Jump to content



NVIDIA driver stopped responding


Cuore Sportivo

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Τις τελευταίες βδομάδες έχω ένα θέμα με τους drivers (?) της NVIDIA, μιας και πολύ συχνά μου εμφανίζεται το παρακάτω μήνυμα

Display driver NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version 290.36 stopped responding and has successfully recovered

Για την ακρίβεια, σε μη συγκεκριμένες στιγμές, παγώνει το ποντίκι, κι αμέσως σβήνει η οθόνη. Αν πατήσω το αριστερό κλικ, θα ανοίξει και πάλι η οθόνη και θα πετάξει σε popup στην taskbar το παραπάνω μήνυμα σφάλματος.

Έχω παρατηρήσει πως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν χρησιμοποιώ τον Firefox (τελευταία έκδοση με όλα τα add-ons πλήρως ενημερωμένα). Μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις, όταν το σύστημα επανέρχεται, έχει τερματίσει τον Firefox και μου ζητάει να κάνω αποστολή σφάλματος.

Έχει γίνει format, άλλαξα ακόμα και μητρική (μιας και έγινε αναβάθμιση).

Η κάρτα γενικά ένα χρόνο δεν έχει ζοριστεί, μιας και παιχνίδια σπάνια παίζω.

Έχω αλλάξει και drivers... Από τους official 285.62 πήγα στους τελευταίους 290.36 που είναι beta, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι. Δεν είσαι ο μόνος . Και σε μένα το κάνει ακριβώς όπως τα είπες . Στο ξεκουδουνο και πιο πολύ με firefox . Εγω κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο την ημέρα που αναβαθμισαμε στους νέους drivers της nvidia 280.χ για το battlefield και τώρα με τους 290. Κάτι δεν παει καλα με την διαχείριση μνήμης.τις τελευταίες μέρες κατέβασα και το over clocking στην CPU- και στις μνήμες και κάπως ηρεμησαμε

Link to comment
Share on other sites

ομοιοπαθής με μια gtx470 ..μου το έκανε και παλιότερα και με άλλους drivers και κάποια περίοδο είχε σταματήσει το κρασάρισμα . με τους 285.26 επανήλθε ...στο διαδίκτυο δεν θπάρχει καμιά λύση.:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Και γω παιδια το ιδιο προβλημα με τη GTX260, παγωματα στα ξαφνικα, τρεμοπαιγματα σε ταινιες κολληματα σε παιχνιδια. ευτυχως που ειδα αυτο το ποστ γιατι νομιζα πως εφταιγε η καρτα φραφικων μου. ελπιζω να διωρθωθει με τους νεους Drivers.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με μιά GTS 450, μήπως υπάρχει καμιά εφαρμογούλα για απεγκατάσταση των drivers και ταυτόχρονο καθάρισμα της registry, ή μόνο η απεγκατάσταση γίνεται από την κατάργηση εγκατάστασης μέσω διαχείρισης συσκευών;:help:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα παρόμοιο πρόβλημα και με τους 285.62 & 280.26 κατέβασα τους 275.33 απο filehippo και είμαι εντάξει.

Από όσα διάβασα στο site της nvidia έχουν θέμα οι drivers της σειράς 280.., 285.. !

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου παρουσίαζε αυτο το πρόβλημα με τους 285.62whql σε gtx 460.

Πέρασα τους 290.36 beta (κατέβασμα και εγκατάσταση κατευθείαν) και δεν το ξανα έκανε.

το ίδιο ακριβώς έκανα και δεν ξαναπαρουσιάστηκε. ενώ παλιά έκανα uninstall από control panel, restart, safe mode και driver sweeeper και μετά εγκατάσταση.

τώρα κατευθείαν τους 290 εγκατάσταση και ξήλωσαν οι new drivers τους παλιούς.και όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως συνεχίζει να το κάνει σε εκνευριστικό βαθμό με 280, 285 και τους τελευταίους 290 (beta).

Το ωραίο είναι πως ένας από τους λόγους που επέλεξα nvidia όταν αγόρασα κάρτα γραφικών, ήταν ότι διάβαζα για πολύ σταθερούς και αξιόπιστους drivers...:TD:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως συνεχίζει να το κάνει σε εκνευριστικό βαθμό με 280, 285 και τους τελευταίους 290 (beta).

Το ωραίο είναι πως ένας από τους λόγους που επέλεξα nvidia όταν αγόρασα κάρτα γραφικών, ήταν ότι διάβαζα για πολύ σταθερούς και αξιόπιστους drivers...:TD:

Kλασική περίπτωση πέναλντυ, αφού τους δοκίμασες όλους ( σαν και εμένα ) βάλε τους 275.33 να ησυχάσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πράγματι σταθεροί οι 275.33 αλλα νομίζω απο κάποια παιχνίδια που ειναι της μόδας (battlefield 3, cod το τελευταίο) δεν δουλεύουν χώρις αναβαθμισμένο driver και ετσι υπάρχει το μπλέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

πράγματι σταθεροί οι 275.33 αλλα νομίζω απο κάποια παιχνίδια που ειναι της μόδας (battlefield 3, cod το τελευταίο) δεν δουλεύουν χώρις αναβαθμισμένο driver και ετσι υπάρχει το μπλέξιμο...

Koίτα εγώ παιχνίδια δεν παίζω καθόλου και δεν με ενοχλέι το downgrade στους drivers, από κει και πέρα υπομονή μέχρι να βγούνε οι καινούργιοί και όχι οι beta:T:

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι. το έκανε πάλι με τους 290.53 drivers με καθαρό install. (uninstall control panel , safe mode , driver sweeper ktlp).

το έχω ψάξει άπειρες φορές στο νετ και άκρη δεν έχω βρει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν που έχω την gtx470.

έχω ανοίξει και αντίστοιχο thread εδώ παλιότερα.

για να δοκιμάσω γρήγορα τον κάθε nvidia driver , ανοίγω μια ταινία 1080p και συγκεκριμένα με vlc player και το πλακώνω στα forward kai rewind μέχρι που παγώνει και κάνει restart το πρόγραμμα οδήγησης.

στο 2ο σύστημα με ati 6870 και παρόλο τα "θέματα με drivers" της ati, κανένα απολύτως πρόβλημα.

ΤΕΛΙΚΑ, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι έχω ελατωματική κάρτα και κάποια στιγμή θα την αλλάξω.

ο μόνος λόγος που δεν την έχω στείλει ακόμα (πάλι me nvidia θα την αλλάξω) είναι ότι δeν μου το κάνει σε παιχνίδια παρά μόνο σε ταινίες 1080p και σπάνια στο desktop.

Y.Γ άπειρα στρεσαρίσμτα με msi combustor χωρίς να βγάλει κιχ, με aftermarket ψύξη. απλά ελλατωματικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.