27  για να νιώσω κάπως καλύτερα τη στιγμή που με default setup χωρίς να πειράξω τίποτα στο rf2 μου δίνει απίστευτο ffb ,παρ΄ όλα αυτά ό,τι ρυθμίσεις και να δοκίμασα δεν φθάνουν την αίσθηση του ffb που υπάρχει στο rf2 και εδώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φαίνεται αυτό σε ορισμένους .

Στο rf2 υπάρχει η αίσθηση της κίνησης του αυτοκινήτου και όταν αυτό ανασηκώνεται από τη μιά πλευρά και όταν χάνει και ξαναβρίσκει πρόσφυση ο τροχός όπως συμβάινει στο βρεγμένο, τα άλλα τα έχει πει ο mad dog .

Σίγουρα το παιχνίδι είναι παραξηγημένο και πρέπει να ασχοληθείς μαζί του για να το καταλάβεις επαναλαμβάνω στο ντέμο δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τίποτα πρέπει να το ζήσεις να τρέξεις έναν αγώνα online  με την προετοιμασία του για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη γιατί αλλιώς είναι λάθος να το κρίνεις με ένα παιχνίδι που το έχεις τρέξει online για 1000 ώρες,εκεί υπάρχει και το υποκειμενικό στοιχείο που δεν σ αφήνει να δεις ,όπως το είχα πάθει με το RRE ομολογώ μου πήρε κάνα μήνα να το καταλάβω.

Aυτά νύσταξα, σας περιμένουμε εδώ στο εξοχικό μας αλλά και στο σπίτι μας στο ασσέττο.

 Mε εκτίμηση FAUST the fastest grandma on earth.:D poy leei ki o Vitas

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panosdimp said:

Για το ffb τώρα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βρώ ένα κάρο διαφορετικές ρυθμίσεις για τη g27  για να νιώσω κάπως καλύτερα τη στιγμή που με default setup χωρίς να πειράξω τίποτα στο rf2 μου δίνει απίστευτο ffb ,παρ΄ όλα αυτά ό,τι ρυθμίσεις και να δοκίμασα δεν φθάνουν την αίσθηση του ffb που υπάρχει στο rf2 και εδώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν φαίνεται αυτό σε ορισμένους .

Στο rf2 υπάρχει η αίσθηση της κίνησης του αυτοκινήτου και όταν αυτό ανασηκώνεται από τη μιά πλευρά και όταν χάνει και ξαναβρίσκει πρόσφυση ο τροχός όπως συμβάινει στο βρεγμένο, τα άλλα τα έχει πει ο mad dog .

 

Δεν ρίχνεις λάδι στη φωτιά ... κηροζίνη με τους κουβάδες πετάς .... 

 

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι μονολεκτική: Stefano

 

Γιατί σαν purist που είναι, ήθελε το FFB να περνά μόνο τις δυνάμεις που περνάνε σε ένα αυτοκίνητο μέσω του steering rack (κρεμαγιέρας), δηλαδή μόνο δυνάμεις που στρίβουν το τιμόνι.

Αυτό που εσείς ονομάζετε ως απίστευτο FFB, ο Stefano το ονομάζει Canned effects, τα οποία πρόσθεσε μόνο μετά από απαίτηση.

Και εσείς με τη σειρά σας τα βάζετε όλα στο μηδέν ... γιατί δεν είναι ρεαλιστικό.

Στο AC τουλάχιστον, γιατί όταν κάθεσαι στα πιτ του rF2 ... είναι φυσιολογικότατο το τιμόνι να κάνει μεγαλύτερη κίνηση και από εξορυκτικό μηχάνημα. Άλλα επίπεδα αίσθησης λέμε!!

Να αναφερθώ και στις ρυθμίσεις του FFB gain? Που στο AC φανατικά το βάζουν "κάποιοι" να μην ξεπερνά το 80-90% , για να μην έχουν clipping, ενώ στο rF2 όταν πατάς λακούβα έχει μόνο 2 ρυθμίσεις, Off και Max.

 

Αυτά συμπεραίνω εγώ από την ενασχόληση μου με το demo, η οποία δυστυχώς για άλλη μια φορά δεν με πείθει να δώσω 80€ για να δοκιμάσω και το τελευταίο καρφί (?) στο φέρετρο του rF2, που λέγεται προετοιμασία και ολοκλήρωση online αγώνα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djkostas said:

Αυτό που εσείς ονομάζετε ως απίστευτο FFB, ο Stefano το ονομάζει Canned effects

Να του πεις του Στέφανου πως εμείς τα έχουμε ανάγκη αυτά  τα  canned effects γιατί καθόμαστε στο γραφειάκι μας κι όχι στη Σέβυ ,η αίσθηση πάντως που αποκοιμίζω είναι πως είναι μια δικαιολογία που εμένα τουλάχιστον δεν με πείθει ,ακριβώς αυτό πρέπει να θέλουν από έναν παιχνίδι ,να δίνει την εντύπωση πως είναι κοντά στην πραγματικότητα.

Τα υπόλοιπα δεν τα έβαλα ποτέ στο μηδέν αντιθέτως .

Eδώ ας μας εξηγήσει τι κάνετε εφέ είναι το πηδώ και εξαφανίζομαι πάνω από τα κέρμπς :hehe:

8 minutes ago, djkostas said:

γιατί όταν κάθεσαι στα πιτ του rF2 ... είναι φυσιολογικότατο το τιμόνι να κάνει μεγαλύτερη κίνηση και από εξορυκτικό μηχάνημα

Χα χα αυτό under investigetion!

10 minutes ago, djkostas said:

Αυτά συμπεραίνω εγώ από την ενασχόληση μου με το demo, η οποία δυστυχώς για άλλη μια φορά δεν με πείθει να δώσω 80€ για να δοκιμάσω και το τελευταίο καρφί (?) στο φέρετρο του rF2, που λέγεται προετοιμασία και ολοκλήρωση online αγώνα.

Συμφωνώ να μην δώσεις την 80άρα και ούτε να δοκιμάσεις το ονλάιν γιατί δεν σε θέλουμε εδώ μέσα να μας πάρεις τα σώβρακα :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.