Jump to content



Ψυχτρα επεξεργαστη..Τι προτεινεται?


Pantelis...

Recommended Posts

Καλημερα σ ολους!Θα ηθελα να μου πειτε ποια ψυχτρα μου προτεινεται για τον παρακατω επεξεργαστη θελω να βαλω κατι καλητερο και ποιο super στο ματι..

Intel Celeron Processor E1400 2,00 GHz - 800 MHz FSB Socket 775

Εχω δει βεβαια κατι καλο και οικονομικο το ειχα αναφερει και ειχα ανεβασει και μια φωτο χθες σ ενα αλλο θεμα στο..(Δειξτε το κουτι σας)Μπορειτε απο κει να δειτε!

Περιμενω γνωμες ευχαριστω πολυ!Τωρα εχω πανω μια της Intel την δικια του δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβαινω δεν εχει τρελες απαιτησεις σε θεμα ψυξης απλα ετσι κατι καλητερο και αρκετα ποιο ωραιο στο ματι..

Τι μου προτεινεις δεν ξερω αν ειδες και την φωτο αυτης που χω στο μυαλο μου να παρω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δεί το άλλο θέμα αλλά εκείνο που μπορώ να σου πώ είναι το εξής.

Ότι και να πάρεις θα είναι overkill για αυτόν τον επεξεργατή, κοινώς δεν το έχει ανάγκη και θα ξοδευτείς άδικα.

Αν τώρα εσύ θες ντέ και καλά να την αλλάξεις θα σου πρότεινα να κοιτάξεις να πάρεις ψύκτρα που να μπαίνει ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ sockets εκτός από το 775 έτσι ώστε να την χρησιμποιοήσεις και μελλοντικά σε κάποιο άλλο σύστημα.

Διαφορετικά θα σου είναι και αυτή άχρηστη αφού το 775 είναι καταργημένο εδώ και καιρό...

Χαιρετώ.

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που ΔΕΝ ζητάς επιδώσεις (και καλά κάνεις με το cpu αυτό) το ΤΙ είναι ωραίο στο μάτι δεν θα στο πούμε εμείς, θα το ΔΕΙΣ εσύ :)

Οποτε μια βολτα απο Πλαίσιο/Ησοπ ή online και δες τι σου αρέσει.

Αυτό που λέει ο [MENTION=416]dpolal[/MENTION] είνα και σωστό για να μην την πετάξεις μόλις αλλάξεις cpu!

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμή που ΔΕΝ ζητάς επιδώσεις (και καλά κάνεις με το cpu αυτό) το ΤΙ είναι ωραίο στο μάτι δεν θα στο πούμε εμείς, θα το ΔΕΙΣ εσύ :)

Οποτε μια βολτα απο Πλαίσιο/Ησοπ ή online και δες τι σου αρέσει.

Αυτό που λέει ο @dpolal είνα και σωστό για να μην την πετάξεις μόλις αλλάξεις cpu!

Eτσι οπως το εφερε τωρα η συζητηση αυτος ο επεξεργαστης που εχω δει κανει σ εμενα...

INTEL PENTIUM DUAL CORE E5700 3GHZ BX80571E5700

Εχω την παρακατω μητρικη...

ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P5N-MX

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε σ ευχαριστω για την συμβουλη αλλα ζητησα και μια γνωμη κατι να μου προτεινεις!

Για να μην λες ότι δεν σε συμβούλευσα... :)

Ξεκίνα από εδώ: ψύκτρα - Ψύκτρες Επεξεργαστών | Skroutz.gr και διάλεξε ότι σου αρέσει περισσότερο και είναι εντώς του μπάτζετ σου...

Oι επιδόσεις είναι αδιάφορες, οπότε κοιτάς για αυτό που σου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

... + αυτή που χωράει στο κουτί σου. Πρόσεξε μην έχεις στενό κουτί και πάρεις μεγάλη ψύκτρα και μετά διαπιστώσεις πως δεν κλείνει το πλαϊνό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ ολους!Μετα την συμβουλη του dpolal αποφασισα να κινηθω για μια ψυχτρα την οποια θα την χρειαστω και αργοτερα που θα αλλαξω καποια στιγμη και επεξεργαστη..

Το ψιλοεψαξα κατι που μου αρεσε αρκετα επισης ποιοτικο και οικονομικο..Το προβληματακι μου ειναι οτι η συγκεκριμενη θα ταιριαξει τωρα πανω στο socket 775 το λεω γιατι ειναι διαφορετικη και δεν ξερω αν θα εχει και τα 4 ποδαρακια μαζι..Λογικα θα τα χρειαστω ετσι δεν ειναι?

Η ψυχτρα ειναι η παρακατω:

Cooler Master Hyper TX 3 - Ψύκτρα επεξεργαστή | Multirama

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα την παραγγειλα!Την τεταρτη θα την εχω!

Coolermaster Hyper Tx3

Για 16 ευρω ειναι αριστη πιστευω και με δυνατοτητα δευτερου ανεμιστηρα πανω που θα μπει κατευθειαν φυσικα τον εχω και περιμενει..:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη Παντελη...:clap::clap::clap:

Μην ξεχασεις να ποσταρεις θερμοκρασιες, να παρουμε ματι, τις επιδοσεις της ! ! !

Ok!Θα στειλω να σας πω τι παιζει θα μετρισω πρωτα με τον ενα ανεμιστηρα να σας πω και μετα και με τους δυο πανω!!!

Χαμος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα!Σημερα εβαλα την ψυκτρα πανω τελικα αφησα τον ενα ανεμιστηρα πανω τον δικο του ενταξει δεν χρειαζεται ενας τετοιος επεξεργαστης και δευτερο πιστευω,αργοτερα που θα βαλω αλλο επεξεργαστη ποιο γρηγορο θα βαλω και τον δευτερο πανω..

Cooler Master Hyper TX 3 - Ψύκτρα επεξεργαστή | Multirama

Λοιπον οταν ολοκληρωσα την δουλεια εκανα μετρησεις με το (cpu thermometer)

CPU Temperature Monitor

Ειχα σε λειτουργια το μηχανημα περιπου 1:30 ωρα ειχα ανοιξει τα εξης προγραμματα:Google chrome 1 σελιδα ανοιχτη,Mozilla firefox 3 σελιδες ανοιχτες,Winamp,C cleaner,και παιχνιδι για περιπου 1 ωρα Angry birds..

Τελος παντων οι μετρησεις μου εδειχναν:

Cpu core 1 (25oC) - Cpu core 2 (19oC) σε ησυχη κατασταση Cpu total 2%-5%

Cpu core 1 (34oC) - Cpu core 2 (29oC) σε κατασταση επεξεργασμου Cpu total 55%-70%

Καλα ειναι παιδια η ειμαι ψηλα?Το θεμα ειναι οτι με την προηγουμενα ψυχτρα δεν ειχα κανει μετρησεις..

Link to comment
Share on other sites

Παντελή, οι θερμοκρασίες σου είναι πάρα πολύ καλές! :dance3: :dance3: :dance3: Μην αγχώνεσαι για τέτοια νούμερα!

Να σε ρωτήσω για τον ανεμιστήρα της ψύκτρας σου :

α. σου παίρνει τα αυτιά

ή

β. παλεύεται ο θόρυβος

ή

γ. δεν ακούγεται καν

Α! Επίσης, κατέβασε το Speccy - Standard, τρεχ΄το, τσέκαρε την θερμοκρασία του επεξεργαστή σου και πόσταρε μας τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.