Jump to content



Μνημη Ram Kingston HyperX KHX8500 DDR2 2G 1066mHz


Pantelis...

Recommended Posts

Καλησπέρα σ ολους!Ειμαι νεο μελος στο forum!

Εδω και 5 μερες ειχα παραγγειλει μια ram την παραπανω που αναγραφω την περιμενα πως και πως να μου ερθει ηρθε χθες τελικα την παιρνω στα χερια μου και εκει που ειχα την μεγαλη χαρα που θα εκανα το μηχανημα μου 4gb παρεμεινα στα 2gb αν σας πω τον λογο δεν θα το πιστεψετε..

Εκανα λαθος και αντι για 800mHz την παραγγειλα στα 1066mHz την πατησα ασχειμα δυστηχως 28 Ευρω + 8 τα μεταφορικα 36 Ευρω..

nazidisapproval.gif

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αν θες να βαλεις αγγελια πωλησης πρεπει να postαρεις στην αντιστοιχη κατηγορια.

Πες μας το μοντελο της μητρικης σου για να δουμε τι μνημες υποστηριζει και να μην την ξαναπατησεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα!!!

δεν χωραει? μονο αν δεν χωραει στη μητρικη, βλεπω θεμα!!

γιατι το μονο που εχεις να κανεις, ειναι να την τοποθετησεις και λογικα, θα δουλεψουν ολες οι μνημες συμφωνα με την πιο αργη.

αν η αλλη μνημη ειναι στα 800, θα δουλεψει στα 800!! πιο ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω αναφερει με καθε λεπτομεροια στο πρωτο μνμ στο θεμα που ανοιξα οτι αυτη η ram που αγορασα ειναι στα 1066 mhz..

Ενω η μητρικη μου διαβαζει μεχρι 800mhz..Σωστα?Τι μπορω να κανω τωρα για να μην παει χαμενη και αυτη και τα χρηματα που εδωσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορειται να μου πειτε ακριβως πως θα κινηθω μεσα στα BIOS για να αλλαξω αυτη την ρυθμιση..

Αν γινεται λιγο αναλυτικα γιατι δεν το γνωριζω σχεδον καθολου το μενου τον BIOS..

Link to comment
Share on other sites

παλικάρι μου διάβασε λίγο το Manual ASUSTeK Computer Inc. - Motherboards- ASUS P5N-MX

advanced πας Μετα jumperfree Και φτίαξε το memddr ώστε να γίνει 800. λογικά θα είναι auto. όλες οι ρυθμίσεις ειναι reversable..

ας πει και κάποιος που έχει ασους μητρική αλλά λογικά έτσι θα γίνεται

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα ολο το μηνυμα, και σου εξηγησα οτι κανονικα, η μητρικη πρεπει να "διαβασει" τη μνημη και να την ριξει στις ρυθμισεις τηα αλλης, που ειναι πιο αργη.

ομως βλεπω στα τεχνικα χαρακτηριστικα της, ειναι πολυ περιορισμενη σε μνημες. κανονικα επρεπε να συμβουλευτεις το Memory support list για να παρεις την καταλληλη!!

μπορει οντως να μην στη διαβαζει καν!!

δοκιμασε μεσω του Bios, να βαλεις εσυ τις συχνοτητα στα 800 και βλεπεις!

μπαινεις με DEL συνηθως στο BIOS και ψαχνεις για memory configuration ή καπως ετσι!

μαλλον....., οπως λεει ο patirgerasimos...!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ολα καλα!Ετοιμο το μηχανημα!

Μπηκα στα BIOS αλλαξα την συχνοτητα απο 677 που ηταν,σε 800 mHz,βαζω την μνημη πανω μαζι με την αλλη την 2gb εκανα boot σε safe mode γιατι μου το ζητησε μπηκε κανονικα σε ασφαλη λειτουργια κανω καπακι restart και ετοιμο!

Ενταξει πριν ηταν η ταχυτητα στα 677 στα BIOS και ειχε πανω μια 2gb των 800mHz,τωρα το πηγα στα 800 μεσα στα BIOS με μια 2gb των 800mHz και μια 2gb των 1066mHz πανω..

Δεν πιστευω να χω κανενα προβλημα???

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας!:T:

Link to comment
Share on other sites

τρέξε κανα stability test πχ orthos Download Orthos Prime 20050420 Free - Benchmark your CPU with this tool. - Softpedia βάλε stress memory και άστο να τρέξει λίγο..αλλα λογικά θα είσαι

οκ.

Κατεβαζω βαζω stress memory το αφηνω τρεχει και στο τελοσ το συμπερασμα ποιο θα ειναι?

Τι πρεπει να μου δειξει?Απλα δεν το ξερω γι αυτο!

Link to comment
Share on other sites

αμα βγάλει σφάλμα το τεστ σταματάει και γραφει στοπ με κατι μεγαλα κοκκινα γραμματα..αμα ειναι πρασινο και γραφει go εισαι κομπλε.εναλλακτικά ανοιξε πολλα youtube video να γεμίσει η μνήμη.. οσο περισσοτερη ώρα τρέξει σημαίνει ότι ειναι σταθερό το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εγω εχω επεξεργαστη Q6600 quad core 2.4ghz κ μνημες kingston pc8500 1066mhz συνολο 4gb. στα bios τα εχει ολα auto κ τρεχουν στα 800mhz.. τα timings ειναι 5-5-5-5-18 ενω εγω ξερω οτι τα timings π δινουν για αυτες τις μνημες ειναι 5-5-5-5-15

τωρα αν αλλαξω σε manual κ βαλω 1066mhz ποσο voltage θα πρεπει να δωσω ? τα timings να τα αλλαξω χειροκινητα κ να τα βαλω με -15 στο τελος ? η να αφησω την επιλογη στο auto κ -18 ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο που πηραξα απο τα BIOS ηταν τα MHz απο 677 το ανεβασα στα 800 για να διαβασει και αυτη την ram που ηταν 1066..

Στα voltage δεν πηραξα τιποτα το αφησα στο 1.8v ασχετα αν χρειαζεται 2.3 δεν μπορω να τα ανεβασω ομως γιατι η αλλη η ram ειναι απλου τυπου και θελει 1.8v αρα?

Εμενα μου δειχνει 5-5-5-17 σωστα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλαξα μονο τα mhz αλλα οταν πηγαινε να μπει στα windows μ εβγαζε blue screen.. κ αναγκαστηκα να το αφησω παλι στα 800.. γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.