Jump to content



Ψυχτρα επεξεργαστη..Τι προτεινεται?


Pantelis...

Recommended Posts

Παιδια ευχαριστω!Φιλε mchls δεν μπορω να καταλαβω απο θορυβο τι παιαζει γιατι δουλευουν αλλοι 3 ανεμιστηρες μεσα,4 στο συνολο (2x120mm - 1x92mm - 1x92mm της ψυκτρας)..

Ο ανεμιστηρας της ψυκτρας γενικως δεν ακουγεται σχεδον καθολου επομενως η απαντηση ειναι το (γ)

Θα κατεβασω το Speccy standard και θα ποσταρω θερμοκρασιες..:yu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι θερμοκρασιες απο το μηχανημα μου με το speccy οι μετρησεις!

Για δεςτε οι θερμοκρασιες του επεξεργαστη μου ειναι ενταξει η να ανυσηχω:...:

MS Windows 7 Ultimate 32-bit SP1

CPU

Intel Celeron E1400 @ 2.00GHz 22 °C

Conroe 65nm Technology

RAM

4,00 GB Single-Channel DDR2 @ 400MHz (5-5-5-17)

Motherboard

ASUSTeK Computer INC. P5N-MX (Socket 775) 71 °C

Graphics

VA1931 Series (1366x768@60Hz)

1024MB GeForce GT 520 (Gigabyte) 32 °C

Hard Drives

78GB Seagate ST380815AS ATA Device (SATA) 26 °C

156GB Seagate ST3160215A ATA Device (PATA) 27 °C

Link to comment
Share on other sites

Παντελή από θερμοκρασίες επεξεργαστή, είσαι στα όρια της υποθερμίας :p Είσαι κάτι παραπάνω από κομπλέ, δηλαδή...

Όπως και σε gpu, οι θερμοκρασίες είναι gg...

Αλλά ρε συ η mobo σου 71 βαθμούς ; ; ; :wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σε πω...

Μπορεί να θέλει πάστα το heatsink! [αυτό πάνω από την μπαταριά του bios] ! Σενάριο σχεδόν απίθανο, στην δική σου περίπτωση...

Μπορεί να ευθύνεται η ζεστή που εκπέμπει ο επεξεργαστής και εν συνεχεία το cooler του, ή ο ζεστός αέρας που αποβάλει η gpu σου...

Μπορεί να μην υπάρχει καλό airflow μέσα στο κουτί σου, που σε συναρτηση με την ύπαρξη καλωδίων-μακαρονάδα, [εκτός αν είναι puttanesca:P] να ανεβάζει την θερμοκρασία του εσωτερικού του κουτιού σου, καθώς και της mobo σου!

Ο υπολογιστής είναι 24/7 ή τον κλείνεις συχνά-πυκνά ; ; ; Μπορεί να έχει κολλήσει ο sensor!

Για παράδειγμα, όταν έχω τον υπολογιστάκο μου συνέχεια ανοιχτό, και τον βάλω σε sleep mode, μετά ξανά wake, μετά sleep mode και μετά wake [για πολλές μέρες, επαναλαμβανόμενη διαδικασία] ο αισθητήρας της mobo μουρλαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι σημερα 2 ωρες μεθαυριο αλλες 2 μετα απο 3 μερες παλι αλλες 2 ωρες τετοιο σκηνικο..

Παντως το 71 ειναι κολλημενο και μου φενεται οτι απο την πρωτη στιγμη που το ανοιξα εχει κολησει εκει 71 στην αρχη 71 μετα απο 2 ωρες..

Παιζει ρολο επειδη ειναι αρκετα φορτωμενο το μηχανημα με ανεμιστηρες,2 δισκους,καρτα γραφικων 2 ram,

Ξερω γω???

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεμιστήρες και να είναι συνδεδεμένοι στα 3pin-α της μητρικής [τροφοδοτούνται μεσώ μητρικής δηλαδή και όχι απευθείας μέσω psu] δεν θα ανεβάζαν την θερμοκρασία της mobo, και πόσο μάλλον στους 71 βαθμούς!

Άρα μάλλον κολλημένος αισθητήρας...

Τρέξε μια και αυτό CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting , έτσι για το γ@μώτ0 της υπόθεσης!

Link to comment
Share on other sites

Θα τρεξω το απογευματακι το προγραμμα να δω τι θα μου δειξει και αυτο..

Αν τελικα ειναι κολημενος ο sensor πως το φτιαχνω τι κανω και σε ποιο σημειο βρισκεται?

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια δεν ξερω τι να πω..

Βεβαια 70oC σημερα :wall:

??????????

Κατι σκεφτηκα και δεν ξερω αν επηρεαζει απο καιτι αλλο..Απο την ψυκτρα επειδη η αλλη ητν επιπεδη κοιταγε ο αερας προς την μητρικη μαζι με τον επεξεργαστη αλλα αυτη τωρα ειναι αλλιως..

Ο ανεμιστηρας της κοιταει στον αερα αφου ειναι ορθια και οχι επιπεδη..

Επομενως ειναι ενταξει ο sensor..70οC - 71oC

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, το ο,τι 2 προγράμματα απεικόνισης θερμοκρασίας, δείχνουν ιδία θερμοκρασία για την μητρική σου, ΔΕΝ πάει να πει πως ο αισθητήρας λειτουργεί σωστά!!!

Δεύτερον, αντιλαμβάνομαι πλήρως το σκεπτικό σου σχετικά με την διαφορετική κατεύθυνση του ζεστού αέρα που παρήγαγε η παλαιά ψήκτρα εν αντιθέσει με την τωρινή!

Και έχω να πω, πως ο αισθητήρας τα έχει παίξει!

Αυτά από εμένα, Παντελή...

Αν θες και άλλες γνώμες, δεν έχεις, παρά να ρωτήσεις και άλλα παιδιά από το Εργαστήρι μας!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα χει παιξει και ο sensor δεν ειπα οχι αλλα πιστευω περισοτερο στην ενδοχη που ανεφερα πριν σχετικα με την ψυκτρα..

Αν τον sensor τον εχει κοντα στον επεξεργαστη η απο κατω απο την ψυκτρα σιγουρα ειναι αυτο..Γνωμη μου!

Ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.