Jump to content



budget pc


Constandinos

Recommended Posts

καλησπέρα, θέλω να φτιαξώ ενα Pc, το οποίο θα χρησιμοποιήται για office use, (word, excel, etc) internets, και καμια ταινία που και που. Δεδομένου του περιορισμένου budget, Που κυμαινεται στα 500 ευρω με οθόνη, σκέφτομαι κατι σε Llano, συγκεκριμένα:

cpu : PROCESSOR :: AMD A6-3500 2.1 GHz Triple Core Socket FM1 65W Box (AD3500OJGXBOX) - Visionstudio.gr

m/b MOTHERBOARD :: Asus Socket FM1 F1A75-V PRO GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

ram MEMORY :: Kingston Hyper X Blu 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3B1/4G) - Visionstudio.gr

psu PSU :: Corsair Power Supply 500W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-500CXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

μέχρι εδώ είμαι στα 250(246 για την ακρίβεια:tomato:) ...τώρα, για δίσκο και οθόνη, τι προτείνετε; και, η ενσωματωμένη vga, θα τα βγάλει πέρα για αυτη την χρήση;

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαλεις το gaming στις προυποθεσεις του budget pc, τοτε ναι, κανει χαλαρα!!

ομως αφου μιλαμε για budget pc, εχω μια αλλη προταση σε μητρικη. εκτος κι αν αυτη που ειδες εχει κατι παραπανω που το χρειαζεσαι..! κοιτα αυτη

MOTHERBOARD :: Asus Socket FM1 F1A75-M LE GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

επισης, μπορεις να βαλεις και μικροτερο τροφοδοτικο. και το CX430w ειναι υπεραρκετο για αυτη τη συνθεση, και κερδιζεις και 13€ που μπορεις να τα ριξεις αλλου!

για δισκο, τετοια εποχη, ειναι δυσκολα τα πραματα!!! προτεινω..

Seagate ST500DM002 Barracuda 500GB, 7200rpm, SATA 6GB/s,16MB | Skroutz.gr ή

Samsung Spinpoint F3 500GB (HD502HJ) | Skroutz.gr

οθονες

22" http://www.skroutz.gr/s/385478/LG-IPS225V.html

23" http://www.skroutz.gr/s/330354/LG-IPS236V.html

http://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html (αν μπορει να φτασει εκει πανω το μπατζετ..!!)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ [MENTION=4092]cabdik[/MENTION]

σωστός για την μητρική, και το Psu. Όσο για το θέμα gaming, το pcακι θα είναι για μια θεία μου, η οποια αυτη την στιγμή ειναι με P3 αν δεν κανω λάθος, οποτε gaming και βαριά χρήση, πέρα απο το να περνάει τις φώτο απο την ψηφιακη στο pc:p, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει.

οπότε έχουμε

cpu PROCESSOR :: AMD A6-3500 2.1 GHz Triple Core Socket FM1 65W Box (AD3500OJGXBOX) - Visionstudio.gr

m/b MOTHERBOARD :: Asus Socket FM1 F1A75-M LE GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

psu PSU :: Corsair Power Supply 430W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-430CXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

RAM MEMORY :: Kingston Hyper X Blu 4GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (KHX1600C9D3B1/4G) - Visionstudio.gr

hdd HDD :: Seagate 500GB Barracuda 7200.12 ST500DM002 SATA III 7200rpm 16MB - Visionstudio.gr

monitor MONITOR :: LG LCD LED 21.5'' IPS225V-BN Full HD Black - Visionstudio.gr

με όλα τα παραπάνω, ειμαι στα 449..βάλε και 20 για ενα DVD-R 470. Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15504]Pokemon640[/MENTION] λές να το κάνω;;;:p:p:p:p

απλά ρώτησα, σαν αίσθηση πως θα είναι, δηλαδή, θα είναι στα επίπεδα τοων pentium dual core? των core2duo? αυτο θέλω να μαθω :shout:

Link to comment
Share on other sites

@Pokemon640 λές να το κάνω;;;:p:p:p:p

απλά ρώτησα, σαν αίσθηση πως θα είναι, δηλαδή, θα είναι στα επίπεδα τοων pentium dual core? των core2duo? αυτο θέλω να μαθω :shout:

άνετα φίλε! μη σου πω ότι θα φτάσεις και τον i7! (απλά από το πολύ voltage θα ακούσεις κάνα ΜΠΑΜ και θα σκάσει ο επεξεργαστής μια τρύπα μέχρι το motherboard πίσω!):p

Link to comment
Share on other sites

για το Llano ρωτάω:p:p (οχι ρε συ για το P3:hang3::hang3:, φαντασου -ελα θεια, σου έφερα το Pc αν σκασει δεν φταιω, να αλλάζεις και την μπουκαλα καπου καπου χαχαχαχα....)

Link to comment
Share on other sites

για το Llano ρωτάω:p:p (οχι ρε συ για το P3:hang3::hang3:, φαντασου -ελα θεια, σου έφερα το Pc αν σκασει δεν φταιω, να αλλάζεις και την μπουκαλα καπου καπου χαχαχαχα....)

ναι όπως τοπες xD

O liano μια χαρά είναι (σε επίπεδα αν δεν κάνω λάθος Athlon II/Phenom II), η σύνθεση ΟΚ, θα μπορούσε βέβαια να είχε και έναν SSD αντί για τον 500άρι (δεν νομίζω να τον γεμίσει ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.